Náplasti a pár gumových medvídků: už nekojím

BATOLE LIVE! ANITA Blíží se Anitčiny druhé narozeniny. O tom, že bych měla odstavit, mluvíme s Tomem už pár týdnů. On je víc přesvědčený než já. U mě je to nahoru, dolů. Když jsem hodně “vysátá”, omodřinovaná a zdecimovaná dceřinými častými výjezdy za mlékem, jsem pro. Ale zase nechci přijít o to pouto. Ten moment spojení. Ani o čarovnou moc mateřského mléka ukončit každý pláč, zvrátit jakoukoliv nespokojenost. Jenže v podvědomí už vím: je čas.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Anitka se neodstaví sama. O tom jsem přesvědčená už několik měsíců. A trochu smutním. Těšila jsem se na přirozené, pozvolné ubývání počtu kojení. Na to, až Anit řekne "mlíčko už ne." Jenže mi velmi rychle došlo, že takto se to u nás nestane. Občas už byla období, kdy jsem kojila asi třikrát denně: ráno, po odpoledním spaní a večer. Jenže vždy je vystřídal "kojící maraton". Stačilo odjet někam mimo domov. Nachalzení. Víc (mojí) práce. A byly jsme zase na šesti, deseti, nekonečně mnoho... . Přerušovaný spánek a mléko jako náplast na jakoukoliv nepohodu je daň za naše prvorodičovské tišení každého pláče prsem. U dalšího dítěte zkusíme pochovat, pomazlit, ukonejšit jinak. Teď jsem si ten luxus mohla dovolit - ale se dvěma dětmi už to nebude tak jednoduché.

Nejprve jsem zkoušela ubírat počty kojení. Plynule. Trochu řízeně. Ale bez "ostrého řezu". Jenže tohle nefungovalo. Anit byla zvyklá dostat mléko "na požádání" - neměly jsme řád a to trochu zkomplikovalo ono řízené ubírání (kojit "na požádání" budu ale i další dítě, počítání hodin mi nesedí). Těžko se mi vysvětlovalo, že "teď zrovna ne" - proč teď ne a pak zase jo? Ani já v tom vlastně neviděla logiku. Domluvila jsem se tedy s dcerou aspoň na tom, že mléko jí budu dávat doma, přes den jen na pohovce. Jenže pak se stalo, že si nechtěla hrát na hřišti a jen domů, na pohovku, kojit. Nelíbilo se to ani mně, ani jí. A tak jsem dospěla k závěru, že - bohužel - budeme muset jít radikálním řezem. Odstavit naráz. Šmitec. A hotovo.

Příprava Anit

Příprava na den D trvala asi měsíc. S Tomem jsme Anit vyprávěli pohádky o tom, jak různá zvířátka pijí mléko od maminky a pak vyrostou, umí chodit a běhat a skákat - stejně jako Anitka - a jejich maminka je přestane kojit. Má je pořád moc ráda. Nejvíc. Ale už jsou velká a mléko od mámy už nepotřebují. Jako Anitka.

V tomto duchu jsme Anit povídali nejrůznější variace podobného příběhu asi 14 dní. Pak jsme přidali vyprávění o tom, co se chystáme udělat. Oslavu. Parádní oslavu, na které dostane Anitka dárek. Bude to panenka, která umí pít z lahvičky a pak se vyčůrá do nočníku. Anitka si ji sama vybere. Bude to báječný den. Dáme si skvělé jídlo a budeme si hrát. Jenže až dostane Anitka panenku, už nebude mlíčko. Oslava totiž znamená, že už je velká holčička. Mámina prsa si musí odpočinout a vyléčit se.

Anit nám perfektně rozumí. I když ještě nedokáže vše vyjádřit slovy, příběh o panence "ee - ham", která přijde k nám domů, a pak už nebude mléko, popisovala pomocí jednoduchých slovíček a znaků dokonale.

Naše příprava

Já byla celkem v klidu. Měla jsem za to, že s Anitčiným apetitem a vazbě na kojení nemáme šanci odstavit TEĎ. Na první pokus. A pravidla jsme si s Tomem určili jasná: pokud bude Anit příliš úpěnlivě vyžadovat prso/nebo se sice nechá krátkodobě přesvědčit, ale bude to pořád zkoušet i za 14 dní, vrátíme se ke kojení. A odstavit znovu zkusím za pár měsíců. Něco tak krásného jako je kojení jsem nechtěla ukončit dramatem. Takže pokud by to nemělo jít v klidu a bez slz, žádné odstavení se nekoná. A já byla přesvědčená, že se konat nebude.

Čtěte také:

Přechodový rituál a předmět

Odstavení jsme nejdřív naplánovali na velikonoční pondělí. Jenže to jsme se vrátili ze Slovenska s Anitčinou podivnou jednodenní nemocí. Chtěli jsme, aby byla stoprocentně zdravá. Zároveň musel po rituálu následovat týden, kdy budu moci být pořád doma. S dcerou a pro dceru. Takže datum odstavení padlo na 12.4. Měsíc a půl před Anitčinými druhými narozeninami.

Oslavu jsme přichystali podle plánu. Panenku Babetu "ee-ham" si Anit vybrala v hračkářství. Tom uvařil báječnou večeři. A já si zalepila prsa barevnými náplastmi. Nastal okamžik, kdy by za normálních okolností začalo kojení. Anit ukázala, že chce mléko. Já jí řekla, že mléko už přece není. Že je velká holka. Má panenku. A mámina prsa se musí vyléčit. Ukázala jsem jí zalepené bradavky. A... Žádné drama se nekonalo. Anit zavrtěla hlavou a šla si hrát.

Od toho dne si v následujících třech dnech řekla o mléko asi čtyřikrát. Vždy jsem jí ukázala zalepené bradavky. Nabídla jsem jí umělé mléko z lahvičky. A její oblíbené "zdravé" gumové medvídky (kupuji v obchodě se zdravou výživou a jsou bez želatiny a se třtinovým cukrem, nemáte náhodou recept na nějaké domácí? Díky za nápady). Neukápla ani slza!

Moje odstavení

No, vlastně ukápla. Ale ne Anitčina. Moje. Normálně jsem odstavení obrečela. Moje malá-velká holčička celou situaci nakonec zvládla líp než já! Ještě jsem si asi týden odstříkávala nateklá, bolavá prsa. A smutně sledovala, jak mléko mizí v odpadu. Ukončení kojení pro mě zůstane významným milníkem. Hej - a chci taky nějaký přechodový předmět. Nějaký dáreček, který by mi pomohl se s tím vyrovnat!

Život bez kojení

A jak se nám teď žije s nekojencem? Anit prospí celou noc. Je veselá. Když spadne, přijde si pro pofoukání. Už jsme se spolu i koupaly a nahá prsa ji nechávají netečnou. A já? Už nesmutním. Víc se s Anit mazlím. Užívám si uspávání při čtení pohádek (až do odstavení jsem uspávala na prsu) a (konečně) dobrého vína. A prsa? Ta mám dnes už zase velikosti lentilek pod kobercem. Vítejte mé drahé - víc než dva roky nepoužívané - push-up podprsenky. Nechyběly jste mi. Ale už zase nastává váš čas.

Zatial. Vaše nekojící V.

29. 4. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 16
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Ivano, děkuji za podporu a milý komentář. Je prima slyšet o další mamince s podobným přístupem. S tím nočním kojením to u nás proběhlo překvapivě stejně hladce jako s denním - prostě od toho rituálu už Anit nedostala a ani si neřekla. Občas usíná tak, že mi leží na břichu nebo na hrudníku. Někdy se ale otočí zády, přitiskne se ke mně zezadu a taky to funguje. Při té poslední usínací fázi chce ticho - nesmím zpívat ani říkat pohádku. Dost často usnu s ní:-) A od té doby, co nekojím, se Anit už v noci nebudí (nebo jen minimálně - třeba na čůrání). Takže se fakt vyspím :-) Tak ať se vám to taky brzo srovná, to nošení musí být náročné... . Měj se báječně a přeju samou radost s dětmi. Veru

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Veru, díky moc za tipy. Bazének je super nápad, hned jsme ho s Tomem připsali na seznam "co dokoupit na dovolenou". No a tablet vezmeme taky, můžeme Anit pustit nějakou pohádku nebo hru...to by mohlo fungova v případě nouze:-) No, už se straaaašně těšíme. Tom sleduje každý den počasí a nevypadá to špatně, tak snad se to ještě nezvrtne. Zatial papa, Veru a pozdravuj rodinku

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj Veronika, 

zvládli ste to parádne, gratulujem. Som práve v podobnej situácii. Denné odstavovanie mi prešlo až podozrivo hladko. Problémom ostáva noc. Na to, že to postupne nepôjde som už prišla..Tak som s tym jednoducho sekla. Problém je v tom, že malá teraz v noci namiesto kojenia zaspáva na rukách. Takže ju nosim aj 10 krat. za noc. Je to ešte len týždeň tak dúfam, že sa to spaví časom, ale zaujímalo by ma ako nočne odstavovanie prebehlo u Vás. Samozrejme chválim blog. Čítam ho už od tehotenstva, vďaka tebe som sa zoznamila s metódou hypnoporodu. Veľa krát som sa povbavila a mám veľmi podobný názor na výchovu. Mám aj 15 ročného syna, "vychovávala" som ho rovnako ako teraz dcerku a oplatilo sa. Máme aj v tomto veku skvelý vzťah.

Teším sa na ďalšie články. 

Ivana

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Jo a ještě jsem si vzpomněla, že jsem ti chtěla napsat jeden tip - k moři jsme loni brali malý nafukovací bazének (takový ten nejmenší, průměr asi metr, je to hodně skladný, stál asi stovku a pak jsme ho tam nechali), nabrali jsme do něj na pláži vodu z moře a ohřála se tam mnohem rychleji. Syn byl spokojený, protože měl teplou vodu a mohl si tam hrát jak chtěl. Vzhledem k tomu, že možná budete mít ještě chladnější vodu, tak doporučuju :-)

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Ahoj Veru,
cestování se neboj, Anit to určitě zvládne v pohodě :-) Já jsem teda tehdy dokonce kvůli cestě do Řecka kupovala tablet (no dobře, já ho chtěla i tak), jakože mu na tom budeme v nejhorším pouštět pohádky, protože nás po letu ještě čekala cesta busem (asi 1,5 hodiny) na místo a toho jsem se trochu bála, ale ani jsme ho nepoužili, obě cesty prospal, protože jsme odlétali brzo ráno. A celou dobu byl ve svém živlu, totálně nadšený z čekoholiv a večer tancoval v taverně :-D Navíc jestli je Anitka pískovišťový typ, tak jí z pláže nedostanete. Jediné, čeho bych se bála, je, že možná tou dobou bude ještě fakt zima, přece jen to ještě není úplně sezóna a přesto, že už je teplo, tak moře bývá studené. Ale držím palce, určitě bude hezky :-) A Řecko je pro děti ideální volba. Jinak když tady čtu o postýlkách – syn jí použil všehovšudy asi dvakrát, ale ještě jí nelikviduju, na uložení hromady nevyžehleného prádla a sušení povlečení je skvělá :-D

Měj se hezky a užijte si dovolenou!

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Katy. Gratuluji k miminku! To je paráda! No, je mi jasné, že odnaučování dudání je podobný zlom jako odstavení. Anit dudlík od malinka odmítala. A uznávám - byla období, kdy jsem si přála, aby dudlíka měla. Zase nás ale minulo tohle odnaučování, takže asi všechno má svoje pro a proti. S tím stěhováním do pokojíčku to úplně chápu. My spíme všichni tři v posteli, dokonce jsme postýlku půjčili známé...ale věřím, že nějaká změna ve spacím pořádku nás taky čeká. Uvidíme kdy... Každopádně je super, že to nelámete přes koleno:-) I když, jak píšeš, někdy to my mámy hrotíme a děti jsou přitom naprosto v pohodě...tak věřím, že to u vás dopadlo pohodově. Mějte se moc prima a užívej si poslední těhotné týdny:-) ať vše dobře dopadne a miminko už je hezky s vámi. 

Veru

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Milá Pavlíno, děkuji za komentář. Máte pravdu, cítím to stejně. Taky k Anit přistupuji spíš "kontaktně" :-) a myslím, že se nám to naopak vyplatí. Tím, že v nás - rodičích - budou mít naše děti jistotu, tak naopak vůči světu budou sebevědomí. Aspoň v to věřím :-) Mějte taky prima dovolenou a pozdravujte svého skoro půlročního broučka.

 

Veru

Obrázek uživatele Katy
Katy

Ahoj Veru,
gratuluji k ostavení. To jste to zvládly skvěle. Mě ale někdy připadá, že to jen my mámy to hrotíme víc než je nutné a pak jen koukáme, jak to ty naše děti úplně s přehledem zvládly :-) Nás čeká odnaučování dudlíky. Sice ho má jen na spaní, ale myslím, že to bude oříšek. Za dva měsíce mu budou dva roky, tak si říkám, že už by ho mít nemusel ani na to spaní. No uvidíme. Dnes máme premiéru spaní v pokojíčku. Jsem z toho tak trochu na měkko. Do teď spal s náma v ložnici v postýlce a v noci, když se vzbudil, tak jsme ho brali do postele (ráda a bez přemlouvání, aby zůstal v postýlce), ale za měsíc mám termín a přibude další mimi, takže potřebujeme postýlku pro mimi (máme maličkou ložnici, kam se vejde pouze naše postel a postýlka) a taky když budu vstávat k mimču na kojení nebo bude v noci plakat, tak aby malého často nebudilo. Takže jsme nechali udělat nový pokojíček a poprvé šel spát do postele do pokojíčku v poledne (ale to chodíme spolu) a pak teď večer. Šel bez problémů, když jsem mu řekla, že půjde spát do pokojíčku, tak řekl že ano a v pohodě šel. Sice pak asi 30x vylezl z postele a přišel do obýváku, ale bez pláče, bez přemlouvání ať si k němu lehnu a nakonec usnul. Tak jsem zvědavá jak to bude probíhat v noci až se vzbudí. Samozřejmě má u nás pořád místo v posteli a když bude chtít za náma, tak může. Nehodlám to nějak lámat, i kdyby jsme nakonec měli spát v naší posteli všichni i s mimčem :-) Nějak se zmáčkneme, ikdyž je to občas dost nepohodlné. Ale je mě smutno z toho, že pokud se už naučí spát v pokojíčku, že už neuvidím jak se tulí v noci k tátovi nebo se mačká na mě a jak krásně spí ... :-( No snad v noci přeci jen ještě bude chodit za námi :-) A kdo ví, třeba zítra už zas nebude chtít spát v posteli, ale v postýlce... necháme se překvapit.
Tak se mějte hezky a ještě jednou gratuluji ;-)

 

Obrázek uživatele Pavlína
Pavlína

Milá Veroniko,
díky za Vaše příspěvky, čtu je už dlouho a jsou moc fajn! Nehledě na to, že mají nějakou myšlenku, hlavu a patu, tak máme dost podobný přístup k dětem, to moje je sice ještě ani ne půlroční miminko, ale také si nemyslím, že když se k dítěti přistupuje pozitivně, něžně a ne jen direktivně, má to pro dítě přínos.. Snad si tedy na sebe nepleteme bič, ale přístup některých mých kamarádek - z porodnice rovnou do vlastního pokoje, kojit 15 minut a dost - pak už přece jen neefektivně a zbytečně dudlá.., atd. se mi nelíbí! Asi z takového dítěte vyroste samostatný jedinec s ostými lokty, ale my si zkrátka chceme naše dítě mazlit (snad ne rozmazlit). Mějte se a hezkou dovolenou, také nás v polovině květná čeká! ale jen v ČR na horách, tak se snad není čeho bát..

Pavlína

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Veru no to zní báječně!! Trochu se mi ulevilo, když píšeš o vašem cestování a dovolenkování. My jedeme už v půlce května (aby ANit nebyly ještě dva roky a mohla jet zadarmo) na Kos - a sice se neuvěřitelně těším, ale taky trochu bojím, jak to ANit zvládne. No, věřím, že parádně. Tak jen aby tam nebyla zima... A pak nás čeká celou rodinku nějaká dovča v srpnu, tak jestli se osvědčí moře, tak snad zas někam k "velké louži"... Dám vědět, jak jsme na Kosu dopadli:-) Páá a ať ti rychle uteče semestr...

 

Veru

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Ahoj,
tak tak, překvapují, každý den něco nového :-) Ale letí to strašně rychle, až mě to trochu mrzí.
S kojením chápu tvoje pocity, na jednu stranu si říkám, že se těším, až nebudu mít okousaný prsa (nebo přesněji řečeno už jen jedno), ale na druhou stranu by mi to asi chybělo. Stejně tak jako společné spaní v posteli, myslím, že k tomu jsme ještě ani jeden taky nedospěli :-) Anitka je dobrá, že to tak bezproblémově zmákla, ale myslím, že je to možná daný taky trochu tím, že je to holčička. Ať se odprošťuju od genderových předsudků jak chci, tak mám pocit, že holčičky tu empatickou stránku zvládají tak nějak líp.

Vidíš, ani nestíhám sledovat televizi a tak jsem ani dlouho neviděla žádnou tvojí práci. Pravda, v létě vlastně máš skoro volno, že?
Mně zbývá měsíc do té doby, než si budu moct dát nohy nahoru (no dobře, nedám, mám spoustu plánů, ale jen příjemné) :-) Ještě dva týdny semestru a zkouškové a budu mít konečně chvilku klidu. Nemůžu se dočkat, pak už nás čeká jenom v druhé půlce června Řecko a na konci července také, letos nám to tak nějak vyšlo, že jedem dvakrát. Byli jsme už loni (prakticky jsem tam vyrostla a tak jsem neřešila žádné pochyby, jestli jet nebo ne) a syn si to maximálně užil a předpokládám, že letos to bude ještě lepší, hlavně až zjistí, že může celý den bagrovat na pláži jakožto obrovském pískovišti a bezelstně cákat vodou, tak se asi vznese radostí :-)) A v kombinaci s cestou jeho oblíbeným letadlem to bude nadšení krát tisíc :-D Co vy, kam se chystáte? Uf, už aby to léto bylo!

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Verčo, 

 jůů, jsem ráda, že ses ozvala. No máš úplnou pravdu, děti nás často překvapí. Myslím, že je my, dospělí, máme tendenci trochu podceňovat - a to nemyslím nijak zle. Prostě nedávno to ještě byla malá miminka, ale vyvíjí se tak strašně rychle, že to nedokážeme pobrat. Mně trvá naučit se nějakou dovednost tak dlouho! A Anit roste ze dne na den emočně, intelektuálně, fyziky, verbálně...je to prostě mazec:-) ale je fakt, že s tím odstavením mě fakt překvapila, protože mi přišlo, že je to pro ni hodně velká součást každodenního života a toto byl vlastně takový první pokus - o kterém jsem si fakt nemyslela, že bude úspěšný. A trochu ti kojení závidím.  No jo, já si taky už předtím dala sklenku vína. Ale teď je to konečně bez výčitek a nemusím tak hlídat množství...haha, ne že bych se opíjela. Vlastně jsem od odstavení ještě ani nestihla pořádně popít a oslavit to. Což odpovídá na Tvou otázku: taky mám hektické období. Už se těším na letní prázdniny, kdy mi ubude práce a pořádně si odpočinu. Máš taky nějaké vyhlídky na dovču a relax? Pro mě je ta vidina volnějšího léta občas opravdu nezbytným motorem :-D   Veru

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Hezký den. Děkuji za milé příspěvky.

 

Ano, ano. Motivace je důležitá...zrovna si dolévám víno, Tom už vytuhnul, ale já to rozjedu i bez něj:-) 

 

Taky jsem měla jednu slabší chvilku, kdy jsem si říkala, jestli jí zase prso nenabídnu...ale ne. Je spokojená a nechybí jí, takže by to bylo ode mě - po tom všem (rituálu, atd.) - dost sobecké. 

 

Mějte se prima.

 

Veru

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Ahoj Veru,
gratuluju k dalšímu kroku :-) Anit je šikovná, zvládla to úžasně. Někdy mě až překvapuje, jak to děti zvládají, i když si myslíme, že na něco jsou ještě příliš malé, rozumějí dokonale. Ale musím říct, že trochu závidím to uspávání u pohádek, protože já se už dlouho těším, až se dostaneme do tohohle období. Naposledy je četl manžel synovi, když jsem byla ještě těhotná. Po narození byla ale příliš aktivní na to, aby se mu v klidu mohla číst pohádka (jedině zpívání bylo dostatečně "živé"). Takže na příběhy zatím nemá čas, bere jenom obrázkové knížky a příběh tou svojí hatmatilkou nám vysvětluje sám :-)) Anit vydrží sedět a poslouchat?
Jinak kojení - u nás se stále kojí a asi ještě nějakou dobu bude. Je pravda, že všechno má svůj přirozený vývoj a syn chce mléka míň a míň a tak už jsme teď na kojení jen na uspání, přes den nechce, na to - opět - nemá čas :-) A ani mi to nevadí, sice někdy už si taky připadám dost okousaná a vysátá, ale většinou, když řeknu, že mě to bolí a pro dnešek stačilo, tak vymyslí jiný způsob, jak usnout (třeba že mě zalehne). Uvidíme, jsem zvědavá, kdy a jestli dospěje do fáze, že už nebude chtít vůbec. Zatím tomu nechávám volný průběh, každopádně vám gratuluju, že jste to úžasně zvládli. Jinak ten alkohol - na to už jsem rezignovala, v mléku je jen promile a když si dám jednu skleničku, tak to synovi v té dávce několik mililitrů, které vypije (už to není ani tak o kojení, jako spíš o požužlání pro dobrý pocit), neuškodí.

Jak se jinak máš? Já mám teď tak nacpané a hektické období, že nestíhám nějak vůbec nic, maximálně občas kouknout na tvůj článek :-)

Měj se,
Verča

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Hezký příspěvek... První dceru jsem bohužel kojit nemohla, druhou ano, takže to pro mne byl zbrusu nový rodičovský zážitek. O odstavování jsem slyšela mnoho a trochu jsem se obávala. Původně jsem si říkala, že v roce prostě skončím... Jenže dceři byl rok před Vánoci, na Silvestra jsme byli mimo domov, pak nějaké to nachlazení... no přesně jak je v článku psáno... Malý rozdíl tu je - dcera je jedlík, tedy spíš žrout, jak okusila tuhou stravu, její potřeba sát klesla. Prso si žádala jen asi tak 1 -3x denně, podle nálady a spíš na uklidnění, takže jsem koupila Nutrilon a začala jí dávat lahev. Zdálo se, že se postupně odstaví sama, ale nakonec nastal taky násilný řez: a to díky viróze. Na zvracení a průjem  doktor nařídil dietu a na můj dotaz ohledně mateřského mléka mi bylo řečeno, že výrazně lepší by to bylo i bez něj... Po týdnu na dietě se na prso zapomělo. Jen já jsem to vydýchávala hůř, a to jsem si celou dobu říkala, že se těším až přestanu. Nějak mi došlo že ačkoli mi kojení nebylo nijak extra příjemné, bude mi to pouto chybět. O to víc že to bylo naposled (víc dětí už tedy neplánuju)... Fakt jsem uvažovala nad tím, že jí dám znovu napít když si řekne, ale neřekla si, ani když ní chovám. Takže odstaveno v 16ti měsících.

 

Obrázek uživatele Pavlína
Pavlína

Krásný příspěvek. A naprosto Vám rozumím, taky mi bude líto, až skončíme s kojením, ale zkrátka to je přirozený vývoj a ženy mají často pak už jen tendenci uměle udržovat tu "prodlouženou pupeční šňůru" jak to nazývá naše doktorka..Je třeba se motivovat vínem nebo něčím obdobným :-)

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené