Porodní retrospektiva

KLUB TĚHULEK! JARKA Tak dnes píšu svůj jubilejní 20. příspěvek pro Babyweb! Ani se mi nezdá, že už tolik týdnů jsem tu s vámi. Na oslavu pro vás mám můj již několikrát slibovaný první porod. Možná bude tento týden trošku přeporodováno, pokud už i malá Eliška vykoukla na svět. A pokud ne, tak třeba ji to maličko popožene ;-)

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


 

Termín Honzíkova porodu jsem měla 11. září 2012, ale jak už jsem zmiňovala dříve, ani po tomto datu se nic nedělo. Trochu jsem doufala, že si Honzíka porodím 15. září ke třicátinám, nebo 17. září na první výročí naší svatby, ale ani to se nepovedlo. Na kontrolních monitorech v porodnici 18. září bylo všechno pořád stejné, monitor ukázkový, já se cítila dobře, cervix skóre 5 jako už posledních 14 dní nebo tři týdny. Na pátek 21. září jsme se tedy domluvili na nástup na vyvolání porodu. Moje domácí snažení o popohnání porodu, tedy koupele, mytí oken, skákání po schodech, čaj ze sporýše, nechráněný sex... nic nezabíralo a Honzík nevypadal, že by se mu chtělo ven. Každý večer jsem si šla lehnout s tím, že to třeba v noci začne samo. A každé ráno jsem se probouzela zklamaná, že zase nic. Vypadalo to, že se moje noční můra vyplní. V mých představách, podpořených zkušenostmi některých kamarádek, měl totiž vyvolávaný porod vypadat tak, že mě budou tři dny ládovat tabletkami na vyvolání porodu a trápit kontrakcemi, které stejně nikam nepovedou, a skončí to císařským řezem. Jak jsem se spletla!

V pátek ráno jsme tedy s manželem dojeli do Podolí, přijali mě na oddělení rizikových těhotných a čekala jsem, co se bude dít. Asi v 11 hodin mi při vyšetření zavedl pan doktor vaginální prostaglandinovou tabletku na tzv. preindukci, tedy na rozpuštění čípku a přípravu k porodu. Už asi za půl hodiny si mě volaly sestřičky na monitor, a tam to vypadalo, že se skutečně něco dít začíná, protože „děložní seismograf" ukazoval výraznější a pravidelnější obloučky, než na jaké jsem byla zvyklá z předchozích kontrol v ambulanci. „Tak to vypadá nadějně, snad to vydrží", říkala jsem si.

Odpoledne kolem třetí dorazil na návštěvu manžel. Sice jsme se moc neužili, protože mě opět odvolali na monitor a tentokrát si mě tam nechali 50 minut, ale vlnovky byly čím dál zřetelnější a já začala doufat, že bych mohla fakt konečně porodit. A snad to i zvládnu sama a bez císaře! Kontrakce byly čím dál tím zřetelnější, monitor chvilkami ukazoval i hodnotu 127 (stupnice grafu byla do 100). Lékařce s přísným výrazem, která mě hned po monitoru vyšetřovala, se ale hodnoty nějak nezdály, k porodu to prý ještě zdaleka nebude, neotvírám se. Ve srovnání s mladým lékařem, který mi předtím zaváděl tabletku, byla tato paní učiněný saďour! Byla jsem ráda, když jsem slezla z křesla a mohla se odplížit zpátky na pokoj za manželem. Toho jsem chudáka už předtím sprdla, jakto že zapomněl foťák doma! Dohodli jsme se, že tedy pokud by to snad bylo k porodu, tak holt musí stačit mobil, a kdyby do konce návštěv nic, tak pak na porod dorazí s foťákem. Kontrakce mi ale pořád sílily a naděje mě neopouštěly. „Honzíku, pojď už ven, my už se tě nemůžeme dočkat, víš?" přesvědčovala jsem našeho chlapečka v duchu. A jako kdyby mě poslechl, cítila jsem, že ze mě něco teče... Šla jsem na záchod, abych zjistila, jestli se mi chce jenom tak moc čůrat, nebo o co vlastně jde. Že by plodovka?!

Za chvíli si mě opět volala sestra na monitor a hned po něm doktorka "saďourka" na vyšetření. S monitorem byla tentokrát spokojená, ukazoval jen asi kolem 60-80. Ptala jsem se jí na svůj dojem ohledně odtoku plodové vody a odchod hlenové zátky, ale dozvěděla jsem se, že to určitě nebylo ani jedno, že vody by muselo být hodně a ne trochu a že to lehké zarůžovění na vložce je od toho jejího předchozího vyšetření (zřejmě mají s paní doktorkou pacientky své zkušenosti). Nepřesvědčila mě, instinktivně jsem věděla, že se porod blíží a že moje domněnky jsou správné, ale nehádala jsem se s ní. Měla jasnou převahu – já seděla na gynekologickém křesle.

Pomalu se blížila sedmá hodina večerní a s ní i konec návštěv. Přes moje sílící bolesti a železnou pravidelnost kontrakcí mi ale bylo řečeno, že rodit nebudeme, že to k porodu zatím opravdu není, a že se mám přes noc prospat a ráno budeme pokračovat. „Jak mám spát s kontrakcemi po třech minutách?", ptala jsem se manžela, těsně než ho nekompromisně poslali domů. Když odešel, chodila jsem po chodbě a rozdýchávala kontrakce. Na spánek nebo cokoliv jiného ani pomyšlení. V sedm se vyměnily služby, nová porodní asistentka mi natočila monitor, a jelikož viděla, jak se kroutím, utáhla na mou žádost sondu pořádně. A ejhle, kontrakce zase lítaly na 127, trvaly minutu a pauza mezi nimi byla jen minutu a půl až dvě. „No to je hodně nadějný. Já se na Vás mrknu, jak se otvíráte, ale myslím, že budete rodit", povídá asistentka zvesela. Huráááá, budu rodit! Volala jsem manželovi, ať vezme foťák a přijede zpátky. Za 16 minut už byl u příjmu a čekal, až ho pustí dovnitř a řeknou mu, kam má jít. Já si zatím balila věci na pokoji a zahajovala přesun na porodní box. Když mi volal, aby mi řekl, že už je na místě, prodýchávala jsem zrovna kontrakci, a tak telefon zvedla porodní asistentka. Martin asi v tu chvíli zažil menší šok a představoval si, že mě mají už na operačním stole. V devět ho za mnou konečně pustili na porodní sál. Já už tam pár minut praktikovala psí dýchání, a s porodní asistentkou, která nás dostala na starosti, jsem po kouskách – mezi kontrakcemi – probírala porodní plán. „Jo, jestě ke klystýru... zatím mi ho nedělali..." „Tak ten už opravdu nestihneme", smála se PA, „ale nebojte, to zvládneme i bez něj." Slečna byla úžasná, povzbuzovala a chválila mě, prý ještě chvíli a budu otevřená dost, abych mohla začít tlačit. „A plodová voda už vám odtekla, že jo?" ujišťovala se PA. „No, doktorka na oddělení mi řekla, že ne, že to určitě voda nebyla, ale já myslím, že jo, asi nějak odpoledne kolem čtvrtý hodiny nebo tak nějak." Byla jsem ráda za to potvrzení, že mě moje instinkty nezklamaly.

Poslední asi tři kontrakce před tlačením jsem už prodýcháváním nezvládala, a byť jsem se zařekla, že ani neceknu, z hrdla se mi draly dinosauří skřeky. Martin z toho byl úplně paf, asi myslel, že řvu bolestí. Ale bylo to spíš vyjádření zoufalství, že nedokážu ovládat svoje tělo a tlačím, když ve skutečnosti tlačit nechci. Pak jsem ale od své porodní asistentky konečně uslyšela osvobozující větu „Už můžete tlačit" a v ten moment se mi ulevilo. Manžel mi ohromně pomáhal, mezi kontrakcemi mi otíral obličej studenou žínkou a během kontrakcí mi přidržoval hlavu na hrudníku, abych se při tlačení nemohla zaklánět. Asi po čtyřech pěti zatlačeních mi najednou PA říká: „Tak ještě zatlačte na ramínka". Cože, jaký ramínka?! Otevřela jsem oči a nevěřila tomu, co vidím: Honzík už měl hlavičku venku! Napodruhé jsem pochopila, co mi asistentka říká, a zatlačila ještě jednou. Vyplul ven jako po másle. Asi po dvou vteřinách se ozval takovým tichým poplakáváním, a já si hned pomyslela, že má ten nejsladší hlásek na světě. Dětská sestra mu uvolnila pupečník (měl ho kolem krčku) a hned mi položila Honzíka na břicho.

Myslela jsem, že budu plakat štěstím a pro slzy na něj ani neuvidím. Místo toho jsem se hlasitě smála, šťastná jako nikdy v životě. S manželem jsme vtipkovali, vítali Honzíka, prohlíželi si ho a tak trochu nechápali, že už je tu vážně s námi. Připadalo nám to neskutečné, tolik měsíců čekání, a najednou byl tady, s námi. Měl pomačkaný nosík, tvářil se jako Bruce Willis a měl obrovské ruce a nohy! A byl celý jenom náš! :-)

Je moc hezké připomenout si ty pocity těsně po porodu, i teď, s odstupem téměř dvou let z toho mám takovou příjemnou husí kůži, jsem dojatá a najednou se mi vybavují i ty nejmenší detaily toho, co jsme s manželem prožívali a jak úžasný zážitek to vlastně pro nás oba byl. A já se teď už opravdu hodně těším na to, že si to za pár týdnů zopakujeme!

Krásný týden všem těhotným i netěhotným čtenářkám! :-)
Jarka


 

 Jarka právě prožila 33. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

28. 8. 2014Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Ahoj Gábino,

díky i za tvůj milý komentář! No, na tu smršť emocí se moc těším :-) My jsme byli s mužem samozřejmě také dojatí, ale zdaleka ne tolik, kolik jsem se obávala (na svatbě jsem přes slzy skoro nedokázala říct slib, tak jsem čekala, že u porodu budu jak želva, a nakonec jsem překvapila sama sebe... to slzavé dojetí přišlo až později).

Po porodu jsem byla úplně euforická, za dva dny jsem naspala dohromady asi 4 hodiny a vůbec mi to nepřišlo, bylo to neuvěřitelný. Až třetí noc přišla únava, do té doby jsem byla jak na nějakých drogách :-D Po porodu jsem na oddeělení došla po svých, ani tašku s přezůvkami jsem zřízenci nedovolila nést (tu druhou mi nesl manžel), a se spolubydlící na pokoji jsme asi hodinu a půl klábosily - a to bylo po půlnoci. Prostě zdrogovaná hormony a totálně zamilovaná do našeho miminka :-) A tomu miminku budou za tři týdny dva roky! Hrozně to uteklo :-)

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Katko, děkuju Vám moc za milá slova :-)

No, já jsem narazila vlastně na samé milé a příjemné profesionály, jen ta lékařka a první PA na oddělení, se kterými jsem měla tu čest během dne, byly trochu méně empatické a zřejmě proto, že jsem se stále usmívala i přes kontrakce, tak usoudily, že to k porodu nebude a že ty kontrakce jsou jen takové symbolické. Asi kdybych jim tam dělala větší virvál, tak by mě řešily. :-D A nebo možná ne, těžkoříct, třeba bych jim připadala jen jako nějaké hysterka. :-)

Každopádně doufám, že druhý porod se povede minimálně stejně dobře jako ten první - to budu spokojená. 

 

Mějte se krásně, opatrujte se, a ať můžete se svou holčičkou být po porodu co možná nejdříve!

Obrázek uživatele Gábina zdraví z Belgie
Gábina zdraví z...

Ahoj Jarko,

krasny! :)  Taky mi to pripomnelo narozeni Tobyho. A kdyz se potom narodil Max, myslela jsem, ze uz jsem na vsechny ty emoce pripravena a stejne me to zase dostalo. 

Jen tedy - kdyz na me polozili Tobyho, byla to hrozna uleva, chtela jsem se smat... ale podivala jsem se na Michela a ten chlap jako hora, brecel, tak jsem zacala taky :) Stestim samozrejme ;-)

 

Take preju super porod... jak Tobe tak i Katce.

 

 

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Jarko, chválím moc hezkou fotku a barvu šatů - s Vaší barvou vlasů to vypadá fajn! Taky jsem si vpomněla na porod, když se blíží Tomovy první narozeniny a je to až vtipné - v čem jsme to měly my dvě naprosto podobné a v čem nakonec tak rozdílné. Mám stejnou zkušenost - lékaři prostě nevěděli, mám zato, že vůbec nic. Každý týden mi tvrdili něco naprosto jiného než ten minulý - že se malý narodí dřív, pak zase později, pak, že budu rodit normálně, za chvíli zase, že jedině císařem - bylo to únavné a znervózňující a jsem ráda, že letos měním porodnici. Přenášela jsem taky, zkoušela jsem taky úplně všechno - akorát já šla i do wasabi :D a nic. Začala jsem rodit v pondělí ve 21 a malý se narodil ve středu ve 13... už v úterý vpoledne jsem byla dost unavená od kontrakcí a kvůli hrozícímu císaři jsem nejedla... a jedna extravelká nemocniční hvězda-saďour mi řekla, ať se vzchopím, že "brzy odpoledne" budu mít miminko. Akorát se o den seknul. A to mě neustále měřili, poslouchali, vyšetřovali... nějak to nechápu. Ani jedna prognóza jim nevyšla a přišla akutní sekce. A stejně jako asi Vám mi to bylo po porodu úplně jedno - měla jsem zdravé miminko a nakonec tu bylo tak najednou! Ani jsem se nelekla, řízli a byl tu. Přeci jen Vám ale maliličko závidím, že jste Honzíka viděla hned po porodu... to já až po probrání se z narkózy na JIP. Ale co, každá to máme zkrátka jinak! Přeji Vám bezproblémový porod!

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené