Novoroční předsevzetí

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem tu zas. Máme po Vánocích a bylo to fakt náročný. Dárků jsem dostal hromadu, ale vlastně o ně tolik nešlo. Spíše jsme se sešli zase celá velká rodina a byl to pěkný blázinec.
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Na Štědrý den jsme si užívali pohodu doma. Dopoledne jsme společně zdobili vánoční stromeček. Napřed si máma hrála snad hodinu a půl se světýlky, pořád nebyla spokojená, jak jsou na stromečku rozmístěná. My už jsme s bráchou natěšeně běhali kolem s ozdobami a chtěli věšet a ona nás pořád vyháněla, že ještě ne.

Když už to konečně šlo, tak už mě to moc nebavilo a chtěl jsem si jít hrát. Nakonec mě ale přilákaly ozdobičky zvonečky, hezky to cinkalo a to se mi moc líbilo. Několik jsem jich shodil na zem, máma pak nemohla najít spadané háčky a taky si nepamatovala, kde byly zvonečky původně pověšené... hrál jsem s ní tuhle hru vlastně celý den: Ozdoby tak postupně měnily svou pozici na stromečku a ten se díky tomu pořád měnil. Kromě malých červených zvonečků jsme stromek zdobili ještě slaměnými ozdobičkami, červenými kouličkami a bílými ozdobami, co jsme vyráběli s mámou z takového těsta, co se nejí. Musím sebekriticky přiznat, že se nám vánoční stromeček moc povedl. A jak krásně svítí! Kam se na něj hrabou všechny krásné stromečky, které potkáváme už celý prosinec venku cestou do školky.

Pak jsme se cachtali ve vodě, kterou dala máma do skleněné mísy na stůl. Plavaly v ní taky ořechové skořápky se svíčkami. Nevím, k čemu je to dobré, ale byla švanda šplouchat rukama, až se lodičky kymácely a ta mámina se celá zaplnila vodou. Moje svíčka hořela ze všech nejdéle. Brácha si tu svou zhasnul, tátovi hořela skořápka a mámina svíčka hořela i ponořená ve vodě, dokud neuhořela až na hladinu, pak zhasla taky. Škoda, že další skořápky máma někam schovala, že prý zase až za rok. No ale dneska jsme dostali nějakou roborybu, tak jsem na to zvědavý, až ji dáme na koupání do vany. To by mohla být ještě větší legrace než svíčky ve skořápkách. A určitě to nebude tolik pálit.

Z nějakého podivného důvodu máma nevařila nic na oběd. Jako bych to tušil, dal jsem si už ráno ke snídani tři plátky vánočky, kterou jsme s mámou pekli den předtím. Byla z nás asi trochu zoufalá (máma; no vánočka možná vlastně taky), protože jsme jí chtěli pomáhat válet ty dlouhé žížaly z těsta, jenže nám to nešlo a pořád jsme to spíš uplácávali. A když pak měl Honzík s mámou plést, tak to pletl tak, že to máma musela trochu předělat. Ale vánočka se nám moc povedla. Do dalšího dne zbylo jen tak s bídou na snídani. Pak jsme místo oběda dostali ochutnat bramborový salát, to mi moc nejelo a dal jsem si radši znova tu vánočku. No a večer už jsem měl takový hlad, že jsem snědl celou jednu porci ryby, zajedl jsem to perníčky (se salátem jsem si to fakt nerozmyslel) a těšil se ke stromečku.

Ježíška dělal Honzík – četl jmenovky a roznášel nám dárky. Dostal jsem jich ani nevím kolik, ale hned s tím prvním jsem si hrál tak dlouho, že si ostatní mezitím všechno rozbalili a prohlédli a já měl pořád jen ten jeden rozbalený dárek. Ale nedivte se, byl to totiž parádní bagr! A bagr jsem doteď žádný neměl. Pak jsem ještě dostal traktor s radlicí a batůžek. Bohatě mi to stačilo. Brácha hned jako první rozbalil svítící glóbus a taky to vypadalo, že se kvůli tomu na další dárky vůbec nedostane. No ale pak se vzpamatoval a užil si i ty ostatní. Má nový batoh do školky, knížku pohádek od jedné máminy kamarádky, malého solárního robota a ještě nějaké další věci, co vůbec nevím, k čemu jsou. A to nebylo všechno! Druhý den jsme jeli k babičce a dědovi a tam se pokračovalo!

Taky tam byl stromeček, světýlka, hromada dárečků a společné rozbalování. Akorát že nás tam bylo celkem 11, tak to byl trochu šrumec. Vždycky mluvili aspoň tři lidi najednou a křičelo nejmíň jedno dítě (nejčastěji asi já). Naštěstí jsme ale vyrazili na procházku, provětrali se trochu venku, odpočinuli si od Vánoc a pojezdili na klouzačce. V softshellkách od mámy to na ní pěkně sviští. Jednou mě babička nestihla včas chytit a já jí naboural nosem přímo do kolene. Au, pěkně to bolelo.

Na Štěpána už jsme tam byli bez sestřenic a strejdy s tetou, tak to bylo trošku klidnější, s Honzíkem jsme si pořádně užili novou stavebnici a prababi Dádu a taky babiččino cukroví (máma zapomněla svoje perníčky doma, tak jich tu teď máme zásobu až do Tří králů). No a v úterý jsme jeli všichni společně na setkání celé velké rodiny, sešlo se nás celkem dvacet lidí, z toho osm dětí. Naštěstí mají děti tety Hanky tak velký pokojíček s hračkami, že by mohl směle konkurovat dobře vybavenému dětskému koutku nebo mateřskému centru. Tam jsem byl jako v ráji! Ani domů se mi nechtělo. :-)

No, a tím Vánoce skončily a my se těšíme na ty příští. To už budu velký kluk!

Tak se mějte krásně, užijte si dárečky a zase někdy... ;-)

Váš Filípek

Čtěte také:


Jak to vidí máma

S koncem roku většinou přichází potřeba bilancovat a hodnotit, co se povedlo a co méně, jaký ten uplynulý rok vlastně byl a co si přát nebo oč usilovat v tom nadcházejícím.

Ani já to nemám jinak. Letošní rok byl pro mě asi zatím fakt nejtěžší. Hodně náročný, vyčerpávající, po psychické i fyzické stránce. A asi jako připomenutí toho, že pořád ještě neskončil, ozvala se Martinova špatně se hojící jizva přímo symbolicky na Štědrý den večer. Naštěstí nešlo o nic závažného, ale již druhá širokospektrá antibiotika během jednoho měsíce a trochu nešťastné pokrčení ramen ošetřujícího lékaře v nás nevyvolávají zrovna optimismus a víru v brzké zlepšení situace. Začínám se smiřovat s tím, že nám tahle kapitola života přeleze přes Nový rok a bude strašit přinejmenším ještě na začátku roku 2017. A přitom bychom tak rádi udělali onu pověstnou tlustou čáru a začali se soustředit na „lepší zítřky“. Třeba nějakou pěknou rodinnou dovolenou bychom si rádi naplánovali. Ve hře je hned několik variant, ale zatím žádnou nemá smysl nějak konkrétněji plánovat, dokud není jasné, jak se to zdravotně vyvrbí a jestli už tedy konečně budeme mít od vleklých pooperačních obtíží pokoj. Nejvíc to samozřejmě sužuje Martina, ale v konečném důsledku to ovlivňuje celou naši rodinu.

A tak mám do nového roku vlastně jen jediné přání: Abychom byli všichni zdraví. Všechno ostatní se totiž vždycky nějak udělá. A s tím souvisí i moje předsevzetí: Nenechat se rozhodit tím, když věci nejdou podle očekávání, a umět se radovat i z maličkostí, které se podařily a daří.

Do nového roku vám ze srdce přeju zdraví, radost a spokojenost, hojnost lásky a vnitřního naplnění! Ať se vám daří soustředit se na to dobré!

Jarka

P. S.: Filety z aljašské tresky, o kterých jsem slíbila napsat minule, předčily naše očekávání! Klukům i nám moc chutnají, úprava je rychlá a jednoduchá a maso skutečně kvalitně zpracované. Společným rodinným předsevzetím, na které se všichni moc těšíme, je tedy zdravá rybí večeře dvakrát týdně. To hravě dáme. ;-)

28. 12. 2016Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Mimoňské války: Klony útočí

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že nás máma nějak moc často opouští a chodí si jen tak ven. Asi mě slyšela nebo co, protože teď byla znenadání víc doma. Měla spoustu práce… Celý článek »

Možná přijde i… odpočatá máma?

BATOLE LIVE! FILIP To se zase dějou věci na tom světě! Nějak mi ten můj vesmír přestává fungovat. Máma se občas sebere, zaúkoluje tátu, aby nás pohlídal, nakrmil, vykoupal, uspal, a klidně si odejde někam pryč. Celý článek »

Viróza sem, očkování tam

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem si myslel, že letošní konec zimy bude trochu veselejší než loni. Ale asi jsem se spletl, vypadá to, že i tentokrát si sem tam střihneme nějakou tu virózu. Celý článek »

Já se bojím!

BATOLE LIVE! FILIP To už jsou zase dva týdny v čudu? Minule jsem vám psal, když jsme byli s babičkou a dědou sami a užívali si sněhu. Celý článek »

Zimní radovánky

BATOLE LIVE! FILIP Tak mámě překvapivě nehráblo. Zatím. A angína už je taky pryč. Nakonec to nebyla taková hrůza, jak to před 14 dny vypadalo. Celý článek »

Reportáž psaná na čokoládě

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, poslušně hlásím, že jsem opět zde. Po dobu mé nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo, aspoň myslím. Vlastně jo, stalo. Byli jsme celá rodina na focení ve Fotopromě. A byl to fakt zážitek! Celý článek »

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené