Pojďte, pane, budeme si hrát!

KLUB TĚHULEK! JARKA Krásný den všem, jsem opět zde. Stále ještě z detašovaného pracoviště na České Sibiři. Ale je tu tedy pěkné vedro, žádná Sibiř. Naštěstí se to na zahradě pod stromy snáší docela dobře.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Trochu jsme si ještě prodloužili pobyt, ale už se nám to krátí. Zítra (ve středu) nás totiž čeká další focení ve Fotopromě, takže se s Honzíkem vrátíme dnes navečer do Prahy a vzhledem k avizovanému ochlazení a dešti už tam zůstaneme, přinejmenším na pár dní. Ale letní pobyt na venkově si určitě ještě během příštích měsíců zopakujeme, velmi nám to tu svědčí. Honzík za ty dva týdny udělal veliký pokrok – je mnohem zdatnější, co se překonávání překážek týče, běhá po celé zahradě, rozšířil si slovní zásobu... Snad každý den se naučí nějaká nová slova. Někdy mi chvíli trvá, než přijdu na to, co vlastně říká, ale nakonec se vždycky domluvíme. Hodně mě překvapilo, jak si sám vybírá slova, která ho zajímají. Stačí mu je slyšet jednou a už je umí používat. A naproti tomu jiné výrazy, které se ho třeba snažím naučit já, prostě nepotřebuje a trvá mu to měsíce. A nezapře tatínkovy „ajťácké" geny. Slova jako Google, e-mail, kabel, modem, dioda nebo anténa se naučil hned na první poslech. Ale než začal používat slovo pes, trvalo to snad půl roku a nejméně několik set mých pokusů. Naučil se totiž říkat „Ájom" (Aron) a tak všichni psi byli „Ájom" a slovo pes bylo prostě nadbytečné. Teď už to konečně rozlišuje a ví, že „Ájom" je jen jeden.

POVÍDEJTE SI S JARKOU A DALŠÍMI TĚHULKAMI V DISKUZI!

Vůbec mě baví, jak už spolu bráškové komunikují. Chvílemi se mi vybavují scénky z mého oblíbeného animovaného seriálu „Pojďte, pane, budeme si hrát". Většinou samozřejmě Honzík něco vymýšlí a Filípek v bříšku maximálně reaguje kopáním (no spíš pořádným šťouchancem do boku nebo boxerským chvatem do mého močového měchýře). Před pár dny Honzík koukal na vlny na mém břiše a úplně zřetelně a nezkomoleně pronesl: „Miminko kope maminku." Byla jsem na něj tak hrdá! Taková pěkná a řekla bych i poměrně obtížná věta. Dvě trojslabičná slova v jedné větě, to se mi zdá v 21 měsících docela výkon, když uvážíme, že většina chlapečků se do mluvení moc nehrne. (Vidíte, to je to srovnávání s ostatními dětmi, aby vlastní dítko z toho vyšlo dobře, jak jsem psala minule! :-D)

Honzík docela často mluví o miminku, zkouší mu nabízet své hračky, nebo taky třeba plínku - hlavně, když se sám nechce přebalovat. To mi čistou plínku plácne na břicho, nejlíp mi ještě u toho vyhrne tričko, a říká „mimiko pínku". Tuhle mi zase zabodl do pupíku brčko, aby se mohl Filípek napít. Taky řeší, co miminko jí. Jednou, když jsem vylezla ze sprchy, koukal na má těhotenstvím změněná prsa a ptal se, co to je. Řekla jsem mu, že tam bude mít miminko mlíčko, až se narodí. Od té doby občas musí zkontrolovat, jestli je všechno v pořádku. Vyhrne mi tričko až ke krku, dobývá se mi do podprsenky a hlásí, že tam má „mimiko ňaminky". Někdy mě jeho láskyplná péče o malého bratříčka trochu bolí, ale většinou spíš dojímá. Doufám, že mu tenhle přístup vydrží i po porodu.

Filípek v bříšku na svého velkého bráchu zcela nezaměnitelně reaguje. Když se kolem děje nějaký „cizí" hluk, většinou to s ním nic nedělá (houkající sanitka, rachot motoru přelétající stíhačky, prostě cokoliv, co by s vámi mohlo trhnout, pokud to nečekáte). Když se ale u břicha objeví Honzík a pokřikuje, hlasitě se směje nebo se třeba zrovna vzteká a brečí, Filípek se okamžitě začne vrtět nebo – a to bývá častější – mě pořádně dloubne pod žebry nebo pěkně zkope. :-) Vypadá to, že budou kluci v tandemu pěkní lupínkové! :-)

Příští týden vám povím, jak jsme si užili focení. ;-)
Jarka


 

Jarka právě prožila 26. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

10. 7. 2014Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené