Návrat domů - radost nebo slzy?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky! Již jsem popsala svůj porod a pobyt na šestinedělí v porodnici. Teď bych měla popsat své první dojmy po návratu z porodnice domů. A že je o čem psát!

Ještě dnes si s úsměvem na tváři vzpomenu, jak jsme se všechny na pokoji shodně těšily, až se konečně dostaneme domů. Hned druhý den doma jsem měla sto chutí zavolat jedné z novopečených maminek a zároveň prvorodiček, která mi na sebe dala číslo, aby se tak moc netěšila. Proč? Prý není moc maminek, které to otevřeně přiznají, ale přesto si většina projde tzv. poporodním blues. Nepatřím k těm, které by zastíraly pravdu, a ráda se o ni podělím.

Stejně jako jsem naprosto nebyla připravena na tu obrovskou bolest, kterou pro mě můj porod byl, stejně tak jsem vůbec nečekala, jak silné a psychicky náročné může být to tzv. poporodní blues.

Začalo to hned po příjezdu domů. Petr musel zajet pro moji maminku na nádraží a nechal mě s malým Jarouškem na pouhých 20 minut doma samotnou. A v tom to začalo.

Seděla jsem na gauči, vůkol ticho, přítmí, na záchodě zavřené a neustále mňoukající kotě a v mém náručí malý, bezbranný uzlíček. Najednou na mě začaly ty zdi okolo padat. Netušila jsem, jak mám najednou zvládat to, co jsem dřív považovala za samozřejmost- starost o domácnost, o domácí zvířata a nyní ještě o jednoho nového člena, který bude potřebovat zdaleka nejvíc z mé pozornosti. Nemohla jsem se hnout od dítěte ve svém náručí, protože ještě nemělo povlečeno v postýlce a to ještě prohloubilo můj pocit bezmoci. Jinými slovy - najednou tu bylo něco, co mi svazovalo ruce. Někdo, kdo mi vzal veškerou mou volnost, moji svobodu rozhodování a pohybu... vážně to bylo to, co mě znervózňovalo? Popravdě mě všechny tyto otázky napadají až nyní, při psaní tohoto blogu. Doopravdy se ozvala moje sobeckost nebo jsem se skutečně "jen" bála té nové situace a hlavně toho, že si nebudu umět poradit a zvládat vše sama? Ale vždyť to zvládly i jiné a hlavně třeba i s více dětmi! Musím to zvládnout i já! To je sice hezký argument, ale příval hormonů ho ihned smete ze stolu. A tak se stalo, že se objevily i moje "staré" chmury, které mne trápily naposledy v mládí. Přepadaly mě hlavně v noci, kdy jsem musela vstávat k pravidelnému kojení - a nebyl tu nikdo, kdo by mi pomohl nebo mě podržel. Nyní jsem to já, máma, která se začíná starat a má být oporou. Ale na to mě nikdo nepřipravil!!! Brečela jsem a brečela a těšila se, až opadne první velká vlna hormonů a moje psychika se snad zase vrátí do "normálu".

A tak se i naštěstí stalo. Nicméně dnes už chápu, že se z toho některá novopečená maminka může i zbláznit, obzvláště, je-li samoživitelkou. Klobouk dolů před těmito bohyněmi.

Nyní, 4 týdny po příchodu domů, jsem se již ve své nové roli docela stabilizovala a jsem za to moc vděčná. Vděčnost však patří hlavně mému partnerovi, mojí mamince a samozřejmě i Jarouškovi, který je vzorným miminkem.

No a příště vám napíši o zajíždění se do nové role maminky v domácnosti se všemi jejími pozitivy i negativy.

Šťastné vánoční období a hodně zdraví všem maminkám a miminkům přeje bloggerka Zdeňka

Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Milá Michaelo,

moc děkuji za Vaše slova, dojala mne k slzám. Malý mi už nyní dává strašně moc lásky a to mě ještě ani neumí obejmout. Je to skutečně to nejkrásnější v životě, hezčí dárek jsem nemohla dostat a navíc je to dárek na celý život!

Přeji i Vám spokojenou a zdravou rodinku a krásné prožití vánočních svátků!

Zdeňka

Obrázek uživatele Michaela
Michaela

Milá Zdeňko, předem Vám moc a moc gratuluji k synovi. Jsem moc ráda, že Vám vše dobře dopadlo a jste zdraví. :D A nebojte se nejste blázen, je to normální a sebevětší "drsňačky" podlehnou tomu návalu emocí a hormonů. Jste doma teprve krátce a brzy se vše vytříbí a najdete si ten vnitřní klid a jistotu. Mám děti dvě a myslím , že podruhé to se mnou házelo mnohem víc než poprvé. Nejspíš proto , že jsem měla vážné komplikace a týden po porodu jsem se vrátila zpět do nemocnice, jenže tentokrát bez mrňouska, který zůstal s tátou, bráškou a babičkou doma. To oddělení od dětí všechny ty léky a stres my vzali i možnost dál kojit vzali mi sebejistotu jakožto matky a místo toho nastolili zmatek v mých hormonech a pochybnosti. S obrovskou podporou mého manžela jsme do konce šestinedělí všechno zažehnali. Já i malý jsme se sklidnili našli si řád, který vyhovoval celé rodině. Myslete na to, že i když rodičovství jsou i těžkosti ale hlavně tolik radosti, kterou Vám nedá nikdo jiný než právě Vaše dítě a bude Vám ji dávat pořád. Každý den to bude lepší a lepší. Když cítíte jak Vás dítě poprvé vědomě obejme, pohladí, usměje se na Vás je to lék na všechny těžkosti. Tak hlavu vzhůru bude líp. Zase to budete vy a navíc ještě jistě báječná máma

 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Loučím se

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky a maminky! Píši dnes svůj poslední blog. Možná se sem ještě jednou vrátím, ale to není jisté, snad pokud se mi poštěstí ještě jedno miminko. Proto se s Vámi tímto příspěvkem loučím. Celý článek »

Co dál v šestinedělí

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky a maminky. Píši svůj předposlední příspěvek a stejně jako jiným přispěvatelkám mi přijde líto, že už se s vámi nebudu nadále moci dělit o společné dojmy a zážitky. Je pravda, že ne vždy bylo lehké nějaký ten... Celý článek »

Šestinedělí

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. V minulém příspěvku jsem popsala svůj porod a slíbila vám tentokrát napsat o šestinedělí. Naše šestinedělí bylo tak trochu kovbojka a pár okamžiků bylo bohužel skoro hororových. Celý článek »

Porod? Tak brzy??

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, píši vám dnes již z pozice maminky! Stalo se "to" předminulý pátek! A stalo se to tak, jak jsem se obávala - brzy ráno mi odtekla plodová voda. Nechtěla jsem tento start porodu, protože jsem se bála, že budu... Celý článek »

Hezký ale náročný týden

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Kotě se u nás začíná pomalu zabydlovat a zvykat si na psa. Pes je sice hrrrr, ale nežárlí, takže doufám, že stejné to bude i s miminkem.  Celý článek »

Nový člen rodiny

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, usedám k počítači a říkám si, co psát? Poslední týden se u mne nic převratného nestalo. I nadále pokračuji v praní, zatím bez žehlení. Byla jsem na další hodině jógy, ale bohužel doma v tom nepokračuji. Celý článek »

Poslední přípravy na životní změnu

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Ahoj těhulky. Tak už jsem snad konečně zase zdravá. Doufám, že to vydrží déle než minule. Ale přiznám se, že mezi lidi se mi už moc chodit nechce. Snad mi tato hloupá úzkost nezůstane, každopádně 6 týdnů před porodem s... Celý článek »

Když vás zasáhne smrt

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky! V minulém příspěvku jsem psala o pupečníkové krvi a děkuji všem, které jste mi napsaly svůj názor. Momentálně jsem téměř rozhodnuta, že tuto proceduru podstoupím, ale pro změnu to zase neguje můj přítel. Je... Celý článek »

Pupečníková krev, máte zkušenost?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Minulý týden byl dost fádní a úmorný zároveň, jelikož se mě chytil nějaký bacil a ne a ne mě pustit. Léky samozřejmě žádné nemůžete, max. při vyšší teplotě, kterou jsem naštěstí neměla. Takže pěkně ležet a... Celý článek »

Všudypřítomné zastrašování

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, dnes jsem si v pravidelném týdeníku ze strany Babywebu přečetla, že budu stále více zapomínat a budu roztržitá. Já bych k tomu ještě dodala, že mi také pomalu ale jistě ubývá invence,co psát. Jednak je skoro... Celý článek »

Pozvolná příprava na porod

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, začíná se mi pozvolna krátit doba do porodu, který tak začíná být víc a víc hmatatelný. Popravdě je ta myšlenka zároveň vzrušující i trochu naplněná obavou. Na miminko se strašně těším, jsem přesvědčená, že je... Celý článek »

Neustále v kalupu

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, již se mi stalo zvykem, že nepíši svůj blog v neděli, kdy má normální člověk nejvíce času a klidu na cokoli, psaní nevyjímaje, nýbrž v pondělí ráno, kdy už takzvaně "honím kočku za ocas". Celý článek »

Spokojená těhule

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, v minulém blogu jsem psala o domácích porodech a dostala jsem až neočekávaný počet ohlasů. Děkuji za ně. Celý článek »

Domácí porod?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, ještě před pár týdny jsem patřila k těm ženám, které považovaly porod v domácím prostředí nikoli za šílený, ale prostě jen za velmi odvážný počin. Musím však říci, že čím více si o porodech čtu, tím více se... Celý článek »

Úklid

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, už zase je týden za námi! Strašně ten čas letí. Nedokážu si představit, že to může být ještě horší, ale každá maminka mi to říká. Je pravda, že s rostoucími dětmi si to uvědomujeme asi nejvíce. Celý článek »

Kopanec, ale elektrický

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, zažila jsem první větší strach o dítě a poté strávila krásných pár dnů na Moravě u svých blízkých a bylo mi nádherně. Celý článek »

Vnímání krásy kolem nás

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, nevím, jestli se mi to jen zdá, nebo prostě ten čas čím dál tím více letí. Už asi 5 let mám pocit, že týden uběhne stejně rychle, jako kdysi 2 dny. Dospělo to tak daleko, že mi nevadilo sedět dlouho v práci... Celý článek »

Jak na kolotoči

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Minulý týden jsem se vrátila z krásné dovolené v Chorvatsku. Bylo tam nádherně a chci si na ten ostrov ještě jednou zajet, protože byl dost vyjímečný - hodně zeleně a málo turistů, pláže čisté, moře tyrkysové... Celý článek »

Strach

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Poprvé zde píši ve strachu. Jsem na dovolené a měla bych si užívat krásných chvil, místo toho stále řeším nějaké obavy a problémy. Asi se skutečně začíná projevovat moje těhotenská psychická labilita, jinak... Celý článek »

Dovolená!

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Tento týden, respektive o víkendu, pro mne začal "nový život". V pátek jsem definitivně odešla z práce na mateřskou dovolenou. Bylo to "za 5 min 12", protože už mě ten stres a hlavně každodenní operování na sále totálně... Celý článek »

Je vše v pořádku?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, začala jsem svůj čtvrtý měsíc těhotenství, a místo abych si ho užívala, jak mě každá již zkušená těhule ujišťovala, je pro mě začátek druhého trimestru dosti stresující. Celý článek »

Ne/plodit děti?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Zatím jsem stále psala o sobě a svých pocitech, dnes bych ráda napsala o tom malém človíčku, kolem kterého se všechno, co tu píši, a celý můj další život točí a točit bude. Celý článek »

Vliv těhotenství na inteligenci ženy

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, uplynul týden a já jsem tu opět se zprávami ze svého těhotenského života. Minule jsem psala o strastech fyzických, které přináší těhotenství, dnes budu psát o strastech psychických. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené