Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-)

Posledně jsem tu řešila cvičení podle Vojtovy metody. Stále pokračujeme, i když jsme kvůli vleklému nachlazení postupně všech členů rodiny (Filípek měl rýmu dokonce dvakrát) prakticky měsíc necvičili. A ejhle, přesně v té pauze se Filípek naučil sám otáčet na bříško. Od té doby je cvičení mnohem větší makačka – hlavně pro mámu, protože Filípek se umí dost efektivně bránit a klást odpor, takže dostat ho do potřebné polohy a chvíli ho v ní udržet už začíná být náročné i pro naši zkušenou fyzioterapeutku.

A upřímně, podobně jako uvedla bývalá Těhulka LIVE! Katka v komentáři k mému předchozímu článku, ani já to s „vojtovkou" nijak extrémně nepřeháním. Filip je očividně mírně napřed, pokud jde o motorický vývoj, nemám tedy snahu ho ještě urychlovat. Cvičení Vojtovou metodou beru jako prostředek, jak mírně korigovat drobné odchylky od ideálního způsobu držení těla, ale nechci jím urychlovat motorický vývoj. Takže cvičíme tak jednou denně, někdy ani to ne.

Navíc jsem si všimla, že jak se Filípek snaží různě posouvat vpřed a měnit pozice v postýlce, bezděky kolikrát sám udělá přesně to, k čemu ho cvičením nutím – třeba v poloze na bříšku protáhne šíji, čelíčko si opře o matraci, opírá se ručkama, a nohama se snaží zabírat jako při lezení. Už se mu vážně daří přitáhnout si kolínka pod zadeček a skoro plnohodnotně klečet. Ještě pár týdnů a regulérně poleze. Samozřejmě ještě pořád zaklání hlavu častěji, než by mi bylo milé, ale sama vidím zlepšení. Naše paní doktorka při poslední kontrole ve 4 měsících taky konstatovala, že vidí výraznou změnu k lepšímu. V dubnu nás čeká opět kontrola u neuroložky, která nás sleduje, jsem tedy zvědavá také na její zhodnocení situace.

Za pár dní bude Filípkovi už pět měsíců! Je stále plně kojený, nic jiného, než mateřské mléko zatím neochutnal – pokud se tedy nepodařilo Honzíkovi v nestřeženém okamžiku něco Filípkovi podstrčit. :-D Každopádně už se dostáváme do věku, kdy stojí za to zamyslet se nad příkrmy. S Honzíkem jsme na radu naší pediatričky začali nabízením kaše na noc těsně před dosažením 5 měsíců, protože jak pomalu přibíral, chtěla jsem zkusit, zda ho kaše zasytí a přibírání se tím zlepší. Nezlepšilo se to, ale nakonec (po roce věku) to dohnal sám a bez dokrmu umělým mlékem. První mrkvičku ochutnal Honzík na MDŽ, tedy zhruba v pěti a půl měsících. Filípek je trochu robustnější, takže obavy z pomalého přibírání nejsou na místě. A tak přemýšlím, čím a především kdy vlastně začít.

Názorů, kdy začínat s příkrmy, v jaké formě, množství a kterými druhy zeleniny, je plný internet; co maminkovský web, to jiná doporučení. Pediatři se také v názorech dost liší, a člověku z toho všeho může snadno jít hlava kolem. Světová zdravotnická organizace a Laktační liga doporučují výlučné kojení do 6 měsíců a s kojením pokračovat s postupným zaváděním příkrmů až do dvou let věku i déle. Na druhou stranu se však hovoří o tzv. imunologickém oknu mezi 4 a 6 měsíci věku, kdy je údajně snížené riziko vzniku potravinových alergií, pokud dítě dané potraviny ochutná. Zejména lepek je prý vhodné zařadit už před šestým měsícem – a nečekat s tím až po 8. měsíci, jak bylo doporučováno ještě poměrně nedávno. Tyto přístupy si ale vzájemně natolik odporují, že opravdu není jednoduché se v tom zorientovat.

Další velké téma kolem příkrmů: skleničky vs. vlastní vaření. Kupovat hotové skleničky je jednoduché, pohodlné, rychlé. Domnívám se, že je možné také věřit deklarovaným výživovým hodnotám a složení (bez přidaných solí nebo cukrů, pouze čistá zelenina, většina složek bio atd.). Ovšem, je to dosti drahé. Vaření z čerstvé zeleniny je určitě pracnější. Otázka nákladů se asi řeší trochu hůře – závisí mimo jiné i na ročním období (vlastní zdroje vs. nakupovat čerstvé suroviny – a ne vždy máte jistotu, že zelenina nebo ovoce s označením bio pochází skutečně z ekologického zemědělství), a také na vaší chuti a časových možnostech. Za Honzíka se začínalo mrkvičkou (neznám snad nikoho, kdo by v té době jako první zeleninu použil něco jiného než vařenou mrkev), trendem dnešní doby se zdá být cuketa (je prý méně alergizující), dýně, pastiňák, batáty. Dnešní trh nabízí jak sezónní druhy typické pro střední Evropu, tak exotické plodiny nebo celoročně takové druhy ovoce a zeleniny, které u nás rostou jen v létě. I ohledně výběru konkrétních druhů zeleniny a ovoce je tedy možné sáhodlouze diskutovat.

Snažím se postupovat intuitivně a ze všech doporučení a rad si vybírat ty, které tak nějak souzní s mým cítěním. Pro prvotní ochutnávku jsem koupila pár skleniček jednodruhové zeleniny (karotka, dýně, brokolice). Ovoce u nás přijde na řadu o něco později. Až bude jasné, jestli Filípkovi šmakuje, budeme vařit z čerstvých surovin – přednostně z těch, které jsou u nás běžné, exotické druhy zařadíme až později. Zkusím koupit nějakou baby-bedýnku, namíchanou speciálně pro přípravu příkrmů pro nejmenší. A těším se na mražení pidiporciček do tvořítek na led a do malých kalíšků (osvědčily se mi nádobky se šroubovacími víčky Avent). Do vaření a přípravy papání pro Filípka určitě zapojím i velkého bráchu Honzíka. Osvědčil se jako skvělý kuchtík a pekař při pečení ovocných koláčů pro tatínka a kváskového chleba pro celou naši rodinu. A baví ho to tolik, že na pískovišti místo plácání báboviček sype písek do ošatky (=sítko), dává ho kynout a pak peče chlebík. :-D

No a co dělá vlastně v názvu článku ten superhrdina? Určitě už vám napověděla fotka – je sezóna karnevalů a tak samozřejmě nemůžeme být pozadu a „vymetáme" karnevaly na vesnici u prarodičů a u tety. No, a protože moji kluci jsou prostě úžasní, úplní superhrdinové, byly masky nasnadě. A nebyla bych to já, kdybych došla do obchodu koupit hotové kostýmy a ty jim jednoduše jen oblékla. Musela jsem aspoň něco vyrobit sama, vlastnoručně. Stálo mě to pár večerů s háčkem, jedno moje a jedno manželovo tričko, a chvilku u šicího stroje... Tak co jim říkáte?

Užijte si karnevaly i první jarní sluneční paprsky ;-)
Jarka a její superhrdinové Honzík a Filípek

18. 3. 2015Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Ahoj Gábino :-)

No, já jsem si na pondělí objednala mimi bedýnku, tak se těším, že to uvařím v páře a nachystám si do mrazáku (zavařit nemám do čeho), a uvidíme. Kdyby to nechtěl, tak Honzík to slupne rád, dneska a včera taky po Filípkovi dojížděl dýni, kterou jsme zkusili jako na ochutnání k pětiměsíčninám. Sestřenice to se svým vařeným dělala tak, že to dala do skleničky od kupovaného a před synkem to jako otevřela a jak mu šmakovalo! Ale běda, když viděl, že nese uvařené jídlo třeba v mističce nebo kalíšku, to za žádnou cenu nechtěl. :-D Tak případně to můžu zkusit i takhle, kdyby Filípek vařené od maminky nechtěl ;-)

Určitě dám v některém z příštích článků vědět, jak nám to jde :-)

Mějte se všichni krásně a užívejte jaro!

 

Obrázek uživatele Gábina zdraví z Belgie
Gábina zdraví z...

Ahoj Jarko,

 

masky pro kluky jsou uzasny! Ja tedy masky take vyrabim, ale az tak zrucna nejsem :)

 

A k tem prikrmum... jestli kupovat hotove prikrmy ve sklenickach nebo varit. Ja varila pro Tobyho a vse mu chutnalo.  Jako darek k jeho narozeni jsme dostali "babycook", takovy ten strijek, co zeleninu a ovoce uvari na pare a rozmixuje.  Jednoduche a rychle. Opravdu to neni zadna prace oloupat jednu bramboru a mrkev a pozdeji k tomu prihodit kousek masa nebo ryby. Tobyho nejoblibenejsi byla brambora, bily chrest, petrzelka a vajicko. Fakt dobrota.. Byla jsme presvedcena, ze Babycook budu vyuzivat i pro Maxe. A co se nestalo... Max moje cerstve prikrmy odmital, ale sklenicku z obchodu klidne sni... Takze chte nechte, koupila jsme par hotovych prikrmu. Ted ma prikrmy ze sklenicky jen ve stredu, kdyz ho hlidaji Michelovi rodice, jinak v jeslickach a doma ma cerstve jidlo.  Takze moje plany v Maxove pripade nefungovaly :)

Mej se hekzy a pusu klukum!

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Mimoňské války: Klony útočí

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že nás máma nějak moc často opouští a chodí si jen tak ven. Asi mě slyšela nebo co, protože teď byla znenadání víc doma. Měla spoustu práce… Celý článek »

Možná přijde i… odpočatá máma?

BATOLE LIVE! FILIP To se zase dějou věci na tom světě! Nějak mi ten můj vesmír přestává fungovat. Máma se občas sebere, zaúkoluje tátu, aby nás pohlídal, nakrmil, vykoupal, uspal, a klidně si odejde někam pryč. Celý článek »

Viróza sem, očkování tam

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem si myslel, že letošní konec zimy bude trochu veselejší než loni. Ale asi jsem se spletl, vypadá to, že i tentokrát si sem tam střihneme nějakou tu virózu. Celý článek »

Já se bojím!

BATOLE LIVE! FILIP To už jsou zase dva týdny v čudu? Minule jsem vám psal, když jsme byli s babičkou a dědou sami a užívali si sněhu. Celý článek »

Zimní radovánky

BATOLE LIVE! FILIP Tak mámě překvapivě nehráblo. Zatím. A angína už je taky pryč. Nakonec to nebyla taková hrůza, jak to před 14 dny vypadalo. Celý článek »

Novoroční předsevzetí

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem tu zas. Máme po Vánocích a bylo to fakt náročný. Dárků jsem dostal hromadu, ale vlastně o ně tolik nešlo. Spíše jsme se sešli zase celá velká rodina a byl to pěkný blázinec. Celý článek »

Reportáž psaná na čokoládě

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, poslušně hlásím, že jsem opět zde. Po dobu mé nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo, aspoň myslím. Vlastně jo, stalo. Byli jsme celá rodina na focení ve Fotopromě. A byl to fakt zážitek! Celý článek »

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené