O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Anita kojí

Nedávno jsem si všimla, že Anit začala kojit. Vyhrne si tričko nebo stáhne ramínko a přiloží si jednu ze svých panenek (většinou má to privilegium mořská panna Áďa). Nevím, jak na to přišla. Teď – už několik měsíců po tom, co jsem ji odstavila. Možná si víc začala všímat věcí kolem sebe. Na zdi máme fotoobraz Anit jako miminka přisáté k mému prsu. Nebo to viděla někde venku. Každopádně jsem ráda. Její mateřské pudy se zdají být v pořádku a já ji podporuji a chválím, jak se hezky stará o své panenky. Někdy se šibalsky zasměje a jde zkontrolovat moje prsa, zmáčkne mi na bradavku a tázavě se podívá. „Ne, tady už mlíčko není, miláčku. A ty jsi navíc už velká, žádné miminko.“ Odpovídám jí s úsměvem. Občas se nabídnu, že jí nakojím nějakou panenku. S hlasitým radostným vískáním mi podává mi postupně svou smečku.

Anitiny hračky

Anit si taky pečlivě vybírá hračky, se kterými si bude hrát. V hernách a dětských koutcích se vrhá na kočárky a na panenky. O auta projeví jen vlažný zájem – spíš aby neurazila nějakého přítomného kluka, který jí svoje „brmbrm“ vnucuje. Když se někde procházíme kolem stavby, fascinují ji velké stroje a nadšeně volá „bagr, bagr“. Jenže se svým bagrem, který jsme jí s Tomem dali k narozeninám, si ještě ani jednou nehrála. I když jsme ji k tomu nijak nevedli a zpočátku ani neměla od koho odkoukávat, vybírá si zkrátka „holčičí“ hračky. Teda kromě věcí kolem vaření. Baví ji hrát si na obchod a občas i vařit, ale zase ne tak často, aby se to dalo zařadit do Anitčina žebříčku „TOP TEN“. Aspoň v něčem bude zkrátka po mně. Emancipovaná Áňa. Akorát si musí najít chlapa, co jí uvaří.

Anita si hledá kamarádky

Stejně jako většina holek i Anit se chce družit. Kluci jsou ale podle ní obvykle moc divocí, hrají si s hračkami, které ji příliš nezajímají, neradi se drží za ruku. Anit miluje držení se za ruku. Pro své hry si proto hledá spíš holčičky. Ráda si s nimi povídá, směje, špitá různá tajemství v batolecím jazyce. Vzhledem k tomu, že upřednostňuje kamarádky minimálně o dva roky starší, myslím, že ani ony jí často nerozumí. Líbí se jim ale o někoho pečovat, vodit po hřišti, ukazovat svět.

Minulý týden jsme byly s mámou a Anit na Dolní Moravě. Parádní dámská jízda nabitá vším, co Anit zbožňuje. Od trampolín a dětských hřišť přes plavání a borůvky až po Soňu. Sedmiletou (tentokrát si našla celkem seniorku) blondýnku, která se o Anit nepřestávala starat. Dcerku to bavilo, ale jakmile po půlhodince pochopila, že si z ní Sonička dělá spíš živou panenku, udělala roztomile „pápá“ a vydala se hledat jinou zábavu. S mámou jsme se tomu musely smát.

Čtěte také:

A podobně bodovala i na Stvořidlech – v kempu u Sázavy, kam jsme s Anit ujely před rozpálenou Prahou. Pár děvčat ve věku od šesti do jedenácti let ji „vzalo do party“. Chvilku se s nimi radovala a nechala se vysazovat pětkrát nahoru-dolů na houpačku. Pak ale utekla ke tříleté Theušce, která si nezúčastněně hrála opodál.

Každopádně toto kamarádíčkování často spojené s hlazením, pusinkováním a hlavně držením se za ruce považuji taky za projev feminní stránky našeho dvouleťáčka.

Anita a celebrity a konečně: oblíbené postavy. Jako dost holek i ona se zamilovává do celebrit. Ovšem „celebrita“ pro batole znamená něco trochu jiného než pro dívku v pubertě, to je jasné. Princip adorace je ale velmi podobný. Anit miluje Elsu a Annu z Ledového království. Už má dvě trička a balon s jejich fotkami. Ztotožňuje se s Elsou, protože ta má zlaté vlasy a modré oči (jako Anit) a navíc umí „čáry máry“. A taky má krásný modrý plášť. Na Elsu si často hrajeme, a když nedávno dostala od švagrové (tety „au, bác“ – jak ji Anit vtipně nazývá, protože spadla a měla zlomený palec) velkou panu Elsu, její nadšení neznalo mezí. Postupně se ale na výsluní Anitčina obdivu probojovává taky prasátko Peppa a Krteček.

Když jsem byla malá, přebírala jsem od svých rodičů mírně alternativní názory na komerci. V mé době letěli Šmoulové, Ariel a kdovícoještě. Já ne. Protože tyto pohádky pro mě byly příliš komerční, plytké, ženy v nich nerealisticky vykreslené s velkýma očima a vosím pasem. Ano, to jsem byla já. Milovnice Birlibána, Dětí s Bulerbinu, staré (ne té moderní) Mary Poppins a Lovců mamutů. A taky Kubuly a Kuby Kubikuly, Broučků a později Foglarových hochů mnoha dalších – podle věku a momentálního rozpoložení.

Jenže vidím, že u Anit fungují tyto „IN“ postavy jako báječný socializační prvek. Potkají se dvě neznámá batolata, jedno má na tričku Peppu, druhé Elsu. (Počkat, to není vtip, ale reálná situace z nedávné doby.) Začnou na sebe ukazovat a smát se. „Peppa.“ volá jedno. „Elsa, Elsa.“ Upozorňuje druhé. Za dvě sekundy už se drží za ruce a vážně spolu rozmlouvají neznámou řečí, volnou rukou se přitom navzájem štípají do triček. S Tomem jsme se shodli. Trochu té komerce do života Anitky rozhodně pustíme. Ostatně trička s Elsou jsou pro ni ta nejoblíbenější, a tak se aspoň zkrátil čas, kdy si Anit ráno vybírá, co si dá na sebe. A to se taky počítá.

A když jsem už u toho výčtu holčičkovských rysů naší dcery, hádejte, jakou má nejraději barvu. No jasně, růžovou a červenou. Je to možné? Skutečně nejspíš existují nějaké vzorce chování a preferencí v kolektivním nevědomí. Generacemi předávaný soubor sdělení. Neviditelné dědictví, se kterým se každý jedinec nějak musí vypořádat. Do hry se samozřejmě přidávají další proměnné: povaha, genetika, vývojové období. Anit momentálně miluje, když se věci dělají správně. Dodržování (některých) pravidel je pro ni koktejlem hry, vzrušení, sebepotvrzení. A toho jsme s Tomem využili při vypořádání se s naší zatím největší bolístkou. Sedání do autosedačky.

Vychytávka s autosedačkou

Anit už nějaký ten měsíc MUSÍ nastupovat do autosedačky sama. Pokud se ji tam pokusím usadit já nebo kdokoliv jiný, spustí rozčilenou sirénu. Jenže její samonastupování znamená 5–20 minut navíc. Když konečně se smíchem vyleze do sedačky, nechce si sednout. Přeleze dopředu a zkouší řídit. Pochoduje po zadních sedadlech. Ptá se, jestli tentokrát může sedět jinde (tedy ne v sedačce ale třeba na místě vedle ní). Občas už mi praskaly nervy. Až jsem objevila dokonalou fintu. Přišla jsem na to vlastně úplně náhodou. Vysvětlovala jsem Anit, na co se používají pásy. Proč jsou důležité. A že nikdo nesmí jet bez zapnutého pásu, jinak by se v případě havárie zranil mnohem víc, než kdyby byl připoutaný. Používala jsem expresivní batoletštinu podle Karpa a vše demonstrovala gesty. Pak jsem si sedla dopředu, nastartovala a Anit zaječela: „Mámo, pááááás.“ Od té doby vždy, když Anit dělá kraviny a nechce si sednout, nastartuji auto. Anit sebou cukne a maže si sednout do své sedačky. U toho neustále opakuje: „Mámo, ne! Áňa pááás.“ Taky upozorňuje všechny v autě, že si musí zapnout pás a během cesty naši bezpečnost několikrát zkontroluje. Nedávno jsme vezli jednu známou a sotva si dosedla, Anit zaječela na celé auto: „Teto, pááás!“ Zabili jsme tak vlastně dvě mouchy jednou ranou. V našem autě nikdo nejezdí nepřipoutaný. A Anitčino nastupování se dá jednoduše urychlit pouhým nastartováním auta.

Zatial. Vaše V.

19. 8. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené