Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela a byl by klid. Jenže mateřská dovolená není normální stav!

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Jak si vzít dovolenou na dovolené? To mám říct dceři: „Sorry, Anit. Máma je nemocná. Má volno?“ Asi těžko. Nakonec při mých nejvyšších teplotách musel přispěchat na pomoc Tom. A dovolenou hlásil v práci on.

Slabá jako křídlo motýla zmučeného ručkou malého dítěte jsem se ploužila po bytě, zatímco Tom zvládal starost o malou, o domácnost, vařil mi čaje i vydatná „protinemocová“ jídla. Až jsem si říkala, že to s tou péčí přehání. Ještě abych teď přehodnotila svůj přístup k vaření a domácím pracím, když nasadil takovou laťku.

Jak zatočit s nočním kojením

A s mou nemocí jsme konečně začali řešit i další téma: noční kojení. Dlouho jsme to „nechávali vyhnít“, že ono si to nějak sedne. Jenže pořád si to nějak nesedá a některé noci jsou pak opravdu výživné (pro Anit) a rána o to víc zničující (pro mě). Období nemoci tak byla ideální příležitost, jak vyzkoušet náš dávno připravený, ovšem dlouho odkládaný PLÁN.

Po uspání dcery se vyplížím z ložnice a rozestelu si v obýváku. A po hodně dlouhé době spím sama. A pozor – důležitá jsou obě poslední slova předešlé věty. SPÍM SAMA. No, vlastně s tím spaním to tak idylické není. Anit se v noci budí a chce mámu. Tom ji různě uhoupává, uchlácholuje, ale aspoň jednou za noc si jdou spolu projít byt, aby se dcera přesvědčila, že tu máma není. To se pak hned uklidní a nechá se uspat od táty. Při této půlnoční procházce (obvykle kolem čtvrté ráno) je máma (neboli já) schovaná za dveřmi, kdyby náhodou naši chytrou dceru napadlo dívat se pod peřinu na té nové bouli, která vyrostla na pohovce.

Jakožto životní optimista věřím, že už brzy, velmi brzy dcera prospí celou noc a já se budu moct vrátit do našeho rodinného lože. Na pohovce je mi smutno. Ale když už jsme začali, dotáhneme to do konce nebo do stavu, kdy se Tomovi z tohoto pro jeho tělo nepřirozeného režimu nočního probouzení rozjede narkolepsie. A bude vymalováno.

Vyzrát na denní kojení

Denní kojení je trošku tvrdší oříšek, protože sice v době, kdy hlídá Tom nebo Eva, si Anit na prso ani nevzpomene. Zato když jsme doma spolu (což je většinou), tak po odpoledním spaní spustí svou ódu na mléko. A jestli jí nevyhovím, pozor! Umí ji v „řevounštině“, „kvíletštině“ nebo – a tomu už podléhám i já, tvrdá a nelítostná matka, která sebou nenechá jen tak orat – „plačouštině“.

Pomalu nastává čas, kdy bych ráda omezila kojení tak na jedno denně (zatím jsme na třech). Moje modřinami poseté, rozechvělé tělo mi za toto rozhodnutí děkuje. Ovšem Anit nechce ani slyšet. Máte nějaký přívětivý způsob, jak pomalu omezit kojení? Sem s ním.

Sbohem, plíny

Pomalé ubírání počtu kojení je vlastně ale taková zábava, urychlená mou nemocí. Jsem zvědavá, jak se nám to nakonec vyvrbí. Nicméně rozhodně nechci tlačit na pilu ani působit drama. Zkusím se s Anit domluvit, když to nepůjde, počkám a zkusím to zas po čase. Nestanovuji si žádný deadline. Zkrátka: No trouble.

Další věc, se kterou už si nemusím dělat trable, jsou plíny. Hurá! A přišlo to úplně samo. Asi před třemi týdny (ještě před návštěvou Moravy) si Anitka sama začala říkat, že se jí chce na záchod. A dokonce to zvládla i chvilku zadržet, než tryskově přistavíme nočník. Za poslední tři týdny měla jen dvě nehody, odbourala kakání ve stoje (zpočátku nechtěla sedat, ale stála nad nočníkem a hovínka padala všude kolem), celý den je bez plínky a poctivě hlásí, kdekoliv jsme. Už čurala na zastávce tramvaje (na nočníku), na „velkém záchodě“ v restauraci (v mámině náručí), v zoo na trávu (v tátově náručí), na dětském sedátku na WC (doma). Atd., atd. Výčet je poměrně dlouhý, protože slunečné dny nás ženou ven. Nosím náhradní oblečení a libuji si, jak je dcera skvělá. Sbohem štěněcí období loužiček!

Noc bez plíny by určitě zvládla taky. Jsem o tom přesvědčená a za pravdu mi dávají suché plínky každé ráno. Jenže v tomto režimu „spaní bez mámy“ jsme rozbití a nejsme schopni dát ráno dceru na nočník. Tom ji ještě hodinu ukecává (od jejích obvyklých šesti ráno), aby nevylézala z postele. Takže noční plínu ještě chvilku podržíme – i když nechceme si nechat zavřít „window of opportuinty“. Jen co se malinko vyspíme, jde plína dolů definitivně.

Čtěte také:

Nejsme ovce

Původně jsem na téma očkování už psát nechtěla. Jenže po rozhovoru se svou kamarádkou a po těch všech článcích, které na nás v poslední době chrlí různá média (ať v souvislosti s peticí, demonstrací, rozhodnutím Ústavního soudu nebo epidemií spalniček v Berlíně) si prostě nemůžu pomoci.

Nejsem PROTI očkování a uznávám, že v mnoha případech odvedl tento objev lidstva dobrou a uznáníhodnou práci. Vlastně celé to dělení na PRO a PROTI očkovače se mi zdá trochu postavené na hlavu. Podle mě není nic černobílé, a tak i téma očkování má mnoho (rozhodně víc než padesát :-)) odstínů šedi. Paušálně jej nepřijímám ani neodmítám. Ovšem co se týče tady a teď (tedy nastavení očkovací povinnosti v ČR), mám výhrady. Jsem pro převedení některých (možná i všech) nemocí do dobrovolné sekce. Jsem pro celonárodní diskuzi o jednotlivých vakcínách (jejich složení, nežádoucích i žádoucích účincích), schématech, měsících či letech vhodných pro očkování. Jsem proti represivnímu a paternalistickému přístupu státu – nesouhlasím s pokutami, hrozbami izolaci z kolektivu, stavění pediatrů do role drábů. Jsem pro možnost volby z více vakcín různých farmaceutických firem tak, aby se zvýšilo (respektive vytvořilo) konkurenční prostředí na trhu. A je toho mnohem víc, ale to je diskuze na jinou platformu.

Do velké míry se ztotožňuji s názorem ústavní soudkyně Kateřiny Šimářkové. A přidala bych toto: Prosím, poslouchejme se navzájem. S úctou a respektem – tak, jak to učíme naše děti. Výsadou chytrých a vyzrálých společností je zpochybňovat, kriticky myslet, diskutovat, ptát se. Tak za to nikoho nepranýřujme! Naopak. Vždyť to platí dvojnásob v případě, že jde o děti a taky o dost velký byznys. Nebuďme ovce.

Zatial. Vaše V.

18. 3. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

...ještě doplnění: chci odbourat kojení i buzení, samozřejmě:-D ale to jste mě trochu vyděsila, že se syn pořád budí i bez kojení. Na druhou stanu, malá spí u nás v posteli, takže by to mohlo být OK? Doufám....:-D

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Hezký den, Katy. No, snažila jsem se odbourat noční kojení - to by bylo super! Přes den (mám pocit) si dokážu s Anit poradit a domluvit se s ní lépe. Jenže když jsem se uzdravila, vrátila jsem se do ložnice (což ocenil Tom a následně i Anit) - a jsme zpět! Někdy mám pocit, že Anit pije celou noc...což je samozřejmě blbost, ale to říkejte mému unavenému tělu:-D Takže nás čeká odstavování vol.2. Brzo. Budu informovat. Jinak s nočníkem to má podle mě každé dítě po svém - spoustu dětí v Anitčině věku nosí plíny. Myslím, že ještě není co řešit:-D A hlavně, blíží se léto, takže se bude odplenkovávat mnohem snadněji. Přeji hodně úspěchů. Veronika

Obrázek uživatele Katy
Katy

Dobrý den Veronika,
tím že spíte v obýváku chcete docílit toho, že přestanete Anitku kojit nebo myslíte, že tím odbouráte jak kojení tak i noční buzení? Mě se kojení podařilo odbourat v 11 měsících, ale stejně se v noci vždy vzbudí a chce za náma do postele :-) Tak dejte vědět, jak to u Vás dopadlo, zajímá mě to ;-)
Gratuluji, že už jste bez plín, mému synovi budou 2 na konci června a pořád nám to nějak nejde. Takže s tím zápasíme, počůrá se a řekne mi "počůral" :-) Ale aby běžel na nočník to ne :-) No snad to brzy přijde. Na konci května čekáme druhé mimi, tak snad do té doby uděláme nějaký pokrok :-) Ale zase na druhou stranu docela pěkně mluví, to zase jo :-)
Tak se mějte krásně a těším se na další článek. Katka

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené