Očekávání vs. Realita

WILD MAMA Zřejmě tak jako každá žena, která prožívá své těhotenství poprvé v životě, jsem měla spousty očekávání a předsudků, jak to asi celé bude probíhat. Ještě mám nějaký ten měsíc před sebou, takže se spoustu věcí může změnit, ale už nyní můžu říci, že mě hodně věcí zaskočilo nebo i příjemně překvapilo. Které to jsou?

S elánem a energií vstupuji do svého již 25. týdne. Bříško se krásně kulatí, chlapeček mi dává neustále znamení, že je v pořádku a vesele mě pokopává. Věci se vyvíjejí skvěle. Je tu ale pořád tisíce otazníků a strašáků, které se kolem mého prvního těhotenství vznáší. Stejně tak jako každá prvně očekávající maminka jsem přečetla spousty knížek, článků a osobních názorů o všech možných nástrahách těhotenství. A dnes už mohu s jistotou říci, že opravdu každé jedno těhotenství je jedinečné a nese si s sebou své.

Když jsem se dozvěděla, že budeme mít miminko, po první radosti a euforii mi najednou začali docházet ty negativní věci, které mě pravdepodobně v těhotenství potkají. Takže jsem zasedla a začala vyhledávat a číst všechno, co mi přišlo pod ruku. Moje rada... knížky jsou fajn, ale odložte je před kapitolou „porod“. Zbytečně mě to akorát vyděsilo a i po shlédnutí pár přiložených fotografií se pro mě „porod“ stal absolutně hrůzostrašnou procedurou. Takže NEČÍST.

A pak taky ty různá diskuzní fóra, která najdete všude na internetu. Opravdu to berte s odstupem, protože některé maminky popisují věci tak krvelačným a negativním způsobem, že si říkáte, jestli za to to těhotenství vůbec stojí. Takže tyhle diskuze BERTE S REZERVOU. Samozřejmě žádná z nás tomu neodolá a jednou či vícekrát do toho svůj nos zaboří. To je naprosto normální. Lidská zvídavost. Já bych ale mnohem víc uvítala, kdybych si někde mohla přečíst o takových těch „malých“ náležitostech těhotenství. Je jich pár, které mě během dosavadního těhotenství docela překvapilo nebo i zaskočilo. A které to jsou?

Chutě vs. nechutě

Upřímně? Čekala jsem, že až budu jednou těhotná, tak si nebudu schopná urvat ruku od pusy. Všechny již těhotné kamarádky se mě neustále vyptávají, jestli mám chutě a kolik jsem nabrala. A to bylo i moje OČEKÁVÁNÍ. Viděla jsem sama sebe jak do sebe láduji kila čokolády, protože tu normálně miluju, kyselé okurky se šlehačkou a veškeré tyhle zvrácené kombinace. Kila letí nahoru a já už v šestém měsící budu vypadat, že mám termín porodu druhý den a svůj zadek neprotáhnu dveřmi. REALITA? Od začátku těhotenství mám spíš problémy do sebe něco nasoukat. Jídlo, které normálně mám moc ráda nemůžu nyní ani cítit. A ačkoliv je to ironie, tak moje váha v začátku těhotenství ještě klesla, takže nyní, i když jsem v 6.měsíci, jsem tam kde jsem byla. Jediné co ze mě vyčnívá je kulaté bříško. Takže děvčata nemějte z toho obavy, ne vždycky každá skončíme s nadváhou, někdy se vám může stát, že budete mít i opačný problém a jen do sebe nasoukat suchý rohlík pro vás bude utrpení.

Mléko před vs. po

Tak o téhle radosti mi taky nikdo nic neřekl a ani jsem o ní nikde nečetla. Takže do doby, než jsem minulý týden stála ve frontě v obchodě v bavlněném tričku a najednou se mi v oblasti prsou vytvořila dvě mokrá kolečka, jsem NETUŠILA, že mléko se může začít vytvářet a co víc, i začít samovolně vytékat i několik měsíců před porodem. Docela nepříjemné překvapení. O to více, když vás zaskočí uprostřed dne a vy nemáte nic po ruce, čím byste mokré skvrny zakryla.

Dneska se tomu směju, ale tehdy mi bylo docela nepříjemně. Takže jsem se bežela schovat domů a začala jsem zjištovat co to je a co se to rozhodlo vytvářet v mých prsou. Není na mléko ještě brzo? Dnes už jako „zkušená“ bojovnice vím, že je to naproto normální projev těhotenství, jsem poučena hlavně nepanikařit a nemačkat a už jako poslušná školačka nosím každý den prsní vložky. Vás, které tohle „mlíkování“ překvapilo stejně tak jako mě tleskám, protože ten první moment jsem byla docela vyděšená, jestli je se mnou všechno v pořádku.

Jako vždy, když něco zažíváte poprvé, nese to s sebou spousty očekávání. A jak se pomalinku dostáve skrze danou věc, zjištujete jaká je ta realita pro vás. Stejné je to i s těhotenstvím, a je to intenzivnější o to více, protože se jedná o vaše nenarozené dětátko. A tudíž si přejete, aby ta realita byla vždy jen dobrá. At'je jáká je, doporučila bych vám prožívat to svoje „poprvé“ hlavně s klidem a naučit se věřit svému vlastnímu tělu a instinktům. Mně tohle pomáhá hodně. Vždycky, když mě někde začně píchat, nebo cítím nějaký tlak, který je mi neznámý, snažím se nepanikařit, ale sednu si, dám si ruku na bříško a mluvím. Ptám se, co se děje a proč je nespokojený.

Už ted je to osobnost a pokud mu dokážete naslouchat, určitě vám samo dětátko poví, co není v pořádku. Třeba mu jen nechutnaly ty fazole, co jste si ráno dala k snídani. Nebo nemá rádo ty kalhoty, co máte právě na sobě, protože ho tlačí na hlavičku. A nebo mu někdy jen chybí tatínek. Tak to funguje u nás. Když se malej mele a vlní jak had už delší dobu a nic nepomáhá, musí přijít tatínkova dlaň a jeho legrační hlas, kterým k němu mluví a to ho jako zázrakem vždycky uklidní. Takže to staré známé „chlapi sobě“ u nás funguje na jedničku.

Příroda je v tomhle ta nejmocnější, to ona vám zařídila, abyste miminko měla a i ona vám pomůže s jakýmkoliv nešvarem. Takže jí věřte a určitě s její pomocí krásně proplujete celým těhotenstvím a nakonec i tím „hrůzostrašným“ porodem.

Krásný týden všem těhulkám i maminkám.

Vaše Bára


Barbora je ve 25. týdnu těhotenství. Chcete vědět, co se děje s jejím tělem?

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Momma ze země Oz
Momma ze země Oz

Děkuju moc oboum za uklidňující slova. Už jsem se na doporučení kamarádky přihlásila na dvou víkendový kurz "klidný porod", takže jsem ráda, že pro nás tři (já, mimčo a tatínek), něco uděláme a maličko víc se na porod připravíme. Ale upřímně musím řici, že jak se termín porodu blíží, jsem více a více klidnější. Takže věřím, že všechno v pohodě zvládneme a chlapeček se narodí štastný, zdravý a veselý. Tady v Austrálii překvapivě hodně propagují přirozený porod, snaží se rodičky dotlačit k porodu bez užití epiduralu a podobných prostředků na odstranění bolesti. Což se mi líbí. Ale smutné na druhou stranu je, že většina maminek, aniž je to potřeba, se předem objednává na porod císařským řezem, a to jen proto, aby se vyhly přirozenému porodu. Hold jiný kraj, jiný mrav. Ale tohle tedy osobně moc nechápu. Taková škoda, přece jen je to naprosto přirozená součást přirody, a nechat si to sebrat jen pro úlevu? S tím naprosto nesouhlasím. 

Obrázek uživatele dencas
dencas

Milá Báro, souhlasím s Jarkou. Opravdu nečtěte a neposlouchejte všechny ty hrůzostrašné historky, pusťte je jedním uchem dovnitř, ale druhým zase rychle hned ven, ať Vám z nich v hlavě nic nezůstane. Sice jsme každá jiná i každý porod je jiný, ale i já mám na ten svůj jen ty nejlepší vzpomínky a byl to pro mě krásný zážitek. Pokud Vám můžu poradit, zkuste si u vás najít nějaký předporodní kurz nebo cvičení a pokud tam nic takového není, najděte si alespoň na inetrnetu nějaká cvičení na uvolňování pánevního dna. To pak u porodu jistě oceníte. A ještě jedna rada, která tedy není z mé hlavy, ale dostaly jsme ji jako domácí úkol hned na první hodině předporodního kurzu - buďte veselá rodička! :-) Tzn. každý večer v posteli před spaním si cvičte břišní dýchání a říkejte si, jak se na porod těšíte a jak ho s miminkem spolu krásně zvládnete. Ona i ta psychická připravenost je hodně důležitá.

Užívejte si své těhotenství a nemějte žádné obavy!

Denisa

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Báro, porodu se nebojte, je to úžasný zážitek :-) A jestli se o něm chcete něco dovědět, připravit se na něj, tak doporučuju číst ty hezké porodní popisy na internetu :-) Nemusíme to prožívat jako nějakou hrůzu, něco, co musíme prostě "přežít, vytrpět" apod. Není třeba si do hlavy nasazovat takové vzorce (jakkoli se o to někdy okolí fakt vehementně snaží). Chce to selský rozum a důvěru ve vlastní tělo ;-) Zkuste se třeba začíst do hypnoporodních technik, nebo poslouchat příjemné relaxace, hezky se na porod naladit je fakt možné. Stačí se podívat na Těhulku Live! Veroniku :-) A své oba porody taktéž považuju za úžasné a nádherné zážitky, i když bez hypno-charakteristik.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Ztracená...

MOMMA ZE ZEMĚ OZ Dlouhou dobu jsem nenapsala žádný článek a upřímně, ani se nedivím. Malému pupíkovi byly před pár dny čtyři měsíce a já mám čím dál častěji pocit, že jsem v tomhle novém životě totálně ztratila samu sebe. A s tím bohužel i náboj... Celý článek »

Tyhle nové generace

MOMMA ZE ZEMĚ OZ Už zase uplynula strašně dlouhá doba, kdy jsem se neutrhla na pár hodin, abych napsala článek. Někdy mě to opravdu štve, protože mám hlavu plnou nápadů o čem bych Vám chtěla napsat, ale můj šéf „pupík“ je poslední dobou hrozně... Celý článek »

Zkušebka úspěšně za námi

WILD MAMA Hurá. Máme za sebou šestinedělí. Já neskončila na psychiatrii, pupíka nám nesebrala sociálka a tatínek neskočil na surf a neodjel na první vlně do Indonésie. To se dá považovat za úspěch. Jaký to pro nás bylo a nějaké tipy pro ty, co... Celý článek »

Nahoru a dolů

WILD MAMA Porod za Vámi. Šestinedělí před Vámi. Jaká je nová role matky v mém podání a jak to celé zvládáme? Nahoru a dolů je možná vystihující popisek, za kterým se ale skrývá mnohem víc.  Celý článek »

Čáp přiletěl na tryskáči

WILD MAMA Odpočítávání posledních dní bylo přerušeno. Náš malý se rozhodl podívat na světlo tohoto světa dříve než jsme plánovali. O to větší to byl zážitek, o to větší to byla extáze. Jaké je to být maminkou? Teď už odpověď na tuhle otázku znám.  Celý článek »

Zpátky do minulosti

WILD MAMA Když se těhotenství blíží ke konci, není to jen fyzicky náročné. Psychika hraje obrovskou roli. Snažím se z toho získat maximum pro svůj velký životní krok. Vidět spojitosti, kde nejsou a poučit se z minulosti. Připravit se psychicky na... Celý článek »

Už tě vyhlížíme chlapečku náš

WILD MAMA Jak zvláštní je to pocit, když se Vám těch devět měsíců začne blížit ke konci a vy už vlastně nevíte dne ani hodiny, kdy se ohlásí to malé uvnitř, že je čas se podívat na svět. Chtěla byste relaxovat a nabírat síly na porod, ale v hlavě... Celý článek »

Mocná matka příroda

WILD MAMA Porod se blíží rychlostí rozjeté mašiny, den skáče za dnem, někdy už si ani nepamatuji v kolikátém jsem týdnu těhotenství, ale jedno vím jistě. A sice to, že mám před sebou v dohledné vzdálenosti cílovou pásku, ke které vzhledem k... Celý článek »

V zemi kde třešně nekvetou

WILD MAMA Takový krásný svátek jako je První máj se tady u nás v Austrálii bohužel neslaví. Tedy ne oficiálně. Každý si své svátky přizpůsobuje podle sebe a svých tradic. Já osobně mám První máj hrozně ráda, ale jak ho oslavit v zemi, kde na... Celý článek »

A je osprchováno

WILD MAMA Jedna z věcí, kterou zbožňuji na životě v cizí zemi je poznávání nových tradic, svátků a zvyků a pomalu je brát jako vlastní. Jednu z takových oslav jsem měla minulý týden a o co krásnější, že to byla oslava příchodu mého chlapečka.... Celý článek »

Jiný kraj... jiný mrav

WILD MAMA Myslela bych, že porod bude probíhat všude stejně. Jak ale pomalu zjišťuji, na druhé straně zeměkoule na to mají jiný názor. A tak jak moje těhotenství postupuje a já se dozvídám více informací o tom, co nás v následujících měsících čeká... Celý článek »

Půl cesty za námi

WILD MAMA Opravdu už mám za sebou dvaadvacet týdnů těhotenství? Teď už zbývá jen hádat kolik asi zbývá. Termín porodu se blíží neuvěřitelnou rychlostí a dny utíkají jako zběsilé. Jaké byly ty moje poslední? Milé i nemilé. Někdy to těhotenství až... Celý článek »

Uzavřete sázky... Je to kluk!

WILD MAMA Týden našeho ultrazvuku je tady. Nemohli jsme dospat. Konečně se dozvíme tu velkou pravdu. Holka nebo kluk? Růžová nebo modrá? Tanečnice nebo surfař? Ať už nám řeknou cokoliv, hlavně ať je miminko zdravé a má se čile k světu. A jak... Celý článek »

Protančené těhotenství

WILD MAMA Utíkají týdny vašeho těhotenství stejně tak rychle jako ty moje? A pokud jste si stejně tak jako já někdy představovala, jak si budete to svoje první těhotenství užívat plnými doušky, vypadá to opravdu tak? Užíváte si ho nebo ho jen... Celý článek »

Těhotná v cizím jazyce

WILD MAMA Možná, stejně jako já, žijete v cizí zemi, daleko od domova. Možná jste, stejně jako já, těhotná. A možná i stejně jako já občas panikaříte, jelikož vám právě došlo, že být těhotná v zemi, kde všichni mluví jiným jazykem a mají jinou... Celý článek »

Těhotenství vzhůru nohama

WILD MAMA Co je lepší? Trávit dovolenou s vašimi dvěma kamarádkami na ostrůvku v Indonésii, kde není nic jiného než bílý písek, palmy, průzračně modrý oceán, výborné jídlo a alkohol tam teče i z kohoutků a nebo konečně spatřit ty „dvě“ vymodlené... Celý článek »

Naposledy navštívené