Podpatky na druhé straně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Podařilo se nám s mužem si „už“ potřetí od narození Kačenky vyjít na večeři. A sakramentsky slavnostní.

Tchánovy pětašedesáté narozeniny přinesly velmi svěží závan do našeho usedlého rodinného života. Fakt je, že s mužem nepatříme asi zvlášť ke společenským lidem a máme rádi klidné rodinné večery. A ty ještě více umocnila naše chata (ó, jak to musí být otravné pořád číst o naší chatě), protože když jdeme spolu na večeři, tak to znamená, že děti spí nahoře v pokojíčku a my si vychutnáváme grilované jídlo, společně už i víno (nebo lounské pivo – podle toho, co zrovna jíme), posloucháme hudbu, někdy parodicky tancujeme a obvykle se dohadujeme o prioritách našich „projektů“ na chatě.

Pořád někdo z nás něco opravuje, buduje, vymýšlí a jen jeden všechno platí a dotahuje do konce. Naše partnerská konverzace se obvykle točí kolem dvou zásadních témat – děti a chata. A k tomu patřičné přílepky – sousedé, typ živého plotu…, naše děti obecně, hračky. Jeden z manželových klientů má e-shop s hračkami. Máme tam pochopitelně slevu. Jestli to takhle půjde dál, bude z naší zahrady brzy lunapark. Ale proč ne – proto jsme si ji pořizovali.

Najednou mezi naše pravidelné páteční grilovací večeře v začouzeném oblečení přišlo pozvání od tchána na večeři. Ta se měla konat na terase jednoho butikového hotelu přímo pod hradbami Pražského hradu s výhledem na chrám sv. Mikuláše. Teď vážně – pro mnohé z vás je to třeba snad běžnější, ale pro mě ne. Hlídání dětí jsem zajistila už 6 týdnů před akcí a každý týden jsem se sestře připomínala, že u nás bude spát a že já, až přijdu, budu jako dělo. Protože jsem už dokojila, jistě si dám nějaké dobré víno a nejsem ještě zvyklá. To jsem ještě netušila, že těch sklenic bude devět… Řešila jsem, co na sebe a k mému překvapení jsem se celkem pohodlně nasoukala do předporodních pouzdrovek, v nichž jsem mohla volně dýchat a nezatahovala jsem břicho. A k nim mám v botníku lodičky a dokonce i „značkovou“ kabelku, kterou prakticky nikdy nenosím, protože mi k ní chybí ten zbytek, resp. příležitost ji někam vzít. To, jak jsem prožívala jednu večeři, jen svědčí o tom, jak dlouho jsem na rodičovské dovolené.

Najednou jsem pochybovala o základním – jak se obléci, učesat, chovat, o čem se bavit, kdy jít domů, co jíst, zda pít, kterou vidličkou se co jí a hlavně – budeme tam s Lukášem vlastně taky spolu dva na večeři, anebo budeme vtaženi do společenských konvencí a očekává se od nás nějaká pětihvězdičková debata, která by neměla obsahovat výrazy jako blinkání, plenky, mastička na zadek, pískoviště nebo živý plot. Další lapálie nastala s dárkem. Lukáš s tchánem si totiž dárky nedávají a zajdou spolu na pivo. Protože je tchán dojímavý typ a já taky, podporovala jsem původní nápad – vytvořit tchánovi jako překvapení film z fotek. Nevěřili byste, jaká je to práce. Protože neumím pracovat s příslušným programem, má část byla ta probírací – tedy – šest poledních klidů jsem strávila tím, že jsem se hrabala ve fotkách, třídila je, řadila za sebe, aby vznikl film obsahující asi tak pětatřicet let tchánova života se svými syny a jeho vnoučaty – našimi dětmi.

Zjistila jsem následující: Celé dětství Lukáše – mého muže a Marka – mého švagra, se vejde v papírových fotografiích do jedné sympaticky velké krabičky. Co fotka, to důvod tu fotku mít, ctít, schovávat, nikdy ji nevyhodit. Když člověk fotil na kinofilm, který pracně za totáče sháněl (aby byl barevný) a platil, logicky šetřil s důvody fotit a fotil vážně okamžiky, které za to stojí. Později si vystál frontu ve fotokině, jak jsem ji často stávala s rodiči. A tetelivě se těšil domů, až si fotky prohlédne a probere ty, které HNED zařadí do alba. – Můj manžel si hrál ve vaně na potápěče a zcela ponořen dlel mezi mydlinkami v potápěčských brýlích a dýchal pomocí gumové hadice, kterou držel mezi palcem a ukazováčkem levé nohy a ta jen nejnutnější částí čouhala z vany. Švagr Marek se „normálně“ vedle něj prostě koupal. Nápadně mi to připomíná i rozdíly mezi našimi dětmi. Manžel měl ve dvou letech nachlup stejný účes, jako má nyní Kačenka – vpředu vlastně rovná ofina, vzadu kudrny. Tomášek začíná jít do mužovy dětské podoby. Naše děti mají patrně nadbytek oblečení a hraček. Sotva kdy budu moci říci, že Tomášek zlobí nebo že je hubený nebo že je divoký.

To, co jsem nasála z manželova fotografického dokladu dětství, svědčí o tom, že on byl extrasígr. Jeho divokost dokládá množství fotek, na nichž má sádru, obvaz nebo viditelný šrám. Naše děti mají z každého měsíce jejich života průměrně dvě stě fotek. I když jsem vše zredukovala na polovinu, čeká mě ještě dost práce. Digitální fotografie mají vlastně obrovskou nevýhodu – ta snadná dostupnost kdykoliv cokoliv fotit a uchovávat na disku je kontraproduktivní. Chcete najít jednu fotku dědy a jeho vnoučete a trvá vám to půl hodiny, protože mezitím vymažete třicet fotek – Káťa zleva, Káťa z ánfasu, Tomášek zprava. Ale proč jsem tohle proboha fotila? Kde to je? Co je to tam kolem za lidi? – Měla jsem problém rozeznat obě naše děti ve věku 0–6 měsíců. Nevidím rozdíl!

Musela jsem se často řídit datem pořízení fotografie. Nepořizuji si s dětmi selfie. Manžel prakticky nefotí mě a děti, zato fotím já jeho s dětmi nebo děti samotné. Budou mi věřit, že jsem je porodila? Budou mi věřit, že jsem s nimi byla na té mateřské, chodila s nimi na pískoviště, že jsem jim se vší láskou vařila ty zdravé a nezdravé pokrmy, že jsem si s nimi malovala, kreslila, stavěla, hrála, že jsem je houpala, koupala, oblékala…? Ve fotografickém dokladu jejich dětství prakticky nefiguruji. Budou jednou věřit, že s nimi nebyl pořád jen táta, teta nebo sestřenice Áňa, kteří jsou všude? Zcela vážně přiznávám, že jsem se cítila ublíženě – proč bych nemohla mít třeba jednu fotku za měsíc s dětmi? Tímto ještě jednou děkuji Babywebu za to, že mě fotograficky dokumentoval s dětmi. A dílo bylo dokonáno.

Čtěte také:

Dneska máme (pro koho že to byl dárek?!) dojemný časosběrný film. Já v díle pokračuji, našla jsem program, se kterým zvládám film vytvořit i já. Ale trvá to, tak to trvá. Jsem nyní v prenatálním vývoji Káti – ještěže máme tolik fotek z ultrazvuků. Ale nejdříve až příští blog ukáže, zda jsem taky něco s těmi dětmi věčně v náručí dotáhla do konce. Teď jsme ještě na večeři. Byla víc než zajímavá. Zatímco Lukáš řešil technické problémy s filmem v zákoutí uvnitř restaurace, já jsem se se švagrem-Markem bavila o kojení. Myslela jsem, že mě trefí šlak – úplně upřímně. Zajímaly ho nejmenší detaily. Pro korektnost uvádím, že Marek má mentální handicap, což činí jakoukoliv debatu s ním o něco zajímavější. Později se mi podařilo od kojicích kloboučků stočit debatu k jeho práci v tréninkové kavárně, kde je baristou. Bavit se s člověkem bez krátkodobé paměti nápadně připomíná rodičovskou dovolenou – stále mám pocit, že říkám jednu věc stokrát dokola.

Později přišli ostatní a já jsem po tchánově rozhodném slově pochopila, že nás čeká devítichodové menu. Původní zděšení, že tedy asi nakonec budu muset to břicho zatahovat, vystřídalo vystřízlivění z minimalistické gastronomie – obří talíř a v něm malá kostička nějaké delikatesy. Už jsem si začínala myslet, že tohle tedy hravě zvládnu, jenže degustační menu s sebou neslo i degustaci alkoholickou, takže ke každému chodu přinesli jinou sklenici vína. Navíc se porce začaly zvětšovat a humr, ten už byl tedy poměrně velký a vedle toho samozřejmě delikátní. Vyvedlo mě z míry, že číšník neodnáší mnou nedopité sklenice. Už mi přebývaly asi čtyři a Lukáš si ze mě utahoval, že tohle se prostě nedělá, že se musejí dopít. Po čase jsem musela na toaletu, ale lehce přiopilá jsem to zvládla s grácií i v podpatcích. Asi v polovině večeře jsme přerušili plnění žaludků a chystali překvapení. Abych předznamenala dojetí, předala jsem tchánovi kapesník, na který jsem vyšila číslo 65. Přiopilí jsme se dojímali nad těmi pětatřiceti lety ve fotkách. Tchán a já jsme slzeli.

Dál už pokračovala jen alkoholová zkouška a lehce slábnoucí konverzace. Především bezkonkurenční jídlo. Můžu ještě po tomto zážitku, po takovém zvednutí laťky ještě někdy uvařit buřtguláš?! Osvětlené centrum noční Prahy jistě dojme i ne-turistu a matku na rodičovské zvlášť. S Lukášem jsme se drželi za ruku a pili jsme výborné víno a nemuseli jsme nic. Nádhera. K autu jsem došla se ctí i po kočičích hlavách a v podpatcích. Pan řidič ze služby vozící přiopilé a opilé jejich vozy se myslím nepředstíraně bavil, když jsem se s ním pokoušela vést seriózní debatu o výchově dětí a adolescentů (chtěl se se mnou :-D poradit, co se sedmnáctiletým nevlastním synem, který mu v jeho práci vykradl trezor).

Nějakou dobu v odložených botách s podpatky našly děti na čas nejlepší hru na světě – pokus o chůzi v nich – pozor, tady byla Kačenka ochotná jít se mnou za ruku. Nesměla jsem je uklidit do botníku. Teď už leží tam – na druhé straně, v té nejzazší části botníku. A Tomáškovi to bylo zřejmě líto, protože jednou přišel s kolíčky připnutými na palcích u nohou a pronesl: „Mám podpatky na druhý straně, mami.“

Je někdy fajn být za dámu a nepsat mateřský blog o dětech!

Sebestředná Kateřina

29. 6. 2016Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené