Porodní úvahy

KLUB TĚHULEK! DENISA Opět utekl další týden a já vás všechny zdravím. Musím říct, že tentokrát jsem v mnohem lepší náladě než minule. Zase jsem se dostala do své těhotenské pohody. :-)

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


 

Během týdne jsem absolvovala poslední velký ultrazvuk a dopadl výborně. Chlapeček je naprosto v pořádku, jen panu doktorovi vyšel, dle hmotnosti 1180 gramů, o 8 dní menší, než by měl být. Tím se ale už nestresuju. Jednak to nemá cenu, protože 8 dní není nijak hodně. Jednak jsem se zase po nějakém čase podívala do aplikace v telefonu a ta mě 5 dní po provedeném UZ ukazovala, že by miminko mělo vážit 1135 gramů! A jednak také mi bylo kolegyní v práci řečeno, že každý UZ přístroj je nastavený jinak a přidala k tomu případ těhotenství své dcery, kdy jí opravdu vyšla velikost miminka na každém přístroji jiná a pár týdnů před porodem měla být její holčička o 14 dní menší. Nakonec se narodila v termínu (dokonce na den přesně) se zcela normálními (tabulkovými) mírami. V pondělí jdu opět na kontrolu ke svému gynekologovi, takže si i u něj nechám překontrolovat velikost miminka – tentokrát budu na ultrazvuku trvat, ať se mu to líbí nebo ne. ;-)

Další událostí minulého týdne byla druhá návštěva předporodního kurzu, kde jsme byly informovány o tom, jak probíhá péče o miminko těsně po porodu, kde a jak je ošetřováno, jak to probíhá a vypadá na odd. šestinedělí a říkaly jsme si informace o kojení. Jsem opravdu ráda, že jsem se na kurz přihlásila, protože jsem dozvěděla spoustu zajímavých informací a především mám aspoň přibližnou představu, co mě čeká. Rozhodně je pro mě lepší slyšet to od někoho na vlastní uši a na vlastní oči vidět například různé techniky kojení, než číst články a diskuze na internetu.

K mému velkému zklamání však není v naší porodnici možný plný bonding. Už jsem si představovala, jak si ihned po porodu nechám mimi položit na sebe a už ho nepustím. Jak jsem se dočetla v jednom časopise, lze takto miminko bez problémů i vyšetřit, očistit atp. Bohužel u nás je jen jeden nadstandardní porodní box, kde je možné miminko rovnou ošetřit, ale stejně to neprobíhá na těle maminky, ale na speciálním vyhřívaném lůžku. Z ostatních porodních boxů ho odnesou pryč na lůžko prvního ošetření, které je přes chodbu. Na všech je však aspoň možné ihned po porodu nechat si položit miminko na své bříško, i když kvůli prochladnutí maximálně na 5 minut. A až poté směřuje na ošetření. Tak uvidíme, jak nám to vyjde, každopádně bych si i ráda připlatila za nadstandard, jen abych našeho drobečka nemusela dávat úplně pryč.

Na chvíli mě napadlo, jestli jsem se neměla poohlídnout po nějaké jiné, alternativnější porodnici, ale vzápětí jsem si odpověděla, že na to jsem asi moc pohodlná a nechce se mi brouzdat po internetu a shánět recenze na jiná zařízení a pak se jezdit někam dívat. A koneckonců, až nastane onen den D, tak si moc nedokážu představit, že bych měla ještě dojet někam několik desítek kilometrů. Hlavně nejdůležitější pro mě je důvěra v to či ono zdravotnické zařízení a já téhle naší porodnici prostě věřím. Vím, že porod nemusí probíhat přesně tak, jak si naplánuji, ale věřím tomu, že místní lékaři a sestřičky dělají maximum jak pro maminky, tak pro miminka, a dobře se o nás postarají. A taky vím, a to je asi to, co mě nesvádí hledat jiné zařízení, že zde mám zázemí opravdu velké a hodně dobré nemocnice. A nepíšu to jenom proto, že je to můj zaměstnavatel! :-)

Takže já si jsem svým rozhodnutím víceméně jistá. Dnešní doba je zkrátka jiná a i nemocniční porodnice jsou na úplně jiné úrovni, než v dobách nedávno minulých, a snaží se vyjít vstříc přáním rodiček. Ale zároveň chápu, že každá žena má jiné požadavky a jiné priority a při takovéto velké životní události jí nemusí klasické nemocniční prostředí vyhovovat.

Pro dnešek je to ode mě vše a příště poreferuji o tom, co v nás zanechala prohlídka porodních sálů.

Vaše Denisa


 

Denisa právě prožila 30. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

18. 9. 2014dencas
Komentáře k článku
Počet komentářů: 7
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zdravím vás dámy. Ještě bych k tématu chtěla napsat, že bonding je kontakt kůže na kůži, o jeho pozitiveh se nebudu rozepisovat, ty jsou popsaná v řadě článků nejen zde na BW. Pokud zdravotníci miminko po 5 minutách odnesou a vrátí mi děťátko oblečené v eráru a zabalené do zavinovačky, nedá se o bondingu vůbec mluvit! Minimálně čas strávený s děťátkem skin to skin by měl být nepřetržitý alespoň po dobu 1 hodiny. Ohledně toho reversu - určitě bych si to být vámi "pojistila" dopředu, a pokud vám na tom záleží, nenechte se odbýt, řečmi typu, že to bude možné vyřídit při příjmu apod. protože to už na to opravdu nemusíte mít vůbec myšlenky. připravte se také na to, že přesto, že budete mít revers podepsaný, může díky tomu ve chvíli, kdy by mělo dojít k jeho naplnění vzniknout  na porodním sále dusno a z tohoto ohledu doporučuji, aby vzniklou situaci řešil poučený doprovod k porodu, abyste se nemusela vysilovat vysvětlováním a obhajováním svých práv, ale soustředit se na kontkt s děťátkem.

Gábino, je smutné, že u nás jsou stále tyto v zahraničí běžné postupy a přístup k mamince a děťátku něčím, o co musí ženy v porodnicích bojovat, ale to by vydalo na celou knihu. Z toho důvodu jsme iniciovali s kolegou projekt Přirozený porod v porodnici, protože si myslíme, že je potřeba proti těmto postupům aktivně, vstřícně a asertivně bojovat. Když se podíváte na stránky na Desatero PPP tak zjistíte, že se jedná o uspokojení těch nejzákladnějších potřeb rodící maminky a novorozence, přesto vám mohu ze zkušenosti (díky debatám s porodníky po celé ČR) potvrdit, jak je obtížné je přesvědčit a pro projekt získat.

 

Obrázek uživatele dencas
dencas

Nj, Gábi, ve všech českých porodnicích to asi není takové, ale věřím tomu, že ve většině těch větších ano. Sem musíš zkrátka přijít s porodním plánem, nebo lépe řečeno se sepsanými svými požadavky a když to půjde, tak Ti vyhoví. Zajímavé taky bylo, že sestřička říkala, že některé maminky nechtějí své miminko na bříško položit, že je jim to prý nepříjemné, takže proto to tu nedělají automaticky. A ještě k tomu odchodu domů po porodu - u nás maminky zůstávají na oddělení s miminkem 72 hodin, pak jsou teprve propuštěny. :-(

Měj se krásně!

D.

Obrázek uživatele Gábina zdraví z Belgie
Gábina zdraví z...

Ahoj holky,

 

ja jenom zasnu... asi tim, ze jsem nerodila ani jedno sve dite v Cechach, jsem o tyto bezne praktiky v ceskych porodnicich "ochuzena"... Obe deti mi pristali na hrudi, aniz bych nekomu musela neco rikat... prvni vysetreni miminka probehlo na me...moje doktorka behem deseti minut "dodelala" co bylo potreba ohledne me samotne a pak se vsichni vytratili s tim, ze kdyz budeme neco potrebovat, tak at zazvonime. A od te chvile, co se kluci naoridli, uz jsme se jich nezbavila... zadne novorozenecke oddeleni apod.  Po porodu druheho ditete jsme sla domu nasledujici den rano (kdyby se maly nenarodil vecer, tak bych snad sla i ten samy den).   

 

Tak at vam to oboum vyjde!

Obrázek uživatele dencas
dencas

Děkuji za reakci. Jsem připravená tam jít se zhruba podobnými požadavky, jak píšete Vy. Sestřička nám říkala, že porodní plán jsou schopni akceptovat, ale všechno prý zavisí na průběhu porodu, na tom, kolik porodů se jim tam sejde najednou atp. Prostě klasika, aby si pak nikdo nemohl stěžovat, že něco nevěděl. ;-) Ale děkuji za tip s tým negativním reversem, to si musím hned napsat, abych se na to při příjmu mohla dotazovat (nebo možná ještě lépe, zeptám se v pondělí rovnou svého gynekologa, vždyť je zároveň i místním porodníkem). Jinak to tu tedy funguje tak, že po oněch 5 minutách, po které údajně nechávají miminko na bříšku, ho odnesou, ošetří a zabalí a až bude porodník hotový s péčí o maminku, tak jí mimčo zase vrátí a ještě 2 hodiny spolu tráví na porodním boxu a zkouší přikládat na kojení. A až teprve pak oba společně jedou na oddělení. Tedy takto to prý funguje v tom ideálním případě, kdy je vše v pořádku. A ještě tedy musím říct, že po celou dobu prvního ošetření s miminkem může být aspoň tatínek.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, to co píšete o vybrané porodnici jsou klasické rutinní postupy a neochota zdravotníků respektovat přání rodiček. Bohužel, je tento postup v našich porodnicích stále hodně rozšířený. Mám cca 14 dní do porodu, rodit budu v Motole, což je velkofabrika svázaná předpisy, přesto je zde možné "vydupat" si nestandardní postup. Chcet to však asertivně trvat na svých požadavcích a nenechat se zdravotníky vnutit jejich postup. Praktiky zde probíhají podobně - položení miminka na bříško, dotepání pupečníku, odstřihnutí, vyšetření na vyhřívaném lůžku a po cca hodině odnešení dítěte na novorozenecké, přestože matka musí ještě hodinu ležet na porodním sále. Argumentace ohledně teploty na porodních boxem a podchlazení jsem si vyslechla také. nejsem žádná aleternativní matka, ale mám o svém porodu určitou představu a pokud se nijak zásadně nezkomplikuje požaduji zhruba toto:

Přirozený porod placenty, tzn.: nepodávat žádné léky na její rychlejší vypuzení.

Odpojení miminka od pupečníku až po porodu placenty.

Vyšetření miminka na mém těle + bonding, přes tento požadavek prostě vlak nejede, i kdybych si měla vybrat jinou porodnici, za ten zážitek to určitě stojí a myslím, že je velká škoda na něj kvůli svému pohodlí rezignovat - nejde zde přeci už jen o matku, ale především o dítě a o to, jakým způsobem ho přivítáme na tento svět. Zda to bude v náruči milujícícch rodičů, nebo náruč cizího zdravotníka.

Po celkem dlouhém rozhovoru s lékařkou, která mě v této nemocnici přijala do péče a oboustraném ujištění, že tyto požadavky mohou porodníci splnit, mi ohledně bondingu bylo doporučeno toto: Podepsání negativního reversu, vztahujícícho se na manipulaci s miminkem zdravotníky 2 hodiny po porodu, tzn.: pokud nebudou schopni udělat vyšetření na mém těle (což jak mi bylo řečeno si nelajsnou), tak by udělali pouze Apgara (trvá asi 5 sec. a opravdu není potřeba mimčo nikam nosit) a to větší vyšetření udělají až po oněch 2 hodinách. není se v tomto směru čeho bát, protože například v Jihlavě a i jiných porodnicích je tento postup běžný, takže to není žádný hazard se zdravím. Vzít si s sebou doprovod k porodu, který bude bdělí a bude sledovat vitální funkce miminka - sestry mohou chodit konbtrolovat cca co 15 min a vyhřívaná lůžka jsou vybavena monitorem dechu, což na těle maminky pojistit nelze...Vzít si sebou za tímto účeklem alespoň 2 fleesové deky, které se přehodí přes miminko i maminku.

Následně je možné, při hladkém průbehu porodu zkrátit například dobu pobytu ve 4 době porodní na porodním sále z 2 hodin na hodinku a půl a tím pádem i dostát předpisů a odejít i s děťátkem na novorozenecké alespoň na těch 30 min.

Tyto požadavky nejsou rozhodně ničím výjimečným a při troše dobré vůle z obou stran si lze prosadit svá porodní přání i v tak velké porodnici jakou je Motol. Nevzdávejte se bondingu, pokud to tak cítíte, můžete si potom po porodu dlouho vyčítat.

 

Obrázek uživatele dencas
dencas

Ahoj Gábi, taky mě to zarazilo. Dětská sestra, která toto přednášela, to zdůvodňovala klimatizací na boxech. Je pravda, že po prohlídce oněch boxů, musím přiznat, že teplota se tam pohybuje opravdu okolo 20 st. Přesně jak píšeš ty, tak jsem to i já četla v tom článku, že miminko je vlastně zahříváno od maminky. Tak uvidíme, jak to u nás dopadne, každopádně bych byla ráda určitě za více než jen 5 minut.

Obrázek uživatele Gábina zdraví z Belgie
Gábina zdraví z...

Ahoj Deni,

 

musim reagovat na bonding... trosku me zarazi, ze miminko muze byt prilozene maximalne 5 minut kvuli prochladnuti. Ja mela obe deti po porodu polozene na sobe... pres hodinu. Prvni vysetreni tedy probihalo "na me" a vaha a miry se zijstovali az pozdeji (nemyslim si, ze miminko nabere nebo zhubne behem hodiny). A teda - o prochladnuti nemohla byt rec. V porodnich boxech je celkove mnohem tepleji a miminko prave cerpa teplo z tveho tela.. a samozrejme je prikryte. Jen me to trosku zarazilo. Je to skoda.  Protoze to opravdu stoji za to. Ale v kazdem pripade si alespon uzij tech pet minut a at ti pak zase drobecka rychle prinesou :)

Preji pohodovy porod.

Gabina

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Úspěchy a neúspěchy

MAMINKA DENISA Edík tento týden oslaví tři měsíce a já jsem zjistila, že už je to vlastně měsíc, co jsem psala poslední článek. A to jsem chtěla přispívat každých 14 dní. Je však pravda, že k psaní tohoto se chystám už více jak týden, ale nějak se... Celý článek »

Změna je život

MAMINKA DENISA Dnešní článek začínám psát netradičně v kadeřnictví. Edíka hlídá babička a já mám dvě hodinky jen pro sebe. Využívám času při čekání, až mi chytne barva, a píšu. Doufám, že si mezitím nerozmyslím proměnu, ke které jsem se rozhodla. ... Celý článek »

Závěrečné shrnutí

KLUB TĚHULEK! DENISA Tak toto je můj poslední článek za Klub těhulek. Edíkovi už je 6 týdnů, a tak je na čase uvolnit místo další těhulce pisatelce. Neloučím se však. Příběhy naší rodiny a zejména o Edíkově objevování světa budete moci číst i... Celý článek »

Šikovné miminko

KLUB TĚHULEK! DENISA Tento týden Edík oslavil první měsíc svého života. Za tu dobu jsme se už pěkně sžili a tak nějak to už spolu všechno zvládáme. Edík je opravdu moc hodné miminko, i když se občas dokáže už pěkně vztekat a to pak má maminka... Celý článek »

Stále nic nestíhám!

KLUB TĚHULEK! DENISA Myslím si, že mohu říci, že jsme si za ten ještě necelý měsíc sice vytvořili už určitý denní režim, nicméně Edík se rozhodl, že přes den se moc nespí. Podaří se mu usnout vždy tak na půl hodinky mezi jednotlivými krmeními.... Celý článek »

Tak malý a už tak závislý

KLUB TĚHULEK! DENISA Jestli mi v těhotenství dny a týdny ubíhaly rychle, tak teď letí závratnou rychlostí. Mám pocit, že se ráno probudím, sotva mrknu a už je večer a čas jít opět spát. A tak je to stále dokolečka dokola. Celý článek »

První problémy

KLUB TĚHULEK! DENISA Sedím tu na gauči s počítačem na klíně, nohami na stole (konečně) a spícím uzlíkem vedle mě a přemýšlím, kolik času mám na to něco napsat. Za jak dlouho se uzlík asi vzbudí? A kde mám vůbec začít? Celý článek »

Edík je na světě

KLUB TĚHULEK! DENISA Nekonečné čekání konečně skončilo a v sobotu 16. 7. 2016 jsem se stala hrdou maminkou malého Edíka. Porodní míry: 3360 gramů a 50 cm. Celý článek »

Stále jako kindervejce

KLUB TĚHULEK! DENISA Právě prožívám 40. týden těhotenství a náš brouček se stále nechce podívat, jak to na tom světě vypadá. Poslední dny jsou jako na houpačce. Jeden den se cítím tak, že si říkám, že už TO prostě musí každou chvíli přijít a jindy... Celý článek »

Růžové brýle

KLUB TĚHULEK! DENISA Další týden je za námi a jen jsem dosedla k počítači, říkala jsem si, o čem asi budu psát tentokrát. Přece nebudu každý týden popisovat pořád to samé dokola. Psát o sobě, o další těhotenské kontrole, o baráku – to už je trochu... Celý článek »

Jako hrošice

KLUB TĚHULEK! DENISA Týden s týdnem se opět sešel a já si připadám jako stále větší hrošice. A taky k tomu mám důvod. Celý článek »

Práce, práce, práce

KLUB TĚHULEK! DENISA Ještě před týdnem jsem si myslela, jak dnešní článek budu začínat slovy: „Tentokrát Vás zdravím z Ostravy...“ Jenže z tohoto mého pracovního výletu nakonec opravdu sešlo, takže Vás zdravím opět jen z tepla svého domova. :-) Celý článek »

Čas letí jako splašený

KLUB TĚHULEK! DENISA Už mi skončilo „domácí vězení“! Hurááá! 5 měsíců uteklo jako voda a já jsem konečně zase svobodným člověkem, který není omezen pobytem venku jen po dobu max. 6 hodin denně. V pondělí jsem tedy oficiálně nastoupila na MD, což... Celý článek »

Strasti na cílové rovince

KLUB TĚHULEK! DENISA Už věřím tomu, že každé těhotenství je jiné! Celých uplynulých 8 měsíců probíhalo víceméně stejně jako v tom předchozím (kolikrát jsem taky psala, že mě v podstatě nic nepřekvapuje...), ale jak se pomalu blížíme do cílové... Celý článek »

Konec a začátek

KLUB TĚHULEK! DENISA Stále něco končí a něco nového začíná. Mně například tento týden skončil předporodní kurz a začíná mi 8 týdnů plných přípravy na přirozený porod. Celý článek »

Žádný pokrok

KLUB TĚHULEK! DENISA Za uplynulý týden u nás vskutku žádný pokrok nenastal. Náš malý drobeček je otočený pořád stejně, stále s hlavou nahoru. I když jsem nebyla na žádném vyšetření a nemám to tím pádem podložené, cítím, že to tak je. Celý článek »

Poslední screening

KLUB TĚHULEK! DENISA Ano, tak už ho máme konečně za sebou, poslední ultrazvukový screening našeho malého drobečka. A všechno se zdá být v pořádku. Jupííí! Celý článek »

Trocha nostalgie

KLUB TĚHULEK! DENISA Zase se týden s týdnem sešel a já opět nevím, jak vůbec utekl. Po pár klidných týdnech už jsem zase v jednom kole. Pořád mám co dělat nebo někde lítám. :-) Celý článek »

Já, já, já, jenom já!

KLUB TĚHULEK! DENISA Ne, že bych byla takový sobec, ale přemýšlím, o čem mám stále psát, aby to bylo čtenářsky atraktivní. Podle obdržených „liků“ za minulý článek nikoho asi moc nezajímá, co dělám a jak mi je, a mě opravdu nenapadá nic jiného, o... Celý článek »

15. blog

KLUB TĚHULEK! DENISA Jj, už 15 týdnů se tu snažím psát něco smysluplného o sobě a svém těhotenství. Můžu jen doufat, že se mi to daří. Po napsání minulého článku jsem zjistila, že jsem ho celý věnovala jen porodu, resp. výběru porodnice a úplně... Celý článek »

Všudypřítomné téma? Porod!

KLUB TĚHULEK! DENISA Jak dny ubíhají, stále více se jím zaobírám. Ačkoli se to možná nezdá, zbývají nám „už jen“ 3 kalendářní měsíce a pár dní k tomu a náš velký den D pravděpodobně nastane. Je neuvěřitelné, jak to uteklo a jak to určitě ještě uteče. Celý článek »

Jak jsem přežila Velikonoce

KLUB TĚHULEK! DENISA Velikonoční svátky se u nás totiž nesly ve znamení několika návštěv a já zjistila, že jsem si opravdu odvykla shonu všedních dnů, a tudíž pro mě „rozlítané“ sváteční dny byly poněkud zatěžkávající. Navíc mě čekalo i jedno malé... Celý článek »

Srovnávání

KLUB TĚHULEK! DENISA Je zajímavé, jak je těžké hledat stále nová témata pro psaní blogu. Už jednou jsem zmiňovala, že u druhého těhotenství je absence víceméně všech překvapení, která zažíváme napoprvé. Je to sice krásné období, které si já teď... Celý článek »

Samé radosti

KLUB TĚHULEK! DENISA Dneska je venku opravdu krásně, už se těším, až dopíšu blog, uvařím si rychlý oběd a půjdu se provětrat s pejskem na procházku a pak taky na zahrádku, kde jsem si naplánovala pár drobných prací. Celý článek »

Zasloužené lenošení

KLUB TĚHULEK! DENISA I dnešní jubilejní 10. příspěvek píšu z postele. Ale ne proto, že bych byla nemocná, ale proto, že se mi z ní zatím nechtělo vylézt. Zkrátka jsem pěkně zlenivěla. :-) Ale říkám si, že si musím té pohody a lenošení užívat, než... Celý článek »

Samé radosti

KLUB TĚHULEK! DENISA I když hned první věc, kterou zmíním, moc radostná není. Můj dnešní příspěvek totiž píšu z postele. Asi už i na mě došla řada v této poněkud zvláštní zimě a usadil se u mě nějaký bacil. Celý článek »

Polovina pryč

KLUB TĚHULEK! DENISA Tak už je za mnou polovina těhotenství! 5 měsíců! Zní to skoro šíleně, vždyť jsem nedávno tuhle novinu oznamovala rodičům a známým a najednou už máme půlku za sebou. Celý článek »

Poklidných 7 dní

KLUB TĚHULEK! DENISA Dalších 7 dní je za námi a musím říct, že uběhly celkem v poklidu. Sice jsem byla každý den zaměstnaná nějakou činností, ale příjemnou. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené