Někdy idyla, někdy „boj o přežití“

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Než se vrhnu k popisování toho, co se všechno událo od samotného narození Adinky minulé úterý večer, nedá mi to, abych tu ještě nezmínila jméno té mojí porodní asistentky a nepoděkovala ji ještě touhle cestou. Jasně, pravděpodobně to číst nikdy nebude, ale co kdyby.

Tak tedy: jmenuje se Monika Nechybová a já mám za to, že jsem nemohla na porodním sále potkat nikoho lepšího. Kolikrát jsem si říkala, jak by bylo fajn rodit například se svým gynekologem, nebo zkrátka s někým, ke komu máte vztah, kdo s vámi byl v kontaktu během vašeho těhotenství. A trochu mě děsilo, že takhle tam přijdu a tu neuvěřitelně intimní chvíli se mnou bude prožívat nějaký úplný cizinec.

Protože jsem ale věděla, že s tím stejně nic nenadělám, nakonec jsem se děsit přestala a naladila se na myšlenku, že tam přece může být někdo, kdo mi bude blízký po lidské stránce a s kým to zvládnu, ač se uvidíme poprvé v životě. A bylo to přesně tak. O tom, že je paní Nechybová profík netřeba se zmiňovat – to se asi dá v porodnici i očekávat, ale já ocenila ze všeho nejvíc její vlídnost, vstřícnost a její zainteresovanost, kterou dávala najevo. A když přišla samotná fáze tlačení Adinky na svět, mám pocit, že jen díky jejímu (a Pepovu) úžasnému povzbuzování jsme to zvládli tak rychle a bez komplikací! Takže ještě jednou: DĚKUJU. A všem budoucím maminkám přeji u porodu stejně úžasnou porodní asistentku, jakou jsem měla to štěstí potkat já.

Pobyt v porodnici – tak trochu jako dětský tábor

Opravdu. Nemůžu si pomoct, ale když vzpomínám na pobyt u Apolináře, je to s lehkým úsměvem, neboť mi to tam připomínalo takový příjemný letní dětský tábor. Na nástěnce vyvěšený jídelníček na každý den a taky denní plán – co se dělá v tu kterou hodinu. Budíček v šest (měření teplot). Dopoledne vizity (jedna dětská, jedna kvůli maminkám), přednášky s laktační poradkyní, koupání miminek. Odpoledne volný program – odpočinek nebo návštěvy známých a příbuzných. A večer a v noci, jak to i na táborech bývá: pláč.

A teď nemyslím pláč miminek, ale můj. Hormony mi totiž pracují na plné obrátky. A tak jsem si brečela z různých důvodů – jednou, že se mi stýskalo po Pepovi, podruhé ze strachu, zda budu pro Adinku dobrou mámou, potřetí ze zoufalství, když Adinka proplakala snad hodinu v kuse a já nevěděla, jak jí pomoct a co jí schází.

Spolubydlící na pokoji jsem měla fajn. Jednu starší maminku Ukrajinku a druhou již dvojnásobnou maminku Markétu. S tou jsem si rozuměla víc a občas se z ní snažila vytáhnout i nějaké ty rady, když už je na rozdíl ode mě zkušenou matkou. A personál porodnice? Možná mi ani nebudete věřit, ale od doktorů přes sestřičky až po paní uklízečky byli všichni moc fajn. De facto by se dali rozdělit jen do dvou kategorií – na ty milé a ještě milejší. Takže můj výběr porodnice, který nebyl založen na ničem jiném než na tom, že jsem se na první pohled zamilovala do budovy od architekta Josefa Hlávka, dopadl na výbornou. A jestli ještě někdy budu mít to štěstí přivést na svět další miminko, doufám, že to bude zase tam!

Doma – krásné a taky náročné

V sobotu nás před obědem propustili z porodnice. Svítilo sluníčko, byl krásný podzimní den. A já už se domů opravdu těšila. Nejvíc na to, že už nebudu bez Pepy. Vždycky jsem měla ráda tulení a mazlení se. A teď, když jsem citlivější než kdy jindy, je moje tulící se potřeba minimálně dvojnásobná. A navíc – ani si nevzpomínám, kdy jsem byla naposledy tolik (rozuměj čtyři) nocí po sobě sama v posteli! A fakt už se mi stýskalo.

Cestování Adinka zvládla bez problému, doma hned usnula. Ovšem první problém přišel odpoledne. Vůbec se nechtěla nechat nakojit. Vždycky si dvakrát cucla a tím to haslo. A já začínala být zoufalá. „Ježiši, to jsem tak neschopná? To nechám své dítě trpět hlady?" Nakonec se mi povedlo samu sebe uklidnit – určitě se rozkojíme! Navíc Adinka se narodila jako kus ženský (3700g), takže hlady opravdu jen tak neumře! No, stačilo se nestresovat a nechat tomu volný průběh a od té doby (musím zaklepat na dřevo) problém s kojením odpadl!

Nebylo by to ale ono, kdyby v neděli nepřišel další otazník a velké řešení – Adince se povedlo dvakrát za sebou prospat skoro šest hodin v kuse! Jedno mé já se přiklánělo k názoru, že je to asi dobře, druhé ale mělo pochybnosti, neboť se setkalo v porodnici s názorem – budit každé tři hodiny na kojení. Zase jsem nevěděla, co dělat. Co je správné. K tomu se přidaly rozbouřené hormony a výsledkem byl zoufalý pláč mamce do telefonu. Nakonec jsem si řekla, že když bude Adinka chtít spát, nechám ji. Vždyť ostatní savci si taky nenařizují budíky na kojení svých mláďat! A Adinka je snad dost inteligentní na to, aby dala pláčem najevo, že má hlad. Paradox je, že od té doby se Adinčina potřeba jíst asi zvýšila, protože šest hodin v kuse už nenaspala.

V pondělí přišel pro změnu strach z toho, abych měla dostatek mléka – chytla jsem totiž nějakou virózu a po ránu se mi prsa nezdála nalitá tolik jako dny předešlé. V úterý nás zase potrápilo zvracení – Adinka poblinkala několikrát mě i sebe a během hodiny vystřídala hned tři outfity. Dnes je středa. A já jsem zvědavá, jaké nové „dobrodružství" nám přinese dnešní den.

Tyhle chvíle „zoufalství a komplikací" jsou samozřejmě vyvážené těmi, kdy je Adinka to nejzlatější miminko a já si připadám skoro jako „supermáma". To je třeba v situaci, kdy Adinka spinká jako andílek, s lehkým úsměvem na tváři. A já se stihnu upravit, vyprat pádlo, usmažit lívance k snídani a ještě uvařit vývar k obědu. Nebo když spolu ležíme v posteli a Adinka spokojeně pije z prsu. Ať už ale prožíváme zrovna „krizi" nebo nějaký dílčí úspěch, co je podstatné – pocit absolutního štěstí z Adinčiny přítomnosti v mém životě přetrvává a žádná jiná emoce na něj nemá. Je překrásné být mámou i se všemi útrapami, které to občas může přinášet.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Přiznávám se bez mučení....

DENÍK MÁMY KLÁRY Adinka v sobotu oslavila čtyři měsíce. Oslavili jsme je první přesnídávkou. Jahodovou. Nehodlám ještě začínat pravidelně s příkrmy a už vůbec ne s kupovanými, tohle bylo opravdu výjimečně – „na oslavu“. Zajímalo mě, jak bude... Celý článek »

Práva, plíseň a pravidelné procházky

DENÍK MÁMY KLÁRY Ač jsou to věci zdánlivě spolu nijak nesouvisející, ideálně vystihují můj uplynulý, probíhající i budoucí lednový týden. Hned to vysvětlím, rozeberu jedno po druhém. Jen na začátek ještě krátká informace o pokrocích naší Adinky:... Celý článek »

Ohlédnutí zpátky a pohled do budoucna

DENÍK MÁMY KLÁRY Tak tu máme nový rok. A s ním přichází čas bilancování a předsevzetí. Já letos předsevzetí vynechávám. Tedy – technicky vzato, by se dalo říci, že jedno mám, ale já ho vnímám jako nutnost a spíš než s příchodem nového roku ho... Celý článek »

Uspávací tatínek

DENÍK MÁMY KLÁRY Pepa je hodně v práci, často odchází už před sedmou a až kolem šesté se vrací. Adinka jako by to věděla, je nejživější většinou od začátku televizních novin až do půlnoci. Asi si chce tatínka pořádně užít. A já jsem za to ráda,... Celý článek »

Jsme s Adinkou zase zpátky!

DENÍK MÁMY KLÁRY Jsou to tři týdny, co jsem odevzdala svůj poslední příspěvek pro Klub těhulek a jsem po krátké pauze zase zpátky s hlášením, co všechno se u nás událo od konce šestinedělí. Je to k neuvěření, Adinka oslavila o první prosincové... Celý článek »

Loučím se!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Adinka v úterý oslavila šest týdnů. A tak je na čase rozloučit se s Klubem těhulek. Za něj po skončení šestinedělí totiž už „kopat“ nemůžu.  Celý článek »

Den blbec? Kdyby jen jeden!

KLUB TĚHULEK KLÁRA Pomalu, ale jistě mi končí šestinedělí. Co se poblázněných hormonů týče, myslela jsem, že už se mi stihly uklidnit a vše se vrací do normálu, ale asi jsem se spletla. Na tenhle závěr mě přivedl fakt, že mě předevčírem rozbrečela... Celý článek »

Mateřství - věc přirozená

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Posledních několik dní bylo plných návštěv! Jsem za ně moc ráda, protože alespoň není čas na smutek ze samoty. Společnost mám ráda a s naší krásnou holčičkou se taky moc ráda „chlubím“. Na druhou stranu, přeci jen jsem včera... Celý článek »

Není všechno jen růžové...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Nebudeme si nic nalhávat – není všechno jen krásné a růžové. Mateřství mi obrátilo život vzhůru nohama a já se s tím teď učím žít. Občas je to docela fuška. A udržet si zdravý rozum a taky pozitivní mysl se mi někdy daří jen... Celý článek »

Už nám jsou dva týdny!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Další týden utekl jako voda. Je středa, šest hodin ráno. Pepa už odešel do práce a já po kojení ne a ne usnout, ač bych opravdu chtěla. Celý článek »

Má nová a největší životní role: MÁMA

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Příspěvek pro tento týden jsem začala psát v úterý po čtvrté hodině odpolední. Název jsem mu dala: „Adinko, pojď už mezi nás!“. Článek jsem nedopsala. Skončila jsem po prvním odstavci, kdy se kontrakce staly téměř... Celý článek »

Snad už připraveni

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Minulou středu jsem byla naposledy v práci. Tedy co se září týče. Mám už totiž odpracované ty své dvě třetiny směn a teď do konce měsíce bude chodit kolegyně. Ještě jsem domluvená na pár směn začátkem října, ale to samozřejmě... Celý článek »

Hekání, babské rady a kojící podprsenka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Tak je to tady. Třicátý osmý týden. Do termínu něco málo přes čtrnáct dní a podle slov paní doktorky už je Adinka vlastně „úplně hotové miminko“ a porod tak můžu čekat klidně každým dnem. Čekám, pozoruji se, ale zatím jsem nic... Celý článek »

Týden loučení, balení a nákupů

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Ano, tak přesně těmito pár slovy by se dal charakterizovat uplynulý týden. Že byl opět hektický, nabitý událostmi i povinnostmi a že zase utekl děsně rychle, netřeba zmiňovat. To už jsem začala považovat za standardní. Celý článek »

Nervozita stoupá ...

KLUB TŘEHULEK! KLÁRA Nervozita stoupá. Očekávání je den ode dne větší. Už jsem tu psala, že bych nechtěla přenášet, že bych mnohem raději porodila koncem září, nebo zkrátka v termínu, který mi vychází na Den armády, jak rád a často podotýká můj... Celý článek »

V jednom kole

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Čas jakoby letěl čím dál rychleji a mám obavu, že už to do porodu lepší nebude. Přijde mi to jako včera, co jsem odesílala předchozí příspěvek a přitom už je tomu zase týden. Jsem teď v jednom kole. Ač jsem minulý týden měla... Celý článek »

Bez mateřské a na stojáka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Dnes jsem celé dopoledne rozezlena. A to nemálo. Mé rozezlení má hned dvě příčiny. Tou první je nemožnost odejít od pondělí příštího týdne na mateřskou dovolenou. A tou druhou dnešní ignorace Pražanů v prostředcích hromadné... Celý článek »

Dovolená se vyvedla, ale ...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Včera jsem volala své gynekoložce kvůli výsledkům krve. Mám nízkou hladinu hemoglobinu. Naměřili mi hodnotu 94, přičemž norma je 120 – 160. Adinka je takový malý upírek, co ze mě vysává, co může. Všechno, včetně železa. Tak... Celý článek »

Jet či nejet, toť otázka!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Chybí mi moře! Loňské léto jsem u něj nebyla, předloňské sice ano – dva měsíce, jenže to byl Atlantský oceán, konkrétně Lamanšský průliv. A ač jsem byla v Brightonu, což je údajně nejoblíbenější letovisko Angličanů, nekoupala... Celý článek »

Štěstí je krásná věc!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA V práci mám takový malý rituál. Každé pondělí se mrknu na internet na „těhotenskou kalkulačku“. Kdo by to neznal, nejedná se o nic víc než o to, že si zadáte do tabulky datum začátku své poslední menstruace a na to konto se... Celý článek »

Co přinesl týden dvacátý sedmý...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Tento týden je mým dvacátým sedmým těhotenským. Musím říct, že jsme si Adinku dobře pořídili, neboť každý nový kalendářní týden je zároveň začátkem dalšího těhotenského. Tak se nám to pěkně počítá. A co tento týden prozatím... Celý článek »

Pár řádek o mně a Adince na začátek...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Jmenuji se Klára. Je mi 23 let. Jsem stále ještě studentkou. Tedy – v lednu jsem ukončila bakalářské studium na Fakultě sociální věd UK, obor Mediální studia. A studium práv na Univerzitě Karlově mám momentálně přerušeno. Ale... Celý článek »

Naposledy navštívené