MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme zase jednou dostali skvělej nápad.

Vydali jsme se s dětmi na vyjížďku po Ohři. Na jedno odpoledne.

Raft máme v garáži na chatě od té doby, co máme vůbec chatu... jedna z prvních velmi logických a praktických investic. Proč si nekoupit zrovna raft, když máte šestiměsíční mimino a rok a půl staré batole. A stále se tenčící rozpočet na všechny ty pily, plotořezy, sekačky... Když mi Lukáš oznámil, že koupil raft, vyšilovala jsem, ale jen vnitřně. Poté, co jsem pocítila tu jeho dětinskou radost z nafukovací lodi s úchyty na rybářské pruty, pochopila jsem, že je to patrně srovnatelná emoce s tou, kterou zažívám, když si jdu sklidit a sníst vlastní salátovou okurku. Nebo když mi nesmrdí chcíplá žába v nádrži na dešťovou vodu.

Říkala jsem si, jak dlouho bude v garáži opřený ten raft, než si my 4 někdy vyjedeme...

Na víkend byl s námi kamarád Patrick. Patrick z renesanční Itálie, který nenosí (a tudíž ani nevlastní) něco jako sandály, pantofle, kraťasy nebo sportovnější oblečení. Za každého počasí nosí dlouhé kalhoty a pevné kožené boty a ještě k tomu voní. V našem podnebném pásmu se asi někdo takový nemůže narodit – někdo tak přizpůsobivý, kdo je už ochoten vypít i rozpustnou kávu nebo si obléci modráky, když Lukášovi pomáhá. Především ho milují naše obě děti a Káťa občas volá jeho jméno ze spaní.

Náš kamarád-Florenťan opět překročil svůj stín a jal se s námi vyrazit na Ohři. Vzal plavky, přestože nebyl na pláži, dokonce se mnou skočil do asi sedmnáctistupňové řeky a hlavně jel vodu! Dost jsem se těšila a taky měla obavy. Děti byly samozřejmě nadšené a dávno před výplavbou chodily po zahradě v záchranných vestách. Že jde o doplněk pro případ krize, se mi nepodařilo dětem vysvětlit ani dnes. Že nejde o „hezký kabátek“ stále ne. Takže se ještě občas pohybují v nafukovacích vestičkách poblíž keře šípkové růže nebo živého plotu z pichlavého smrku. Máme tedy jednu rezervní.

Dilema samozřejmě nastalo při rozhodování, co s sebou. Co nejméně věcí, ale přeci jen jedete s hodně malými dětmi. Tomášek měl plavky, vestu a kšiltovku a nebylo co řešit. Káťa to samé, ale místo plavek měla plavací plenku. Říkala jsem si, že nahatou ji raději nenechám, jak by se nám ta nehoda rozlévala (v lepším případě) po raftu, protože rychle bych zasáhnout nemohla. Do igelitky jsem naházela, co se mi zdálo k potřebě, a vyjeli jsme. Výskot nadšených dětí a těžký test MuFuMy přišly v jednu chvíli. Tomášek chtěl rukama lovit rybičky, já ho jednou rukou přidržovala a do toho se z mého bezpečnostního sevření chtěla dostat Káťa, protože chtěla plavat SAMA. Pánové pádlovali a já se snažila o nemožné – hlídat děti, učit je respektu k vodě dle rad naší sousedky, trochu je uklidňovat a v tom nejlépe posloužil zase Patrick. Odhaduji, že na každých dvacet centimetrů čtverečních na jeho těle připadá jedno tetování, takže tahle malá galerie v Kátě dokázala sem tam vzbudit zájem a nevrhala se z lodi. Patrick s obrázky ještě víc stoupl v ceně. A Tomášek? Ten mě překvapil rozhodně úplně nejvíc – očekávala jsem, že bude bázlivější, ale byl nadšený, nebál se a už má přeci jen trošku odhad, co a jak si může dovolit, takže dokonce usměrňoval Káťu radami hodnými staršího bratra.

Čtěte také:

Bylo vedro, ale řeka je kousek pod přehradou vážně ledová a moc chatařů (kromě otužilé velmi staré sousedky) jsem neviděla se v ní koupat. Začali jsme v ní opatrně namáčet děti – obvykle jsme je spustili z lodi asi tak po břicho v domnění, že je ledová voda odradí, ale bylo to naopak. Vyndávali jsme zpět na palubu studená dětská tělíčka s nadšenými obličeji, že jsem si řekla – MuFuMo, co si potrpíš na otužování dětí, jdi a nenech se zahanbit. Myslím, že jsem už trochu připravená na případný budoucí infarkt. Tisíc žiletek mi jezdilo po těle a měla jsem pocit, že se mi každou chvíli zastaví krevní oběh. Hlavně že své děti jsem do vody klidně ponořila... asi po minutě mi bylo nesmírně krásně – vážně je hodně příjemný stav po překonání prvního šoku. Nevím, jak to popsat, ale cítila jsem se zdravě a dobře. Patrick se smočil taky a Lukáš zůstal jako hlídačka na raftu. Užívala jsem si chvíli slávy, že jsem téměř všehoschopná (čímž myslím vlastně skutečně jen to, že své teplem hýčkané revmatické údy zvládnou víc), jsem s rodinou na vyjížďce, je nádherně, jsem spokojená, děti nadšené.

Chtěla jsem se zase nalodit, ale test na MuFuMu jsem celkově absolutně nezvládla, protože jsem skutečně nebyla schopná se dostat zpátky na raft. Po několika neelegantních pokusech se mi o držák na rybářský prut zasekla podprsenka od plavek a já byla zoufale přivázaná ke gumovému člunu se svýma očividně ochablýma rukama a nepružným tělem. Nechtěli jsme změnit těžiště a nechat děti bez záchranných rukou, už to vypadalo, že se budu muset nalodit ze břehu jedině :-), ale Patrick se na raft dokázal dostat s přehledem, a přestože váží asi jako já, velmi rozhodně mě nějak na palubu hodil. Plácla jsem tam s sebou s asi deseti litry vody. Kačenka se pokakala do plavací plenky, asi hrůzou, že přichází o matku. Nebo úlevou. Takže jsem poprvé přebalovala dítě na raftu a myla mu zadek ve studené vodě v pěkně romantickém exteriéru.

Cestou zpět jsem se už výrazně uvolnila a tolik jsem se nebála, že děti žuchnou do vody. Věděla jsem, že bych pro ně okamžitě skočila, že by se asi ani nebály, nezmrzly by... Tomáš seděl pěkně klidně sám a koukal do vody a s Káťou jsem se dost osmělila – viz foto. Myslím, že jsem přišla na nejlepší způsob plavení dcery po řece.

Všichni jsme nadšení a slíbili jsme si, že vyjížďky musíme dělat častěji. Ale určitě zatím jedině v pěti – dvě volné ruce jsou přeci jen třeba na děti. No napadá mě, co s tím.

Tak ještě příště!

 

Pěkné léto a vodní zážitky.

Kateřina

10. 8. 2016Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milé Jarčátko,

jsem ráda, pokud jsem pobavila. Mějte se krásně a přeju Vám silnější paže, než mám já... no to byla hrůza se zkoušet vykrábat na loď...

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Katko, dneska jsem se fakt nasmála! :-D Úplně vás tam všechny vidím, včetně těch dětí ponořených v ledové vodě a Vás přivázanou podprdou k lodi... :-D Děkuju :-)

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené