Moje dvě žluté hlavy

MIMI LIVE! ANITA Ráno otevřu oči. První, co uvidím, jsou moje dvě žluté hlavy. Když se mi podaří probudit se dost brzo, obě nehybně leží na posteli. A já si můžu vychutnat ten okamžik klidu a radosti. Když se mi nepodaří probudit dost brzo (většinou), menší z obou žlutých hlav divoce doráží do mého výstřihu u noční košilky. Větší z obou žlutých hlav se zakrývá peřinou a vydává neartikulované mumlání. A já si můžu vychutnat ten okamžik radosti (už ale ne klidu). Když mám své dvě žluté hlavy, nic jiného nepotřebuji.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Život je hra

Pokud správně pochopíte, o čem rodičovství taky vlastně je, můžete své potomky využít jako vstupenku zpět do dětství. Do období blbnutí, her, divení se světu. Do období čistých emocí. Nedeformovaných tím, „co se má". Já to tak dělám. Svůj podíl na tom má i Tom. I on se s dcerou stává dítětem. A nejen v soukromí domova. Nahlas se smějeme. Zpíváme. Tančíme. Krmíme holuby. Létáme a pípáme. Ukazujeme na kolemjdoucí a nahlas je komentujeme. Na ulici. V parku. V obchoďáku. Ne pořád, ale často. Jsme tři děti, co si užívají světa.

Anit nám s Tomem připomněla, co jsme kdysi měli, ale zastrčili jsme to do kouta a zaskládali povinnostmi, zodpovědností, vhodným chováním. Sleduji ji a postupně z toho svého kouta vytahuji bláznivou radost, nesmírný úžas a dokonce jsem tam našla i neskrývanou hrdost. Pochvaly a sebepochvaly. Fantazii.

Fascinuje mě, jak se dcera umí radovat ze svých úspěchů. A těch má v poslední době spoustu. Stojí několik vteřin bez držení. Rychle obchází cokoliv, co se jí k obcházení nabízí. Umí navlékat prsten na provaz. Umělohmotná kolečka na stojan. A každý podobný pokrok oslaví. Nepokrytě. Upřímně. Širokým úsměvem. Světýlky v očích. Významným pohledem směrem ke svému obecenstvu. Pokaždé jakoby důrazně říkala: „Koukejte, co už umím! Jsem dobrá."

Nemůžu se nabažit toho, jak objevuje nové věci kolem sebe. Myšlenkové pochody se jí zrcadlí v obličeji. Tam je kytička. Úsměv. Radost. Tady běží dítě. Nakrčené obočí a otazníčky v očích. Zvědavost. Kolem prochází vousatý pán. Všetečný pohled zakápne malý strach. Pohledem hledá oporu – mámu nebo tátu. Doktorka v ordinaci natahuje ruce. Vztek. Křik. Rychle pryč. Nepřestávám se na ni dívat. A občas jsem z ní paf až trochu moc.

Kdo je tady opička?

Harvey Karp ve své knize Nejšťastnější batole v okolí (vřele doporučuji aspoň pro inspiraci) označuje dítě ve věku 12 – 18 měsíců termínem „šimpanzí mládě". Jenže u nás zatím pravidlo „opička vidí, opička dělá; opička slyší, opička říká" funguje nějak zvráceně. Doufám, že nejsme jediní takto střelení rodiče na světě. Zkrátka, nemůžeme si pomoct. Jsme z Anit tak unešení, že my opakujeme po ní.

Tak například: Anit si vezme svůj dětský telefon a spustí svůj obvyklý hovor: „Dada da da da." My s Tomem okamžitě reagujeme: „Dada da. Da. Da." Občas hledáme i své mobily, abychom dodali celé akci na důvěryhodnosti. Nebo ráno: Anit se s hurónským smíchem svalí do peřin. S Tomem sebou taky svorně mrskneme na postel. Chechtáme se jak pominutí. Anit začne znakovat světýlko (to je její nejoblíbenější, ale už umí i pejska, kytičku a stačí), naše dospělé ruce okamžitě vystřelí vzhůru a rozevíráme dlaně, až nám bělají prsty. Když dosáhneme na vypínač, tak k tomu ještě blikáme, aby Anitka viděla, že chápeme, co nám chce říct. Světýlko! Tak kdo je tady vlastně opička, pane Karpe?

Svoboda řádit

Anitka mi připomněla, jak okamžiky ne žít, ale prožívat. Jak z nudných povinností udělat zábavnou bojovku. Jak se smát vlastní únavě nebo nešikovnosti. Ale taky jak se opravdově rozčílit, vypustit ze sebe zlost. Zařvat si. Cítím se s ní opravdově.

„Společnost" naše pravdivá, bláznivá, skotačící JÁ chápe a toleruje. Děláme to přeci, kvůli našemu děťátku. Bavíme ho. Ukazujeme mu, že svět není jen šedivý a nudný a dospělý. Takový, ve kterém se potichu sedí, způsobně hraje, nemluví bez vyzvání, nesměje bez zjevného důvodu, nevystupuje z řady. Ve skutečnosti to ale děláme taky kvůli sobě.

A tak díky Anitě konečně aspoň občas odkládáme masky, pod kterými se dospěláci schovávají. Snad nám ta naše znovuobjevená dětská svoboda vydrží až do její puberty, kdy nás označí za „trapáky" (nebo jaké slovo bude z té době zrovna „in") a my si uraženě nasadíme zpět dospělácké obličeje a počkáme si na vnoučata, abychom se znovu (nejspíš naposledy, ale o to hlouběji, protože jakožto prarodiče budeme cítit ještě víc svobody a míň zodpovědnosti) se stejným údivem mohli ponořit do světa dětí.

Ale to teď hodně předbíhám. A jeden z mých staronových poznatků, který mě udeřil do čela uprostřed smutnění nad tím, jak rychle Anit vyroste z tohoto báječného mláděte, je: „žij přítomností". To nejdůležitější je TEĎ A TADY. Pro mě jsou to mé dvě žluté hlavy. Zavrtané vedle mě do peřin. Stačí jen malinko pohnout rukou a můžu je pohladit. A tak to dělám.

Zatial. Vaše tmavá hlava.

14. 5. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené