Nejhorší mužská nemoc na sedm

MIMI LIVE! ANITA No jasně! Rýmička. Po všem tom slavení, cestování a návštěvách jsme se oba s Tomem vrátili z Moravy těsně na pokraji nějaké virózy (když si čtu své články z loňska, začíná to být téměř tradice). Znáte to, trochu lechtání v krku. Rýma chvilku jo a chvilku zase ne. Prostě na nic.
foto: fotoprome.cz

Fotografie z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


Já se vykurýrovala už těsně po Silvestru, Tomovi se ale rozjela jeho noční můra. Zlá nemoc, která kosí snad všechny chlapy. Rýma. Na začátku ledna jsem se k slzícímu a kýchajícímu manželovi brodila přes hromady posmrkaných kapesníků. A mezi vařením čajů s medem a snahou udržet Anitku co nejdál od muže, jsem si potichu brblala pod vousy, kam jsem to dopracovala, že najednou mám děti dvě. Naštěstí přijela švagrová Miki, pohrála si s malou a uvařila nám i prima oběd. A já si mohla trochu vydechnout. A taky si postěžovat na ty naše mužský, které skolí obyčejná rýma. Jenže pohled na chudáka Toma mě vrátil do reality. Ta rýma mu totiž dávala fakt zabrat. Nemohl si číst, dívat se na televizi ani pracovat na počítači, dokonce si dobrovolně ustlal v obýváku, aby malou nenakazil.

A světe div se, vlastně se to docela povedlo. Anitě jen párkrát ukáplo z nosu a za dva dny bylo po rýmě. Na to, že bydlíme v malém a hlavně otevřeném bytě, to byl skvělý výkon dceřiny imunity. A zase ve mně zahlodalo podezření, že kdyby byla naočkovaná, její bitva s bacily by nemusela dopadnout tak jednoznačně. Jenže Tom nechtěl o mé teorii (která měla jemně vést k dalšímu odložení očkování) ani slyšet. Má strach. Sotva Anitka jednou zakašle, už hledá příznaky černého kašle na internetu. Takže tomu únorovému píchnutí už se nejspíš fakt Anit nevyhne. Aspoň jsem jí nasadila laktobacily, kvalitní rybí tuk a vitaminy. Homeopatika jsem zatím po konzultaci s homeopatem odložila až po zákroku (tedy pokud bude mít naše miminko nějaké vedlejší účinky). A začala jsem se přesvědčovat, že děláme dobrou věc. Mám ještě pár dní na to, abych tomu uvěřila.

Cedulky a hračky-nehračky

Anitka má krabici plnou hraček. A ne. Vánoce za to nemůžou. Ty jsme letos oslavili v celkem skromném duchu tak, jak jsme se domluvili. Škvrně by z dárků stejně nic nemělo. A navíc – má přece tu KRABICI PLNOU HRAČEK. Když se nám něco líbí v obchodě, prostě jí to koupíme. Taky dostáváme různé věci od příbuzných a návštěv. Dárků k „měsíčním narozeninám“, „půlročním narozeninám“ i „jen tak“ si zkrátka užívá dosyta. Nebo si spíš užíváme my: „Ani, pejsek. Podívej. A tady máš lva. Jak dělá lev?“ Jenže Anitce se na všech nových věcech nejvíc líbí cedulky. Ne abych se je opovážila ustřihnout! Anýzek vždy bezpečně najde ten úžasný bílý popsaný kus látky. Předvádí jemnou motoriku svých čím dál obratnějších prstíků, když zkoumavě prohlíží, na kolik se daná hračka pere a z čeho je vyrobená. No, a abych nezapomněla, cedulku je důležité taky ochutnat, ocucat, přežvýkat.

Vstup do Veroničina diskuzního klubu

Další skupinou oblíbených hraček jsou „nehračky“. Tedy předměty, které vidí v domácnosti a straaašně moc by je chtěla osahat, prozkoumat, olízat. Nejraději má mobil, ovladač, šňůru od televize. Jenže k těm se dostane jen v nestřežených okamžicích nepozornosti svých rodičů. Proto se často spokojí i s povolenými „nehračkami“. Kelímkem od jogurtu (hlavně když předtím může sledovat, jak jeden z rodičů se láduje jeho obsahem), prázdnou rolí od ubrousků, horolezeckým lanem nebo PET lahví. A pak proč utrácet za hračky, že?

Ham, povídá hafan

V minulém článku jsem psala, že se s příchodem Anitky stáváme lepšími lidmi. Teď přidávám: taky zdravějšími. Od té doby, co vaříme (no dobře, co Tom vaří) Áně příkrmy, změnil se náš jídelníček z „celkem zdravý, občas úlet“ na „o dost víc zdravý, zřídkakdy úlet“. Kvalitu stravování jsme zvýšili hlavně v oblasti zeleniny, ovoce a masa (no jasně, potravin, kterými krmíme naše děťátko).

Maso teď kupujeme výhradně ve farmářských prodejnách – tedy od ověřených českých zdrojů. Zeleniny a ovoce ovšem začalo v těchto kamenných obchodech v zimě rapidně ubývat a naše oblíbené trhy mají pauzu. Nedávno jsme ale objevili stránky nabízející bedýnky plné zeleniny a ovoce až domů. Seznam farem, se kterými provozovatelé bedýnek spolupracují, nás přesvědčil. Objednali jsme si speciální mimi bedýnku – určenou právě pro přípravu příkrmů (nenajdete v ní tedy třeba cibuli nebo česnek, zato spoustu české zeleniny a ovoce). Vydržela nám skoro dva týdny a pochutnala si nejen Anit. Takže minimálně v zimě určitě v odběru budeme pokračovat.

Aňulku teď krmíme v polohovací jídelní židličce (dokud si nesedne, tak ji neposazujeme, takže sklon opěradla je podobný jako třeba v autosedačce). Z velké části nám na ni přispěli naši, a i když měla být pod stromeček, nevydrželi jsme to a začali ji používat už před Vánocemi. Dneska vypadá, jako bychom ji měli pět let. Na čištění už jsem rezignovala. Anýzkovi nánosy zaschlého jídla evidentně nevadí. Skoro nahá s obřím bryndákem kolem krku vždy nadšeně sleduje lžičku, nedočkavě ji chytne oběma rukama a sama si ji cpe až do krku. Když jsem moc pomalá v nabírání (nebo je jídlo ještě teplé a já rychle foukám, abych ho ochladila), popohání mě dcera nedočkavým hýkáním. Baby Led Weaning zkoušíme (po té, co Anitce kus zeleniny několikrát zaskočil) zatím hlavně o víkendu, kdy jsme oba doma, abych nezažívala infarktové stavy nad dusícím se a kašlajícím dítětem sama.

Při prvních známkách odmítnutí jídla Anitce vždycky říkám „jídelní básničku“. Začíná: „Ham, povídá hafan. Já tak rád papám.“ Anitku vždycky rozveselí a ještě na chvilku upoutá její pozornost na jídlo. Pokud ale hafan, medvídek ani panna (postavy z básničky) nezaberou, vím, že je dojedeno. A dcerku rozhodně jíst nenutím. Třeba jí zrovna tlačí v břiše nebo prostě nemá hlad.

A jak spinkáte?

Druhá nejčastější otázka (hned po: „Jak papáte?“), kterou slýcháme hlavně od spřátelených podobně mladých rodičů je: „Jak spinkáte?“ Sice se vždycky pousměji nad formulací v množném čísle, nicméně tady je vlastně na místě. Spíme totiž všichni tři stejně kvalitně. Takže když Anitku zrovna nebolí bříško, soused nepořádá diskotéku a můj Tomášek si zvládne za celou noc nelehnout na záda (v této pozici totiž chrápe), je to paráda. Moje ideální noc: Jedno kojení, o kterém pomalu ani nevím. Schválně jsem si koupila noční košilku s velkým výstřihem. Anitka, která spí s námi v posteli, se tak v pohodě obslouží sama.

Na spaní ve společné posteli už jsem si vyslechla celkem dost komentářů. Prý: „Aby s vámi nespala až do puberty!“ „To jste si ji rozmazlili, teď ji už z postele nedostanete!“ atd., atd. A víte co? My to vidíme trochu jinak.

Když jsem s Tomem začala chodit (tenkrát mi bylo sladkých šestnáct a ANO, Tom je moje první VELKÁ láska), těšili jsme se na každou příležitost, kdy budeme moct spát spolu v posteli. Nevadilo, že jsme se mačkali. Ani že jsme se ráno nemohli chvilku postavit, protože nám v noci visely nohy dolů z pelesti a odkrvily se, až v nich mravenčilo. Pak jsme se dostali na vysokou do Brna a přestěhovali se do prvního společného bytu. Tenkrát jsme spali na rozkládací pohovce, protože obývák byla zároveň i naše ložnice. Takže o nějaké manželské posteli normální velikosti ještě nemohla být řeč. A přesto nám najednou připadalo to naše pseudoletiště obrovské. A zase jsme se k sobě tulili jako o těch výjimečných nocích, které jsme si pro sebe čas od času ukradli na střední.

Co tím chci říct? Že spaní a probouzení se s Tomem je pořád tak skvělé jako dnes už samozřejmé. A teď když máme dceru, je jen přirozené, aby spala s námi. Cítí se u nás dobře. A my jsme spokojení. Dokonce mám pocit, že se nám všem líp spí. Mně teda určitě. Zbožňuji ta rána, kdy mi dá manžel pusu (a jeho dech voní... no, po růžích přece :-)) a pak oba pozdravíme Anit (a její dech voní mlékem) a pak v posteli blbneme a malá se řehtá na celé kolo. Tohle jsou moje injekce energie a dobré nálady. Momenty nepopsatelně úžasné a zároveň tak krásně všední.

Takže zpět k námitkám, že s námi bude Anit spát do puberty. Kéž by. Obávám se ale, že naše svéhlavička se osamostatní z rodičovského lože mnohem dřív. Každopádně mám od Toma do budoucna slíbenou postel KING SIZE, abychom se do ní vešli, až těch dětí bude víc. Už se nemůžu dočkat!

Tak zatial. Vaše V.

22. 1. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Katy
Katy

Zdravím Vás. Hlavně bych Vám chtěla říct, že moc ráda čtu Vaše články. Vždy koukám, zda už jste napsala něco nového a pak to jedním dechem čtu. Moc hezky píšete. Máte nádhernou vzpomínku - škoda že jsem tyto blogy začala číst až skoro ke konci těhotenství, určitě bych si začala taky něco takového pro sebe psát. Máte úžasnou vzpomínku a určitě si to několikrát přečtete a zavzpomínáte nad tím jaké bylo těhotenství a začátky s Anitkou. Dost často ve Vašem vyprávění vidím sebe a naší rodinku, mému synovi bude na konci měsíce 7 měsíců, takže vy jste o krok napřed :-) S příkrmama máme stejné problémy, taky to malého ucpalo, ale zdá se, že už to začíná být lepší, na hračkách má také nejradši cedulky, které žužlá :-) spaní s ním taky zbožňuji, miluji jak voní, když se k sobě přitulíme a on mě obejme těma svýma maličkýma ručičkama - ale do postele si ho beru až nejdřív v pět ráno, protože se to naše miminko už začíná pěkně roztahovat, takže mám po chvíli okopaná prsa a někdy i obličej :-) Očkování taky zatím zdárně oddalujeme, ale tak jako u Vás, manžel má taky obavy, takže nás to už taky brzo čeká. Naštěstí máme celkem vstřícnou doktorku a svolila, že počká i do 1roku. Tak jsem se Vás chtěla zeptat - píšete, že jste nasadila laktobacílky a kvalitní rybí tuk - to kvůli očkování? Napíšete mi důvod?
Mějte se moc hezky, ať Anitka zvládne očkování úplně v pohodě a užívejte si mateřství na 100%. Těším se na další Vaše vyprávění ;-)

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Míšo. Super článek. Hned ho dám přečíst Tomovi:-)

Měj se prima a díky!

Veru

Obrázek uživatele Misha
Misha

Zdravím celou rodinku...teď jsem četla zajímavý článek o tom černém kašli, který zmiňuješ...http://www.vitalia.cz/clanky/barevny-clanek-o-cernem-kasli/

Mějte se krásně ;-)

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené