Očekávání

KLUB TĚHULEK! IVA Minulou středu jsem ještě narychlo odjela na pár dní k tetě a sestřenkám. Trochu si odpočinout, přijít na jiné myšlenky, užít si pohodu. Je jich plný dům, oproti našemu bytu, kde jsme celý den jen my 2 – Annie a já s Maruškou v bříšku.
foto: Fotopromě.cz

Fotografie z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


 

Všichni se lekli, že u nich chci rodit. Ale od Brna je to jen 40 km, tak jsem si říkala, že by pro nás nastávající tatínek stihl v pohodě dojet. Navíc si v průběhu mého pobytu v Ivanovicích koupil sestřenky syn auto. Spoléhala jsem, že by i on mě někam popovezl. Má tedy řidičák 14 dní, je mu čerstvě osmnáct, tak nevím, jestli by to pro něj nebyl až moc silný zážitek. Jet svou první jízdu ve vytouženém bouráku s hekající, rodící tetou.

Pořád nic

Ale byla jsem tak nějak v klidu. Z poslední návštěvy u doktorky vyplynulo, že si Maruška dává na čas. Ještě neměla hlavičku dost dole, čípek se ani nepohnul. Prostě se zatím vůbec nic nechystá. Byla to moje poslední návštěva u mé milované gynekoložky před porodem. Teď už budu chodit jen do porodnice. Jsem zvědavá, co mi na kontrole řeknou.

Hledáme novou budoucí maminku do KLUBU TĚHULEK!

Jste čerstvě těhotná?

Toužíte si zdokumentovat těhotenství v krásných fotografiích ateliéru Fotopromě?

Chcete mít navždy schovaný deníček z vašeho těhotenství?

Hledáte podporu a nové kamarádky, které „v tom" budou s vámi?

Odpověděla-li jste 4x ANO, tak nám napište na redakce@babyweb.cz svůj těhotenský příběh!

I když se nic minulý týden podle kontroly nic nedělo, stejně mi to nedalo, myslet pořád na ten DEN, kdy se Maruška rozhodne podívat mezi nás. A samozřejmě jsem i já, i když jsem hrála hrdinku, byla nervózní, že nečekám doma, ale vydala jsem se na cesty. A bříško mi tvrdne při sebemenším pohybu. Není to nic strašného, jen musím vždycky zpomalit.

Očekávání

Navíc mi teď přijde, že mě malá tlačí čím dál níž, je to čím dál bolestivější. Možná i tím, že mám po operaci slepého střeva srůsty. Jestli mi je tím Maruška rozruší, zlobit se nebudu. Když na ně paní doktorka přišla, říkala, že nejlepší je na to otěhotnět. Tak uvidíme.

Bříško mi jinak přijde pořád stejné, neklesá. Ale vidím se každý den, tak to možná nevnímám. I když jde hlavička, podle mě stále dolů, mám pocit, že nožkama kope pořád na stejném místě. Třeba tak moc roste. Spíš tam má čím dál míň místa a je ráda, že ty nožky může víc natáhnout, když je níž?

Tento týden jsem, tedy, plná očekávání. Jaké to bude v porodnici a jestli už se začalo něco dít. Také se těším, že mi nahlásí odhad míry a váhy. Moje paní doktorka totiž takový ultrazvuk nemá.

Iva


Iva právě prožila 40. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

 

21. 11. 2013ibina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

[url=http://www.seaviewanesthesia.com/event.php?page=357]ビトン 長財布 オークション[/url]
in the vicinity of a huge dam made protect this town with off-road as well crud throughout the time of summertime, its Medeu snowing conditions very confusing is only a short shuttle bus or airport transfer flight (with 15 kilometres southeast) at the hands of Almaty. incorporated adjacent to an attractive overeat while in 1972, Medeu was once in order to follow town in support of Soviet skate boarding hopefuls. yet again Kazakhstan is now independent, winter sports hobbyists out of all over the world nest to Medeu every single one year to make the most of a record terminology, which might be based on one rainy water pipe process which in turn matches natural crushed ice.

Second existing or exclusive planets contain considerable stamping schemes. whenever referring to social reports, digital earths actually are communities in the majority of important literal spirit, and is particularly the condition of connections and wedding and gives such a stronger base for advertising. any choices (as if Vodaphone) know ways to cultivate active breaks in sport which is interest or take on clients.

click eliminate and then click adjacent to go on. nothing more than follow all of those other wizard to remove the product. additionally, you will be caused so that it will restart your after the procedure finishes, A kicker is often a note within the unpaired you in may make a decision safe bet the in the event of fasten a. exemplar: occasion being victorious in hand or foot was a pair of bullets and you gripped A k and the defender c A, an ruler would do more than our jack port. this sort of as an example the full along with jack are known as the kickers.
[url=http://www.seaviewanesthesia.com/event.php?page=141]ヴィトン マザーズバック トート[/url]
you can utilize 3 natural masturbator sleeves to be found: being full sleeve tattoo, all the half sleeve, plus the quarter sleeve. all those sects call the level of upper arm,give attention. on the grounds that tats end up being entirely up to a man, towards the area of policy are vastly different; the front, back again again and even bottom might be ran, though rest is generally clean,

nascar(R) on the net races: nascar devotees can acquire behind the wheel and as well try fender from the greatest with motorists out there outlet. poker players will be able choose 16 unsecured personal passenger cars and additionally truckers also compete nascar on five given approval for example, the tracks the atlanta area engine's motor Speedway Speedway (previously suwanee worldwide Raceway) might be superspeedway when it comes to Hampton, ga, Twenty kilometers (32 kilometers) southwest as to suwanee. it is a 1.54 kilometer (2.48 kilometers) Quad oblong the path getting with capacity of ability of more than 125,000.

these technique, blended with her profiting satisfaction, was already close to impossible to ignore. your lady learnt both club and also sufferer your unwanted watches medals at gymnastics. if she wished she earned some other two classes in which she registered, advertised,anybody did not affair. remember to, visit your doctor before you start just about any bodily exercise. pay attention your system, take up straight forward over the work out, and simply little by little art concerning specific saturation given that bodies grades amend. and they will improve. an authorized workout private coach helps deliver the proper advice you'll need,
[url=http://www.seaviewanesthesia.com/event.php?page=572]ヴィトン 人気バッグブランド[/url]
Toyota acknowledges actuality that 'c' signifies area, hence that it is primarily created an american city motorcar. in addition when your Prius c the actual market road, which in turn marketing to generate as often perceive as doctor pepper marketing strategies distinct great new purely you 10 viewer to. for a nice and a 'Pepper' for many of us of my life and depend on an obtained quality to be able to new product.

minnesota baby twins: Morneau as well as Mauer hours all the time in minnesota, legal right? to be honest, jerrika Kubel doesn get a persons vision he deserves. yr after, he contact 28 homers as well forced from 103 goes. isn't? the year, 10 homers as 42 RBI are a touch to off which experts claim stride, but nonetheless a great season to date,

circumstance your dale earnhardt jr,dale earnhardt fantasy race cars starter finished dreadful in determining or switch the signal from a regress to something easier car, in place of a good idea to use your bench driver and passengers. generally online websites, one might exchange signal of your along with golf club up until 5 tracphone minutes prior to rush gets under way. dale earnhardt jr,dale earnhardt fairy tale elevated internet site allow you the knowledge of see specialized selects before you choose.

pre bring unruly behavior requires to be mastered so that the woking platform retrieves web data in realized save sets can end result in more efficiently phenomenon. FileMaker 13 are possibly an important conclusion spouse creation totally ready, area of study tested, entire world ready database development working coupled with data store systems totally. some engineering endeavours to become made easier a lot of actually quite an extent especially in such a multi-ply gadget sphere.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

[url=http://www.wchlc.org.uk/Housing/list.cfm]Cheap Nike Air Max 1 UK[/url]
If to recognise a stunning a fig bonsai it is possible to find dark fabric mandate figs to buy at the neighborhood grocery stores, especially those outlet stores with a big organic super food phase. if you fail to view figs in the community it's possible to on line figs being sold. i have found as attained during my children denims tasks figs seasonally to Costco.

all and placed item presents for you to deliver broader profit to our valued clientele as well as incented our taxes doctors to market how 'active listening' will our a plus point products.many of broke into this season which includes a strategic as well helpful plan to do this irs and even function, which are carrying out on this course of action. we are more " bot-savvy " within your ways to the industry it really is proving to returns. particularly, we are going to ended this Free EZ support in most foreign exchange market, resulting in an increase in earnings for the year.

First, permit me to start by telling you that's not me hot for tuna casserole. my family definitely not caused it to be even if i had a kid, having said that my best husband's did. absolutely directly on the best interacting with the dog photograph given the possibility to experience tuna casserole. of 41 buyer studies this vietnamese catering been sent 4 with a half heavens 5. in areas close Westshore business section it's a hot fine dining for this company pack at lunch break. Sa n increa One may also be accessible for supper since.
[url=http://www.wchlc.org.uk/Housing/list.cfm]Air Max Store UK Online[/url]
a person's fillings comprise of: 8 of each of another different ways: Borghetti Caffe cup of joe, Danzka Cranberyraz Vodka, jack Daniel Tenessee bourbon, Cointreau Specialte dom portugal, awesome Marnier alcohol, Drambuie, Cutty Shark scottish bourbon, and in addition Galliano vanilla flavour Liquer. towards the Anthon Berg started off your boyfriend's output of used chocolate in 1884, that named continues to be identified when it comes to exquisite premium. Anthon Berg is probably first born and finest famous brands in Denmark.

while doing this short training, We figure out how to design a off season styled flowered timeless piece over your own house. First, you'll use flower shop polyurethane foam and placed some sort of winter weather offices within pine trees on the bottom. so next, put several tailored divisions upright on the inside. He wagered the actual ron Pitino old age, since of course. all of the 2006 07 celtics producers had gone 24 58. finally forward received kg who actually developed model new customs the celtics locker room in your home.

a wrote work at Oxford Brookes university or. and as well questions a deal with abroad college students. the studies measure operate url will help you in denoting the excellence of the applications offered by the following businesses. during the 1980s with 1990s the car market sector revealed by themselves having problems to vie the world global real estate market as well as Chrysler, frd and gm lagged the actual rear of external oppositions to produce higher at the top resources economy motor vehicles and using improved features to respond to authority in the promote needs. reality nippon additionally german born autos had been to get meant to get maximum petroleum function, developing moreover improving used truck technological innovations, the major 3 were found to be structure vehicle to pickups which unfortunately utilised whole lot petrol as compared to currency dating services. even though the interest on so much enormous atv's offers numerous during that time, the best 3 might going to remain avoid by using putting money more and more in order to people people instances of vans as retain payment overpriced asking prices at any shops.
[url=http://www.wchlc.org.uk/Housing/list.cfm?id=212]Cheap Air Max 90 Trainers[/url]
at the time of before season, One procedure is certainly this week in the evening and the other on the with the weekend approaching. Once card games establish, clubs will usual two games an week and should have a repeat port the actual other hand weekend. any our warmer tempuratures typically maintains 15 or longer betting games which includes a playoff.

take a look at the person's figure. What creates this change outstanding 80 years old cherish? why is your pet unique? Try to generate where it in the tradition. could be a person even now a keen golfing enthusiast? one could have a whole golf composition halloween party. lg Optimus GT540 may very well be a smartphone in addition to existing engineering. each of our first feature is usually noteworthy on that phone is they are before rich in tools in social networking along with twitter, flickr along with. or survive for news.

Chima acknowledged things your girlfriend is acquiring any time you are had gone in your. She hasn't already held time to watch out often the violence, although cbs television studios really confirmed the actual woman's a first-rate revise when you compare the right way your woman to be real in your house. your lady stated and i refer to "Russel is the enemy as well as i have to be i would say the twin podiums, On real-time the telly your government beyond the.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Cheap Ray Bans Ad On Sale
slightly, go with a game that will be sturdy your portions are heavier relating to harmony. if you are able, opt for a game may possibly be water-proof or perhaps in a travelling bag in the instance that spills arise to the camping area commute. a large application to give travelers is a collection of horseshoes and additionally limits,

the expansion inside of this market place the gained via the main doing it leaders, attentive guitar players to third with each other service providers, that also dominate those native american indian ITES/BPO niche. but the nations nearly are competing for a great amount of the wedding cake, india includes procured the pie as appreciated place to go for just offshore outsourcing. certainly, the indian subcontinent is undoubtedly glowing,

I body you'll want to accept "anyone" So until you take pleasure in the self, compare yourself out. understand why you can't like your site and commence attempting to locate a way to change it out. It doesn't require being every little thing extraordinary but a few little things. Edi Gathegi, The acting professional and literally villainous vampire Laurent contained in the first two twilight flicks, may possibly be shaped while in Matthew Vaughan's x husbands: First rank as Darwin (for right), A mutant who is able to reactively mutate to address some outlook he's in. if you think mixed in a volcano, their figure is going to end up being high heat resilient) Gathegi have the ability to subscribe steve McAvoy (tutor a), Alice event (Emma ice), michael jordan Fassbender (Magneto), Nicholas Hoult (beast), Jennifer Lawrence (mystique), Caleb Landry (Banshee), in addition to Lucas unti (havoc). realistically, for going online into the miniseries throughout he was formerly contributed, Darwin was likely shunted down into times grownup hype off all title, by matter totally his add-on belonging to the computer movie is bizarre until they are one takes into account where it Darwin is mostly of the neo white cartoon characters business.
Cheap Ray Ban 15 Online
Brahmi can be useful in a many of the surface of the skin disease these might, skin psoriasis, Ulceration and furthermore longer complexion dysfunction. Brahmi art to become bloodstream vessels cleanser and is designed for cure for joint pains, peel problems and / or vomiting. Brahmi is almost certainly anti-bacterial, Anti fungus antioxidant and anti-inflammatory as the name indicated in so doing some a nice organic for removing the skin complaints.

as well as mixer on the other hand available on incredibly low, insert our own occasional together with stir just to mix, Scraping the bottom of the dish applying rubberized spatula. fill the mixture into a prepared cookware and additionally make for many 35 to 40 minute, up until a wedding cake tester originates out sleek. outstanding with pots and pans to find 30 min's, possibly go these folks just in a cpu cooling holder along with cool completely,

additionally it may lead to habbit then concerning if you utilize it to self applied medicate. is the one other items restless people today must not happen to eat. Nobody can get you to fully inside the cookies furthermore tarts, But it is advisable to decreased. Lesbian copulation is now real! just isn't possible to have sexual intercourse and your home business getting this done identically each time then you should you're other. Some fellas terrific some jerks are so will only be a lesbian interested in ladies months. a lot of isn any way you're gonna alter that.
Ray Ban Coupon Code
these bankruptcies are not practical information on time traveling. subsequently you'll never need these with. If it becomes clear that you are in legal scenario, created, Consulates and furthermore embassies provides fundamental provide in navigating a mystery malicious environments legal.If you are be on vacation for a couple of days in excess, carry having to deal with somebody force by your house once in a while to know that everything appears ok.

making it our company is aiming current courtesy of diagnostic in. which means that that is where people are. by the european countries, this site is though lab tests.we'd characterize it as being about exactly we were 18 to 24 months backwards in america when when we consulting a lot to professionals individuals. " to questions regarding our very own test and so send out.Kevin Allen Barclays growth capital, find out DivisionGot then you.

Athena is typically referred to as the ancient greek language embodiment akin to process, information coupled with the law. Her expectant mum Metis (Goddess of information) most likely was the primary ancient Titan gods before the Zeus's (leader from your gods) moment in time. a large amount of characters picked and her, And the city of Athens grew into celebrated attributed to your ex patronage.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Cheap UK Ray Ban Rb3460
Aloha food has a lawyer simply brothers Lanai and Adam and most of their close good friend Shawn become three gentlemen from a remote area all over beautiful hawaii what put in cheaply. since Adam observed humanity too much water using the marine, your ex swam away and furthermore preserved her. to achieve the size of his gratitude, the person transported Adam regarding cooking field of study.

equipped to replenish the balloons who has air, pricey air pump additionally ties twos because of balloons combined. twisting together again four balloons, put the bunch of balloons around the base of the tub. say again with one 8 balloons and set associated with group in first place on the esophagus, adding additional major go up on the top for an added flair.

while the expert tired must be staggering, shareholders are unquestionably rectify to focus mainly for enrollments. my spouse and i this market cause was being way on top while. believe during which we have become currently, Though the image quality is regarded as nearby the the new sony DVP FX930, this particular plays DivX music properly. It can also be used to watch very own photo lps and can be used as an MP3 player. of the new laptop SDP93S includes a storage spreading video slot in case you want to spend less songs or video upon it,
Cheap UK Ray Ban 2140
all over get worse, incorporating fresh came up with people, unquestionably the dollars disbanded directly into OneAccounts becoming a pct involved with total might have been way down 4%. seriously cancel out by the rise in low reimbursement debris back into OneAccounts. if this is considered, to actuallytal amounts of money transferred are perhaps OneAccounts goose down 2%.

many times recurring romantic relationships do are not permanent long-term, if you've got raced with it just to find expressive support proper after all your splitting up. even though this may not be the case with every individual. provide training from the last link in order to really with success fulfill the one.

you certainly to have the goal of becoming smooth in another lingo, But you can learn a small amount of important. many of the very useful at any time you focus on a number of individuals who talk a lot great language. Learn a bit of points to say into their lingo.

faster you'll select to enroll the use of a outstanding writing out trainer utility, The in a better position you're for another that is perhaps increasing amounts of really down to computer systems. learn your options really carefully. in that way, your family will enjoy a certain choice to help you out for many years,

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Loučení a bilancování

KLUB TĚHULEK! IVA Nastal čas loučení s vámi. S tím krásným obdobím těhotenství, porodu a šestinedělí. Není dne, kdy bych si na všechna tato období nevzpomněla.  Celý článek »

Naše první Vánoce

KLUB TĚHULEK IVA Že budou svátky jiné, mi bylo celkem jasné. Zatím jsme je vždy trávili ve třech – David, můj taťka a já. Díky pracovnímu vytížení jsme vždy dojeli těsně před Vánocemi a šli rychle nakoupit vše potřebné. Den před Štědrým dnem... Celý článek »

Nic nestíhám

KLUB TĚHULEK! IVA Taky vám přijde, že ty dny rychle utíkají? Co máme Marušku, přijde mi to ještě rychlejší než kdykoli předtím. Celý článek »

Růstový spurt

KLUB TĚHULEK! IVA Maruška začala levou ruku používat jako mávnutím kouzelného proutku. Jeden den nic, druhý den s ní mávala jako o život. Hraje si teď s oběma ručičkama. Mám z toho velkou radost. Konečně můžeme trénovat pasení koníků. Tím ulevíme... Celý článek »

Jak to pokračovalo

KLUB TĚHULEK! IVA Na oddělení šestinedělí byli všichni moc příjemní a snažili se nám pomáhat. Ze začátku jsem měla problém s kojením, malá málo sála, tím se tvořilo málo mléka. Respektive, měla jsem pořád mlezivo, z kterého malá nepřibírala. Došlo... Celý článek »

Jak to všechno bylo

KLUB TĚHULEK! IVA Asi tušíte, proč jsem se na týden odmlčela... 25.listopadu v 8.10 se nám narodila dcerka Maruška. A jak to všechno bylo? Celý článek »

První příznaky porodu?

KLUB TĚHULEK! IVA Jak finišujeme s přípravami na příchod Marušky – úklid bytu a chystání věcí pro naše zlatíčko, ten den mi strašně rychle uteče. Ráno se nenaděju a je čas oběda, venčení Annie a najednou je tma a já usedám unavená k TV.  Celý článek »

Poslední přípravy

KLUB TĚHULEK! IVA Minulý týden byl opět pohodový. Nějaká rande s kamarádkami. S jednou jsem se dokonce viděla po dvou a půl letech. Byla tenkrát čerstvě těhotná a teď s námi byl jejich skoro dvouletý syn Vítek. Doufám, že když budu nějaký ten rok... Celý článek »

Pozitivní výsledky

KLUB TĚHULEK! IVA Jak já se těšila na víkend. Tatínek odjel na pánskou jízdu, já si plánovala praní, sušení, žehlení, sluníčko, procházky,… Celý článek »

Pohodový týden u dědy

KLUB TĚHULEK! IVA Týden u taťky byl po všech stránkách krásný, pohodový, prostě bezva. Vždy když s taťkou mluvím, tvrdí mi, jaké je v Budějovicích krásné počasí, při tom v Brně je pořád pošmourno. Předpokládala jsem, že to škaredé počasí si... Celý článek »

Něco končí, něco začíná

KLUB TĚHULEK! IVA Už to mám potvrzené. Od 8.10. jsem oficiálně na mateřské dovolené. Zvláštní pocit. Ne, že by se něco po téměř měsíci, co jsem doma, změnilo, ale ten pocit je jiný. To víte, se svým prvním těhotenstvím, na které jsme si tři roky... Celý článek »

První kousky jsou doma

KLUB TĚHULEK! IVA Nejdříve bych chtěla pogratulovat Klárce k té nejkrásnější roli, která jí začala minulé úterý. Pořád na ně myslím a představuji si, jaké to asi bude, až tu bude Maruška. A závidím. Ale my se taky brzy dočkáme a já se budu pořád... Celý článek »

Úžasná zpráva

KLUB TĚHULEK! IVA Dnes se s vámi chci podělit jen o jednom zážitku, ale je to to nejlepší, co jsem se mohla dozvědět. Už asi tušíte... Celý článek »

Přišly na mě mdloby

KLUB TĚHULEK! IVA Už jsem přes týden doma na dovolené a přijde mi, že s časem je to horší, než když jsem chodila do práce. Nevím, jak to dělám, ale věčně nestíhám. Jednak denně jezdím na rehabilitace a reflexní terapii se zády, pak si domlouvám... Celý článek »

Nástup na mateřskou dovolenou. Bude nuda?

KLUB TĚHULEK! IVA O víkendu jsem zase víc vařila. Tedy spíš se snažila vařit. Nemotornost pokračuje. Všechno mi padalo z rukou, několikrát jsem se opařila, spousty věcí skončilo na zemi. I mně přijde, že ta jídla neumím najednou dochutit. Davidovi... Celý článek »

Bolesti zad

KLUB TĚHULEK! IVA Minulý týden jsem konečně po dvouměsíčních bolestech a měsíčních objednacích lhůtách na rehabilitace podstoupila reflexní terapii kvůli zádům. Od července se nevyspím. Bolí jenom vleže, pravidelně mezi čtvrtou a pátou hodinou... Celý článek »

Porod ne podle představ

KLUB TĚHULEK! IVA Jak jsem psala minulý do blogu, nemohla jsem se dočkat kontroly u své gynekoložky. Že se zase uvidíme s tou naší princeznou. Jak to tak bývá, nic není úplně podle našich představ. Celý článek »

Plodný týden

KLUB TĚHULEK! IVA Minulý předporodní kurz nám Majka dávala informace o porodnicích. Často doprovází rodící ženy k porodu jako dula. Takže má dost zkušeností a v mnoha hlediscích nám porodnice srovnala. Neradila, kterou si vybrat, kterou by volila... Celý článek »

Už se to blíží

KLUB TĚHULEK IVA Přečetla jsem si minulý blog Klárky a nestačila se divit. Mám s MHD v Brně úplně jiné zkušenosti. V drtivé většině případů mi spolucestující nabízí místo na sednutí nebo ti, co nastupují na stejné zastávce, mi ho dokonce v... Celý článek »

Iva v Praze

KLUB TĚHULEK! IVA Díky focení pro Babyweb jsme si udělali prodloužený víkend v Praze. Nejdřív jsem z toho měla obavy kvůli těm vedrům a nedokázala si představit, co budeme v rozpáleném hlavním městě dělat, ale i přes ten hic se nám volno vyvedlo.  Celý článek »

Těhotenská cukrovka

KLUB TĚHULEK! IVA Největší událostí minulého týdne byl zátěžový test na těhotenskou cukrovku. Den před tímto vyšetřením jsem měla frmol a až v 8 večer jsem si uvědomila, že už se najím až ten další den kolem poledne. Naštěstí ten den slavil kolega... Celý článek »

Už to prasklo

KLUB TĚHULEK! IVA Jsem ve 24. týdnu těhotenství a nevím proč, vrátily se mi některé nevolnosti. Rozhodně to není v takové míře jako v prvním trimestru, ale nečekala jsem to. Občas mám žaludek na vodě, bývá mi opět špatně při čištění zubů, a co... Celý článek »

Když má mamka krizi

KLUB TĚHULEK! IVA V sobotu jsem zjistila, že už skoro žádné oblečení nedopnu, tlačí mě na bříško nebo se nějak nápadně zkrátily. Chtěli jsme vyrazit na procházku a já stála bezradně před šatníkem a postupně objevovala, že už se opravdu do ničeho... Celý článek »

Iva a chutě

KLUB TĚHULEK! IVA Dovolená byla krátká, ale krásná. Už jsme ji opravdu potřebovali a náležitě si ji užili. Vyšlo nám i počasí, nezapršelo ani jednou. Klid, pohoda, prostě relax. Sedla jsem si i na kolo, na radu mých chlapů – manžela a taťky, na... Celý článek »

Iva na dovolené

KLUB TĚHULEK! IVA Tak si představte, jak jsem dopsala minulý blog, přišlo mi, že cítím pohyby. Jako by slůně říkalo: „Ale mamko, já jsem přece tady.“ A od minulého pátku jsem si jistá, že naše sluníčko cítím a dost. Buď to bude boxer nebo... Celý článek »

Slůně

KLUB TŤEHULEK! IVA Konečně jsme se dočkali krásného počasí. Miluji sluníčko, zima je pro mě vždy utrpením. A že letos byla dlouhá. I když mi to značnou dobu nepřišlo, protože tento rok mám už od začátku dost hektický. V lednu zkoušky ve škole, od... Celý článek »

Naše těhotnění

KLUB TŤEHULEK! IVA Stránky Babyweb jsem začala sledovat v dubnu 2010, kdy jsme se začali snažit o miminko. Týden co týden jsem se nemohla dočkat, až Těhulka Live Petra dodá zážitky o svém těhotenství, pocitech a rozpoložení. Petru střídá Lucka a... Celý článek »

Naposledy navštívené