Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské.
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Jak můžu vnímat všechny ty změny a co se to vlastně všechno děje, když jsem v tom každý den celý den a stále dokola? Jistěže teoreticky vím, jak se skládá souvětí. Kdyby mi některý student napsal do slohovky tolik ukazovacích zájmen, jako jsem napsala před chvíli směle já, minimálně bych ho upozornila na jeho neumětelství. Jenže co se to vlastně dělo? „To“ jsem na těchto stránkách s vámi sdílela asi v devadesáti článcích a dva a půl roku. Moje mateřství – asi.

Děkuji za možnost se nejdříve jednou týdně a později jednou za 14 dní zastavovat a zaznamenávat mé osobní prožitky. Jednou mé děti dostanou minimálně těchto devadesát deníkových záznamů nebo na ně někde narazí. A s Lukášem už máme jasno, co dostanou k nějakým pokročilejším narozeninám nebo až jednou odejdou od nás jako od rodičů za vlastními samostatnými životy. Pracujeme na tom a moje blogování je jedna, možná jen malá část.

Jana Truksová mě vyslyšela a po mé těhotenské rubrice tu mou pojmenovala Máma LIVE namísto Mimi LIVE, která měla nést Kačenčino jméno. Máma LIVE mi snad seděla. Určitě se dnes chci zdržet patosu, protože emoce, kterou jsem zde ještě neotevřela a kterou jsem si schovala pro můj poslední blog na Babywebu, je jiná. Nechci se ani opakovat, sumarizovat a připomínat nějaké úseky nebo okolnosti mého mateřství.

Co jsem zamlčela: Letos v březnu jsem prodávala tandemový kočárek po dětech. První věc, jíž jsem posílala po nich do světa. Všechno ostatní pořád mám. Přijela sympatická mladá paní s manželem, kteří kočárek chtěli pro v pořadí třetí a čtvrté dítě. Překvapeně jsem na ně pohlédla a otevřela pusu, jenže mě paní ihned zarazila slovy, ale i smíchem: „Ne ne, nic mi radši neříkejte.“ Prožívala podobné, co jsem prožívala já, když jsem čekala Káťu – neustále se vyrovnávala s reakcemi okolí prý. Dobře to znám. Tehdy jsem si začala vážit každé spřízněné duše, která mě podporovala, měla pochopení, neustále mi neříkala, jaký jsem blázen a neudílela nevyžádané rady. Mnohé jsem našla právě díky blogování a komentářům čtenářek. Každý z několika osobních rozhovorů lehce navázaných někde na ulici nebo v Revmaťáku právě díky psaní mě dokázal dost povzbudit. Ještě hůře jsem nesla reakce po narození dcery – ty byly ještě četnější – „reprodukci máte vyřešenou“ a „dokonce ideálně“ – rozuměj – máš kluka a holku, tak skvělý! Hotovo!

Jenže já hotovo necítím.

Odjakživa jsem chtěla tři děti, ale asi tak stejně moc jsem chtěla být dětská zdravotní sestra nebo učitelka nebo novinářka. Dětské sny. Dneska už vím, že některé se splnit můžou. Odjakživa jsme s Lukášem mluvili o třech dětech, spíš snili o větší funkční rodině. První neúspěšné těhotenství mě dost položilo, protože jsem se bála, že jde o daň mé nemoci a že moje mnohaměsíční chození o berlích a dál se propadající zdraví nebude to nejhorší, co se mi kdy stalo. Rychle po sobě přišly obě děti, totální rodičovská euforie, občasná únava a s ním také místy nesnesitelné ticho. Téměř každý z našeho okolí považoval naše rodičovství za naplněné.

Čtěte také:

Když máte roční dítě a novorozeně, skutečně asi není na místě vést debaty o dalších možných dětech. Jenže ještě během šestinedělí mě zcela a Lukáše celkem dost zasáhl dokument o adopci. Brečela jsem taky proto, že jsem v jednom z adoptovaných dětí vystupujících v dokumentu našla svou studentku a dojalo mě, do jakých rukou se dostala, jak byla bystrá, milá a milovaná. Když jsme jeli ukázat Káťu do domova důchodců mojí babičce, všimli jsme si dětského domova hned vedle. Tehdy jsme si řekli, že budeme o tomto řešení rozšíření rodiny přemýšlet a že je to dost vážné rozhodnutí, které musíme prověřit časem. Časem se víc mlčelo, než přemýšlelo tímto směrem. Z úžasně hodného ležícího miminka se stala živá slečna a Tomášek byl pořád ještě neřízená střela. Loňské září bylo asi nejtěžším obdobím našeho sourozeneckého tandemu především co do fyzického zvládání. Tehdy nastalo definitivní ticho, které jsem prožívala s každým vyřazeným oblečkem po Kačence. Nedokázala jsem ho poslat dál mezi kamarádky ani prodat, protože jsem měla pocit, že ještě na někoho čeká. Tak jsem nenápadně začala vakuovat, stejně jako jsem se snažila nevytvářet jakýkoliv nátlak v nejasné situaci.

Touhu po třetím dítěti jsem řešila s kamarádkami a sestrou. Vesměs mi rozuměly. Vedla jsem vnitřní dialogy sama se sebou a snažila se nastavit si hlavu jinak – nejsem zdravá, mám 2 zdravé děti, měla bych být pokornější. Na druhou stranu mi revmatoložka fandí a říká, že bych měla být pořád těhotná nebo kojící, protože tento stav paradoxně přinesl remisi onemocnění. Bechtěrevova choroba není aktivní, neberu léky, nenastoupila jsem zpět na biologickou léčbu, po císařích jsem se zotavila... Nechávala jsem vše plynout a dál balila oblečky do krabic, kdyby třeba byla moje intuice vyslyšena. Až se takhle jednou vydáme s Lukášem a dětmi na delší procházku a mluvíme a mluvíme a on se mi přizná, že vypůjčenou ergonomickou vaničku po Kátě, kterou nám její majitel dovolil poslat mezi další matky, nikomu nedá a zabalil ji do krabice do sklepa. Nemístně jsem se ho zeptala, zda ji plánuje později prodávat a že mi to přijde neetické, prodávat něco, co jsme vlastně dostali a máme předat dál. Prý ji můžeme ještě někdy potřebovat...

Zbytek procházky ve chmelnicích jsme vybírali jména pro možné budoucí dítě. Máme je pro kluka i holku. Jsme otevření možnosti mít nakonec pětičlennou rodinu a mít z Kačenky prostřední dítě, jako jsem já. Třeba to bude úděl Kateřin v naší rodině, třeba se zase naplní model – první děti 14 měsíců a další pět let od prvního a čtyři od druhého... Třeba jo, třeba ne. Na další těhotenství se ještě cítím a věřím, že by vše mohlo dobře dopadnout... Kéž by! Namísto aktivního blogování se stanu čtenářkou rubriky Dítě vítáno. Zůstávám dál příznivkyní zejména vícedětných blogerek – Jarky a Romany, držím palce Denise a těším se na nové tváře, které se na Babywebu objeví.

P. S. Jdu uklízet – Tomášek mi totiž řekl: Mami, tak tohle bude muset ASI NĚKDO uklidit. Jsem ŠÍLENĚ unavenej. „A spí. Jelikož mi dneska dost pomáhal s vybalováním nákupu a připomněl mi, že mám dát „sestře“ antibiotika na boreliózu, jdu bez odmlouvání uklízet garáž z leporel. Neměla jsem vlastně napsat spíš o borelióze? Věřím, že Kačenka bude brzy vyléčené jednou mé prostřední dítě. A nejvyšší čas skončit s tím mým psaním... Neudržím myšlenku. Potácím se mezi emocemi a věcností. Nadužívám ukazovací zájmena a bojím se napsat poslední slovo.

24. 8. 2016Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 19
Obrázek uživatele dencas
dencas

Milá Katko,

je mi líto, že už s psaním končíte, moc ráda jsem Váš blog četla. Vaše články byly vždy velmi zajímavé a četly se v podstatě samy, nikdy nenudily. (Kolikrát jsem si říkala, že bych chtěla umět psát tak hezky jako Vy.) Děkuji Vám tedy za příjemně strávené chvíle v jejich společnosti a celé Vaší rodině přeji především hodně zdraví, lásky, štěstí, pohody a splnění všech přání. ;-)

Mějte se moc krásně!

Denisa

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Janey,

moc děkuji za komplimenty. Vzpomínám si na Vás z nějakých komentářů - a už je Vaší holčičce rok... Těší mě, pokud jste kdy cítila mezi námi jistou spřízněnost - myslím, že je fajn někdy vědět, že nejsme samy-matky-ženy se svými postoji, názory nebo pojetím mateřství jediné na světě. Upřímně, někdy jsem si tak připadala zvlášť po prvním porodu... ale nebudu se opakovat, i to jsem tady sdílela se čtenářkami...

Přeji Vám, ať se Vaše rodina rozroste, jak si budete přát a ať Vás mateřství těší

Kateřina

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Statečná Romano,

děkuji moc za přání i pochvalu dětí - samozřejmě, že jsou nejkrásnější na světě, stejně jako ty Vaši 3 kluci. Určitým způsobem mi dodávají velkou naději i pokroky vědy - pro generaci mojí maminky byla ženám-Bechtěrevičkám povolována interrupce pro závažnost onemocnění i rizikovost genetickou, "jen" za ty 3 desítky let nastal takový pokrok v diagnostice i léčbě, že si říkám - jsou mnohem horší nemoci, rizika... jizvy jsou srostlé dobře a případné další těhotenství by bylo prý méně rizikové, než to s Kačenkou, kdy jsem otěhotněla 5 měsíců po 1. císaři... tak si říkáme, proč s tím něco neudělat!

Jste můj vzor, ráda jsem četla Vaši slovenštinu a těším se na další Vaše psaní.

Hodně štěstí přeje

Kateřina

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Ello,

pokud jsem inspirovala a těšila, mám radost. Děkuji za přízeň a ať Vám to do třetice vyjde!

zdravím

Kateřina

 

Obrázek uživatele Janey
Janey

Dobrý den, Kateřino, 

moc Vám děkuji za vaše pozitivní a přitom opravdové články. Byla jste blogerkou, která se mi nejlépe četla a rozhodně mi byla názorově nejblíž. 

Zatím jsem mámou jednoroční dcerky, ale už teď doufám a těším se, až se naše rodina zase rozroste. Vaše psaní mi vždycky dodalo energii a optimismus, ale přesto jsem nikdy neměla pocit, že byste se na svět dívala přes růžové brýle. Za to Vám děkuji, protože myslím, že takhle psát neumí každý. 

 

Mějte se moc krásně, přeji Vám i Vaší rodině hodně zdraví a pohody. 

 

S pozdravem 

Jana

Obrázek uživatele Ella
Ella

Milá Kateřino, Vaše články jsem sledovala od začátku, ještě jako "jednomatka" ročního syna. Za pár týdnů jsem zjistila, že jsem těhotná, takže o to více jsem se každý týden těšila na další příspěvky. Dcera se narodila 2 měsíce po Kačence. Moc mě bavil a inspiroval Váš přístup a nadhled a to, že končítě mě mrzí, ale chápu to. A rozumím i Vaší touze po třetím děťátku neboť i my s mužem ještě nemáme "hotovo" a bude-li nám přáno dočkají se naše děti v budoucnu ještě jednoho sourozence. Ze srdce Vám i celé rodině přeji hodně zdraví, lásky a splňěná přání! Ella

Obrázek uživatele Romana
Romana

Milá Katko,

zo srdca Vám želám veľa krásnych chvíľ s Vašimi deťmi a čo najpevnejšie zdravie ako je to len možné. Ak po treťom dieťatku túžite a bude vám to umožnené, držím palce nech je zdravé a rovnako krásne ako Tomášek a Kačenka. Moje tri deti sú pre mňa tým najvačším šťastím a zázrakom a hoci je toho na nás často až príliš nedovolím si povedať stačí mi a viem, že keby sa ešte niekedy dieťatko do nášho života zapýtalo, s nadšením ho budem očakávať. Tehotenstvá boli pre mňa tým najkrajším obdobím a kedykoľvek by som si prežila ďalšie. Želám Vám i Vašej rodine veĺa šťastia, nech vás sprevádza po celý život

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Ahoj Renato, kamarádko ze stanu,

je až neuvěřitelné, prostřednictvím čeho se můžou lidé v tomto století setkat, viď? Ještě mi řekni, že nyní bydlíš v ulici J. a bude to ještě o něco méně uvěřitelné, protože tam jsem minimálně jednou týdně. No jistě si kromě těch veselých táborových historek a pikantérií z mého dětství vzpomínáš i na mé šílené úrazy a věčně vymklé kotníky -  tak to už bylo patrně všechno od kloubů...Pár historek z dětství i těch táborových můžeme dát jako za starých časů osobně  -  pokud budeš chtít. Jsem celkově zvědavá a doufám, že jsi spokojená máma, ráda tě uvidím, takže ke stesku nemusí být úplně důvod :-P

Kuře alias k.klusackova@email.cz

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá čtenářko J. i malá Kačenko,

obě vás zdravím.

Děkuji za velice milá slova. Nejsem si jista, zda jsem hodna obdivu - spíše bylo jedním z cílů mého psaní nemocné maminky povzbudit. Jenže u mě bylo těhotenství s Kačenkou vážně absolutně bezproblémové asi taky proto, že jsem důvěřovala svému porodníkovi a věděla jsem, že tak šílený porod, jaký jsem měla s Tomáškem, už nezažiju a že tohle miminko bude mít cestu na svět bez stresu. Nejnáročnější to nebylo ani po porodu, malá byla klidné spavé miminko. Nejtěžší to bylo asi od loňského závěu léta do Mikuláše, než Kačenka začala chodit. To jsem bývala fyzicky dost urvaná. Dá se říci, že těhotenství byla mnohem jednodušší než některé etapy mého života s Bechtěrevem..., což bohužel není Váš případ. Když to vezmeme z té lepší stránky, "díky" těhotenství přišli u Vás na vadu, která by Vás možná mohla ohrozit později jinak a nečekaně... a navíc ze zkušenosti vím, že nemocné maminky mívají "za odměnu" takový filr, kterým se na to mateřství nějak lépe nahlíží... vždycky, když je mi nějak ouvej, tak si vzpomenu na plahočení se o berlích po ledovém chodníku a rychle mě to přejde. Nebo si řeknu - "co kdybys ty děti neměla?" To si říkám často, když si hrají na řvaní...

Stran Štěpánky - co říci na tuhle obrovskou lidskou tragédii? Z lásky a veliké touhy přišly na svět dvě krásné děti a jsem ráda, že se Štěpánce tenhle sen stačil vyplnit. 

Přeji Vám co nejvíce zdraví, spánku a bezproblémový porod syna

Kateřina

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá M.,

Vy mi tedy přesně rozumíte! Já občas až prožívala tíseň přesně z toho stejného - že už to nikdy nezažiju. U mě bylo vše možná umocněno tím, že jsem zvyklá na bolesti, nepohodu, na bolavá záda, na lékaře, na to, že celou noc nespím... takže moje těhotenství i operativní porody byly vlastně přijaty s nadšením bez takových těch stesků, které mají jistě oprávněně zdravé maminky... A přesně - s Káťou bylo vše tak nevídaně snadné asi taky hodně proto, že to bylo známé, v klidu a pohodě. Jinak mě trochu děsíte - já si vážně neuvědomuji, že to nemusí přejít, ani kdyby se nám zadařilo potřetí. Jenže tady to snad bude případně jednodušší - 3 císařské řezy jsou na jedno nezdravé tělo až až a už víme, že normálně neporodím i proč... takže tam je jasná stopka, která by mi snad pomohla vše lépe přijmout.

Ráda zdravím 3dětnou maminku

Kateřina

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Moniko,

moc děkuji za přízeň. Ano, rozhodla jsem se již si nadále neprodlužovat smlouvu s BW, než začnu být otravná... Psaní mě bavilo, těšilo a pokud na těchto stránkách se mnou někdo příjemně strávil čas, jsem moc ráda a věřím, že končím zavčasu. Teď se budu vrhat trochu jiným směrem. Díky, zdravím Vás i syna.

Kateřina

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj Katko. Dovoluji si tykat, jelikož jsme spolu strávily pár let ve Vočku. ;-) (Tvoje zážitky z dětství jako rozežrané džíny od vylité autobaterie nás bavily dlouho..:-) ) Nejsem zrovna veřejně sdě(í)lující člověk, ale tento tvůj příspěvek mě donutil registrovat se a reagovat. Na tvůj ještě těhotenský blog (a i Babyweb) jsem narazila náhodou, když jsem hledala informace ke svému zdravotnímu těhotenskému stavu a malá (tvoje) portrétová fotografie s popiskem "těhulka live! Kateřina" mi vnukla, že to musíš být určitě ty! :-D Rozklikla jsem blog a má domněnka se potvrdila. Zároveň jsem ale zjistila, že jsi jen o týden déle těhotná než já, proto jsem si dočetla všechny tvoje předchozí články (bylo to někdy v červenci, takže asi půlka těhotenství) a samozřejmě tě "sledovala" dál až vlastně doteď. Pokaždé jsem se pobavila a pokaždé jsem tě obdivovala. Já nakonec rodila pár dní po tobě, své první dítě. Jinak ale máme pár věcí stejných - vyvdané příjmení na "K", bydlení na šestce, manžel Lukáš a vítání občánků ve stejný den. :-D

Každopádně mi budou tvé zážitky a zkušenosti chybět, ale chápu, proč to děláš. Držím ti moc palce, aby se ti i tvé rodině vyplnilo vše, co si přejete a máte v plánu. A taky hodně síly. :-)

Měj se hezky, Renata (alias Šotek)

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Aleno,

díky a přání a ať se i Vám daří!

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Lucie.

opravdu srdečně děkuji za milá slova. Máte pravdu - u nás jde jednoznačně i odvahu, ale nejdůležitější pro mě je, že jde o přání nás obou rodičů. Jsem ráda, že k tomu Lukáš dospěl sám i že mě na té naší šílené pěší túře po polích tak překvapil. Být ze tří dětí je dlé mé osobní zkušenosti báječná věc, ale i dvoutětné tandemy bývají výborné. Máte děti narozené blízko sebe a myslím, že je to vždycky skvělé pro děti. Držím Vám palce, ať jste spokojená máma, díky za podporu a za čtení mých blogů.

Kateřina Klusáčková

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Milá Katko, Vaše příspěvky mi budou chybet. Vaše těhotenství s kačenkou jsem prožívala stejně, máme stejně starou Kačenku, ta má se jen narodila o pár dní dříve. Dnes čekám své druhé mimi a mezi dětmi bude rozdíl 2roky a mesíc, možná dva. podle toho, jak se bude chtít prckovi na svět. Teď čekáme chlapečka, o jménu ještě uvažujeme. Chtěla jsem Tě pochválit, že jsi super bojovnice! Já čekám své druhé dítě a opět ponocuju - nemůžu spát a přitom jsem tak unavená. Už při prvním těhotenství mi zjistili srdeční vadu, o které jsem až do těhotenství nevěděla a ta způsobuje mou nespavost- tedy problém s usínáním. toto těhotenství je to lepší, ale to první to byla katastrofa, a já myslela, že ho snad nepřežiju, a to druhé zvládám hlavně díky rodičům - že mi dopoledne pohlídají moji Kačenku a já se u nich na nějaké 2hod. můžu prospat. Hrozně Tě obdivuju, že jsi s takovou nemocí zvládla dvě malé děti , jsi vážně úžasná a moc vzpomínam na Štěpánku, u ni jsem začala číst a navštěvovat babyweb. Její smrt mě moc zasáhla. Přeju všem maminkám tady na webu ,ať jsou hlavně silné, protože né každá těhulka má bezproblémové těhotenství a já těm , které ho mají mohu jen tiše závidět. Mějte se s rodinkou moc pěkně a ať už budete mít v budoucnu 3.mimi, to je jen na Vás a okolí si nevšímejte! Lidé umí být zlí, ale často to je proto, že závidí a jsou líní...to je vše, proto jsou takoví, jací jsou. Hlavně budte zdraví, a ať Vám děti rostou a jsou šťastné a hlavně zdravé! S pozdravem čtenářka J.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Milá Kateřino, bude se mi stýskat! Přeji hodně štěstí Vám i celé odině. Alena

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Díky za blogy. A co se týká té touhy po třetím dítěti - já už mám tři. A tyhle pocity, že ještě není hotovo, moc dobře znám a řeknu Vám - je to čím dál horší:) Ani to třetí mě nevyléčilo, tím spíš, že s ním ten porod a to sžívání se bylo tak snadné, známé a krásné, že se mi to po stýská čím dál víc a závidím všem, koho to ještě čeká. Nedokážu si představit, že už to nezažiju....No ale...kdyby to vyšlo...co když tenhle pocit ani potom nepřejde? :)

Držím palce a přeju vám všem hlavně hodně zdraví ;) M.

Obrázek uživatele Quemon
Quemon

Milá Katko,

Vaše články mě provázely od počátku mého těhotenství, zhruba dva roky, můj syn je o necelé dva měsíce mladší než Kačenka. Byla jste první (a moje nejoblíbenější) blogerka, kterou jsem zde začala číst a těšila jsem se na každý Váš článek. Po přečtení tohoto (posledního?) článku jsem si jako první řekla "Néé, ještě ne poslední článek" :) 

Děkuji Vám, za krásné příspěvky, za příjemně strávený čas jejich čtením...A přeji Vám a celé Vaší rodině, ať jste zdraví, máte se krásně a milovaně, a do třetice, ať to vyjde!! :) 

Zdraví Vás Monika

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Milá Kateřino,

moc Vám děkuji za Vaše krásné psaní a sdílení zážitků, pocitů, radostí a někdy i strastí. Vaše "povídání" mi bude chybět. Přeji Vám krásné dny, týdny a roky s Vašimi dětmi a moc Vám držím palce při naplňování dalších plánů. :-) Sama mám také dvě děti - holčičku 2 roky a chlapečka 2 měsíce - a tím pádem mám taky "splněno". Ale na rozdíl od Vás odvahu na další dítko s partnerem už asi nenajdeme (až je mi to samotné líto, když to takhle píšu).

Srdečně Vás zdravím,

Lucie 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené