Poporodní blues

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Předminulý víkend nás navštívila kamarádka se svým přítelem a minulý víkend nás navštívila další kamarádka se svým přítelem. Oba páry jsou z Prahy tak si cením, že se přijeli podívat, i když je to nějakých 80 km. Klárka dostala dárečky. Je úplně neuvěřitelné, jak od každého něco dostává. Společně jsme šli s přáteli na procházku s kočárkem. V okolí je spousta krásných míst k vycházkám. To mně bude v Praze chybět, až se vrátíme.

Jelikož byly Vánoce, dostala Klárka spoustu dárečků. Spíše praktických nežli hračky. Například deku, oblečky, hrací prasátko k postýlce, plenky, podložku do vany a jiné užitečné věci. Velkou radost má i maminka z Manduky. Jedná se o ergonomické nosítko speciálně vyvinuté pro nošení dětí. Nosítko je flexibilní, neboť jej lze použít pro nošení na břiše, na zádech i na boku. Výhodou je, že je vhodné již pro novorozence, neboť má integrovanou vložku umožňující zmenšení sedátka. Respektuje tak fyziologii dítěte a přitom je šetrné na kyčle děťátek.

Klárka měla po porodu nožičky podél tělíčka tím, jak šla konce pánevním. Vypadala jako žabička. Je fakt, že se mně s ní dobře manipulovalo. Při přebalovaní ani při koupání nožkama příliš nekopala. Když jsem ji brala do náruče, jakoby se nalepila přímo na tělo. Naštěstí při kontrole kyčlí se zjistilo, že jsou naprosto v pořádku. Nyní už má nožky krásně natažené a kope s nimi o sto šest. Už si ani neuvědomuji, kdy se to stalo, že se nožky narovnaly. Zřejmě to šlo pozvolna postupně, aniž bych to postřehla. Klárka ani já nemáme ze spontánního porodu koncem pánevním žádné následky.

Nakonec jsem ráda, že jsem rodila normálně a ne císařem. Alespoň jsem dříve zahojená. Šití mě bolelo jen první den a sedět bez větších bolestí mně šlo již od druhého dne. Stehy na břichu by zřejmě bolely déle a omezovaly mě v určitých pohybech. Bylo by potom komplikovanější starat se o Klárku.

Tak jako většina prvorodiček i já prožila „poporodní blues" – stav, kdy žena pociťuje jakousi melancholii. Patří k ní smutek, podrážděnost, úzkost nebo pláč bez zjevných příčin a motivu, což má spojitost s hormonálními změnami. Bála jsem se, že nebudu dobrou matkou, že to nezvládnu, měla jsem úzkosti, že se Klárce něco stane, že třeba přestane v noci dýchat (naštěstí máme monitor dechu, který alespoň trochu uklidní rodiče, že děťátko v pořádku spinká), rozbrečela jsem se jen tak při pohledu na ni. Probíhalo mně hlavou, jak je krásná, malá a roztomilá a hned jsem se z toho rozbulela. Byla jsem schopná se rozbrečet nad tím, jak Klárka mrkla, jak se hezky podívala, zkrátka jsem byla ze všeho na měkko.

Další věc je, že se do mě v tomto období pustila babička s tím, že jsem nějaká tlustá. Je pravda, že ještě 14 dní po porodu jsem měla bříško jako v sedmém měsíci. Mě to vůbec neznepokojovalo, protože všechny maminky v nemocnici měly po porodu stále velká bříška. Vnímala jsem to, že je to normální stav a vůbec jsem se nad tím nepozastavovala. Když se do mě babička pustila s tím, jak ona vypadala po porodu dobře, tak jsem se ohradila, vyčetla jí, že je zlá a rozbrečela se. Možná jsem byla nepřiměřeně citlivá a podrážděná, na druhou stranu bylo od babičky netaktní toto vytahovat. Nyní se se mnou babička nebaví, dokonce to podala takovým způsobem, že s mou rodinou nechce mít nic společného. Toto je zřejmě nějaký „geronto blues". Snad to i u babičky odezní, neboť v opačném případě přišla Klárka o prababičku. :o(

Je zajímavé, že spousta maminek o těchto pocitech (náladovost, přecitlivělost, úzkost) nemluví. Možná se za to stydí, protože si myslí, že to přeci není normální mít takové stavy namísto radosti z miminka. Tímto bych ráda všechny maminky povzbudila, aby se nebály a nestyděly o svých pocitech mluvit, a to nejen s partnerem a rodinou, ale i se svými přáteli. Uvidíte, že takové stavy má skoro každá maminka a ještě se zasmějete nad některými absurdními obavami nebo nad tím, co všechno vás dokázalo rozbrečet.

Nebojte se, toto období by mělo odeznít do dvou až tří týdnů po porodu.

6. 2. 2015Pavlusha
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Příspěvky pro maminky a jejich dětičky

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Milé maminky, věděli jste o možnosti využít příspěvku na cvičení v době těhotenství nebo na cvičení s dětmi? Zřejmě ano. Je tedy pravda, že také záleží na tom, u které pojišťovny jste registrované.  Celý článek »

Když mléko dochází

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Jak jsem již zmiňovala, začala jsem přicházet o mléko již na konci prvního měsíce. Říkala jsem si, že by bylo fajn, kdybych Alenku kojila o něco déle nežli Klárku (tu jsem kojila necelé tři měsíce, pak již mléko došlo), ale že... Celý článek »

Ach, ty prdíky

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Alenku trápí bolesti bříška. Trpěla na to i Klárka. Tvrdí se, že nadýmání a prdíky provází více chlapce, ale bohužel obě naše holčičky jsou na to háklivé. Je to hrozné vidět miminko, jak se svíjí bolestí, jak se kroutí,... Celý článek »

Opět bez varování

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Přišlo to opět nenadále. Večer, po shlédnutí filmu, jsem šla na záchod, a ouvej! Papír byl lehce narůžovělý. Vzpomněla jsem si na poznámky z předporodního kurzu, kde zdůrazňovali – pokud je krev, jedeme ihned do nemocnice,... Celý článek »

Konečně už balím

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už konečně balím do porodnice. Jak bydlíme u manželových rodičů, nemáme všechny věci u sebe. Spoustu věcí, které momentálně nepotřebujeme, máme uskladněné u tety.  Celý článek »

3D fotografie

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Jak jsem již psala, máme se švagrovou téměř totožný termín porodu (lišíme se o jeden den). Je objednaná na 3D ultrazvuk, a to ve 34. týdnu těhotenství. Přitom ideální doba, dle mého gynekologa, je mezi 24. – 28. týdnem... Celý článek »

Co se všechno děje

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už to přišlo, dostala jsem po ránu dvakrát křeč do nohy. Ne, dvakrát za sebou, ale že se to stalo jedno ráno a pak zase jiné další ráno. Naštěstí to nebylo tak silné, jako když jsem dostala křeč do nohy s Klárkou. To si... Celý článek »

Jak naučit dítě být bez plen

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám krásnou malou holčičku. Hodnou, šikovnou a poslušnou. Když si uvědomím, co vše umí a její vrstevníci zatím ne, tak mě štěstí a pýcha na ni naplňuje dvojnásobně. Tak například, je jí rok a sedm měsíců a už si říká sama, že... Celý článek »

Bolest kostrče – musím to překonat

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám dost silnou bolest kostrče. Jedná se o bolestivé impulsy spíše v pravé části od kostrče. Je to taková jako by křeč. Nejvíce mě bolí, když mám změnit polohu vleže, např. ze zad na bok nebo zvednutí se z lehu.  Celý článek »

Přemítání nad jmény

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ještě než jsme věděli pohlaví miminka, předvybrali jsme nějaká dívčí i chlapecká jména. V okamžiku, co jsme se dozvěděli, že budeme mít opět holčičku, vytvořila jsem si tabulku jmen.  Celý článek »

A bude to, a bude to – holčička

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ano, již známe pohlaví našeho druhého miminka. Bude to holčička. Manžel si více přál chlapečka, ale je šťasten i za druhou holčičku. Říká, že holčičky více lpí na tatínkovi a jsou mazlivější. Celý článek »

Rodinné baby boom

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Z otcovy strany zažívají baby boom. Odstartovali jsme to my s Klárkou, téměř za rok a půl se k nám přidal bratránek s chlapečkem Samuelem. Celý článek »

Pozvolné přibírání

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Během prvního těhotenství jsem přeci jen měla malé obtíže. Cítila jsem abnormálně různé pachy, bylo mně z toho špatně. Sice jsem nezvracela, ale trpěla jsem nechutenstvím. Do toho jsem se, po přečtení několika článků a rad z... Celý článek »

O jednoho víc

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Měli jsme pozvanou na víkend návštěvu. Rozhodli jsme se, že si dáme tatarák. Pojala jsem ovšem podezření, zda nejsem těhotná. Čekala jsem každou chvíli menstruaci, ale nějak se nedostavovala. Koupila jsem si pro jistotu... Celý článek »

První velký úraz

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Konečně jsme se dočkali sněhu. Postavili jsme si sněhuláka, chodili bobovat a užívali si sníh. Minulý týden jsme navštívily s Klárkou naši známou. Předem jsme se domluvily, že s sebou přivezeme boby a půjdeme s Klárkou bobovat.  Celý článek »

Ohlédnutí za prvním rokem života

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Je neuvěřitelné, jak to letí. Člověk si neuvědomuje/nepřipouští, že stárne. Soudě dle sebe, připadala jsem si stále stejná od vysokoškolských let – veselá, akční, spontánní. Chodila jsem s přáteli na různé společenské i... Celý článek »

Klárčin vývoj

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Změnili jsme dětskou lékařku, abychom nemuseli neustále jezdit do Prahy. K mému překvapení jsem se dozvěděla, že paní doktorka, ač by měla zapisovat při pravidelných kontrolách výšku dítěte, tak to bohužel nečinila.  Celý článek »

Náš společný výlet

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se... Celý článek »

Náš společný výlet

Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se rozhodli rekonstruovat... Celý článek »

Šestá nemoc

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka prodělala svou první nemoc. Jednalo se o tzv. šestou nemoc (nemá přesný překlad z latiny). Vůbec jsem netušila, že nějaká taková nemoc existuje. Řadí se mezi dětské nemoci, jako jsou např. plané neštovice, příušnice,... Celý článek »

Naše malá šikanátorka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka má novou hru. Spočívá v tom, že se zaměří na nějakou osobu, kterou upřeně sleduje. Ve chvíli, kdy se na ni dotyčný podívá, začne brečet. Kdyby to dělala na cizí lidi – tak ať. Nemusí se na každého culit. Jenže ona se na... Celý článek »

Moje první léto

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Na to, že je to mé první léto, je dost horko. Teploty okolo 37 stupňů, páni. Kdyby bylo alespoň to moře, tak neřeknu. No, mám sice dětský bazének s clonou ve tvaru žáby nebo co to má jako být, tak si vlastně nemusím zas tak moc... Celý článek »

Můj první zlozvyk

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Maminka si mě asi od mých 5, možná 6 měsíců dává do velké postele, abych rychleji usnula. Je pravda, že zaberu téměř okamžitě. Trvá mně to zhruba 10–15 minut. Někdy, když nemůžu zabrat, tak je to i půlhodina, velice výjimečně... Celý článek »

Vzorná matka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Dozvěděla jsem se od kamarádek maminek, že mě obdivují. Dělám totiž Klárce veškeré příkrmy. Zatím jsem ani jeden nekoupila. Když jsem zjistila, že ostatní maminky to nedělají, blesklo mně hlavou, že jsem takový ohrožený druh.... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené