Pupečníková krev, máte zkušenost?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Minulý týden byl dost fádní a úmorný zároveň, jelikož se mě chytil nějaký bacil a ne a ne mě pustit. Léky samozřejmě žádné nemůžete, max. při vyšší teplotě, kterou jsem naštěstí neměla. Takže pěkně ležet a ležet a doufat, že to co nejdříve odezní. Už je to 11 dnů a stále nejsem zcela fit, ale už mohu docela dobře fungovat.

Tento výpadek funkčnosti však znamenal, že se z domova stala bojová zóna - partner je rád, že je rád, když přijde domů z práce a tento týden mě tedy čeká něco jako předvánoční úklid, uf!

Nicméně jsem včera stihla navštívit porodnici v Příbrami a mám tudíž lepší představu o porodu v této nemocnici. Musím říci, že není zdaleka tak luxusně vybavena, jak jsem se doslechla a jak to na mě působilo z jejich stránek (výjimkou jsou pokoje na šestinedělí). Nicméně mnohem důležitější je dojem z místního personálu, i když to byl pouze zlomek (1 porodní asistentka a jedna sestra z oddělení šestinedělí), byla jsem nadšena vstřícným a milým přístupem. Na všechno jsem dostala odpověď a dokonce sestra uznala, že ne vše je dokonalé. To jsem tedy koukala. Co mě však nadchlo, že se vždy snaží maximálně dodržet porodní plán a pokud to okolnosti porodu nedovolí, vždy nastalou situaci diskutují s maminkou, případně jejím rodinným doprovodem.

Přítomnost tatínka nebo jiného rodinného příslušníka při porodu je bezplatná, což mi bylo také sympatické a nadstandard na šestinedělí, není-li plně obsazeno, vyjde na 1000 Kč včetně ubytování jedné osoby navíc.

Jako bonus jsem při prohlídce Příbramské porodnice narazila na jeden pár, který je také z Prahy, a oba jsou moc milí. Dali jsme se do řeči, odvezli nás dokonce do Prahy, jinak bychom s mamčou musely autobusem, a celou dobu jsme si vyměňovaly s kolegyní - maminkou názory na porod a nejen to. Nakonec jsme zjistily, že zítra jdeme obě maminky na gravidjógu do stejného centra, svět je fakt malý! Sečteno podtrženo, byl to moc hezký den a ještě mi do cesty přivedl možnou budoucí kamarádku s velmi podobnými zájmy a názory.

Teď už zbývá jen se rozhodnout, jestli doopravdy budu rodit v Příbrami nebo zůstanu v Praze. Trochu mě totiž zviklala nabídka odběru pupečníkové krve, kterou v Příbrami neprovádí. Bohužel o možnosti léčby pomocí kmenových, pupečníkových buněk moc nevím. Ještě nedávno mi někdo říkal, že vývoj a hlavně využití v České republice je dost v plenkách a jsou to v podstatě vyhozené peníze. Na druhou stranu si říkám, že za několik let může být stav již zcela jiný. Vývoj jde v tomto směru velmi rychle kupředu a mít vlastní kmenové buňky v zásobě není pro dítě zrovna špatný bonus do budoucna.¨

Co si o tom myslíte vy? Podstoupila již některá z vás tuto proceduru? Máte o dané problematice něco načteno? Znáte někoho, kdo by měl zkušenost s využitím pupečníkové krve pro transplantaci kmenových buněk? Vím, že to je velmi smutné, když máte potřebu jejího využití, a nikomu nepřeji, aby této služby musel využít, ale informace moc uvítám.

Děkuji za vaše příspěvky a přeji snad ještě jeden slunečný týden.

Vaše bloggerka Zdeňka

Komentáře k článku
Počet komentářů: 8
Obrázek uživatele Zuzana T
Zuzana T

Zdenko, my měli Cord Blood Center. V porodnici, kde jsem rodila, spolupracují jen s touto, ale opravdu spokojenost. HLavně mne potěšilo to, že jsme druhý odběr mohli "anulovat".

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, Zuzko.

Moc Vám děkuji za Váš názor a informace. Je-li to možné, ráda bych ještě znala jméno společnosti, kterou jste si zvolili. Znám dvě a nevím, kterou si vybrat: Cord blood center a Národní centrum tkání a buněk.

Ještě jednou velký dík a také přeji zdravé děti!

Zdeňka

Obrázek uživatele Zuzana T
Zuzana T

Zdenko, za mne pro odber pupecnikove krve jednoznacne ano. Odebirali jsme krev u obou porodu, u starsi holcicky se povedlo a podle certifikatu ji lze pouzit pro pacienta az do vahy 90kg. Coz snad slecna mit nebude, nadvahou v rodine netrpime. Takze teoreticky i pro dospelou. U mladsiho brachy se odber bohuzel moc nepovedl, respektive krve bylo opravdu malo, jen do vahy 7kg, coz u nasich velkych deti (po tatinkovi) bylo tak akorat do veku 6-7 mesicu max. Takze tam jsme nakonec krev neuskladnovali a vyuzili toho, ze lze i po odberu od smlouvy odstoupit a nehradi se nic. Krev jsme venovali pro experimentalni ucely. Takze snad aspon necemu pomohla.

Take jsem cetla ruzne protikladne nazory, resili jsme tuto vec s nasim imunologem (cela rodina jsme alergici), kteremu moc verime, a ten nam rekl ze minimalne do dospelosti by krev urcite zachoval, jelikoz vyvoj teto metody lecby, pomoci kmenovych bunek, jde velmi rychle kupredu a pokud to prilis nezatizi nas rozpocet, at do toho urcite jdeme. Lepsi nez v budoucnu litovat, takova sance na ciste kmenove bunky uz se nenaskytne. A taky to prirovnal, ze tech cca 1800Kc za rocni uskladneni je treba jako urazove pojisteni, coz dela spousta rodicu pro sve deti, jenze zlomena noha se zahoji, tyhle ty vazne nemoci, ktere lze nebu v budoucnu pujde lecit pomoci pup.krve, tak ty se jako zlomena noha nezahoji. Takze za me ano, odebrat.

A posledni poznamka k tomu dotepani pupecniku, coz u nas samozrejme neslo, obe deti mely novorozeneckou zloutenku. Pry to bylo zpusobeno nasimi jinymi krevnimi skupinami. Rh faktor mame vsichni pozitivni, ale ja mam jinou krevni skupinu nez tatinek a obe deti. A tam je to pry velmi pravdepodobne.

Preji at nikdy pupecnikovou krev nepotrebujete! Zuzka

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Děkuji, Katko. A přeji i nadále úspěšný průběh experimentální léčby.

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Chápu, ani pro nás to nebylo nejlehčí rozhodnutí, zejména kvůli zatížení rodinného rozpočtu, který bývá už tak při narození dítěte obvykle napjatější... Nebudu tady psát sáhodlouhé přednášky o tom, co jsem se dozvěděla... Vložila jsem důvěru do lékařů-odborníku, a to proto, že sama podstupuji neodzkoušenou experimentální léčbu na Bechtěreva a mám s tím nejlepší zkušenosti. Neexistují však ještě dostatečně prověřené zkušenosti, že kmenové buňky by mohly pomoci tam a tam... ale znám tyto mechanismy, např. kolik let trvá, než se něco prohlásí za odzkoušené... kdybych měla takto čekat na biologickou léčbu byla bych asi už hrbatá babička... Všichni mi dokázali vysvětlit, jak by se pracovalo s kmenovými buňkami, kdyby Tomášek zdědil nemoc a jak by mohly pomoci mně samotné. Pokud ale nemáte strach z konkrétní genové zátěže a vyloženě Vám jako mně lékaři tuto proceduru nedoporučovali, asi bych do toho upřímně řečeno sama nešla.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Děkuji vám oběma, za cenné informace. Ještě to s partnerem promyslíme. Naštěstí žádnou závažnou dědičnou chorobu v rodině nemáme, ale kdo ví.

Jarko, chtěla jsem se zeptat, kde jsi rodila, že ti nechali na přání dotepat pupečník. Navíc jsem četla, že dítě má po narození v těle víc červených krvinek, než tělo potřebuje a musí je pak rychle odbourat. Pokud to ovšem to malé tělíčko nestíhá, dostaví se poporodní žloutenka. Logicky z toho tedy vyplívá, že čím víc krve do sebe ještě z placenty dostane, tím vyšší riziko žloutenky hrozí.

Přeji hezký týden a bezproblémové donošení děťátka.

Zdeňka

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Ahoj Zdeňko,

také jsem o tom před prvním porodem uvažovala, ale hodně mě zviklaly informace, že nakonec to člověk může pro vlastní potřebu (např. pro své děti) využít stejně jen ve velmi málo případech, že už snad je lepší pupečníkovou krev darovat, než si ji uchovávat pro sebe. Nehledala jsem tedy informace nijak podrobně, nezahloubala jsem se do tématu pořádně a nakonec jsem dala jen na svou intuici a řekla si, že pupečníkovou krev využijeme v okamžiku porodu maximálně - necháme pupečník dotepat, aby pomohl Honzíkovi co nejlépe s poporodní adaptací a zásobením kyslíkem, než se sám dostatečně rozdýchá. Tím jsme vlastně jakoukoli možnost eventuálního odběru zlikvidovali. I teď u druhého porodu to uděláme stejně. Asi je to vlastně docela sobecké, především z pohledu možného darování a pomoci někomu jinému, ale pokud se na to dívám z pohledu využití pro nás, tak se mi to zdá lepší takto než hradit velké sumy za uskladnění a pak jednouv budoucnu třeba zjistit, že z toho stejně nic nebude...

Není to lehké rozhodování a přeju Ti, abys nakonec s partnerem našla takové řešení, které bude pro vás to nejlepší a bude odpovídat tomu, jak to oba cítíte.

Jarka

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Zdeňko, po dlouhých úvahách jsme se rozhodli pro odběr pupečníkové krve a dnes nelituji. Přestože jsem slyšela opravdu mnoho protichůdných názorů a viděla dokonce jednu reportáž, ze které celkem zřejmě vyplývalo, že se jedná málem o podvod na lidech, věřím svým lékařům. O odběru pupečníkové krve jsem se radila se dvěma gyneokology, s mojí revmatoložkou, obvodní lékařkou a dalšími známými, kteří měli k problematice co říci. Všichni mi řekli, že v mém případě může člověk jedině litovat, pokud by odběr nevyšel. Mám Bechtěrevovu chorobu a svému chlapečkovi bych mohla předat gen, který má většina nemocných s Bechtěrevem. Součástí odběru pupečníkové krve je právě vyšetření na genovou  skupinu HLA, která nemoc způsobuje. Naštěstí to dopadlo výborně a vyšetření ukázalo, že můj TOmášek nemá zvýšené riziko onemocnění touto nemocí. Nicméně-neměla jsem jednoduchý porod a nakonec došlo na akutní sekci, ztratila jsem dost krve a odběr pupečníkové mě doslova dorazil. Krevní ztráta byla pro tělo příliš zatěžující. Také nejde o levnou záležitost-samotný odběr nestojí tolik, ale platí se ještě genetické vyšetření, úložení krve a transport sanitou a vše celkem vyšlo na bezmála 40 tisíc korun.

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Loučím se

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky a maminky! Píši dnes svůj poslední blog. Možná se sem ještě jednou vrátím, ale to není jisté, snad pokud se mi poštěstí ještě jedno miminko. Proto se s Vámi tímto příspěvkem loučím. Celý článek »

Co dál v šestinedělí

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky a maminky. Píši svůj předposlední příspěvek a stejně jako jiným přispěvatelkám mi přijde líto, že už se s vámi nebudu nadále moci dělit o společné dojmy a zážitky. Je pravda, že ne vždy bylo lehké nějaký ten... Celý článek »

Návrat domů - radost nebo slzy?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky! Již jsem popsala svůj porod a pobyt na šestinedělí v porodnici. Teď bych měla popsat své první dojmy po návratu z porodnice domů. A že je o čem psát! Celý článek »

Šestinedělí

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. V minulém příspěvku jsem popsala svůj porod a slíbila vám tentokrát napsat o šestinedělí. Naše šestinedělí bylo tak trochu kovbojka a pár okamžiků bylo bohužel skoro hororových. Celý článek »

Porod? Tak brzy??

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, píši vám dnes již z pozice maminky! Stalo se "to" předminulý pátek! A stalo se to tak, jak jsem se obávala - brzy ráno mi odtekla plodová voda. Nechtěla jsem tento start porodu, protože jsem se bála, že budu... Celý článek »

Hezký ale náročný týden

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Kotě se u nás začíná pomalu zabydlovat a zvykat si na psa. Pes je sice hrrrr, ale nežárlí, takže doufám, že stejné to bude i s miminkem.  Celý článek »

Nový člen rodiny

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, usedám k počítači a říkám si, co psát? Poslední týden se u mne nic převratného nestalo. I nadále pokračuji v praní, zatím bez žehlení. Byla jsem na další hodině jógy, ale bohužel doma v tom nepokračuji. Celý článek »

Poslední přípravy na životní změnu

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Ahoj těhulky. Tak už jsem snad konečně zase zdravá. Doufám, že to vydrží déle než minule. Ale přiznám se, že mezi lidi se mi už moc chodit nechce. Snad mi tato hloupá úzkost nezůstane, každopádně 6 týdnů před porodem s... Celý článek »

Když vás zasáhne smrt

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky! V minulém příspěvku jsem psala o pupečníkové krvi a děkuji všem, které jste mi napsaly svůj názor. Momentálně jsem téměř rozhodnuta, že tuto proceduru podstoupím, ale pro změnu to zase neguje můj přítel. Je... Celý článek »

Všudypřítomné zastrašování

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, dnes jsem si v pravidelném týdeníku ze strany Babywebu přečetla, že budu stále více zapomínat a budu roztržitá. Já bych k tomu ještě dodala, že mi také pomalu ale jistě ubývá invence,co psát. Jednak je skoro... Celý článek »

Pozvolná příprava na porod

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, začíná se mi pozvolna krátit doba do porodu, který tak začíná být víc a víc hmatatelný. Popravdě je ta myšlenka zároveň vzrušující i trochu naplněná obavou. Na miminko se strašně těším, jsem přesvědčená, že je... Celý článek »

Neustále v kalupu

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, již se mi stalo zvykem, že nepíši svůj blog v neděli, kdy má normální člověk nejvíce času a klidu na cokoli, psaní nevyjímaje, nýbrž v pondělí ráno, kdy už takzvaně "honím kočku za ocas". Celý článek »

Spokojená těhule

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, v minulém blogu jsem psala o domácích porodech a dostala jsem až neočekávaný počet ohlasů. Děkuji za ně. Celý článek »

Domácí porod?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, ještě před pár týdny jsem patřila k těm ženám, které považovaly porod v domácím prostředí nikoli za šílený, ale prostě jen za velmi odvážný počin. Musím však říci, že čím více si o porodech čtu, tím více se... Celý článek »

Úklid

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, už zase je týden za námi! Strašně ten čas letí. Nedokážu si představit, že to může být ještě horší, ale každá maminka mi to říká. Je pravda, že s rostoucími dětmi si to uvědomujeme asi nejvíce. Celý článek »

Kopanec, ale elektrický

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, zažila jsem první větší strach o dítě a poté strávila krásných pár dnů na Moravě u svých blízkých a bylo mi nádherně. Celý článek »

Vnímání krásy kolem nás

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, nevím, jestli se mi to jen zdá, nebo prostě ten čas čím dál tím více letí. Už asi 5 let mám pocit, že týden uběhne stejně rychle, jako kdysi 2 dny. Dospělo to tak daleko, že mi nevadilo sedět dlouho v práci... Celý článek »

Jak na kolotoči

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Minulý týden jsem se vrátila z krásné dovolené v Chorvatsku. Bylo tam nádherně a chci si na ten ostrov ještě jednou zajet, protože byl dost vyjímečný - hodně zeleně a málo turistů, pláže čisté, moře tyrkysové... Celý článek »

Strach

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Poprvé zde píši ve strachu. Jsem na dovolené a měla bych si užívat krásných chvil, místo toho stále řeším nějaké obavy a problémy. Asi se skutečně začíná projevovat moje těhotenská psychická labilita, jinak... Celý článek »

Dovolená!

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Tento týden, respektive o víkendu, pro mne začal "nový život". V pátek jsem definitivně odešla z práce na mateřskou dovolenou. Bylo to "za 5 min 12", protože už mě ten stres a hlavně každodenní operování na sále totálně... Celý článek »

Je vše v pořádku?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, začala jsem svůj čtvrtý měsíc těhotenství, a místo abych si ho užívala, jak mě každá již zkušená těhule ujišťovala, je pro mě začátek druhého trimestru dosti stresující. Celý článek »

Ne/plodit děti?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Zatím jsem stále psala o sobě a svých pocitech, dnes bych ráda napsala o tom malém človíčku, kolem kterého se všechno, co tu píši, a celý můj další život točí a točit bude. Celý článek »

Vliv těhotenství na inteligenci ženy

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, uplynul týden a já jsem tu opět se zprávami ze svého těhotenského života. Minule jsem psala o strastech fyzických, které přináší těhotenství, dnes budu psát o strastech psychických. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené