Poslední rozloučení se zimou

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Zase většinu času sedím, ležím, stojím nebo spím - každopádně přemýšlím o novém domě. Zabývám se jím teď každou chvilku. Mám nákresy, co se mi líbí čím dál víc, pohledy na jednotlivé strany domu – schválené, a skicu garáže, co na první pohled je tím, co jsme si představovali. Celek je už už na dosah.
foto: Fotopromě.cz

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Jen technický detail, jak vymyslet, aby se studna v místě stání pro auto přestěhovala kamsi jinam, ale to prý není až takový problém. Zvláštní. Někdy mám dojem, že je něco neřešitelné a architekt s inženýry jen mávnou rukou. Jindy si říkám – pohoda, to se určitě dá a do telefonu je jen dloooouuuuhé ticho, aby mi došlo, že Emm... Každý zkrátka ať dělá, v čem je dobrý. Takže já jdu spát – dobrou!

Tak tedy ne, tak krátký blog prý být nemůže.

Donutím se a budu myslet i na to, že jsem těhule.

Občas na to totiž nějak zapomenu. (Stačí vstát a zas si hned vzpomenu, ale z některých aktivit a činností to jasně vyplývá. Zapomínám více než často – však uvidíte dál.)

No jo, já se ještě nepodívala, kam se mi vejde v novém domě taková nezbytnost, jakou je přebalovák – tak moment...

Dobrý, vejde!

Nahoru do dětské herny (nenechte se mýlit, v našem domě velikém jako krabice od bot to je takový kout před malinkatými dětskými pokoji) i dolů do koupelny. Takže pohoda. ;) Můžu pokračovat ve snění.

Takže těhule.

Naposledy jsem zapomněla o sobotním výletu na hory. (Teda, varováním pro mě měla být už neschopnost vejít se do obrovských oteplovaček, které jsem našla na půdě. Místo nich jsem si musela vzít normál těhugatě, narvat si je do bot a doufat, že mi tam nenapadá moc sněhu, co by se chtěl rozpouštět a zamokřit mi nohy uvnitř bot.)
Za druhé břicho mi nedovolí zapínat Adámka do autosedačky, neb ho mačkám bříškem a nejspíš efičku taky, protože mi to poté vrací a taky chuť mého manžula užít si výlet za každičkou cenu... (znáte takové to blýsknutí v oku muže, když ho něco napadne, že?).
Obvykle mi to připomíná jen funění, sotva déle telefonuju, když třikrát za sebou doma vyjdu schody pro zapomenutou věc do práce nebo pro Adámka.

A pak taky když půl hodiny stojím u kočáru v metru poté, co si na to místo, před kterým jsem kočárek zaparkovala – vyhrazeném pro kočárky a invalidy – sedne nějaký usmolený mladík, a já mám chuť si mu sednout na klín, když je tak slepý... a udělat se nejtěžší, jak to jenom jde.

Zpět k výletu. Chtěli jsme jet někam co nejblíže a jen na malý kopeček – aby se tam Mítačut (s „TÁTM", jak říká Adam) vyblbnul a my se moc neunavili – teda já.

Přestože nikde to nevypadalo, že by bylo volno v hotelu nebo penzionu (rozhodovali jsme se na poslední chvíli) sbalili jsme, kdybychom náhodou někde zůstali. Ale to štěstí jsme neměli.

Adama sníh bavil – i to málo, co z něho zbylo. Bývalo by mu stačilo vozit se a běhat dokola, tlačit sáně, protože kopec tam nikde na bobování nebo sáňkování moc nebyl, ale to nám jaksi bylo málo...
A protože tam byla sáňkařská dráha a my nejsme padavky, když už jsme tam dojeli, nezadrží nás ani to, že dojezd vypadá jako jedna velká ledovka. To přece dáme!

S těhukoulí a jedním rok a půl starým dítětem můj manžel vyrazil na lanovku – sáně a boby k tomu. Na lanovce Adámka křečovitě držel. Bál se, že se vysmekne a spadne (byla to sedačkovka, podotýkám).

Já křečovitě držela boby, protože jsem se mu snažila pomoci a bála se, jestli spadnou, tak jdu dolů pěšky (Ó, jak jsem byla bláhová!). Sáně nám obsluha vleku dala zezadu na sedačku, na takové držáčky. Hezky to foukalo, Mítačut vykuleně čubrněl okolo a dolů... my vykuleně čubrněli na Mítačuta...

Nahoře nám obsluha zase pomohla se sáněmi a nasměrovala nás na dráhu. Našli jsme ji – ovšem nevím, zda mám říkat naštěstí. Není to na místě.

Nahoře to sice kousek vypadalo v pohodě, ale ledovaté to bylo tak, že v některých zatáčkách musel Jiří s Adamem spadnout, aby nezahučeli do lesa – nešlo mu brzdit. Padání se malému paradoxně líbilo nejvíc. Při jízdě řval. Jestli mu sníh stříkal do obličeje, nebo se mu nelíbilo, jak tam bylo hodně hupíků, nebo rychlost?! Nevíme. Každopádně to i na nás bylo dost. Já jela s malým také párkrát na bobech, ale přes břicho to nebyl komfort asi ani pro něj, ani pro mě, navíc jsem se pak vůbec nemohla zvednout. Zato jsem mohla lépe brzdit.

Tedy, třebaže boby přežily mě, mou o osm a půl roku mladší sestru a dítě našich sousedů, nepřežily první jízdu našeho Mítačuta. ;o) Samozřejmě tou lochneskou, která rozsedla boby, není to malinkaté 11 kilové dítě, ale proč to takhle říkat, že? Zkrátka Adámkův první výlet za sněhem, boby nepřežily. V jednom krkolomném úseku po hupíku v nich najednou, z ničeho nic, byla díra... Byly staré. To je omluva, no ne?

Sáňky jsou také takové ty postarší, hezky dřevěné... naprosto bezvadné. Ty přežily. Naše mamka tvrdí, že vždycky zatáčely k jedné straně. Nemůžeme to potvrdit. Asi to bude tím, že dráha byla skutečně tak neskutečně ostrá a ledovatá, že tam si všechno jelo, kam chtělo, hlavně hodně rychle a mezi stromy mimo dráhu – tam by za těchto podmínek zanášel do lesa i samotný zadek pomazaný máslem.

Řekněme, že tak od půlky na dráze sníh vystřídalo bláto. Ne po celé šířce, ale vzhledem k nemožnosti řídit kterýkoli dopravní prostředek, který jsme s sebou měli, byla jakákoli další snaha o cestu korytem dráhy marná. A to i pěšmo – boty klouzaly velmi, což jsme párkrát zjistili všichni tři na vlastní kůži. I Mítačut. Ten byl víc na zemi než na nohách, což pro něho už nebývá zvykem, takže z toho byl patřičně otrávený a dával to nahlas dost najevo.

Byl tedy vzat Jiřím na ruku a já nadále táhla sáně i boby za sebou (často ovšem mě předběhly, pokud je nezastavil zrovna strom, stromek, pařez nebo roští v cestě) lesem. No samo – boby jsou sice prasklé, ale ještě ne zcela nepoužitelné – někde je příští rok doděláme. Už jsme totiž až dolu neměli tu odvahu na vozítka vlézt. A to ani Mítačut, kterého nebavilo samotného nechat se vézt. Asi to pro něho bylo namáhavé držet se v palčákových rukavicích a udržet se vsedě. Navíc měl asi docela hlad a pořád nemá ještě cajk ty své nové zuby – takže byl kapičku otrávený. Nejvíc z toho, že jsme ho v lese nechtěli do sněhu pustit chodit po svých, to bychom tam byli ještě teď.

Takto patřičně otráveni čerstvým vzduchem – manžul také unavený z nošení těžkého batolete, co se vzpírá nošení a já s modřinami na nohách, to jak do mě zezadu stále naráželi moji dva tyrani, které jsem táhla nebo brzdila, obojí podle situace – jsme dorazili zpět k autu.

Malý dostal napít, sušenku do ruky, sedl si do sedačky a my oba jen padli na svá sedadla v autě, ani jsem neměla sílu přezout si boty, do kterých mi ten sníh samozřejmě napadal. Bylo mi to jedno, hlavně rychle domů. O hledání nějakého – jakéhokoli hotelu, nemohla být ani řeč. Měli jsme hor plné zuby.

Břicho mě bolelo, no ono po takové procházce jsem se ani nedivila – a bolí do teď. Trošku – a docela se teď zpětně divím, že jsem to mrně v nějaké té zatáčce nevytřásla. Ale podle kopanců se mu jízda docela zamlouvala. ;o) No dobře, považuji se po tomhle výletu fakt za cvoka. V restauraci se mě ptala jedna paní – taky těhotná – zda ještě lyžuju. Řekla jsem, že nee, nejsem přece cvok. Ale už jsem nedodala, že bobuju. ;o) Asi by si pomyslela, že jsem ultra cvok. A měla by pravdu!

Ale zvládli jsme to. Efička byla prvně bobovat a sáňkovat a podle všeho to bude milovnice zimních radovánek. Nebo k tomu bude donucena šílenými rodiči.

Cestou domů jsme ještě zblafli pár čízů a kafe a Mítačut spal jak cestou domů, tak volným pokračováním doma. Výlet byl pro nás pro všechny naprosto jedinečným, nezapomenutelným a vyčerpávajícím zážitkem.

A nesmím zapomenout na hlavní pozitivum – asi z toho strachu ho dokonce přešla rýma.

A poučení pro mě? Nikam jen tak na otočku, bez řádného ubytování a bez rekognoskace terénu před tím, než se rozhodneme, kde budeme bobovat, NEJEDU! A nenechám se zviklat v rozhodnutí vzdálit se od restaurace maximálně dvacet kroků! I kdyby vypadala zábava jakkoli mírumilovně a jakkoli budu s sebou brána jen jako fotograf. Jestli myslíte, že z toho máme byť jen jedinou fotku, tak jste větší optimisté, než my, když jsme sedali nahoře na dráze na boby!

Jaru zdar,
Zuzana


 

Zuzana právě prožila 27. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

26. 2. 2015Zuzana
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Jako žito

MÁMA ZUZANA Tak se cítím. Unavená. Jako strašně zmlácená… Snažím se stihnout všechny termíny odevzdání všeho, co hoří, a nebo hoří víc… Celý článek »

Stavební povolení

MÁMA ZUZANA Je doma. Zdálo se to jako už nemožné, ale je doma. Přišlo mailem a je tu. Otevřeli jsme bublinky i přes mé kojení a u večeře vypili každý kousek ze své sklenky.  Celý článek »

Trpělivost

MÁMA ZUZANA To je zboží, kterého se mi někdy v poslední době opět nedostává. Vím, že je to u nás už ohraná deska. Jenže opravdu nepamatuju, kdy jsem si od dětí naposledy odpočala na déle než pár hodin. Rozumějte. Sem tam vyjede manžel s dětmi... Celý článek »

Mlčeti zlato…

MÁMA ZUZANA nemlčeti platina? Už se Vám určitě někdy stalo, že jste se musely rozhodnout mezi úplně dvěma špatnými variantami. Tedy... „špatnými“ je relativní pojem. Zkrátka mám na mysli rozhodování, které nemá naprosto dokonalé řešení. A protože... Celý článek »

Když máma naletí

MÁMA ZUZANA Tento týden jsem sobě, ale hlavně svému malému synkovi, připravila ohromné zklamání. A na rozdíl od dítěte, které jak je pozitivně naladěné od narození ze svého přirozena, jsem se toho pocitu nemohla zbavit – a vlastně jsem se ještě... Celý článek »

Když létám...

MÁMA ZUZANA Mám ráda cestování. Cestování v jakémkoli dopravním prostředku. Z prostředků nejvíc letadlem. Mé děti to mají stejně. To si troufám tvrdit. Celý článek »

Na mou duši

MÁMA ZUZANA Abych navázala na předchozí blog, Vánoce u nás proběhly. Nikterak bych to nerozmazávala, protože bych si opět musela trošku stěžovat na „babičku“. A tak raději nebudu vyprávět. Celý článek »

Sáňky v létě

MÁMA ZUZANA Po delší odmlce vás opět zdravím. Velká omluva všem, pokud jste na blog marně čekali. Rozhodování na poslední chvíli má svá úskalí. Někdy nemalá…  Celý článek »

Mumie

MÁMA ZUZANA Týdny plynou a my už víme, že na dovolenou do dalekých zemí, pojedeme (tedy, pokud zdraví dovolí a bude jinak shůry dáno). Celý článek »

Nedovolená dovolená

Každý se občas v životě ocitl mezi mlýnskými koly. My se tak cítíme nyní. Celá rodina. Na jaře jsme si s kamarády koupili letenky do Brazílie, že pojedeme na krásnou dovolenou přes Vánoce. Letenky jsem pro jistotu pojistila pro případ, že bychom... Celý článek »

Parádnice

MÁMA ZUZANA Dva týdny se v kalendáři otočily a u nás se relativně nic nezměnilo. Tedy co se týká stavu domu, stavebního řízení a hypotéky.  Celý článek »

Mluvící a čůrací

MÁMA ZUZANA Vždycky se na podzim těším jako malá holka. Přijde mi snad stejně zábavný, jako zima. V zimě se, pokud je, běhá po sněhu a hraje v něm. Když ne, tak se na něj těší… a podzim zase přináší kupu listí. To naštěstí mnohem pravidelněji v... Celý článek »

Kdo si hraje, nezlobí…

MÁMA ZUZANA …většinou. Poslední dva týdny byly nabité událostmi. Nedostali jsme hypotéku, neočkovali děti, protože byly nastydlé, (díky tomu ani nenastřelovali náušničky), dověděli jsme se, že brzy dostaneme stavební povolení, manžel se dověděl,... Celý článek »

Ideální mimi

KLUB TĚHULEK! ZUZANA To je jasné označení naší Zorečky. Miluji naše miminko. Asi jako každá máma, ale u naší Zorečky je skutečně jen minimum chvil, kdy bych ji nejraději vystřelila na Mars a zavřela okno.  Celý článek »

Až jednou…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Mám seznam. Už to není seznam věcí, které musím stihnout do porodu. (Naštěstí! Stále platí, že „hlavně už žádný porod!!!“ Dvě akutní sekce stačily.) Je to seznam toho, na co se těším, až to budu moci dělat. Jednou. Až děti... Celý článek »

Tak a DOST!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tento náš domácí a poslední šestinedělní týden poznamenal test Babywebu: Jste líný rodič?! Celý článek »

Týden snů a klidu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Prožívám s rodinou takovou moji malou dovolenou. Se začátkem prázdnin odjela babička učitelka na týden za svými příbuznými a přáteli a doma zavládl klid a pohoda. Tedy klid spíše bez komandování, bez fňukání, že děti všechno... Celý článek »

Syslí tváře a vypasená bříška

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Zase ten blog nepíšu v termínu. Najít čas v rozmezí pátek až úterý dopoledne se stalo nadlidským úkolem. A v rozmezí úterý až pátek se zase nic tak zásadního většinou nestane, nebo se pak stane něco mnohem lepšího, takže to... Celý článek »

V nouzovém režimu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tak fungujeme. V duchu už tomu říkám nouzový režim. Já a mé dvě děti, které jsou mimochodem velmi hodné - obě, žijeme podle pravidel cizí domácnosti tak, abychom co nejméně překáželi a co nejvíce si užili spolu legrace – a... Celý článek »

Ať žijem!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Týden opět v čudu... a manžulovo dovolená taky. Návrat do práce se mu ani trošku nezamlouval. Prý si ani nepamatuje cestu do práce. ;o) Vtipálek. Celý článek »

Porod, Zorka a já

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ač to tak v neděli večer nevypadalo (a v pondělí v porodnici při vyšetření se stahy po 4 minutách prý také ne), pondělní poradny v 9:00 jsem se už 2 v 1 nedočkala.  Celý článek »

Když dojde na ústupky…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ještě pořád jsem celá... Efička se zatím ven nemá. A já jsem ráda. Objednaná do poradny jsem zase na pondělí, tentokrát bylo všechno v pořádku napoprvé, tedy žádné přetáčení monitoru. Uvidíme, zda se pondělka tahle ještě... Celý článek »

Že bychom třeba vymalovali?

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Voda zase nebude. Respektive porod do ní. Stejně jako v mnoha jiných porodnicích, je v současné době na Kladně použití porodní vany hygienikem zakázáno. Takže zase smůla... No co se dá dělat. Celý článek »

Poradna s povidlovým koláčkem

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Porodnice v Kladně mne znovu (ač po skoro dvou letech) nezklamala. Všichni byli hodní, laskaví... a bylo tam narváno. Ale v tamním stále stejném bufetu jsem si ihned koupila výborný koláček s obrovským množstvím povidel.... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené