Nakonec bylo vše úplně jinak

KLUB TĚHULEK! VENDY Jak jsem se již v několika článcích zmiňovala, můj porod byl podle gynekologa plánován jako porod císařský. Moje obavy z porodu stoupaly a názory na porodní zákrok se mi střídaly stejně jako moje nálady. Nakonec se nám v týdnu 39+2 dne 7. ledna narodila princezna Ema.

Po poslední prohlídce u svého gynekologa jsem byla objednána na prohlídku přímo do porodnice, kde jsme se měli domluvit na termínu porodu. Už dopředu jsem věděla, že jdu k velmi rázné paní doktorce a ohlas na ni nebyl vůbec hezký, co se názorů ostatních rodiček týkalo. Měla jsem strach, ale nakonec jsem zjistila, že věřit názorům ostatních se nesmí. Možná měla paní doktorka zrovna slabou chvilku nebo se dobře vyspala, nicméně její přístup ke mě byl velmi ochotný, přátelský a dokonce i milý.

Kontrola probíhala běžně, kontrola tlaku, moči, vnitřně i ultrazvukem. Miminko připravené k porodu s předpokládanou váhou kolem 2700 g. Otázka z jejich úst zněla jasně – chceš CS nebo vyvolaný přirozený porod? Věděla jsem, že chci zažít to, co se u porodu zažívá. Nechtěla jsem o to přijít a tím, že termín vyvolání byl hned druhý den po kontrole bylo jasně rozhodnuto. Já to prostě zkusím a hotovo! Následovalo tedy KTG a během vyšetření jsem byla objednaná na další den do porodnice. V noci mě chytly bolesti. Nebyly nijak výrazné ani časté, prostě mě párkrát zabolelo v podbřišku a to bylo vše. Neřešila jsem to a 7.1. v 7.00 jsme nakráčeli do porodnice. Převléct se do košilky, nachystat dokumentaci a počkat, co se bude dít.

Strach byl vidět i na Honzovi. V 7.15 za námi došla PA s tím, že je spousta porodů, všechny porodní boxy jsou zabrané a že zjistí u paní doktorky, jestli vůbec porod bude. Jasně, co by nebyl, paní doktorka prostě zavelela a já jsem byla uložena na čekací pokoj, kde mi byla zavedena vyvolávací tabletka s tím, že jsem v noci stejně začala rodit a otevřená jsem byla na 3 cm. A tak jsem teda ležela na čekacím pokoji, kde se mnou byla sepsána dokumentace, byla mi odebrána krev, zavedena kanyla, natočeno KTG a prostě jsem ležela a čekala, co se bude dít. Během asi hodinky se dostavily slabé kontrakce. Následoval klystýr a sprcha. Mezitím se kontrakce stupňovaly a když jsem ve sprše zjistila, že asi teda už rodím, byla jsem přidělena do boxu. Vůbec mi nevadilo v tu chvíli, že box není jeden z těch lepších, nemá vanu a já nevím jaké vymoženosti, vůbec jsem nestihla nad tím přemýšlet. Až zpětně jsem si uvědomila, že jsem vlastně nestihla tu slavnou olejíčkovou koupel.

Dovedli za mnou Honzu, který statečně vydržel celý porod u mě a pomáhal mi, jak jen to šlo. Samotný porod byl hrozně rychlý. V 10.30 mi doktorka praskla plodovku, jelikož mi sama neodtekla. Do žíly jsem dostala oxytocin, kontrakce zesílily a já se začala snažit prodýchávat. Žádný předporodní kurz, žádná příprava na porod u nás neproběhla. Prostě jsme do toho vpadli oba dva tak nějak šup rup. Cítila jsem se, jak kdybych si dala panáka vodky. Přetočit se z boku na záda, ze zad na čtyři, vnímat dění kolem sebe, to pro mě bylo úplně nepředstavitelné a kdybych tam neměla na pomoc partnera, asi bych se ani neotočila. Ale byl skvělý, zvládl mi pomáhat, uklidňovat mě a hlavně to všechno ustát (původně totiž k porodu vůbec jít nechtěl).

10.50 otevřená na 5 cm, hlavička vysoko, asi za necelých 45 minut otevření na 8 cm, hlavička prej stále nesestupovala. Cítila jsem ale, jak se malá sesouvá a leze ven. Nesmíte tlačit, hlavička je vysoko, nejste otevřená. To mi PA zopakovala asi 3x a když odběhla kvůli návalu v porodnici, věděla jsem, že už rodím. Po návratu zpět jsem ji prosila, že už to nevydržím a že mě to nutí tlačit, že už to cítím. Prodýchávejte a jen mírně popotlačujte – aha to se řekne, když vím, že prostě už sestupuje. Malá se drala na svět jako blázen. Přetočit zpět na záda, nohy k břichu, bradu přitáhnout a zavřít oči, tlačit. Během posledních tří kontrakcí, na asi čtyři zatlačení, přesně ve 12.14 byla malá na světe. Přiložena na břicho a rozplakána. Pupečníkovou šňůru jsem si přestřihla sama, nástřih nebyl potřeba a šití bylo minimální vnitřní, takže bez poranění.

Všichni jsme byli překvapeni, že to byla taková rychlovka. Dokonce i PA se mi pak přiznala, že počítala s dlouhým porodem, který nakonec skončí CS. Pak nám už malou zvážili, změřili, umyli a nechali nás všechny tři společně si užívat první chvilky života.

Slečna Ema měla rovných 2680 g a 45 cm. Honzovi dokonce ukáply i slzičky dojetí. Nikdo v rodině netušil, že vlastně rodíme a pro všechny to bylo překvapení, když jsme jim volali, že teda zdravíme z porodního sálu a že už jsme 3.

Všechno bylo nakonec úplně jinak a já jsem neskutečně vděčná paní doktorce, že mi umožnila zažít porod, který byl skvělým zážitkem. I když kontrakce bolely, nevzpomněla jsem si ani na to, že bych je nějakým způsobem chtěla utišovat. Dokonce mě mrzí, že to trvalo takovou chvilku a všechno bylo v takové rychlosti, že bych si ráda tento porod i zopakovala. Věřím, že ten příští může být úplně jiný, ale už teď vím, že pokud bude možné, tak ho chci opět prožít a ne prospat.

14. 1. 2016Vendy
Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Vendy
Vendy

Moc všem děkujeme za gratulace :) 

Obrázek uživatele dencas
dencas

Milá Vendy, také moc gratuluji. Jak jsem četla, zážitek z porodu máme velmi podobný. Také na něj ráda vzpomínám a také mám pocit, že se vše událo nějak moc rychle, že jsem to nestačila ani vnímat. Je moc dobře, že Vám byl nakonec umožněn klasický porod, je to opravdu nezapomenutelný zážitek.

Celé Vaší rodince přeju jen vše krásné a hlavně hodně zdraví, ať vám Ema dělá jen samou radost.

 

Denisa

Obrázek uživatele Pavlína
Pavlína

Moc gratuluji a přeji takový pěkný zážitek!

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Milá Vendy, gratuluju ke zdravému miminku a hezkému porodnímu zážitku! Ať se vám ve třech krásně sžívá a jste všichni zdraví a spokojení :-)

Jarka

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Čas loučení

KLUB TĚHULEK! VENDY Tak se nám pomalu ale jistě blíží konec šestinedělí a tím i konec přidáváním příspěvků sem na blog. Popravdě se mi to docela hodí, protože vůbec nic nestíhám. A tak tento příspěvek bude od nás zatím poslední, pokud se ještě... Celý článek »

Eminčiny první zážitky

KLUB TĚHULEK! VENDY Blíží se nám konec šestinedělí a v neděli jsme oslavily první měsíc života. Návštěvy jsem sice odpískala, ale doma pořád být nemůžu, je to na palici a hlavně, když malá křičí. A tak jsme začaly podnikat výlety a já jsem začala... Celý článek »

Ne všechno je vždy růžové

KLUB TĚHULEK! VENDY Emička je hodné dítko, ale když se jí chce, umí se taky pěkně vztekat. A nejvíc, právě když má hlad. Pochopila totiž, že z prsa teče mlíčko, že je to moc dobré a že s plným bříškem se spí lépe. A jak řekl můj bratr, je... Celý článek »

První dny v novém

KLUB TĚHULEK! VENDY Po těch pěti dnech v porodnici jsem se opravdu těšila domů. Konečně do svého, kde máme svůj klid, a nikdo nás neruší. Ema je neskutečně hodné dítě, takové jsem si snad ani nezasloužila. V porodnici spala jako dřevo (i když to... Celý článek »

Čtvrté patro, pokoj číslo jedna

KLUB TĚHULEK! VENDY První týden v porodnici byl pro nás obě hodně náročný. I přes to, že mi byla malá ihned po porodu přiložena k prsu, jsme k sobě nějak nemohly najít cestu. Ema se mi po porodu nepřisála a největší problémy nastaly právě kvůli... Celý článek »

Naše poslední kontrola

KLUB TĚHULEK! VENDY 39. týden těhotenství a poslední dny, kdy mám cvrčka v sobě, cílová páska už je blízko. Blíží se termín porodu a s ním přichází čím dál větší stres a obavy. Najednou se začínám bát a možná ani rodit nechci, ale zato se těším,... Celý článek »

Nespím, nejím, ale ještě nerodím

KLUB TĚHULEK! VENDY Týden po vánocích a náš 38. týden společného soužití v jednom těle. Vypadá to, že naše malé už to vydrží asi až do plánovaného termínu a mně je teď zle akorát tak z toho vánočního přejídání. Což je někdy opravdu nepříjemné. Celý článek »

A budou Vánoce

KLUB TĚHULEK! VENDY Tak jsme ve 37. týdnu. Máme za sebou 4. adventní neděli a cukroví už je všechno pěkně napečené. Dokonce jsem minulý týden zahájila i předvánoční úklid a tak nás tento týden bude čekat pěkně odpočívání a užívání si vánoční pohody.  Celý článek »

Mé (po)citové výlevy

KLUB TĚHULEK! VENDY Hurá už 36. týden!!! Bříško takových rozměrů, jako mám v tuto chvíli, je opravdu velkou přítěží a to nejen pro mě, ale i pro mé okolí. Natáhnout se přes něj je nepopsatelná morda, neposhazovat regály v obchodě, když se otáčím,... Celý článek »

Připravujeme se na porod

KLUB TĚHULEK! VENDY Tento týden jsem se začala psychicky připravovat na porod. A nejen já, ale i Honza. Sice mi bylo gynekologem řečeno, že bych mohla zvládnout i porod přirozenou cestou, v porodnici mi to bylo vyvráceno. Přiznávám, že jsem se... Celý článek »

Už máme konečně všechno !?

KLUB TĚHULEK! VENDY Tak jsme se posunuli zase o týden k cílové rovince. Čím dál častěji slýchám, že jsem jak kinder surprise. Ano ano, stále totiž nikdo nebyl obeznámen s tím, co v sobě nosím za potvůrku. Poslední dobou je to hodně náročné, co se... Celý článek »

Kulatý 33. týden

KLUB TĚHULEK! VENDY Nejenom tento týden je pěkně zakulacený, ale i ze mě se stává celkem koule, která má problém se v posteli přetočit. Nečekaně nám začaly první (brzo) problémy. Už jsem si myslela, že to snad ani nepřijde. Naštěstí se nejedná o... Celý článek »

A teď tě mámo pořádně dokopu

KLUB TĚHULEK! VENDY Týden - 32. Těhotenské změny – poměrně žádné (pořád je mi krásně). Partnerské změny – nevím o ničem zásadním (naštěstí). Změny u miminka – velké a hlavně hodně znatelné (konečně o něm všichni víme). Přípravy – v plném proudu,... Celý článek »

Bond, kanec a velké focení

KLUB TĚHULEK! VENDY 31. týdnů, 10 kg nahoře a pupek stále roste. Minulý týden byl dušičkový a narozeninový, plný aktivit, změn a dokonce i jednoho nabouraného kance. Nicméně opět vypadám konečně jako člověk.  Celý článek »

Týden plný jídla a relaxu

KLUB TĚHULEK! VENDY Tak jsme tu po týdnu zase. Já, mé druhé já a zážitky z těhotenství. Už je to krásných, ale dlouhých 30 týdnů, co v sobě nosím mrňavé stvoření. Tak si říkám, jestli už není na čase začít shánět výbavičku i pro sebe do porodnice... Celý článek »

Pozitivní myšlení je důležité

KLUB TĚHULEK! VENDY Těhotenství je poslední dobou v mém okolí hodně řešené téma. Je to nejspíš dáno tím, že já i švagrová jsme "v tom". A hlavně v mém okolí se teď s porody roztrhl pytel, Asi bylo plodné jaro. My jsme se bez problémů vrhli do 29.... Celý článek »

Přípravy na miminko začínají

KLUB TĚHULEK! VENDY 28. týden a moje žebra se rozhodla roztáhnout do nevídaných velikostí. Asi teda. V minulém týdnu jsem složila postýlku a začala jsem zařizovat v ložnici pokojíčkový koutek. Příprava na miminko začíná být v plném proudu.  Celý článek »

Zima za dveřma a já nic neobleču

KLUB TĚHULEK! VENDY 27. týden a konec 2 trimestru. Uf, teď už to snad uteče rychle. Malé se mi zdá klidnější, než minulý týden. Možná už si zvyklo na to, co všechno dokáže a nepotřebuje se prokopat ven skrz můj pravý bok. Jestli je naše malé podle... Celý článek »

Zpátky do školy

KLUB TĚHULEK! VENDY Three, two, one ... odstartovali jsme 26. týden a s tím i opět pravidelné navštěvování školní přednáškové auly. Ne že by to byla nějaká hrůza, ale usedět na přednášce a dávat pozor, když vás dítě v břiše okopává, protože se mu... Celý článek »

Začínáme odškrtávat ze seznamu

KLUB TĚHULEK! VENDY 25. týden těhotenství, 7 lunární měsíc a kopance do břicha jsou čím dál častější a hlavně intenzivnější. Ale našli jsme způsob jak mrně uklidnit. Na maminku totiž nereaguje, ale táta, to je uspávač hadů a malých neposedů. Stačí... Celý článek »

Jak jsem přežila vyšetření cukrovky

KLUB TĚHULEK! VENDY 24. týden a pro mě snad nejhorší vyšetření za celé těhotenství. Vážně to pro mě bylo utrpení. Tento týden jsem prožívala hodně stereotypně. Vstát, jít do práce, po práci domů, pouklízet, navařit, koupel a spánek. Ale i tak mi... Celý článek »

Zpět v ČR a návrat do reality

KLUB TĚHULEK! VENDY 23. týden a my se vracíme do reality. Opět nastává pracovní proces, za chvilku i školní povinnosti a mimčo kope a kope. Jsem zvědavá na to, jak na mě budou koukat na přednáškách, až se tam dovalím z břichem jako balón :-D  Celý článek »

Vezmeš si mě ?

KLUB TĚHULEK! VENDY 22. týden těhotenství jsem odstartovala v Chorvatsku. Venku je krásných 33° a tomu malému tvorečku uvnitř se líbí, když ho houpu ve vodě. Papáme si jak prasátka, takže jsem zvědavá, kam se vyhoupne moje váha po dovolené.  Celý článek »

Trnka sem, trnka tam, závodníka vychovám

KLUB TĚHULEK! VENDY Ve 21. týdnu se ukazatel mojí krásné, nové, zelené váhy zastavil na 50 kg. Vážně mě teda po prvním použití moc krasotinka nepotěšila. Všichni se teda diví, že mě 50 kg děsí, ale když jste zvyklí se dívat na číslovku kolem 40 kg... Celý článek »

Tak už jsme v půlce

KLUB TĚHULEK! VENDY Dnes, když píšu tento článek, dostáváme se s mrňouskem do 20. týdne. Připadám si tak nějak… větší a větší. Ne ale, že bych měla větší bříško, i když už jde pěkně vidět, ale moje stehna nabírají šílených rozměrů a přes kalhoty... Celý článek »

Bude to celý táta

KLUB TĚHULEK! VENDY Počasí se i u nás změnilo na urousané a upršené dny. Převařený mozek se trošku schladil a já tak nějak začínám fungovat. Těhotenství se strašně vleče, hlavně pro tak netrpělivého člověka, jako jsem já. Jsme v 19 týdnu a pořád... Celý článek »

Hormony? Ne nechci!

KLUB TĚHULEK! VENDY Netušila jsem, že mi hormony budou tak komplikovat život a budou mi ničit nervy. Opravdu to na sobě začínám tak nějak pociťovat. Zatímco Honza si toho všiml už o něco dříve, na mě to dopadlo nyní. Jelikož mi můj život teď... Celý článek »

Tak trošku odpočinkový týden

KLUB TĚHULEK! VENDY Tak jsem tu po týdnu zase s novými poznatky, vlastně v mém případě mi přijde, že s žádnými. Pořád je to takový nijaký. Kdyby každé těhotenství byla taková pohoda, chtěla bych být těhotná minimálně každý druhý rok. S prckem jsme... Celý článek »

Pouťové radovánky

KLUB TĚHULEK! VENDY Tak nějak zapomínám na to, že jsem vlastně těhotná. Tento týden se sice dostáváme do 16. týdne, ale přijde mi to tak nějak už normální, nic nového se neděje a mně se zdá, že už je to strašně dlouho a že už by mohlo to malé... Celý článek »

Do Vídně a zase zpátky

KLUB TĚHULEK! VENDY Zdravíme ze 14. týdne a přesouváme se do druhého trimestru. Minulý týden proběhl první screening, miminko bylo změřeno a zjištěno, že je v pořádku. Od hlavičky po zadeček máme 7 cm a já jsem ze svých původních 44 kg se vyhoupla... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené