Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v civilizaci). Asi tady bylo zaseto zelené sémě ve mně.
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


A vyústilo koupí chalupy – naší vlastní zelené zahrady a druhé zdravější domácnosti. Shodli jsme se naštěstí s Lukášem, že by naše děti vedle prázdnin na chatě a nějakých společných dovolených s námi rodiči, měly taky zažít nějaký pořádný tábor. I když dneska už je to asi i u skautů dost jiné, než jak si pamatuji naše léta poblíž Ledče nad Sázavou. Sama bych si nelajsla být tehdejší model vedoucího skautského tábora v dnešní době. 

Teď vydržte krátkou nebo možná i delší selanku, než se dostaneme snad k resumé, zda žiji, či nežiji dokonale sladěná s přírodou. 

Tábory byly zatraceně dobrodružné. Z dnešního úhlu pohledu dost nebezpečné (ale tehdejší optikou jsem nebezpečí nevnímala žádné). Zapsaly se ve mně díky skvělým zážitkům. 21 dní venku, ve stanu s podsadou, na posteli vlastnoručně stlučené – nikdy se mi nepodařilo docílit, abych uřízla čtyři stejně vysoké špalky jako nohy postele, takže jsem spala trvale s trochu zakloněnou hlavou nebo se sjíždějícíma nohama – podle toho, jak se mi podařilo kácející se lůžko přibít hřebíky k podsadě. Jako šesti až patnáctileté děti jsme samostatně pracovaly nejčastěji se sekerkou nebo nožem, s pilou, zatloukaly jsme hřebíky a všechno si vyráběly samy. Spacák, zima při noční hlídce, strach – jak může osmileté dítě „uhlídat“ celý spící tábor? Získat tři orlí pera (nášivka na kroj a zásluha) znamenalo 24 hodin mlčet, 24 hodin nejíst a pít jen studánkovou vodu při běžném táborovém režimu a 24 hodin strávit sám v lese i přes noc, vrátit se na pravé poledne do tábora a řídit se polohou slunce. Umývání v přehrádce v potoce – zvlášť skvělé je umývat si vlasy ve studené nebo dokonce ledové vodě. Člověk neustále překonával sám sebe. 

Vařilo se na kamnech stvořených matláním jílu a kamenů do takového iglú bez střechy, na které se dal litinový tál. Chladnička byla voda v potoce – tak se skladovalo mléko, margarín... Protože s uchováváním jídla na palouku ve vedru to bývalo složitější, vzpomínám si na časté bezpečné menu – těstoviny s grankem polité rozpuštěným margarínem, polévky z pytlíku, lunchmeat a jiné konzervy, 2 dny starý chleba a čaj v sirupu – jmenovalo se to nějak jako espreso tea a nebylo to dobré. Samozřejmě se tento čaj vyráběl zalitím vody ze studánky. 

Ta těžce konzervovaná strava byla odvrácená tvář jinak takřka dokonalého eko-bio-života. Žádný elektrosmog, prach, hluk, škodlivé výpary, špatný vzduch... Vždycky jsem se divila, jakto že si v Praze musím umývat vlasy každé 2 dny a tam vydržely čisté klidně i týden... a přes rok se konaly výpravy nejčastěji někam do lesa, túry nebo jsme chodili zachraňovat třeba Prokopské údolí a sbírali v něm odpadky.

 A po opuštění oddílu a změně zájmů během studia na grafické střední škole mě to tak trochu přešlo. Vždycky jsem se chovala tak přiměřeně šetrně k přírodě – tím myslím třeba, že jsem důsledně třídila odpad, ale pokud jsem se v kanceláři neobešla bez oblíbené kávy (tenkrát v jedině dobře dostupné kapslové formě), absolutně mi nevadilo, že společnost dovážející kancelářské potřeby přijede autem k nám, vypustí celkem dost škodlivin do vzduchu kvůli mé/naší kávičce, přinese nám papírovou krabici, ve které je další papírová krabice, v ní mikroten a v něm spousta plastových kapslí s hliníkovým víčkem. Tak to na rozdíl ode mě nezvládala jedna kolegyně, která takový rozmar snad silně emočně prožívala. Nevím, zda lze moje pro-eko chování nějak klasifikovat, ale spíš jsem se v tomto ohledu chovala slušně než neslušně. 

A když jsem otěhotněla s Tomáškem, zatoužila jsem po všem čistším, kvalitnějším, ekologičtějším, zelenějším, zdravějším a i kvůli potravinové alergii jsem navštěvovala bioobchody a snažila se nezanášet si/nám tělo škodlivinami. Pochopila jsem, že „všeho s mírou“ má být moje mantra při výběru toho, co kupuji, protože nutriční terapeut, alergoložka i moje známá chemička se zaměřením na potravinářství mě varovali před některou zeleninou a hlavně před některými sušenými plody volně prodejnými v takových prodejnách, které mohou být někdy víc zaplísněné než zdravé... Tak jsem nakupovala převážně už jen sójové mléčné produkty, které jsem jedině mohla jíst, a osvědčené potraviny a dočasně jsem svou pozornost zaměřila na kosmetiku a prací prostředky.

 Resumé:

  • Jedna řada celkem luxusní kosmetiky vyrobená z kozího mléka (pozor, tu jsem vyhrála v křížovce! :p) tak nesnesitelně páchla, že mě Lukáš odmítl políbit a dokonce se odtahoval. Ani si ji nechtěl nikdo vzít. A ani se s ní nedaly namazat třeba nohy a vylepšit tak nožky do sandálů, protože mi prostě zapáchaly nohy kozinou.
  • Jedna řada bio kosmetiky byla docela dobrá, ale ne skvělá. Každopádně byla tak drahá, že mě to nakupování s první rodičovskou přešlo. Při přepočtení jednoho namazání krémem na dvě plenky jsem vše překvalifikovala na rozmar.
  • S eko pracími prostředky to bylo doslova šílené. Když jsem si prala novou výbavičku na Toma, nemohla jsem poznat, jak je neúčinná. Pěkně to všechno vonělo. Setřené ublinknutí mateřského mléka prací prostředky zvládaly celkem ještě obstojně, ale jak Tomášek začal lézt, objevovat, strkat předměty do pusy nebo nedej bože chodit pěšky nebo sedět v pískovišti, pochopila jsem, jak drahé „něco k ničemu“ jsem si koupila. Nevypraly prostě takřka nic. Vyzkoušela jsem 5 různých druhů pracích prostředků, než jsem se definitivně naštvala. Nefungovaly dostatečně ani s předpíráním, jedině trochu, pokud jsem fleky na všem prakticky vydrhla ručně v umyvadle pomocí mýdla na skvrny a pak vše dala do pračky jen tak osvěžit. Ale tak to bych mohla prát vše v ruce už rovnou... A tak jsem se naštvala a prala dětem hodně účinnými gelovými kapslemi, které vyperou vážně všechno, ale nejsou určeny dětem. Na baby program v pračce s přidaným mácháním. A pak vše pečlivě žehlila napařováním. 

Pozor – pro citlivé čtenářky, které nemají rády PR články – níže (ale ne až dolů) půjde o PR část článku: 

Dostala jsem od Babywebu k vyzkoušení prací prostředek Persil Sensitive gel. Zjistila jsem si, že obsahuje přírodní mýdlo a příjemně voní. Ověřila jsem si, že příjemně voní, a asi i, že je rozpoznatelné, že obsahuje přírodní mýdlo. Také jsem si vyčetla, že vůně byla testována Německou asociací pro alergiky a astmatiky. A zjistila jsem, že nemám doma alergiky nebo astmatiky nebo že prostředek z tohoto hlediska určitě šetrný. Neobsahuje barviva, obsahuje aloe vera a byl dermatologicky testovaný. Obě děti nikdy neměly žádné alergické reakce a asi ani nemají citlivou kůži. Pak jsem si přečetla, že Persil osahuje fosfonáty a optické zjasňovače. Příliš ekologicky to nezní, ale protože tomu nerozumím zcela přesně, nejsem schopna říci, jak moc je šetrný k přírodě, každopádně mám dobrou zprávu – pere účinně. 

Zkoušela jsem: 

Level 1 – ruční přepírání jemně znečištěného prádla (počurané punčocháče, zašpinění oblečení u krku po jídle nebo přepírání plyšáků) – vypere skvěle 

Level 2 – praní dětského prádla na 60 na babyprogram – vypere skvěle 

Level 3 – praní silně znečištěného prádla (fleky od trávy na kolenou), které se muselo vyprat max na 40 (snažím se takových kusů vyvarovat, ale něco mám) – vypere dost dobře, ale ne dokonale. Předesílám, že jsem s tím silně znečištěným prádlem nekonala žádné přípravy – nepoužila jsem odstraňovače skvrn ani nic podobného.

Level 4 – zvláštní test – praní Boba s Bobkem. Tady si vždycky vzpomenu na hlášku z mé oblíbené knihy, kde se jedna z postav předvádí hrací bundou, tedy bundou se zabudovanými repráky. A padne logický dotaz matky: „A jak se to pere?“ Táži se i já – jak se perou zvukové plyšové hračky? Na obale je samozřejmě napsáno, že se neperou. Když dojde ke krizi (třeba poblinkání mazlíka), asi se vyhodí stejně jako pánský klobouk – alespoň tak mi to vysvětlovala babička, že klobouky (kterých měl můj elegantní děda dost), když už jsou přes čáru špinavé a ručně nevyčistitelné, prostě vyhodila. Bob a Bobek mají bílou barvu, zato Káčin Kvapník je zaplaťbůh barevnější. Tomáš miluje Boba a Bobka nade vše a bere je s sebou i na snídani, krmí je, kojí, spí s nimi, nakládá je do aut... takže čas od času jsou umatlaní. Dělala jsem to tak, že jsem jim vysunula mluvítko výplní až do hlavičky a vyprala jsem šetrně spodní část, dobře vyždímala, usušila a kochala se pohledem na bílou a takřka šedou flekatou barvu druhých částí jejich těl. A další den obráceně... Jenže Bobkovy hlasivky asi nějak navlhly a oněměl. Mluví už jen Bob. Takže při praní Boba jsem si dala zvlášť záležet, vypárala jsem jemně bokem mluvítko a klidně v umyvadle celkem drsně a samozřejmě s tím Persilem prala. A je to krásná bílá bílá bílá! Nejsem si zcela jistá, zda jsem hračku dobře vyždímala, protože to bylo nekonečné – vatelínu uvnitř má opravdu hodně. Ale žádná alergická reakce s mazlíkem nenastala. 

Čtěte také:

Jsem s tímto pracím prostředkem skutečně spokojená a děkuji za možnost jej otestovat. 

Kačenka je totiž v tomto ohledu náročná. Má víc oblečení než Tomášek, častěji se převléká a podstatně častěji se nějak umatlá. Miluje patlání v jídle, kreslení po oblečení, válení se po zemi a naposledy na chatě mi náhle uhnula z cesty, aby si sedla do louže. Do louže v brázdě po nákladním autě. Bylo jistě skvělé to vyzkoušet. 

A tak peru a žehlím. S kamarádkami se mnohdy bavíme o žehlení a praní – no zní to fakt dost hloupě, spíš se skoro i dělíme na žehličky a nežehličky-nestíhačky. Já jsem žehlička-nestíhačka. Ale považuji za samozřejmé zvlášť dětem žehlit veškeré prádlo (pak se ještě vydělily dvě žehličky-ponožkářky, které žehlí dětem i ponožky) kromě ponožek. Vlastně je to pro mě časté trávení poledňáků dětí – když mi usnou, frčím do sušárny a usušené donesené jdu vyžehlit a naskládat do komínků. Žehlení považuji za zásadní přírodní dezinfekci a díky tomu prý Kačenka patrně neonemocněla aftózou tehdy v létě. A navíc mě to nevadí a dokonce mě žehlení baví. Jen mě nebaví to systematizovat, uklízet, probírat to, co už dětem není, vakuovat do pytlů, skladovat nebo posílat dál do oběhu mezi děti kamarádek. A asi to moje velmi časté žehlení není příliš šetrné k přírodě, vždyť kolik ta žehlička žere proudu... 

Netuším, kde končí a začíná moje pokrytectví, pohodlnost nebo kdy zase vyklíčí zelený výhonek, aby zase zašel ubit neperoucími pracími prostředky nebo kompostéry plnými potkanů. Mimochodem – umístění kompostéru na zelenou plochu před náš dům mi přišlo jako skvělý nápad. Dokud se nám tady nezačali rojit potkani, dokud se neprobíhali pro prádelních šňůrách a po lavičkách, kam jsem sedala s mými dětmi. A po houpačce pro děti, která visí na klepadle. A už tam nesedáme a děti nehoupu venku, ale jen doma. 

Takže třídím odpad, nekupuji igelitky, nosím plátěné tašky na nákupy, vyrábím marmelády a co zvládnu sama, ignoruji papírové kapesníky, používáme látkové – ty vyvářím a žehlím, pěstuji byliny, starám se o zahradu, odpadky házím do koše v mikrotenových pytlích, kupuji tablety do myčky plné fosfátů, Kačence dávám papírové pleny. Často peru a hodně žehlím. Snažíme se nejíst plísně ani čuňárny, kyselinu citronovou... A když mi chutná něco ve fakt hodně neeko obalu, tak si to s chutí koupím a sním.

Prožijte pěkný Zelený čtvrtek!

Kateřina

23. 3. 2016Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené