Poslední screening

KLUB TĚHULEK! DENISA Ano, tak už ho máme konečně za sebou, poslední ultrazvukový screening našeho malého drobečka. A všechno se zdá být v pořádku. Jupííí!
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Ze začátku jsme byli trochu zaskočeni, protože nás přivítal jiný bílý plášť, než jaký jsme čekali. Jenže paní doktorka, ke které jsme byli objednaní, je také těhotná, a ačkoliv měla ještě pracovat, rozhodla se to prý vzdát a jít raději do PN. Je to sice skvělá zpráva a dobré rozhodnutí, ale dost mě mrzelo, že nás nevyšetřovala zrovna ona. Zastupoval ji pan doktor, u kterého jsme ještě nikdy nebyli, a ještě ke všemu měl za zády asi 1O mediků. Nevím, proč zrovna já mám na ně štěstí skoro vždy a všude, kam jen strčím v nemocnici nos...

Sestřička se nás však zeptala, jestli nám jejich přítomnost nebude vadit. Radost jsem z nich tedy opravdu neměla, navíc když jich bylo tolik, ale na druhou stranu chápu, že se taky musí někdy něco naučit a okouknout v praxi. Takže sledovali naše miminko spolu s námi. Na panu doktorovi bylo vidět, že je v dost velkém časovém presu. Nedivím se, když místo v 7:30 začal ordinovat v 8:45. Samotné vyšetření jsme tak „díky“ tomu zvládli za cca 15 minut. Byl to opravdu fofr, protože na tom předchozím, ve 2O. tt., jsme strávili skoro hodinu. Ale i během této krátké doby zkontroloval opravdu všechno a i to pěkně popisoval přítomným medikům.

Krásně se nám ukázalo i pohlaví miminka, že dokonce i já jsem ho viděla, a potvrdilo se, že se mi v bříšku opravdu ukrývá chlapeček. Do té doby jsem ještě měla pochybnosti. Jsem v tomto směru asi trochu nedůvěřivá. Hlavně když slýchám nebo se dočtu, jak lékaři ujistili rodiče o pohlaví dítěte a po porodu je pak čekalo překvapení v podobě pohlaví opačného. Teď jsem však viděla pindíka mezi nohama našeho drobka na vlastní oči. :-)

Jak už jsem psala na začátku, všechno se tedy zdá být v pořádku. Tím spadla další veliká část balvanu strachu z mého srdce. Zbyl tam už jen malý kousíček, který odpadne až po porodu, až budu v náručí držet svůj malý zdravý uzlíček. Zapomněla jsem však sdělit, že náš malý pán si tam uvnitř pořád pěkně sedí. Nějak se mu nechce otočit se a degradovat se tím z krále na netopýra. :-)

Lektorka Pavlína mi na kurzu ukázala nějaké cviky a triky, jak na něj, tak to budu muset zkoušet, protože jen přemlouvání na něj evidentně neplatí. Doufám, že si nakonec dá říct, ale už se připravuji i na možnou variantu, že si to nerozmyslí. Stojím tak před velkým dilematem, a to zda případně rodit přirozeně koncem pánevním nebo radši podstoupit císařský řez.

U nás v Hradci a i v mnou vybrané porodnici v Rychnově přirozené porody koncem pánevním totiž umožňují. Je to velké a pro mě neskutečně těžké rozhodnutí, i když vím, že v tuto chvíli ještě poněkud předčasné. Ale chci být připravená. Chtěla jsem mít porod co nejpřirozenější, ale na druhou stranu mám z porodu koncem pánevním velký strach. Máte s tím prosím některá zkušenosti? Jak jste se rozhodly?

Docela vtipné na tom však také je, že z 10 maminek, které se účastníme kurzu, jsme tam 3, které máme ještě v tomto týdnu děti otočené hlavou vzhůru. A jsme to zrovna my tři, které se spolu scházíme i mimo kurz. Tak se nám ty děti po sobě pěkně opičí. :-) Když jsme tuto informaci vyventilovaly na úterní hodině, lektorka Pavlína nad tím dost žasla, protože se prý otočení miminka zadečkem a tím pádem i porod koncem pánevním vyskytuje tak ve 4% případů a my jsme hned tři zrovna v jednom jejím kurzu. :-) Můžeme jen doufat, že nakonec ty statistiky nenavýšíme doopravdy.

Denisa


Denisa právě prožila 31. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

6. 5. 2016dencas
Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele dencas
dencas

Milá Romčo, i Vám děkuji za příspěvek. Máte pravdu, že se nic nemá dělat násilím a to, že budeme oba (hlavně náš malý) v pořádku, je určitě to nejdůležitější.

Přeji Vám šťastné chvíle s Vašimi třemi drobečky. :-)

Denisa

Obrázek uživatele dencas
dencas

Ello, děkuji za Váš příspěvek. Taky už jsem něco přečetla o porodech KP a pokud se náš malý neotočí, budu volit císaře jako Vy. Našla jsem také jednu diskuzi, kde dvě maminky psaly, že měly dítě KP ale v ideální poloze k přirozenému porodu, a tak to zkusily. Porod však neprobíhal, jak by měl a u obou pak stejně došlo k akutnímu řezu. Tak si říkám, že je  lepší to zbytečně nepokoušet a neohrožovat miminko a radši rovnou řez naplánovat.

Tak uvidím, jak se ten malý nakonec rozhodne. :-)

Vám přeji, ať Vám děti dělají jen samou radost.

Denisa

Obrázek uživatele Romana
Romana

Držím palce, aby si to drobček ešte rozmyslel, mám za sebou tri prirodzené pôrody a hoci som si pri to treťom krátku chvíľu priala cisársky, som rada, že som mohla bzť hneď s nimi a nebola som ničím omámená. Adamko sa otočil asi až v 33. týždni, takže stále máte čas. Určite som však toho názoru, že nič sa namá robiť nasilu a vždy je dôležitejšie aby ste obaja boli v poriadku a občas sa naše túžby po prirodzenom pôrode jednoducho nemusia splniť. Hlavný je ten uzlíček šťastia v cieľovej rovinke, cesta k nemu nie je až taká dôležitá. Držím palce :-)

Obrázek uživatele Ella
Ella

Milá Deniso,

s polohou KP u miminka mám bohaté zkušenosti :) Když jsem byla těhotná poprvé, tak mi lékař na prohlídce ve 27 tt sdělil, že mimi je otočené hlavičkou nahoru, ale že je ještě čas. Dopadlo to tak, že syn tak zůstal až do konce těhotenství, pěkně si tam hověl a o otočení se ani nepokusil :) Lékař mi dal na výběr. Já jsem pročetla co se dalo, také jsem chtěla přirozený porod, ale rozhodně ne za cenu jakéhokoli možného ohrožení miminka. A u porodu KP mi přišlo, že riziko je pro dítě příliš vysoké. Navíc jsem se dočetla, že děti, které se do porodu neotočí mohou (ale samozřejmě nemusí) mít pro to nějaký důvod (tvar dělohy, omotaná pupeční šňura..). Proto jsem ani nedělala žádné cviky, které by prý mohly pomoci k přetočení, zkrátka jsem si řekla, že to nechám na něm. Když už bylo jasné, že opravdu nepřetočí, byl naplánován císařský řez. Všechno proběhlo bez komplikací, v částečné anestezii, kojení začalo v pohodě. Lékař mě ujistil, že druhý porod je možný přirozený, pokud by bylo vše v pořádku. Ovšem... Statistiky a přání jsou jedna věc, rozhodnutí dětí, kterou pozici v bříšku nakonec zaujmou druhá :) Když jsem po roce otěhotněla znovu, samozřejmě jsem si přála, aby tentokrát vyšel přirozený porod. Ve vyšším stádiu těhotenství jsem se proto vždy zajímala o to, jak je miminko zrovna otočené. A ejhle. Nejdříve to byla příčka, potom KP, pak zase příčka. I když byla dcera velice akční a neustále se v břiše otáčela, na ultrazvuku vždy zaujala některou z méně častých pozic a ani jednou hlavičkou dolu. Nakonec se usadila pěkně s hlavou hore, stejně jako její starší bratr. V tomto případě již nešlo s lékaří diskutovat a byl mi proto doporučen císař. Ač mě občas zamrzí, že jsem nemohla porodit přirozeně, pohled na dvě zdravé děti mi to vždy stoprocentně vynahradí. Každopádně jsem ukázkou toho, že statistiky příliš nefungují, i můj lékař byl překvapen a říkal, že dvě děti KP nejsou moc častý případ :) 

Váš chlapeček má ještě čas, jsou i případy, kdy se dítě otočilo doslova za pět minut dvanáct. Přeji Vám šťastný zbytek těhotenství a těším se na Vaše další články!

Ella

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Úspěchy a neúspěchy

MAMINKA DENISA Edík tento týden oslaví tři měsíce a já jsem zjistila, že už je to vlastně měsíc, co jsem psala poslední článek. A to jsem chtěla přispívat každých 14 dní. Je však pravda, že k psaní tohoto se chystám už více jak týden, ale nějak se... Celý článek »

Změna je život

MAMINKA DENISA Dnešní článek začínám psát netradičně v kadeřnictví. Edíka hlídá babička a já mám dvě hodinky jen pro sebe. Využívám času při čekání, až mi chytne barva, a píšu. Doufám, že si mezitím nerozmyslím proměnu, ke které jsem se rozhodla. ... Celý článek »

Závěrečné shrnutí

KLUB TĚHULEK! DENISA Tak toto je můj poslední článek za Klub těhulek. Edíkovi už je 6 týdnů, a tak je na čase uvolnit místo další těhulce pisatelce. Neloučím se však. Příběhy naší rodiny a zejména o Edíkově objevování světa budete moci číst i... Celý článek »

Šikovné miminko

KLUB TĚHULEK! DENISA Tento týden Edík oslavil první měsíc svého života. Za tu dobu jsme se už pěkně sžili a tak nějak to už spolu všechno zvládáme. Edík je opravdu moc hodné miminko, i když se občas dokáže už pěkně vztekat a to pak má maminka... Celý článek »

Stále nic nestíhám!

KLUB TĚHULEK! DENISA Myslím si, že mohu říci, že jsme si za ten ještě necelý měsíc sice vytvořili už určitý denní režim, nicméně Edík se rozhodl, že přes den se moc nespí. Podaří se mu usnout vždy tak na půl hodinky mezi jednotlivými krmeními.... Celý článek »

Tak malý a už tak závislý

KLUB TĚHULEK! DENISA Jestli mi v těhotenství dny a týdny ubíhaly rychle, tak teď letí závratnou rychlostí. Mám pocit, že se ráno probudím, sotva mrknu a už je večer a čas jít opět spát. A tak je to stále dokolečka dokola. Celý článek »

První problémy

KLUB TĚHULEK! DENISA Sedím tu na gauči s počítačem na klíně, nohami na stole (konečně) a spícím uzlíkem vedle mě a přemýšlím, kolik času mám na to něco napsat. Za jak dlouho se uzlík asi vzbudí? A kde mám vůbec začít? Celý článek »

Edík je na světě

KLUB TĚHULEK! DENISA Nekonečné čekání konečně skončilo a v sobotu 16. 7. 2016 jsem se stala hrdou maminkou malého Edíka. Porodní míry: 3360 gramů a 50 cm. Celý článek »

Stále jako kindervejce

KLUB TĚHULEK! DENISA Právě prožívám 40. týden těhotenství a náš brouček se stále nechce podívat, jak to na tom světě vypadá. Poslední dny jsou jako na houpačce. Jeden den se cítím tak, že si říkám, že už TO prostě musí každou chvíli přijít a jindy... Celý článek »

Růžové brýle

KLUB TĚHULEK! DENISA Další týden je za námi a jen jsem dosedla k počítači, říkala jsem si, o čem asi budu psát tentokrát. Přece nebudu každý týden popisovat pořád to samé dokola. Psát o sobě, o další těhotenské kontrole, o baráku – to už je trochu... Celý článek »

Jako hrošice

KLUB TĚHULEK! DENISA Týden s týdnem se opět sešel a já si připadám jako stále větší hrošice. A taky k tomu mám důvod. Celý článek »

Práce, práce, práce

KLUB TĚHULEK! DENISA Ještě před týdnem jsem si myslela, jak dnešní článek budu začínat slovy: „Tentokrát Vás zdravím z Ostravy...“ Jenže z tohoto mého pracovního výletu nakonec opravdu sešlo, takže Vás zdravím opět jen z tepla svého domova. :-) Celý článek »

Čas letí jako splašený

KLUB TĚHULEK! DENISA Už mi skončilo „domácí vězení“! Hurááá! 5 měsíců uteklo jako voda a já jsem konečně zase svobodným člověkem, který není omezen pobytem venku jen po dobu max. 6 hodin denně. V pondělí jsem tedy oficiálně nastoupila na MD, což... Celý článek »

Strasti na cílové rovince

KLUB TĚHULEK! DENISA Už věřím tomu, že každé těhotenství je jiné! Celých uplynulých 8 měsíců probíhalo víceméně stejně jako v tom předchozím (kolikrát jsem taky psala, že mě v podstatě nic nepřekvapuje...), ale jak se pomalu blížíme do cílové... Celý článek »

Konec a začátek

KLUB TĚHULEK! DENISA Stále něco končí a něco nového začíná. Mně například tento týden skončil předporodní kurz a začíná mi 8 týdnů plných přípravy na přirozený porod. Celý článek »

Žádný pokrok

KLUB TĚHULEK! DENISA Za uplynulý týden u nás vskutku žádný pokrok nenastal. Náš malý drobeček je otočený pořád stejně, stále s hlavou nahoru. I když jsem nebyla na žádném vyšetření a nemám to tím pádem podložené, cítím, že to tak je. Celý článek »

Trocha nostalgie

KLUB TĚHULEK! DENISA Zase se týden s týdnem sešel a já opět nevím, jak vůbec utekl. Po pár klidných týdnech už jsem zase v jednom kole. Pořád mám co dělat nebo někde lítám. :-) Celý článek »

Já, já, já, jenom já!

KLUB TĚHULEK! DENISA Ne, že bych byla takový sobec, ale přemýšlím, o čem mám stále psát, aby to bylo čtenářsky atraktivní. Podle obdržených „liků“ za minulý článek nikoho asi moc nezajímá, co dělám a jak mi je, a mě opravdu nenapadá nic jiného, o... Celý článek »

15. blog

KLUB TĚHULEK! DENISA Jj, už 15 týdnů se tu snažím psát něco smysluplného o sobě a svém těhotenství. Můžu jen doufat, že se mi to daří. Po napsání minulého článku jsem zjistila, že jsem ho celý věnovala jen porodu, resp. výběru porodnice a úplně... Celý článek »

Všudypřítomné téma? Porod!

KLUB TĚHULEK! DENISA Jak dny ubíhají, stále více se jím zaobírám. Ačkoli se to možná nezdá, zbývají nám „už jen“ 3 kalendářní měsíce a pár dní k tomu a náš velký den D pravděpodobně nastane. Je neuvěřitelné, jak to uteklo a jak to určitě ještě uteče. Celý článek »

Jak jsem přežila Velikonoce

KLUB TĚHULEK! DENISA Velikonoční svátky se u nás totiž nesly ve znamení několika návštěv a já zjistila, že jsem si opravdu odvykla shonu všedních dnů, a tudíž pro mě „rozlítané“ sváteční dny byly poněkud zatěžkávající. Navíc mě čekalo i jedno malé... Celý článek »

Srovnávání

KLUB TĚHULEK! DENISA Je zajímavé, jak je těžké hledat stále nová témata pro psaní blogu. Už jednou jsem zmiňovala, že u druhého těhotenství je absence víceméně všech překvapení, která zažíváme napoprvé. Je to sice krásné období, které si já teď... Celý článek »

Samé radosti

KLUB TĚHULEK! DENISA Dneska je venku opravdu krásně, už se těším, až dopíšu blog, uvařím si rychlý oběd a půjdu se provětrat s pejskem na procházku a pak taky na zahrádku, kde jsem si naplánovala pár drobných prací. Celý článek »

Zasloužené lenošení

KLUB TĚHULEK! DENISA I dnešní jubilejní 10. příspěvek píšu z postele. Ale ne proto, že bych byla nemocná, ale proto, že se mi z ní zatím nechtělo vylézt. Zkrátka jsem pěkně zlenivěla. :-) Ale říkám si, že si musím té pohody a lenošení užívat, než... Celý článek »

Samé radosti

KLUB TĚHULEK! DENISA I když hned první věc, kterou zmíním, moc radostná není. Můj dnešní příspěvek totiž píšu z postele. Asi už i na mě došla řada v této poněkud zvláštní zimě a usadil se u mě nějaký bacil. Celý článek »

Polovina pryč

KLUB TĚHULEK! DENISA Tak už je za mnou polovina těhotenství! 5 měsíců! Zní to skoro šíleně, vždyť jsem nedávno tuhle novinu oznamovala rodičům a známým a najednou už máme půlku za sebou. Celý článek »

Poklidných 7 dní

KLUB TĚHULEK! DENISA Dalších 7 dní je za námi a musím říct, že uběhly celkem v poklidu. Sice jsem byla každý den zaměstnaná nějakou činností, ale příjemnou. Celý článek »

Těhotenství pokaždé jinak

KLUB TĚHULEK! DENISA Už je zase za námi další týden. Vím, že se opakuju, ale fakt mi přijde, že ten čas nějak podezřele rychle utíká. No, i když, jak se to vezme. Na jednu stranu mi den za dnem ubíhají jako voda, ale na druhou stranu se mi zdá, že... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené