Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran.

 Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


 Rodinná oslava

Minulý víkend jsme strávili na Moravě a uspořádali rodinnou oslavu Anitčiných a Tomových narozenin. Mí dva Blíženci to už prostě mají spočítané – slaví spolu. Sešla se celá užší rodina plus starka Vlasta (Tomova babička ze Slovenska). Chyběla jen moje sestra Týna, která byla nemocná. Mrzelo mě, že nemohla řádit s námi, protože letos se oslava obzvlášť povedla!

Party jsme uspořádali u našich v domě a zahradě. Jako vždy na Anitčiny narozeniny trochu poprchalo, ale bylo teplo a občasné přeháňky vystřídalo teplé slunce, takže jsme si dosyta užili: grilování, hraní s Anit, hraní naší tradiční rodinné hry Melki, povídání a pití. Oslava ve stylu aperol spritz (pro dospělé) utekla jako voda a ani jsme nestihli promítnout fotky z dovolené na Kosu.

Anit dostala zvukové pexeso a bagr (o ten si řekla, když jsme jí už popadesáté četli knihu Jakub a Jáchym a Jakub v jedné kapitole jezdí s bagrem, no zatím si s ním ale ani jednou nehrála :-)), tříkolku s helmou (do které asi bude muset ještě malinko dorůst), maňásky a miniaturní hrníčky s konvičkou (to je teď u nás hračka TOP 1) a taky oblečení a kosmetiku. Zkrátka, moje idea jednoho dárku za každou rodinu se sice nevyplnila, ale Anit na oslavě zvládla svou pozornost rozdělit mezi všechny nové hračky a vydováděla se až až.

Lampiony štěstí

Když se Anit narodila, zavedli jsme tradici. Na lampion štěstí jsme napsali přání (jako sudičky), které jí dáváme do vínku. Ten původní jsme uchovali a na narozeniny vždy vypouštíme tolik lampionů, kolik je Anit let. Loni letěl jeden. A letěl krásně. Letos se ale naše romantická tradice málem proměnila v drama.

Připravila jsem dva lampiony a jeden náhradní, kdyby se něco nepovedlo. Jenže ono se nepovedlo všechno. Ani jeden z lampionů nevyletěl do výše. Dva shořely na naší zahradě a třetí po velkém úsilí sice kousek vystoupal, ale skončil na nedalekém smrku. Všichni jsme se modlili, aby ho nezapálil. Naštěstí bylo po dešti, takže po chvíli uhasl. Ale adrenalin mi na chvilku stoupnul.

Domluvili jsme se, že příští rok raději nahradíme lampiony balonky naplněné heliem. Tak jsem zvědavá, jestli nám to – dramatickou událostí podtržené – rozhodnutí vydrží.

Moje „okno“

Omlouvám se, že na chvíli odbočím od Anit, ale tohle sdílet musím. Nejprve bych ráda vysvětlila termín „okno“. Před měsícem a půl jsem přestala kojit. Takže téměř po třech letech bez kocoviny právě prožívám období „okna“. Časového úseku mezi ukončením kojení a dalším (doufejme) otěhotněním. A tohoto okna si chci pořádně (nebo aspoň trochu) užít. Ať další tři roky závistivě nešilhám po sklenici vína.

S Tomem jsme se domluvili, že pokud pojedeme na nějakou „akci“ (ne, že bychom jezdili nějak často), bude nazpět řídit on, abych si mohla dát pivko nebo víno. Jenže já se za ten měsíc a půl ani jednou neopila! Dovolená byla sice pěkná alkoholická průprava – s all inclusive programem jsme si udržovali mírnou hladinku celý den (pozor, speciálně pro obdivovatele norského systému píšu: na střídačku! Samozřejmě, že o dvouleté dítě se nestaráme pod vlivem! :-)).

A tak oslava Anitčiných a Tomových narozenin byla výborná příležitost konečně trochu propláchnout játra. Tom sice něco brblal ve smyslu, že to jsou přece jeho narozeniny a že pařit by měl jít on. Nakonec se mi ho (společně s Anit) podařilo uspat k hlubokému spánku a o půl jedenácté jsem byla ready. Matko, bary volají!

Čtěte také:

Tour de Vyškov. Pokoříme DVA kluby!

V tomto momentě musím zmínit obrovskou roli mé úžasné švagrové Miki. To ona mě vytáhla, když už jsem váhala, jestli to nevzdat. A po celém dni míchání aperol drinků a hraní si s Anit věřím, že toho měla taky plné kecky a raději by se viděla v posteli. Ale ona ne! Přijela pro mě plná energie taxíkem a vyrazily jsme spolu na (sice krátkou, leč o to intenzivnější) Tour de Vyškov.

„Moje“ město se ale od mých teenagerovských let změnilo. Kluby, do kterých jsem chodila, byly buď zavřené, nebo pořádaly punk-party (a zase všechno ve svém „okně“ zažít nemusím). Nejprve jsme tedy zamířily do klubu v parku. Prázdnotou zející místnost bez hudby a milá číšnice, která nám nenásilně vnutila dvě mojita. Inu, proč ne. Aspoň pokecáme. DJ prý přijede v jedenáct, ale lidi začínají chodit až po půlnoci – zasvětila nás do tajů místních zvyklostí. A co chudáci puberťáci, kteří musí být do jedné doma (teda aspoň za našich časů to tak bylo), ptám se?

Po vyexování mojita voláme znovu taxi (na chození po Vyškově už jsme staré a spěcháme :-)) a razíme dál. Taxikář nám doporučuje jediný klub, ve kterém to prý žije. Nikdy jsem v něm nebyla. Upozorňuje nás mile: „Ale holky, vy tam budete nejmladší. Tam chodí už starší pardálové, slečinky.“ Opilecky se se svou sedmadvacetiletou švagrovou smějeme a necháme ho myslet si... kolik nám vůbec tipuje? Nesouvisle to z něj taháme zbytek cesty. Taxikář je ale gentleman a jen se šťuří. Pak nám dá své číslo, ať zavoláme, až budeme chtít jet dál.

V druhém klubu to žije o poznání víc. Na parketě jsme sice občas samy, ale to nám – po posilnění se vodkou a red bullem – vůbec nevadí.

Jak se pozná matka „v okně“? Tančí na hity, na které by normálně netančila. Tančí šíleně, odvázaně a u toho ještě zpívá. Tančí, jako by to byl její poslední tanec pod vlivem (což na pár let dost dobře může být). Ona netančí, skáče. Výská. Vyvádí. Směje se. A vůbec, chová se jako puberťačka utržená ze řetězu. Švagrová Miki solidárně drží krok.

Nejmladší v klubu nejsme. To rozhodně ne. Spíš naopak. Leč naše vláčné pohyby a přítmí asi všechny mate. Vyhazovač nás přijde „zkrotit“: „Holčičky, tady si nedávejte to pití a trochu se mírněte.“ Shodujeme se, že je čas jít. Chci domů. Spát.

Jak se pozná matka „v okně“? Řádí intenzivně, ale brzo má dost. Mám dost. O půl jedné jsme doma jako na koni.

Mí dva oslavenci zařezávají jak dřeva. Trochu se mi motá hlava a z energy drinků buší srdce. Chvíli sleduji mé dvě blonďaté hlavy a usmívám se. Jsem opilá. Jsem zamilovaná. Je mi fajn. A svůj první velký flám od otěhotnění jsem si – přes alarmující vyškovské poměry – moc užila. Díky Miki!

Oslava s kamarády

Abyste si ale nemysleli, že jsem nějaký ožungr a flámař – od vyškovské spářky se zase držím na uzdě. Druhá Anitčina oslava proběhla ve vší počestnosti bez kapky alkoholu. Slavilo osm dětí v jedné pražské herničce – sedm holek a jeden kluk. Děti, se kterými jsme se seznámili na cvičení pro miminka (později pro batolata) a s jejichž maminkami (a některými tatínky, teď po oslavě už je známe skoro všechny) jsme se spřátelili.

I tato oslava dopadla parádně. Balonky, jídlo včetně dvou luxusních dortů (díky, Terezko) a dalších slaných i sladkých mňamek (díky snad všichni kromě mě, vždyť víte, že v tomto směru jsem trochu neschopná :-)), spousta atrakcí, hudba. To vše a taky plno štěbetání, smíchu, veselých i vážných většinou útržkovitých a nedokončených konverzací. Děti se bavily a herničku jsme – díky tropickému počasí – měli celou pro sebe. Myslím, že máme na co vzpomínat. A jak slavíte narozeniny svých mrňousů vy? Jste pro velké party?

Vaše „matka v okně“ V.

 

 

10. 6. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené