Na zdraví v novém roce!

MAMINKA JARKA Po několikatýdenní odmlce vás opět všechny srdečně zdravím. Jak se máte v novém roce? A jaké byly vaše Vánoce?

U nás vše proběhlo na jedničku, Štědrý den jsme si užili pěkně na pohodu, bez stresu z uklízení a kapřích kůstek v krku. Místo kapra jsme si totiž obalili lososa, tedy manžel obalil lososa, abych byla přesná. Já jsem šéfovala výrobě bramborového salátu a on se postaral o rybu. Stromeček jsme zdobili společně s Honzíkem 23. prosince navečer. Zhostil se toho úkolu zodpovědně, podával mi ozdobičky, které mu připravil tatínek, a já jsem je v pravidelných rozestupech a esteticky věšela na stromek. Myslím, že to byl zatím náš nejkrásnější vánoční stromeček. Ne snad kvůli těm ozdobám, ale proto, že jsme poprvé měli dánskou jedličku, živou, svěží, s krásně pravidelnými větvemi v tolika patrech, že se ani nedalo určit, kolik jich vlastně je. A úžasně provoněla byt. Společně s vůní perníčků (těch jsem letos upekla a nazdobila celkem z 2,5 kg mouky, uff!) a vanilkových rohlíčků to byla přesně ta správná vánoční kombinace.

Dárečky jsme Honzíkovi dávkovali hezky postupně, aby si je stihl náležitě užít. Na Štědrý den jich měl pod stromkem pár; největší radost mu udělala tramvaj, která jezdí, hlásí stanice a bliká. Lítal tu s ní skoro hodinu, nakonec byl úplně zpocený z té dávky emocí. A my jsme jenom seděli a kochali se tou nelíčenou dětskou radostí. Filípka spíše než dárečky zaujala světýlka na stromečku. A k pasení koníčků na zemi dostal novou podložku – pěnové puzzle. Už s Honzíkem se nám tento „koberec" velmi osvědčil, krásně izoluje od země, takže člověk má pocit, že úplně hřeje, navíc je to měkká a přitom pevná podložka, zkrátka ideální pro pobyt na zemi. A na tu už se pomalu Filípek přesunuje. V postýlce už to totiž začíná být nuda.

Druhý a třetí „štědrý den" jsme měli pak u babičky a dědy na venkově, 26.12. s prarodiči, prababičkou a rodinou mojí sestry Jany, a pak ještě v neděli 28.12., kdy přijel ještě můj strejda se sestřenicí Hankou a jejími dvěma dětmi. Šest křičících mrňousů (nejstarší Andulka šestiletá, všichni ostatní do tří let) už byla tedy slušná divočina, ale přežil to i náš děda, který z toho měl osypky už tři dny předem. :-D Ale Vánoce jsou v naší rodině hlavně o setkávání a návštěvách, na rozjímání nás až tak moc neužije. Každopádně to bylo přesně tak akorát jídla, cukroví, dárků, radosti, hlaholu a dětského pokřikování. Už se moc těším na příští rok, kdy bude dárky a trhání balicího papíru prožívat už i Filípek.

Měla jsem trochu obavy ze silvestrovské noci a všudypřítomných ohňostrojů, ale oba kluci to zaspali celkem v klidu a pohodě, půlnoční válečná vřava je vůbec nevzbudila. A Novoroční pražský ohňostroj si Honzík užil na vlastní oči. Vyrazili s tatínkem procházkou a tramvají k Rudolfinu a sledovali ohromnou podívanou. Já jsem zůstala s Filípkem doma, trochu jsem si s ním odpoledne zdřímla a pak jsem si od Honzíka nechala vyprávět, jaká barevná světýlka viděl na obloze. Nadšení sršelo i z tatínka, až mě mrzelo, že jsem u toho taky nebyla – především kvůli tomu, že jsem neviděla Honzíkovy rozzářené oči. Ale věřím, že další novoroční ohňostroj už uvidíme všichni čtyři.

Do prvních všedních dnů nového roku jsme vstupovali ve znamení lékařských prohlídek a zákroků. Už před Vánoci dostal Filípek kašel a rýmu, a tak jsem s ním ještě 23.12. mazala k naší paní doktorce, abychom byli na svátky připravení a vybavení potřebnými léky a nemuseli jsme v případě nutnosti trávit sváteční dny v čekárně na pohotovosti. Naštěstí mělo nachlazení jen velmi mírný průběh a za pár dní byl Filípek zase fit. Kromě nachlazení nás ale potrápil slzný kanálek u levého očička, takže ač jsem se tomu chtěla vyhnout, nakonec jsme byli minulý týden na průplachu v nemocnici na Bulovce. Očividně to pomohlo, očičko už neteče a Filípkovi se ulevilo. Předtím měl oko uslzené jako malé koťátko, ať jsme dělali cokoliv (masáže několikrát denně, dva druhy očních kapek, vše nedostatečné).

Největším a taky nejnáročnějším zdravotním „problémem" však teprve procházíme a ještě minimálně několik týdnů to potrvá. Filípek je trochu hypertonický, při pasení koníčků zaklání hlavičku a ještě má tendenci preferovat jednu stranu. Dostali jsme tak doporučení na rehabilitaci a od minulého týdne cvičíme Vojtovu metodu. Je sice hrozné slyšet vlastní dítě několikrát denně naříkat a vztekat se, navíc s vědomím, že mu to všechno sama způsobuju, ale utěšuju se tím, že čím dříve to „přecvičíme", tím dříve tohle naše trápení skončí. S Honzíkem jsme také „Vojtovku" zakusili, bylo to ale v pozdějším věku a věru už to nebylo lehké – byl už poměrně zdatný a sama fyzioterapeutka tehdy říkala, že je jako úhoř, a měla dost potíží dostat ho do potřebné polohy. U Filípka máme tu výhodu, že se zatím sám nepřetáčí na bříško, a hrajeme o čas – nejvíc máme šanci ovlivnit právě ještě před přetočením na bříško. Ovšem když tak Filípka pozoruju, s jakou vervou se o to pokouší, je mi jasné, že toho času už moc nemáme. A navíc, fyzioterapeutka, ke které chodíme, sama zmínila, že na to, jak je Filípek ještě malý (tedy spíše mladý), má dost velkou sílu. Malý rozhodně není. Na posledním měření a vážení ve dvou měsících se ukázalo, že od narození přibral něco přes dvě kila a vyrostl o 10 cm. A to bylo téměř před měsícem... Jsem opravdu zvědavá, jaké hodnoty zjistíme na tříměsíční kontrole, ale pokud si udrží dosavadní tempo, bude na tom zhruba tak jako Honzík v půl roce. Dokonce má i faldíky na stehýnkách. Ne nějak obrovské, není to žádný „mišelínek", ale po hubeném králíčkovi Honzíčkovi je to pro mě úplně nová zkušenost.

Po Novém roce máme tedy dost nabitý program, dvakrát týdně rehabilitace, s tím spojená prohlídka na neurologii nás ještě čeká, stejně tak kontrola slzného kanálku... A k tomu jsme opět začali chodit na Honzíkovo plavání a od příštího týdne přidáme i vaničkování s Filípkem. Moc se na to těším, s Honzíkem jsem na vaničkové plavání nechodila, a bude to pro mě nové. Myslela jsem, že s druhým dítětem to bude takové rutinní a v určitém smyslu trošku „nudné" – opakování stejných aktivit na stejných místech jako s prvním Honzíkem, ale s Filípkem vlastně dost věcí zažíváme poprvé a tak se učím pořád něco nového.

Téměř každý den máme tedy nějaký program mimo domov. Musím se přiznat, že je to poměrně náročné. Vypravit sebe a obě děti ven v tom poněkud aprílovém počasí, vychytat množství vrstev oblečení nejen podle toho, jak je zrovna venku, ale také s ohledem na to, kam vlastně jedeme a jak tam budu především Filípka nějak svlékat, pokud cestou usne (což je téměř zaručené), plus náhradní oblečení pro oba (mladší se téměř vždy poblinká, starší polije pitíčkem nebo umaže nějakým jídlem), a to vše za použití MHD... Někdy by se mi hodilo, kdyby mě v nějaké laboratoři zkřížili s chobotnicí a já tak měla nějakou tu ruku navíc. :-D Nikdo mě ale s chobotnicí nezkřížil, a tak mi nezbývá, než si nějak poradit.

Vítanou pomocí mi tak byl i balíček výrobků od Babywebu. Aktuálně nejvíc užijeme vitamínový sirup Multisanostol. Ten nejvíc ze všech ocení Honzík a přiznám se, že mu ho vlastně přenechávám. Filípek má Vigantol a „medicínku do očička" (kapeme 5x denně po tom výplachu), tak Honzík má svůj „sirůpek", aby byl zdravý. Sirup mu chutná a já aspoň vím, že díky němu doplníme i vitamíny, které třeba nejsou v jeho aktuálně velmi oblíbených banánech, hruškách a mandarinkách. Na mě je sirup trochu dost sladký, ale to je asi věc osobních preferencí. Důležité pro mě je, že podpoříme Honzíkovu imunitu v období, kdy nás čeká přeočkování trojkombinací spalničky-zarděnky-příušnice, a navíc v bláznivé zimě, kdy je pár dní třeskuté jaro a pak zase pár dní mrzne nebo fouká šílený vítr. Musím říct, že se mi tenhle způsob zimy zdá dost nešťastný. Pořád čekám, kdy budeme moct postavit sněhuláka, ale zatím nebyla vhodná příležitost. Tak snad se ještě dočkáme. :-)

Ať je pro vás všechny rok 2015 rokem splněných přání, naplněný radostí a láskou; ze všeho nejvíc vám ale přeju, abyste vy i vaši blízcí byli zdraví!
Jarka

16. 1. 2015Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Ahoj Gábino,

děkuju za pochvalu, jj, čepičky jsou moje tvorba, taky to podle toho vypadá. Hlavně ta, co má Filípek, je taková trychtýřovitá, háčkovala jsem ji v úplných začátcích pro Honzíka na jeho první Vánoce, a nevěděla jsem ještě, jak přidávat, aby se to rozšiřovalo rovnoměrně :-D

Krom vojtovky, kterou cvičíme tak 2x denně (když se zadaří), jsem upravila denní postýlku v obýváku, aby Filípek musel koukat na tu méně oblíbenou stranu, a snažím se samozřejmě mu nabízet hračky z jedné strany, aby ho to nutilo rovnat se. A myslím, že to je na dobré cestě a časem se nepozná, že byl na začátku mírně asymetrický.

Tak zase na napsanou a zdravíme do Belgie ;-)

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Katko, moc Vám děkuju. A ano, vrátila, tak trochu; sem tam o sobě - tedy o nás - dám vědět ;-)

S tou Vojtovkou to neberu jako tragédii, a zdá se, že ani Filípek - sice křičí, ale méně než na začátku. Asi pochopil, že je třeba to vydržet, nebo si prostě zvykl, že ho máma občas bude trochu trápit. Ale výsledky už jsou vidět, strany jsou více v rovnováze a při pasení koníčků taky vidím zlepšení. Jen se už dost snaží otáčet na bok, a s lehkou dopomocí to už dotočí i na bříško, takže pochopitelně nemá rád, když se snažím držet ho na zádech a nabízím mu hračky nad bříškem, aby k nim zvedal ruce a nohy a tím hezky posiloval přední stranu těla. Být na bříšku a rozhlížet se na všechny strany, a taky koukat, co dělá brácha, je přece mnohem zajímavější :-) Kačenka určitě taky ráda pozoruje okolí a brášku, že?

 

Obrázek uživatele Gábina zdraví z Belgie
Gábina zdraví z...

Ahoj Jarko,

 

klukum to na fotce moc slusi, predpokladam, ze cepicky jsi hackovala sama :) 

 

Nas Maxik take preferoval jednu stranu... ale tady vojtovka nefrci. Doktorka nam jen rekla, ze ho mam pokladam na druhou stranu. Ale je fakt, ze se to po nejake dobe opravdu samo srovnalo. Mamka mi jako stary ucinny figl poradila pokladat srolovanou plenku na jednu stranu hlavy, aby si ji proste nemohl polozit.  Takze se to urcite srovna! :)

Budes nam tedy dal prispivat jako maminka Jarka? :) tesim se na dalsi cteni a vse nej do roku 2015! ;-)

 

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

jé, Jarka se nám vrátila! Z Vojtovky nemějte těžkou hlavu. I já jsem s Tomem cvičila, doslova párkrát. Sama chodím na RHB od 4 let dosud a dle mého úsudku se mi nezdál Tomův stav tak vážný. Měl nachlup to samé, co Tomajs. Spíš nebyl úplně ukázkový dle tabulkových kritérií. Sestřička nás chválila, jak se to lepší a jak vzorně cvičíme. A necvičili jsme vzorně. Při většině cviků jsem ho měla zapírat o břicho a to jsem skutečně jako krátce těhotná nedělala. Na jím měně preferovanou stranu jsem nastražila oblíbené hračky, pro které se natahoval. Za měsíc a půl byl dle tabulek a za další dva v nich přeskakoval řádky. A dnes mi v 16 měsících střídá nohy na schodech a zdatně šplhá. Řekla bych, že vše dohnal sám a víceméně si i strany sám srovnal... Hodně štěstí do nového roku!

 

 

 

 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Mimoňské války: Klony útočí

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že nás máma nějak moc často opouští a chodí si jen tak ven. Asi mě slyšela nebo co, protože teď byla znenadání víc doma. Měla spoustu práce… Celý článek »

Možná přijde i… odpočatá máma?

BATOLE LIVE! FILIP To se zase dějou věci na tom světě! Nějak mi ten můj vesmír přestává fungovat. Máma se občas sebere, zaúkoluje tátu, aby nás pohlídal, nakrmil, vykoupal, uspal, a klidně si odejde někam pryč. Celý článek »

Viróza sem, očkování tam

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem si myslel, že letošní konec zimy bude trochu veselejší než loni. Ale asi jsem se spletl, vypadá to, že i tentokrát si sem tam střihneme nějakou tu virózu. Celý článek »

Já se bojím!

BATOLE LIVE! FILIP To už jsou zase dva týdny v čudu? Minule jsem vám psal, když jsme byli s babičkou a dědou sami a užívali si sněhu. Celý článek »

Zimní radovánky

BATOLE LIVE! FILIP Tak mámě překvapivě nehráblo. Zatím. A angína už je taky pryč. Nakonec to nebyla taková hrůza, jak to před 14 dny vypadalo. Celý článek »

Novoroční předsevzetí

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem tu zas. Máme po Vánocích a bylo to fakt náročný. Dárků jsem dostal hromadu, ale vlastně o ně tolik nešlo. Spíše jsme se sešli zase celá velká rodina a byl to pěkný blázinec. Celý článek »

Reportáž psaná na čokoládě

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, poslušně hlásím, že jsem opět zde. Po dobu mé nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo, aspoň myslím. Vlastně jo, stalo. Byli jsme celá rodina na focení ve Fotopromě. A byl to fakt zážitek! Celý článek »

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené