Ohlédnutí za prvním rokem života

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Je neuvěřitelné, jak to letí. Člověk si neuvědomuje/nepřipouští, že stárne. Soudě dle sebe, připadala jsem si stále stejná od vysokoškolských let – veselá, akční, spontánní. Chodila jsem s přáteli na různé společenské i kulturní akce, nic se nezměnilo.

Kromě toho, že ubylo společenských i kulturních aktivit, stala jsem se trochu zodpovědnější, by si člověk myslel, že se mu ten život zas tak moc nepřetočil. Ale když vidíte, jak se z toho malého tvorečka stal chodící, žvatlající a uvažující človíček, uvědomíte si, že opravdu stárnete. Připadáte si možná stále mladí, ale na tom dítěti vždy uvidíte, kolik let už uplynulo, co vše se za tu dobu stalo a víte, že jste zase starší a starší. Nechci, aby to vyznělo jako nějaký postesk, to určitě ne. Jen je to takové přemítání, že určité věci lze vidět jinak, více v realitě s příchodem miminka.

Když mně známí povídali, ať si Klárku neustále fotíme, že vyroste, ani se nenadějeme, tak jsem si říkala, že to trochu přehánějí. Rok je snad stále stejná časová etapa. Měli pravdu, je to jiné. Opravdu ten rok utekl neskutečně rychle a z malého miminka je už holčička. Když si to shrnu tak v jednom roce umí slovíčka jako baba, mama, ká (táta), káká (Klárka), ham, haf, mam (kočička), kok (slepička), pip (ptáčkové), ihaha, bum bum (medvěd), búú, béé, pokrčený nosík a funění je prasátko (to je neskutečně roztomilé), sáhnutí na krk je žirafa, dále slova jako bac, kuk, pup (pupík), ha (hají/spinkat) nebo když má v ruce telefon je ha haló. Ví, když něco nemá dělat – sama zvedne prstík a pokyvuje s ním, že nene, nene. Umí chodit na nočník, na malou i na velkou. Smotanou plenu hází do koše a říká hop. Umí se vysmrkat do kapesníku. Občas jí sama lžičkou, sama pije z hrnečku se savičkou. Když má dopito, kroutí ručičkou jako, že už není.

Chodí zatím jen za ruku nebo s oporou, např. s odstrkovadlem. Rozumí určitým věcem – hřeben je na česání, vezme si jej do ruky a začne se jako česat; telefon je na volání tak jej přiloží k uchu. Řekne-li se, jdeme si umít ruce, začne dávat ručičky v pěst a zase prsty roztáhne; řekne-li se, jdeme umít pusu, dává si dlaň na pusu. Když někdo odchází, tak mu zamává a řekne papa. Ví, že např. hrnek, topení, sporák jsou hajs. Dokáže ukázat, kde má oko, ucho, nos, pusu, jazyk, ruku, nohu, pupík. Orientuje se v prostoru – např., kde je krmítko pro ptáčky, kde jsou slepičky, kde je koupelna. Je velice všímavá a nic jí neunikne.

Když jsme si prohlížely knížku, já si přitom naslinila prst, abych otočila stránku, tak koukám a ona si líže prst, říká ham a začne také otáčet list. Umí ukázat jakou má sílu a jak je veliká. Pohladí a dá pusinku. No je toho opravdu hodně, co už zvládá. Klárka je velice poslušná. Je skoro jako pejsek. Když ji posadím na schod nebo postavím u botníku a řeknu, aby počkala a pro něco odběhnu (pár vteřin), tak opravdu sedí a čeká. Pokud řeknu, že něco nesmí, většinou poslechne.

Abych ji jen nepřechvalovala, tak jako mínus vnímám, že potřebuje neustálou pozornost. Nevydrží být v ohrádce s hračkami, nevydrží si hrát s hračkami. Člověk musí dělat všechno s ní – vařit, uklízet, věšet prádlo... Velice spokojená je, když po plavání řádí s dětmi v herničce. No, a maminky mají svůj prostor na kafíčko a pokec. Klárka je mezi dětmi šťastná, maminka mezi ostatními maminkami také :o)

 

12. 1. 2016Pavlusha
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Opět bez varování

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Přišlo to opět nenadále. Večer, po shlédnutí filmu, jsem šla na záchod, a ouvej! Papír byl lehce narůžovělý. Vzpomněla jsem si na poznámky z předporodního kurzu, kde zdůrazňovali – pokud je krev, jedeme ihned do nemocnice,... Celý článek »

Konečně už balím

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už konečně balím do porodnice. Jak bydlíme u manželových rodičů, nemáme všechny věci u sebe. Spoustu věcí, které momentálně nepotřebujeme, máme uskladněné u tety.  Celý článek »

3D fotografie

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Jak jsem již psala, máme se švagrovou téměř totožný termín porodu (lišíme se o jeden den). Je objednaná na 3D ultrazvuk, a to ve 34. týdnu těhotenství. Přitom ideální doba, dle mého gynekologa, je mezi 24. – 28. týdnem... Celý článek »

Co se všechno děje

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už to přišlo, dostala jsem po ránu dvakrát křeč do nohy. Ne, dvakrát za sebou, ale že se to stalo jedno ráno a pak zase jiné další ráno. Naštěstí to nebylo tak silné, jako když jsem dostala křeč do nohy s Klárkou. To si... Celý článek »

Jak naučit dítě být bez plen

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám krásnou malou holčičku. Hodnou, šikovnou a poslušnou. Když si uvědomím, co vše umí a její vrstevníci zatím ne, tak mě štěstí a pýcha na ni naplňuje dvojnásobně. Tak například, je jí rok a sedm měsíců a už si říká sama, že... Celý článek »

Bolest kostrče – musím to překonat

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám dost silnou bolest kostrče. Jedná se o bolestivé impulsy spíše v pravé části od kostrče. Je to taková jako by křeč. Nejvíce mě bolí, když mám změnit polohu vleže, např. ze zad na bok nebo zvednutí se z lehu.  Celý článek »

Přemítání nad jmény

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ještě než jsme věděli pohlaví miminka, předvybrali jsme nějaká dívčí i chlapecká jména. V okamžiku, co jsme se dozvěděli, že budeme mít opět holčičku, vytvořila jsem si tabulku jmen.  Celý článek »

A bude to, a bude to – holčička

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ano, již známe pohlaví našeho druhého miminka. Bude to holčička. Manžel si více přál chlapečka, ale je šťasten i za druhou holčičku. Říká, že holčičky více lpí na tatínkovi a jsou mazlivější. Celý článek »

Rodinné baby boom

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Z otcovy strany zažívají baby boom. Odstartovali jsme to my s Klárkou, téměř za rok a půl se k nám přidal bratránek s chlapečkem Samuelem. Celý článek »

Pozvolné přibírání

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Během prvního těhotenství jsem přeci jen měla malé obtíže. Cítila jsem abnormálně různé pachy, bylo mně z toho špatně. Sice jsem nezvracela, ale trpěla jsem nechutenstvím. Do toho jsem se, po přečtení několika článků a rad z... Celý článek »

O jednoho víc

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Měli jsme pozvanou na víkend návštěvu. Rozhodli jsme se, že si dáme tatarák. Pojala jsem ovšem podezření, zda nejsem těhotná. Čekala jsem každou chvíli menstruaci, ale nějak se nedostavovala. Koupila jsem si pro jistotu... Celý článek »

První velký úraz

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Konečně jsme se dočkali sněhu. Postavili jsme si sněhuláka, chodili bobovat a užívali si sníh. Minulý týden jsme navštívily s Klárkou naši známou. Předem jsme se domluvily, že s sebou přivezeme boby a půjdeme s Klárkou bobovat.  Celý článek »

Klárčin vývoj

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Změnili jsme dětskou lékařku, abychom nemuseli neustále jezdit do Prahy. K mému překvapení jsem se dozvěděla, že paní doktorka, ač by měla zapisovat při pravidelných kontrolách výšku dítěte, tak to bohužel nečinila.  Celý článek »

Náš společný výlet

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se... Celý článek »

Náš společný výlet

Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se rozhodli rekonstruovat... Celý článek »

Šestá nemoc

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka prodělala svou první nemoc. Jednalo se o tzv. šestou nemoc (nemá přesný překlad z latiny). Vůbec jsem netušila, že nějaká taková nemoc existuje. Řadí se mezi dětské nemoci, jako jsou např. plané neštovice, příušnice,... Celý článek »

Naše malá šikanátorka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka má novou hru. Spočívá v tom, že se zaměří na nějakou osobu, kterou upřeně sleduje. Ve chvíli, kdy se na ni dotyčný podívá, začne brečet. Kdyby to dělala na cizí lidi – tak ať. Nemusí se na každého culit. Jenže ona se na... Celý článek »

Moje první léto

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Na to, že je to mé první léto, je dost horko. Teploty okolo 37 stupňů, páni. Kdyby bylo alespoň to moře, tak neřeknu. No, mám sice dětský bazének s clonou ve tvaru žáby nebo co to má jako být, tak si vlastně nemusím zas tak moc... Celý článek »

Můj první zlozvyk

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Maminka si mě asi od mých 5, možná 6 měsíců dává do velké postele, abych rychleji usnula. Je pravda, že zaberu téměř okamžitě. Trvá mně to zhruba 10–15 minut. Někdy, když nemůžu zabrat, tak je to i půlhodina, velice výjimečně... Celý článek »

Vzorná matka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Dozvěděla jsem se od kamarádek maminek, že mě obdivují. Dělám totiž Klárce veškeré příkrmy. Zatím jsem ani jeden nekoupila. Když jsem zjistila, že ostatní maminky to nedělají, blesklo mně hlavou, že jsem takový ohrožený druh.... Celý článek »

Hrajeme si na raka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Stala se nemilá věc. Klárka mně spadla z lavice. U babičky a dědy je v kuchyni lavice. Jelikož skoro celé dopoledne trávíme tam, kvůli přípravě jídla, máme Klárku u sebe. Dávali jsme ji na lavici. Protože je poměrně úzká,... Celý článek »

Rýma nás potrápila, ale zvládli jsme to.

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárku přepadla minulý týden rýma. Jako na potvoru jsme byly den před tím v Praze a já tam nechala odsávačku. U manželových rodičů náhradní nemáme. To byl trochu problém, neboť vysát nosík pusou nešlo. Vyrobily jsme provizorní... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené