Pokračujeme ve cvičení Vojtovy metody

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Už tomu jsou dva měsíce, co s Klárkou cvičíme Vojtovu metodu. Přišel čas zajít za paní doktorkou (oddělení poruchy hybného vývoje), aby zhodnotila pokroky. Jak jsem psala v předešlém článku, fyzioterapeutka, která s Klárkou cvičí, si pochvaluje, jakých dosahujeme výsledků. Říkala, že má již více zpevněné svaly nežli na začátku a hlavička se jí srovnala.

Fyzioterapeutka dokonce tvrdila, že je Klárka ukázkové dítě, co se reflexů týče (při stlačení specifického bodu na těle jde okamžitě do polohy, která je tím vyvolána). Doktorka byla evidentně jiného názoru. Při kontrole držení těla a vrozených reflexů nebyla moc spokojená. Údajně má Klárka málo zpevněné zádové a krční svaly. Také se jí nelíbilo, že nemá tendenci chytat hračky přes střed těla a že neprojevuje zájem točit se na bok. Když jsem ukazovala, jaké cviky s Klárkou děláme, tak se jí moc nezamlouvaly. Dotazovala se, zda fyzioterapeutka, ke které docházíme, má kurz Vojtovy metody. Na to jsem odvětila, že předpokládám, že ano, že jsem se informovala, zda fyzioterapeutka cvičí Vojtovu metodu. V nemocnici, do které docházíme je jediná s takovýmto zaměřením a má to psáno i na dveřích.

Doktorka spustila, že nejlepší jsou ti fyzioterapeutové, kteří absolvovali kurz v Olomouci. To jsem samozřejmě netušila, zda měla naše fyzioterapeutka přímo tento kurz (později jsem si ověřila, že ano – byly jsme tedy ve správných rukách). Paní doktorka nám ukázala cviky, které děláme, avšak nepatrně pozměněné. Říkala, že cviky v našem provedení, neměly ten správný efekt. Přitom jsme dělaly cviky s veškerou pečlivostí dle fyzioterapeutky. Zřejmě co specialista, to jiný názor.

Začala jsem si připadat, jako matka, která přechvaluje své dítě. Chlubila jsem se, jak nás fyzioterapeutka chválí za správné reflexy – to paní doktorka v podstatě popřela. Říkala jsem, že je Klárka více zpevněná, což nám opět paní doktorka vyvrátila. Naopak tvrdila, že má Klárka ochablé zádové a krční svaly. Kdybychom necvičily, bylo by to prý mnohem horší. Dále nám paní doktorka řekla, že je Klárka flegmatik soudě podle toho, že si nechá se sebou všechno líbit, nepláče, ani se vyloženě nebrání. I její povaze přikládá, že nemá potřebu otáčet se na bok nebo chytat hračky do kříže.

Paní doktorka nám doporučila jinou fyzioterapeutku - její kolegyni. Té se ovšem musí hradit 250 Kč za půl hodiny, neboť nemá smlouvu s pojišťovnou. Když jsem návštěvu lékařky líčila doma, otec (Klárky děda) hned vyřkl, že pravda bude spíše taková, že si chtějí paní doktorky přivydělat. No, kdo ví, jak to je… Každopádně jsem si říkala, že za doporučovanou fyzioterapeutkou zajdu a pokud se bude jevit více erudovaná nežli ta původní, tak k ní začneme docházet nehledě na peníze.

Upřímně se mně nechce měnit fyzioterapeutku. Paní Jitka je velice milá a obětavá, dokonce pomohla i mně, alespoň částečně, vyřešit potíže s ramenem, které mě trápí již od dětství. Navíc to k ní máme deset minut chůze od domu. K nové fyzioterapeutce bychom museli dojíždět. Mám pocit, že když ji vyměním za jinou fyzioterapeutku, bude to vypadat, že jsme s ní nebyly spokojené. A to není vůbec pravda. Z mé strany to bude i takové nevděčně s ohledem na to, co pro mě udělala. Ach jo, nemilá situace.

Okamžitě jsem začala s Klárkou doma trénovat úchopy přes střed a otáčení na bok. Stačily tři dny a Klárka se začala sama převalovat. Nyní je to její oblíbená činnost a stále si to zkouší. Úchopy přes střed již také zvládá dobře.  Začala jsem přemítat o Klárčiných pohybových zdatnostech. Dospěla jsem k závěru, že je aktivnější a živější nežli ostatní její vrstevníci. Je to zřejmě paradox při její diagnóze. Právě proto, že denně čtyřikrát cvičíme, tak je šikovnější nežli jiné stejně staré děti. Jak je tedy možné, že zrovna my musíme své děťátko trápit cvičením Vojtovky? Odpověď je nasnadě. Doktoři pohlížejí na vývoj dítěte tabulkově – co má a nemá/ by mělo a nemělo dítě v určitém věku umět. Žádné tabulkové dítě však neexistuje, tak jako neexistuje ani tabulková těhotná (teď se má cítit takto, nyní se má dít toto…). Zkrátka, při kontrole se Klárka ještě neotáčela na bok, ovšem za pouhé tři dny již ano. Při kontrole nebrala hračky přes střed, nyní ano (ne však pokaždé).

Abych doktorům nekřivdila, ten hlavní důvod, proč Klárka musí cvičit Vojtovu metodu je ten, že je v poloze na zádech lehce do písmene „C“ – tzv. rohlík. Navštívili jsme novou paní fyzioterapeutku. Po osobní stránce je lepší „naše“ paní Jitka, ovšem po odborné stránce se jeví nová fyzioterapeutka důslednější. Okamžitě zareagovala na Klárčin rohlík a zdůraznila, že je nutné cvičit, abychom ho odstranily. Vysvětlila nám, že toto vadné držení těla je pravděpodobně způsobeno polohou v bříšku. Jak jsem již psala v předešlých článcích, Klárka se nepřetočila a rodila jsem ji zadečkem napřed neboli koncem pánevním. Kyčle má naštěstí v pořádku. Ještě tedy srovnáme ten rohlík a bude vše fajn.

Jelikož si nejsem zcela jistá, zda opravdu cvičím s Klárkou správně, objednala jsem si knihu Dítě ve Vojtově terapii – příručka pro praxi. Slibuji si od toho, že budu přesně znát, kde, jaký bod zmáčknout a vědět, co by tím mělo být vyvoláno. Fyzioterapeutka to sice vysvětlí, ale v rychlosti. Je pravda, že si to společně nacvičíme, ale přesto… Člověk přijede domů a už si není zcela jistý, zda to dělá správně. Nehledě na to, že dítě reaguje trochu jinak nežli u fyzioterapeutky. Zřejmě právě proto, že cvik není prováděn úplně přesně.

1. 5. 2015Pavlusha
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Opět bez varování

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Přišlo to opět nenadále. Večer, po shlédnutí filmu, jsem šla na záchod, a ouvej! Papír byl lehce narůžovělý. Vzpomněla jsem si na poznámky z předporodního kurzu, kde zdůrazňovali – pokud je krev, jedeme ihned do nemocnice,... Celý článek »

Konečně už balím

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už konečně balím do porodnice. Jak bydlíme u manželových rodičů, nemáme všechny věci u sebe. Spoustu věcí, které momentálně nepotřebujeme, máme uskladněné u tety.  Celý článek »

3D fotografie

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Jak jsem již psala, máme se švagrovou téměř totožný termín porodu (lišíme se o jeden den). Je objednaná na 3D ultrazvuk, a to ve 34. týdnu těhotenství. Přitom ideální doba, dle mého gynekologa, je mezi 24. – 28. týdnem... Celý článek »

Co se všechno děje

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už to přišlo, dostala jsem po ránu dvakrát křeč do nohy. Ne, dvakrát za sebou, ale že se to stalo jedno ráno a pak zase jiné další ráno. Naštěstí to nebylo tak silné, jako když jsem dostala křeč do nohy s Klárkou. To si... Celý článek »

Jak naučit dítě být bez plen

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám krásnou malou holčičku. Hodnou, šikovnou a poslušnou. Když si uvědomím, co vše umí a její vrstevníci zatím ne, tak mě štěstí a pýcha na ni naplňuje dvojnásobně. Tak například, je jí rok a sedm měsíců a už si říká sama, že... Celý článek »

Bolest kostrče – musím to překonat

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám dost silnou bolest kostrče. Jedná se o bolestivé impulsy spíše v pravé části od kostrče. Je to taková jako by křeč. Nejvíce mě bolí, když mám změnit polohu vleže, např. ze zad na bok nebo zvednutí se z lehu.  Celý článek »

Přemítání nad jmény

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ještě než jsme věděli pohlaví miminka, předvybrali jsme nějaká dívčí i chlapecká jména. V okamžiku, co jsme se dozvěděli, že budeme mít opět holčičku, vytvořila jsem si tabulku jmen.  Celý článek »

A bude to, a bude to – holčička

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ano, již známe pohlaví našeho druhého miminka. Bude to holčička. Manžel si více přál chlapečka, ale je šťasten i za druhou holčičku. Říká, že holčičky více lpí na tatínkovi a jsou mazlivější. Celý článek »

Rodinné baby boom

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Z otcovy strany zažívají baby boom. Odstartovali jsme to my s Klárkou, téměř za rok a půl se k nám přidal bratránek s chlapečkem Samuelem. Celý článek »

Pozvolné přibírání

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Během prvního těhotenství jsem přeci jen měla malé obtíže. Cítila jsem abnormálně různé pachy, bylo mně z toho špatně. Sice jsem nezvracela, ale trpěla jsem nechutenstvím. Do toho jsem se, po přečtení několika článků a rad z... Celý článek »

O jednoho víc

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Měli jsme pozvanou na víkend návštěvu. Rozhodli jsme se, že si dáme tatarák. Pojala jsem ovšem podezření, zda nejsem těhotná. Čekala jsem každou chvíli menstruaci, ale nějak se nedostavovala. Koupila jsem si pro jistotu... Celý článek »

První velký úraz

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Konečně jsme se dočkali sněhu. Postavili jsme si sněhuláka, chodili bobovat a užívali si sníh. Minulý týden jsme navštívily s Klárkou naši známou. Předem jsme se domluvily, že s sebou přivezeme boby a půjdeme s Klárkou bobovat.  Celý článek »

Ohlédnutí za prvním rokem života

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Je neuvěřitelné, jak to letí. Člověk si neuvědomuje/nepřipouští, že stárne. Soudě dle sebe, připadala jsem si stále stejná od vysokoškolských let – veselá, akční, spontánní. Chodila jsem s přáteli na různé společenské i... Celý článek »

Klárčin vývoj

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Změnili jsme dětskou lékařku, abychom nemuseli neustále jezdit do Prahy. K mému překvapení jsem se dozvěděla, že paní doktorka, ač by měla zapisovat při pravidelných kontrolách výšku dítěte, tak to bohužel nečinila.  Celý článek »

Náš společný výlet

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se... Celý článek »

Náš společný výlet

Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se rozhodli rekonstruovat... Celý článek »

Šestá nemoc

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka prodělala svou první nemoc. Jednalo se o tzv. šestou nemoc (nemá přesný překlad z latiny). Vůbec jsem netušila, že nějaká taková nemoc existuje. Řadí se mezi dětské nemoci, jako jsou např. plané neštovice, příušnice,... Celý článek »

Naše malá šikanátorka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka má novou hru. Spočívá v tom, že se zaměří na nějakou osobu, kterou upřeně sleduje. Ve chvíli, kdy se na ni dotyčný podívá, začne brečet. Kdyby to dělala na cizí lidi – tak ať. Nemusí se na každého culit. Jenže ona se na... Celý článek »

Moje první léto

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Na to, že je to mé první léto, je dost horko. Teploty okolo 37 stupňů, páni. Kdyby bylo alespoň to moře, tak neřeknu. No, mám sice dětský bazének s clonou ve tvaru žáby nebo co to má jako být, tak si vlastně nemusím zas tak moc... Celý článek »

Můj první zlozvyk

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Maminka si mě asi od mých 5, možná 6 měsíců dává do velké postele, abych rychleji usnula. Je pravda, že zaberu téměř okamžitě. Trvá mně to zhruba 10–15 minut. Někdy, když nemůžu zabrat, tak je to i půlhodina, velice výjimečně... Celý článek »

Vzorná matka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Dozvěděla jsem se od kamarádek maminek, že mě obdivují. Dělám totiž Klárce veškeré příkrmy. Zatím jsem ani jeden nekoupila. Když jsem zjistila, že ostatní maminky to nedělají, blesklo mně hlavou, že jsem takový ohrožený druh.... Celý článek »

Hrajeme si na raka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Stala se nemilá věc. Klárka mně spadla z lavice. U babičky a dědy je v kuchyni lavice. Jelikož skoro celé dopoledne trávíme tam, kvůli přípravě jídla, máme Klárku u sebe. Dávali jsme ji na lavici. Protože je poměrně úzká,... Celý článek »

Rýma nás potrápila, ale zvládli jsme to.

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárku přepadla minulý týden rýma. Jako na potvoru jsme byly den před tím v Praze a já tam nechala odsávačku. U manželových rodičů náhradní nemáme. To byl trochu problém, neboť vysát nosík pusou nešlo. Vyrobily jsme provizorní... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené