Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem – pampeuvližkami.

Díky nim se nám lépe prožívaly dny v Praze, kdy jsem se snažila být s dětmi co nejvíce venku a pokud možno mimo větší skupiny dětí – kdyby náhodou Káťa měla v sobě paramyxovir. Osobně mě brodění ve foukacích pampeuvližkách baví víc než návštěva pískovišť.

Padáčky pampelišek jsou mi mnohem milejší na oblečení i ve vlasech dětí než nepříjemný písek, který leze z vlasů, uší, padá z oblečení a stejně pravděpodobně je v Kátině plence jako v botách, kapse nebo všude v kočárku či naší předsíni.

Skoro každé dopoledne jsme trávili před domem a foukali a foukali. „Pampeliška maminka létavého semínka, semínko se země chytí, roste z něho nové kvítí“ – kolikrát jsme si řekli květinovou básničku? Syn mi trhal květiny jako pozornosti, dcera je chtěla jíst. Tak to šlo stále dokola, dokud nenastal vytoužený pátek a první odjezd na chatu, abychom mohli mít po 3 týdnech omezení kvůli manželovým příušnicím pěkné společné zážitky a odpočinek. Hádejte, jak to dopadlo? Po odpočinkovém pátečním odpoledni a večeru nás čekala nepříjemná noc, kdy Káťa ze spaní kňourala a měla dost žízeň. Vyndali jsme ji z postýlky mezi nás do velké postele a byli ve střehu – a správně. Kolem třetí ráno se nám Kačenka zdála celá oteklá v obličeji. Kdyby neměl manžel nedávno příušnice, zdálo by se mi to jako alergická reakce na něco (sama mám dodnes fotku, na které mám šíleně oteklou celou hlavu po mé schovávačce v tůjích, na které jsem dodnes alergická a kosím je na chatě jednu za druhou).

Asi za hodinu se přidala horečka lehce přes 38. Dali jsme jí čípek proti horečce a čekali do rána, co z toho vzejde. A teď už asi ani nikdo hádat nemusí. Jasně oteklá celá pravá tvář věstila příušnice, takže jsme se zabalili a jeli jsme do Prahy na pohotovost do motolské nemocnice. Pro mě velmi překvapivě začala mít Káťa lepší náladu a v kartotéce, kde se mě ptali na jméno dcerky (samozřejmě jsem jim opět podala svou kartičku pojištěnce, protože se liší od dceřiny jen rodným číslem v titěrném písmu) – sebevědomě prohlásila, že se jmenuje Pampeuvližka. Musím říci, že mě mile překvapil zdejší systém čekání – žádné stresovky s hlídáním, kdo je poslední a kde sedí kdo s infekčním průjmem nebo příušnicemi a čeho se pokusit vyvarovat. Pěkně jedna pohotovost ordinace zubního, ORL, chirurgie a dvě obecně pediatrické.

Díky vyvolávacímu systému po číslech a informaci sestry na příjmu jsem pochopila, že množství lidí není rozhodující a že do ordinace, kam jdeme my, jdou před námi jen dva dětští pacienti. Čekaly jsme s Káťou asi půl hodiny a prohlédly si zatím všechny obrázky na stěnách a snažily jsme se být co nejdále ode všech. Lékařka byla velmi milá a poté, co jsem jí oznámila, že manžela v pondělí pustili z nemocnice po komplikovaných příušnicích, si nedělala zvláštní starosti s diagnózou. Odebrala malé kapku krve z prstíku kvůli vyšetření CRP. Na výsledek jsme čekali v ordinaci, protože chlapeček v čekárně měl prý infekční průjem a děti by se ideálně neměly setkat. CRP bylo velmi nízké – jen 1, takže jsme očekávali lehký průběh příušnic, což se naštěstí potvrdilo.

Čtěte také:

Co jsem ovšem začala řešit, bylo očkování – i tak totiž pro Kačenku zůstává povinné očkování proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám. Protože jde o živou očkovací látku, je třeba u Kačenky později postupovat citlivě. Doktorka mi nabídla očkování s odkladem přes motolské očkovací centrum, kde by jí vakcínu rozložili do více dávek, abychom předešli nežádoucím reakcím. Zítra nás čeká kontrola u pediatričky, se kterou se také poradím co a jak. A jako vždycky s naší imunoložkou, ke které máme důvěru.

Průběh příušnic u Kačenky byl opravdu velmi mírný, anebo je šíleně statečná. Čekala ji už jen jedna kňouravější noc s častým buzením se na pití a i pořád ještě dokojování. Další den byla prakticky v pohodě, i když nedostala a nepotřebovala žádné léky. Byla bez teplot a vystačili jsme si s čípky Paralenu a vlažnými obklady na tvář. Rozhodli jsme se hned druhý den po návštěvě pohotovosti odjet zpět na chatu, kde jsem s dětmi zůstala sama další 3 dny. Přečkali jsme tam nemoc daleko lépe, než by to mohlo proběhnout v pražském dva plus jedna. Tomášek byl prakticky celý den venku a s Káťou jsem trávila čas čtením knížek pod pergolou. Já byla venku a Káťa v cestovní postýlce. Něco jsem se na ni nadívala přes síť a něco jsem se navzpírala s knihami tak, aby na ně dobře viděla. Potřebovala totiž polehávat.

Jediné, co nesla doopravdy špatně, bylo, když se bouchla deskami knížky do oteklé tváře – to jsem konejšila plačící holčičku vždy. Jinak byla ale nesmírně statečná a přes otoky celkem slušně pila i jedla. Dneska už nekojím – kromě občasné malé kapky nemám nic k ukojení dcery. I tak jsem moc ráda za malý přírodní zázrak, který jsme mohly spolu prožít. Přestože Káťa nakonec onemocněla, myslím, že by s kojicí epizodou mohl souviset onen mírný průběh příušnic.

Tomáš po jedné dávce Priorixu odolal. Já je mám dávno za sebou a Lukáš čerstvě. A věřím, že teď neonemocní moje máma, která byla v inkubační době v jámě lvové. Ale prý to nemám řešit a je jisté, že přišla pomoci, když to bylo potřeba. Na nákazu nemyslela. A nemyslí na ni ani Kačenka a po vzoru babičky a mámy pusinkuje svoje gumové miminko, konejší, nakládá do kočárku a fouká bebí - což je skvrna na ruce od červeného lihového fixu, kterou namaloval Tomáš. Věřím, že povezeme na pohotovost maximálně tak onu panenku, protože hry na doktora pána jsou u nás teď hit č. 1. No, nedivím se! A teď zbývá nějak dořešit to očkování – dám vědět, co jsem zjistila a jak to proběhne. Zatím zjišťuji informace z více stran.

Pěkné jaro i foukání pampelišek přeje Kateřina

1. 6. 2016Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Dobrý den, Terezo,

nejde o to, že by Kačenka musela být očkovaná proti nemoci, kterou prodělala - příušnice, ale že pro ni po prodělání příušnic zůstává povinné očkování proti zbývajícím dvěma chorobám (spalničky, zarděnky) a přeočkování proti příušnicím je diskutabilní téma právě pro mírný průběh. Asi jsem to nedostatečně vysvětlila. Jde o to, že tři zmíněná onemocnění způsobuje stejná nebo podobná (nejsem si jista, zda vše dobře chápu nyní bez vyčerpávajících informací) skupina virů. Proto je toto povinné očkování pro Káťu minimálně ošemetné v současné situaci a proto se obracím na očkovací centrum, zda půjde očkovat monovakcínou či bivaletní vakcínou proti dvěma zbývajícícm chorobám, anebo zda dostane přímo Priorix ve více rozložených dávkách, aby to neprodělala znovu.

Dám vědět, až budu s to informace vyhodnotit a poradím se s lidmi, k nimž mám důvěru. Jinak můj postoj k povinnému očkování se ani touto zkušeností nemění, necítím se do čehokoliv jako matka tlačena a mám za to, že se jedná v zájmu mého dítěte i na straně druhé. Vnímám snahu malé neublížit a minimalizovat rizika. Zatím jsem neměla opravdu potíže s odkladem očkování dle mého přání (po pro mé děti povinném očkování proti TBC, kdy se u mých dětí "rozhodila" doporučená tabulka).

I Vám hodně sil a ať nemáte u Martínka potíže s tou živou očkovací vakcínou! Já z ní mám tedy respekt - tak snad to dobře dopadne nakonec i u nás!

ať Vás psaní těší

Kateřina

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrýden, Katko, dejte pak vědět, co zjistíte o tom očkování.  Přijde mi zbytečné dát dítě ockovat proti nemoci, kterou pro dělalo a navíc zvládlo takhle v pohodě. Našemu Martinovi jsem tohle očkování oddalila na rok a půl a stejně pořád nejsem přesvědčena, že je to nutné. Mohelnice neteř byla jako jediná očkovaná proti rotavirum a když to všichni doma chytli a dostali se z toho za 3 dny, ona jediná trpěla celý týden a bez pomoci lékaře by to nezvládla.  V očkování mám opravdu nulovou důvěru. 

Hodně sil a ve zdraví užívejte sluníčka! 

Tereza 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené