Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš naopak – spousta křiku, všude hračky, domácnost jeden velký chaos… Ale s přibývajícím počtem dětí (ne že by bylo v plánu nějaké další) jsem dospěla k tomu, že mi to už žíly netrhá. Snažím se užívat si kluky každým dnem, než mi vyrostou. A oni rostou tak strašně rychle!

Filípek oslavil sedm měsíců a nedávno i svůj první svátek. Úplně přeskočil fázi plazení, rovnou leze. Dostane se hravě do všech zákoutí našeho bytu, zcela sám a bez pomoci. A je na sebe taky patřičně hrdý. Nejradši má ovšem Honzíkovu – no, už bychom měli používat spíše výraz dětskou, protože je samozřejmě obou kluků – herničku. Velmi rychle zjistil, že je tam spousta úžasně zajímavých hraček, dřevěná vláčkodráha, domeček, kam se oba kluci vejdou, kuličkové počítadlo, megabloks kostky... zkrátka tolik lákadel, že tam podniká několikrát denně výpravy za dobrodružstvím. A Honzík vyráží za ním a dělá mu odborný dozor. Někdy se musím smát, když z herny slyším „To je mojéééé!" „Ne, to ti nedám!" a podobně. Ovšem před pár dny mě úplně položilo Honzíkovo rozhořčené: „Mámo, hlídej si ho!" :-D

A máma to ne vždy plní. Snažím se nechat kluky, aby si hráli spolu, či spíše zatím vedle sebe, a abych nebyla policajt, který je bude pořád nějak rovnat. Navíc se ukázalo, že pokud je nechám v herně samotné, dokážou spoustu situací zvládnout bez mého přispění. Zasahuju tedy až v případě, kdy seznám, že je to nevyhnutelné. A to ne vždy znamená, že Filípek pláče, protože mu Honzík něco sebral. Nechci sklouzávat k automatickému zjednodušenému „starší brácha je vinen", i tak už je to pro Honzíka hodně náročné, muset vyjít s mladším bráškou a být ve většině případů ten opatrnější a rozumnější. Někdy je tedy můj zásah spíše o tom, dostat Filípka dál od Honzíka, aby měl Honzík klid a nemusel se bát, že mu Filípek bude brát oblíbené hračky.

Většinou jsou ale interakce mezi kluky krásné a roztomilé. Filípek velkého brášku úplně zbožňuje. Když uděláme stejnou blbinu my nebo Honzík, určitě se víc směje Honzíkovi. Je z něj nadšený, snaží se ho napodobovat, pozoruje ho, když tu běhá po bytě a manipuluje s hračkami. A zkouší to po něm. Je vidět, že starší sourozenec funguje jako velmi silný hnací motor psychomotorického vývoje. A něco dělá samozřejmě i přirozené vnitřní nastavení. Rozdíl mezi kluky je teď v některých ohledech už skoro o tři měsíce – třeba již zmíněné lezení. Honzík se k tomu odhodlal až skoro v 10 měsících, do té doby se plazil a klouzal po břiše (parkety mu to snadno umožnily), Filípek začal lézt týden před dosažením sedmého měsíce. Jeden společný a pro mě dost podstatný faktor tu však je – oba začali lézt u babičky a dědy na zahradě, na dece, resp. z deky na trávník, za psem. Moje první „miminko", toho času 40 kilový jedenáctiletý německý ovčák Aron, má tedy neoddiskutovatelné zásluhy. :-)

Honzík se projevuje jako správný starší bráška. Když Filípek pláče, jde ho pohladit a utěšit, podá mu dudlík nebo chrastítko. Taky mu ukazuje hračky, pojmenovává je a předvádí, co se s nimi dá dělat. Ne vždy tedy odhadne, zda je hračka pro Filípka úplně vhodná nebo jestli má Filípek šanci porozumět tomu, co mu ukazuje. Např. oblíbená kalkulačka a číslice na ní jsou zatím zcela mimo Filípkův okruh zájmů. Magnetky na myčce v kuchyni a Honzíkovy kuchyňské schůdky jsou ovšem přímo báječné. Stejně tak konferenční stůl v obýváku, obzvlášť, jsou-li na něm dřevěné vláčky. A tak se Filip už vehementně snaží jít nahoru, do vyšších pater – zem a spodní poličky v knihovně a v konferenčním stolku už mu nestačí.

Honzík se projevuje jako správný starší bráška. (Já vím, tuhle větu už jsem psala.) Někdy Filipa trápí a vychovává. Okřikuje ho, když sahá tam, kam nemá (hlína v květináči, kabely od počítače), někdy mu schválně sebere z ruky hračku jen proto, aby Filip křičel. A pak se královsky baví, když vidí, že mě to rozzlobilo. Taky mladšímu bráškovi dost často nutí nějakou hračku nebo ho tlačí tam, kam Filip vlastně vůbec nechce. Potřebuje zkrátka na někom trénovat pocit převahy a uplatňovat moc. Chápu ho, já zase někdy uplatňuju svou rodičovskou moc nad ním. Snažím se to ale dělat takovou formou, aby mohl v maximální možné míře o sobě rozhodovat, nebo se na rozhodování alespoň podílet. A tak mu dávám vybrat, co chce ke snídani, jakou barvu brčka do sklenice s pitím, které tričko si oblékne, jestli půjdeme na procházku na vyhlídku nebo na lesní hřišťátko, jestli chce odpoledne na písek nebo na odrážedlo, jestli bude jíst večeři vidličkou nebo lžičkou... Obvykle to asi není úplné rozhodování o sobě, nechávám ho vlastně pouze vybrat z mnou předem schválených možností. Ale je vidět, že pokud ho nechám rozhodovat aspoň takhle, snáší pak situace, které rozhoduji já nebo tatínek, o něco lépe.

V poslední době jsem si ovšem všimla, že žárlení u nás neprobíhá pouze jedním směrem. Na několika situacích bylo jasně znát, že i mladší Filípek žárlí na staršího Honzíka, že moc dobře vnímá, kdy má starší brácha větší díl maminčiny pozornosti. A hlasitě dává najevo svou nelibost. Když přijde tatínek domů, je to o poznání lepší – kluky si tak nějak podle momentální potřeby přehazujeme tak, aby vždy měl jeden syn plnou pozornost jednoho rodiče. Trošku prekérka to bývá s přípravou večeře, to je vždycky improvizace. Buď vařím já s Filípkem v manduce, zatímco Honzík dovádí s tatínkem, nebo se snažím Honzíka zapojit do přípravy (něco spolu mícháme, mixujeme, krájíme, dáváme na talířky), a tatínek zatím chová Filípka. Případně je to celé prohozené, vaří tatínek, obvykle s Honzíkovou asistencí, a já chovám na rukou nebo kojím Filípka, který už bývá k večeru po celém dni více plačtivý a potřebuje víc fyzického kontaktu (především s maminkou). Jak řešíte rivalitu mezi sourozenci vy? Podělte se v komentářích o svoje tipy, díky. ;-)

Před pár dny kluci začali hrát první skutečnou společnou hru – na honěnou. Filípek se během posledních asi dvou týdnů, co mám rozepsaný tento článek, hodně zdokonalil v lezení. Je schopen už docela rychle „běžet", nepodlamují se mu ručičky a tak mnohem méně padá. Honzík nějak přirozeně vycítil, že je třeba s bráškou vyrovnat síly, a tak se ochotně vrací na všechny čtyři. Jejich pozemní honičky a hlasitý smích (především Filípkův) si asi nejvíc užívají sousedi pod námi, někdy to je vážně pěkné rodeo. Ne, nejvíc si to užívám já! Sedím tu, sleduju jejich dovádění a směju se s nimi. A jsem ráda, že nikdo nevidí, že se mi lesknou oči dojetím. Přes všechny bojůvky, křik a handrkování je totiž jasné, že z nich budou (už jsou) bezva parťáci. Prostě prima bráchové!

Mějte prima dny a zase někdy na napsanou!
Jarka

23. 6. 2015Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Katko, tak to je dobré, Tomášek to má taky hezky po svém :-) Honzík perlí neustále, nestíhám to ani zapisovat. No a Filípek taktéž, ale zatím svou vlastní řečí, které nikdo nerozumí :-D

Mějte se báječně!

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Zdravím, Jarko, "hlídej si ho" je vážně výborné. Ten můj starší toho ještě tolik nenamluví, každopádně se na podobné perly těším. My máme zase jinou vtipnost - Tomáš si myslí, že je Kačenky táta, takže asi tak. Taky přeji prima dny a zdravím kluky.

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené