Mocná matka příroda

WILD MAMA Porod se blíží rychlostí rozjeté mašiny, den skáče za dnem, někdy už si ani nepamatuji v kolikátém jsem týdnu těhotenství, ale jedno vím jistě. A sice to, že mám před sebou v dohledné vzdálenosti cílovou pásku, ke které vzhledem k velikosti bříška ne zrovna dobíhám, ale pomalu se dovaluji. Bylo na čase odhodit obavy a dozvědět se malinko víc o námi tak obávaném porodu.

Možná už jsem v jednom z předchozích příspěvků zmínila, že jsem nás (tedy mě a mého partnera) přihlásila na dvoudenní kurz s názvem „Klidný porod“. Jelikož jsem se po předchozích přednáškách o možnostech úlevy od porodních bolestí rozhodla, že chci udělat maximum proto, abych se všem těmhle chemickým přípravkům vyhla a povedlo se mi porodit našeho chlapečka normální přirozenou cestou bez pomoci epidurálu, rajského plynu nebo jakýchkoliv injekcí na bolest.

Aby ta cesta k dosažení tohoto snu byla trochu snadnější, absolovujeme s partnerem tento přípravný kurz, který má maminkám pomoci právě v tom, aby zachovaly při porodu chladnou hlavu a jen s pomocí matky přírody přivedly svoje dítě na svět. Nevěděla jsem, co od toho mám očekávat, ale musím se přiznat, jsem velice příjemně překvapená a už po absolování první 8hodinové části mám z toho celého skvělý pocit a cítím se mnohem víc odhodlaná a připravená tu bolest (ať už bude jakákoliv) vydržet.

Celý tenhle kurz je zameřen hlavně na meditaci a osvojení si techniky dýchání, která je při samotném porodu velmi důležitá. Mluví se tam naprosto otevřeně o věcech, ze kterých mají všechny prvorodičky obavy, jen se stydí je vyslovit nahlas, což se mi hrozně líbilo a jelikož jsem jedna z nich, tahle část mi taky hodně pomohla. Záležitosti jako natržení u porodu nebo fakt, že na Vás přijde záchodová potřeba číslo 2 a tatínek včetně děťátka uvidí i něco, o čem se mu asi ani nezdálo. Jojo, jen si to přiznejme, všechny to máme v hlavě. Když se tohle téma začalo rozebírat a jedna z odvážných maminek se na to otevřeně zeptala, můj přítel se na mě podíval s vytřeštěnýma očima a zeptal se mně: „To se jako opravdu stává?!?!?!“ Musela jsem se začít smát. Ale byla jsem ráda, že u téhle konverzace byl a aniž bych mu tyhle věci sama musela říkat, dozvěděl se o porodu tolik nových věcí... a šokujících, že sám uznal, že to za ten čas strávený tam opravdu stálo.

Lektorka, která tyto kurzy vede je naprosto okouzlující člověk, který Vás svým hlasem dokáže tak uklidnit a přesvědčit o tom, že to dokážete, že od ní odcházíte s pocitem, že teď už zvládnete uplně všechno. A tak by to mělo být. Nejen že v prostředí kde se cítíte útulně, můžete se rozvalit do tisíce polštářů a přikrývek, které jsou všude po místnosti, usrkáváte si čaj a uzobáváte sušenky, vedle Vás leží Váš partner a otevřeně a uvolněně se bavíte o tom, co Vás čeká, důležitý okamžik celého Vašeho těhotenství přichází a Vy se na něj připravujete. A to jak ona pomáhá připravit nás dva je prostě krása. Dýchání, meditace, uvolnění, představivost a utíkání si v myšlenkách někam, kde se cítíte bezpečně a uvolněně. Podpora vašeho partnera při porodu, jeho láska a obdiv, který pro Vás bude mít až uvidí, jak statečná a silná žena jste, která mu během pár hodin do náruče porodí jeho prvního potomka. Asi jsem blázen, ale já se na to opravdu těším.

A když jsem pak v průběhu kurzu vyprávěla a popisovala ostatním okolo příběh mojí maminky a dalších milionů maminek, které u nás v čechách rodily své děti v době komunistů, všem padla brada k zemi. Proč? Protože oni nic takového neznají, Austrálie takovou historii nemá a říct někomu, že před 30lety tatínek u porodu možný nebyl a o co hůř, nemohl pomalu ani svou ženu do nemocnice doprovodit, počkat na ní, být tam někde pro ní a že se děti hned po porodu brali od maminek pryč a vozili se k nim jen na kojení?

To, jaký neuvěřitelný pokrok se v porodnictví v posledních letech udělal, to je zázrak. A já jsem neskutečně vděčná za to, že tohle srovnání mám a o to víc si vážím toho, jaké možnosti jsou mi připsány při porodu mého dítěte. A fakt, že se více a více apeluje k tomu, aby hlavní pomocnicí u porodu byla sama matka příroda, to je to nejlepší, co každou z nás mohlo potkat. Dívali jste se někdy na první vteřiny života miminka, které bylo na svět přivedeno naprosto přirozenou cestou a miminka, u kterého byl použit epidurál, morfium nebo další „pomocníci“? Ten rozdíl je tak razantní, že mi to vyrazilo dech.

Zatímco miminko, které bylo porozeno přirozeně a bez pomoci se po položení na matčinu hruď krásně a instinktivně samo vyšplhá k matčině prsu a přisaje, miminko druhé jen unavené a oblblé chemií zmateně pláče a není pomalu ani schopné zvednout hlavičku. Já vím, že někdy není jiná cesta než po těchle „pomocnících“ sáhnout a zejména, když se objeví nějaké komplikace, ale já sama za sebe si do svého porodního plánu píšu velkou červenou poznámku a to je: „Nenabízejte mi žádné úlevy od bolesti, dokud si o ně sama neřeknu a nebo dokud to nebude ze zdravotního hlediska nutné!“ A jsem odhodlaná zakousnout se do prostěradla a vydržet co to dá.

Jo a taky si tam napíšu další velkou poznámku směrovanou pro mého přítele a ta bude znít asi takhle: „Neptej se na stupidní otázky, zejména pak, jestli jsem v pohodě a jestli to bolí!“ Haha, pak by už všechno mělo jít hladce.

Krásný týden Vám všem těhulkám a určitě neváhejte pokud máte možnost nějakého takového kurzu.

S láskou Vaše Bára


Barbora je ve 33. týdnu těhotenství. Chcete vědět, co se děje s jejím tělem?

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Ztracená...

MOMMA ZE ZEMĚ OZ Dlouhou dobu jsem nenapsala žádný článek a upřímně, ani se nedivím. Malému pupíkovi byly před pár dny čtyři měsíce a já mám čím dál častěji pocit, že jsem v tomhle novém životě totálně ztratila samu sebe. A s tím bohužel i náboj... Celý článek »

Tyhle nové generace

MOMMA ZE ZEMĚ OZ Už zase uplynula strašně dlouhá doba, kdy jsem se neutrhla na pár hodin, abych napsala článek. Někdy mě to opravdu štve, protože mám hlavu plnou nápadů o čem bych Vám chtěla napsat, ale můj šéf „pupík“ je poslední dobou hrozně... Celý článek »

Zkušebka úspěšně za námi

WILD MAMA Hurá. Máme za sebou šestinedělí. Já neskončila na psychiatrii, pupíka nám nesebrala sociálka a tatínek neskočil na surf a neodjel na první vlně do Indonésie. To se dá považovat za úspěch. Jaký to pro nás bylo a nějaké tipy pro ty, co... Celý článek »

Nahoru a dolů

WILD MAMA Porod za Vámi. Šestinedělí před Vámi. Jaká je nová role matky v mém podání a jak to celé zvládáme? Nahoru a dolů je možná vystihující popisek, za kterým se ale skrývá mnohem víc.  Celý článek »

Čáp přiletěl na tryskáči

WILD MAMA Odpočítávání posledních dní bylo přerušeno. Náš malý se rozhodl podívat na světlo tohoto světa dříve než jsme plánovali. O to větší to byl zážitek, o to větší to byla extáze. Jaké je to být maminkou? Teď už odpověď na tuhle otázku znám.  Celý článek »

Zpátky do minulosti

WILD MAMA Když se těhotenství blíží ke konci, není to jen fyzicky náročné. Psychika hraje obrovskou roli. Snažím se z toho získat maximum pro svůj velký životní krok. Vidět spojitosti, kde nejsou a poučit se z minulosti. Připravit se psychicky na... Celý článek »

Už tě vyhlížíme chlapečku náš

WILD MAMA Jak zvláštní je to pocit, když se Vám těch devět měsíců začne blížit ke konci a vy už vlastně nevíte dne ani hodiny, kdy se ohlásí to malé uvnitř, že je čas se podívat na svět. Chtěla byste relaxovat a nabírat síly na porod, ale v hlavě... Celý článek »

V zemi kde třešně nekvetou

WILD MAMA Takový krásný svátek jako je První máj se tady u nás v Austrálii bohužel neslaví. Tedy ne oficiálně. Každý si své svátky přizpůsobuje podle sebe a svých tradic. Já osobně mám První máj hrozně ráda, ale jak ho oslavit v zemi, kde na... Celý článek »

A je osprchováno

WILD MAMA Jedna z věcí, kterou zbožňuji na životě v cizí zemi je poznávání nových tradic, svátků a zvyků a pomalu je brát jako vlastní. Jednu z takových oslav jsem měla minulý týden a o co krásnější, že to byla oslava příchodu mého chlapečka.... Celý článek »

Jiný kraj... jiný mrav

WILD MAMA Myslela bych, že porod bude probíhat všude stejně. Jak ale pomalu zjišťuji, na druhé straně zeměkoule na to mají jiný názor. A tak jak moje těhotenství postupuje a já se dozvídám více informací o tom, co nás v následujících měsících čeká... Celý článek »

Očekávání vs. Realita

WILD MAMA Zřejmě tak jako každá žena, která prožívá své těhotenství poprvé v životě, jsem měla spousty očekávání a předsudků, jak to asi celé bude probíhat. Ještě mám nějaký ten měsíc před sebou, takže se spoustu věcí může změnit, ale už nyní můžu... Celý článek »

Půl cesty za námi

WILD MAMA Opravdu už mám za sebou dvaadvacet týdnů těhotenství? Teď už zbývá jen hádat kolik asi zbývá. Termín porodu se blíží neuvěřitelnou rychlostí a dny utíkají jako zběsilé. Jaké byly ty moje poslední? Milé i nemilé. Někdy to těhotenství až... Celý článek »

Uzavřete sázky... Je to kluk!

WILD MAMA Týden našeho ultrazvuku je tady. Nemohli jsme dospat. Konečně se dozvíme tu velkou pravdu. Holka nebo kluk? Růžová nebo modrá? Tanečnice nebo surfař? Ať už nám řeknou cokoliv, hlavně ať je miminko zdravé a má se čile k světu. A jak... Celý článek »

Protančené těhotenství

WILD MAMA Utíkají týdny vašeho těhotenství stejně tak rychle jako ty moje? A pokud jste si stejně tak jako já někdy představovala, jak si budete to svoje první těhotenství užívat plnými doušky, vypadá to opravdu tak? Užíváte si ho nebo ho jen... Celý článek »

Těhotná v cizím jazyce

WILD MAMA Možná, stejně jako já, žijete v cizí zemi, daleko od domova. Možná jste, stejně jako já, těhotná. A možná i stejně jako já občas panikaříte, jelikož vám právě došlo, že být těhotná v zemi, kde všichni mluví jiným jazykem a mají jinou... Celý článek »

Těhotenství vzhůru nohama

WILD MAMA Co je lepší? Trávit dovolenou s vašimi dvěma kamarádkami na ostrůvku v Indonésii, kde není nic jiného než bílý písek, palmy, průzračně modrý oceán, výborné jídlo a alkohol tam teče i z kohoutků a nebo konečně spatřit ty „dvě“ vymodlené... Celý článek »

Naposledy navštívené