Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“.
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


A taky si pamatuji výchovnou pohádku o Nynyny-holčičce, která se kvůli stojanu s korálky ztratila mamince v obchodním domě. A její marnivost vzala za své, když se s maminkou zase setkala, že si vystačila jen s culíky. Marnivé jsme teď s dcerou asi obě. U mě se vše asi nastartovalo jako vždy ve zkušební kabince v obchodě, kde mě ty šílené zářivky dokáží pěkně rozhodit – vidím každý pupínek, žilku nebo třepící se vlas, nad čímž jindy nepřemýšlím nebo dokonce mám pocit, že nic takového prostě nemám. Spíš to není třeba řešit, protože naše vypravování ven s dětmi v předsíňce metr dvacet na metr padesát mi nedovolí myslet na něco takového.

Když jsme všichni tři oblečení, obvykle se rozhoduji mezi dvěma variantami – culík, rozpuštěné. Ze zkušenosti v zrcadle zkontroluji kalhoty, hlavně zezadu na stehnech, na která se mi věší nedočkavá Káťa, a jde se. Pokud nemám na kalhotách otřenou ovesnou kaši nebo rozmatlaný banán, neřeším ani konečky vlasů, ani líčení a cítím se tak nějak přiměřeně situaci. V pohodě. Jde se na hřiště, na procházku bahnem podél potoka nebo nakoupit. Co jsem na rodičovské, hůře nesu návštěvy obchodů s oblečením z mnoha důvodů – moc mě to totiž nebaví. Obvykle spěchám. Mám touhu mít něco nového a zároveň nejsem ochotna obětovat čas pečlivým výběrem, zkoušením, přemýšlením nad kombinacemi, možná proto, že to, co právě kupuji, se na hřiště nenosí.

S dětmi nenosím černou, nenosím kalhoty, které nesnesou občasný otisk botiček na stehnech, když mám děti v náručí. Nenosím s nimi kabelku, visací náušnice, náramky (zbylo mi jich už jenom několik málo), moje oblíbené kozačky s podpatkem tak akorát... Ve zkušební kabince mi obvykle to, co mám právě na sobě připadá v porovnání s tím, co jsem si přinesla na ramínkách, velmi omšelé. A mají mě v hrsti – stačí dobře namířit zářivku – „kriminalistickou lampu“ na mě s mými kruhy pod očima, tu „hledící“ na jejich ramínka s fantastickým oblečením. Jinak si nelze vysvětlit takový kontrast.

Dříve jsem tolik nepodléhala tlaku – „teď musím něco koupit a budu se cítit skvěle“, ale co mám omezený čas kvůli hlídání dětí, je to tak jednoznačné. Před týdnem jsem předvedla svůj opět překonaný sprint za oblečením – 66 minut čistého času v obchodním centru, jedna obří nedobrá bezkofeinová káva, vyzkoušených 11 kabátků nebo bund v 6 obchodech. A mám skvělou tenčí bundičku, tak akorát fajn na únor, kdy je právě teď 15 stupňů. A jeden fakt elegantní, dobře padnoucí vypasovaný kabát. Přidávám koupi punčoch na ples, gelových vložek do lodiček, rtěnky. O matky na mateřské by se měli zaměstnavatelé prát – není lepší školy time managementu.

Jela jsem v přípravách dál, protože se blížil ples. Jako organizátor našich maturitních plesů musím být v Lucerně v den D už před pátou a obvykle chodil Lukáš dříve domů hlídat po poledňáku dětí. Teď jsem ho poprosila již na desátou, což znamenalo, že do práce neodešel, abych si mohla posedět u kadeřnice – stříhání, melír a vodová. To zabere času. Chtěla jsem jít upravená, ale protože se maturantek pořád drží móda korzetů s co největšími tylovými sukněmi a na hlavě hodně kudrnek a laku, chtěla jsem jako úča stůj co stůj vybočit – svými hladkými šaty na míru a rozpuštěnými vlasy – obří hřívou. Hříva byla díky vysoké vzdušné vlhkosti ten den ta tam, ale přesto jsem měla pocit příjemné upravenosti a většího objemu vlasů.

Možná proto moje proměna (škoda, že jsem nevyfotila před a po jako v časopise v rubrice proměn) tak nějak rozhodila Kačenku, která na mě před odchodem na můj velký večer křičela NYNYNY a dožadovala se „malovánek“, hřebenu, kartáčku na zuby – no nevěděla, jak na to. A tak mě to konečně napadlo – je čas na první culík! Co vám mám povídat – jsem skoro pyšná, že jsem si trochu vyhodila z kopýtka, zatančila si, přijela domů taxíkem ve dvě ráno a nedostavila se na obvyklé půlnoční kojení dcery. Kačenka byla na umělém mléku a Lukáš musel v noci vstávat s malou a jít mléko připravit, což normálně nikdy neděláme. Tou dobou maminka křepčila v Lucerně na závěrečné diskotéce. A taky trochu pila, takže kojit nemohla ani později. A jak ji ráno bolely nohy.

Čtěte také:

Druhý den po vydařeném plese se dostavil lehčí pocit špatného svědomí – mám doma holčičku a právě má na sobě punčocháče s bagrem a hromádkou písku. Pod tíhou svědomí jsem na internetu objednala troje šatičky, ušila jednu čelenku s kytičkou a na její prosbu NYNYNY zapnula jedny moje korálky – takové chytré s kovovými spoji, které se jí nepodařilo přetrhnout. Poprosila jsem mámu, ať jí někde koupí takové ty maličké gumičky na batolecí culíky. Moc vlasů ještě nemá, ale na krku jsou už celkem dlouhé, takže by to šlo. Moje 6x obtočená gumička ale vyskakovala. A co je mamka v důchodu, mám ochotnou shánčlivou oporu ve všem, co děti potřebují. Nakupování oblečení pro děti s dvojgolfkami je ještě více z říše snů, než to bylo kdy dřív. Takže vítám tuto pomoc a moje veškerá práce je v nadiktování potřeby a velikosti. Vkus máme s mamkou i dětmi asi stejný, protože jsme všichni vždycky spokojení. A nejvíc Nynyny-holčička.

Má plnou krabičku barevných gumiček. Už chápe, že se nejedí a že když gumička vystřelí a culík zmizí, sebere ji, neschová, odevzdá mi ji a má zase culík zpátky. Ale není to všechno. Moje plesové lodičky nejvíc zaujaly Tomáše a dokázal v nich udělat pár kroků. V kabelce jsem našla pár kostiček ze stavebnice a Káťa si ji vzala do postýlky. Obě děti každé ráno žádají vedle zubního kartáčku a hřebenu ještě „mastinku“, což má být krém na obličej. I oběma dětem se tak symbolicky vyrovnává PH pleti asi na centimetru čtverečním jejich obličejů. Káťa je spokojenější holka, když ji beru ráno s sebou do koupelny a někdy jí i jako namaluji řasy. Přejedu jí řasenkou asi deset centimetrů před obličejem a je to – dva tahy kouzlí totálně šťastné děvčátko. A mám trochu štěstí – dětem se nelíbí, když si dávám pleťovou masku – Tomášek mě neváhá seřvat: „tytyty, maminko, umýt“. Nynyny-máma má někdy pěkně špinavý obličej a marnivé děti. Zatím je to velká zábava, tak uvidíme, kam nás dostane to bažení být nynyny.

Buďte krásné!

Kateřina

24. 2. 2016Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Ještě ty šatičky byly jen zapůjčené ve Fotopromě. A asi právě tím, že nosí malá ty punčocháče s bagrem a hromádkou písku převážně, jsme byly obě nadšené takovou krásnou ujetostí - je to overálek a není v něm vidět plenka. A ta modrá, ta jí fakt myslím jde. :-)

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Jarko, no vidíte - na mně v práci hned poznali, že jsem v tom! Vidíte, tak to máme stejné - já taky kupuji daleko více něco dětem a raději - výsledek je nějak vždycky lepší. Osobně si myslím, že důležité je samozřejmě, jak se cítíme. Mně vadí "pustnout". Mám radost, když je o víkendu Lukáš doma a jdu sama bez dětí na nákup - to se mi vždycky směje, co to dělám za přípravy a proč se tak češu, když jdu do Billy... no jenže to je najednou prostě příležitost si vyjít :D ano - ten ples mi připomněl, jak říká moje kamarádka, že ten večer "budu za dámu" a užila jsem si to. Jinak s tím kojením - Kačenku už přes den nekojím, protože je nenakojitelná - samý vjem a málo klidu, prostě se to nedá. Takže se mi šatník dost rozšířil a nosím už oblečení, které není uzpůsobené k vyndavání prsou... akorát ty kojicí noční košilky, to je horší. // Tak kdy se hodíme do gala a zajdeme na nějakou kávu?

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

A málem bych zapomněla! Kačenka má fakt úžasné šatičky! Miluju modrou! :-)

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Milá Katko, tak já nejsem za nynyny mámu už hodně dlouho... V podstatě už od těhotenství s Honzíkem, kdy jsem v mrazivém počasí a prvním trimestru nesnesla na obličeji nic jiného než krém. Byla jsem zelená jak sedma a dodnes se divím, že všichni v práci nepoznali, že jsem v tom. Do té doby jsem si aspoň dávala tu řasenku, někdy i oční stíny a občas pudr.

Teď jsem na tom tak, že nakupovat pro sebe mě faaaaakt strašně nebaví. Ale opravdu strašně. Mám to asi jako většina chlapů: za trest. Tisíckrát raději koupím něco klukům než sobě :-D Naposled jsem si koupila trička na doma v Lidlu. Vlastně jsem si je nekoupila já, na mou objednávku mi je koupil Martin, když bral běžný nákup potravin. Takže asi tak...

Měla bych se sebou asi něco dělat, že? Příležitostí hezky se obléknout jsem za posledních několik let moc neměla - naštěstí! Uvědomila jsem si totiž, že šlo výhradně o poslední rozloušení s mými prarodiči :-( Snad se některá ze svobodných kamarádek bude v dohledné době vdávat, abych měla taky možnost obléknout jinou barvu než černou, a bylo to celé mnohem veselejší.

A na léto mám předsevzetí, že - pokud tedy Filípek už nebude kojený přes den - budu nosit letní šaty, které už několikátou sézonu zahálí ve skříni. Aspoň tedy po Praze, na zahradě u rodičů je beztak nejlíp v kraťasech a tričku :-)

Mějte se nynyny :-)

J.

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené