Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro si ani nestihnu pořádně užít den a už zase usínám. Nevíte náhodou někdo, kdo mi ty dny krade?!

Po návratu z prázdnin jsme se pozvolna vrátili do našeho standardního „pražského“ fungování. Má to svoje výhody – třeba že vím, že se budou dít podobné věci v podobnou dobu. A taky nevýhody – vstáváme o něco dřív kvůli Honzíkově školce. Tuhle jsem na to chtěl vyzrát a vstal jsem už v půl šesté, ale máma nevypadala moc nadšeně. Měl jsem ten den zrovna plavání, tak asi doufala, že se předtím pořádně vyspím. A ono zrovna ne... Plavání v deset mě tak zmohlo, že jsem při obědě usnul – v židličce nad talířkem těstovin. Příště budu radši ráno dělat, že ještě spím, protože tohle se fakt moc nepovedlo.

Dnes ráno nás zas máma nechala spát déle než obvykle, a to vám byly taky šoky! Sotva jsem se rozkoukal, už mi cpala jogurt, který jsem ale ještě vůbec nechtěl, a když už bych si ho teda vzal, tak mi ho sebrala a začala mě oblíkat, že už musíme na autobus! Ještěže mě nenutila jít pěšky, ale nahodila si mě v nosítku na záda, protože bez pořádné snídaně bych tam asi sám nedošel. Takže mami, takhle taky ne! Nejlepší je budíček v sedm (plus minus maximálně pár minut).

Všechno krásně stihnu, jde to jako na drátkách: Já si v klidu nanáším jogurt do vlasů, zatímco máma popohání Honzíka do koupelny na čištění zubů a oblíkání, sama už je většinou oblečená, někdy i po snídani, a pěkně hlídá čas, abychom pak nemuseli na bus běžet. Loni to byla se začátkem školního roku docela pruda. Párkrát se stalo, že jsme bus dobíhali na poslední chvíli. Teď už jsme tak sehraní, že mě stihne i osprchovat a dvakrát převlíknout, než jdeme, a na zastávce ještě můžeme pozorovat letadla a ptáky na obloze, případně kolem projíždějící popeláře a červenou dodávku, co jezdí k našemu řezníkovi.

Ranní pobyt ve školkové šatně už máme taky zmáknutý, poslední dobou si chodím hrát do krabic s víčky od PET lahví a se zátkami od piva. Nevím, k čemu to děti ve školce vlastně sbírají, ale jako zpestření pro mladší sourozence se to hodí. Pak si s Honzíkem zamáváme přes okno, mamka mu na sklo nadýchá šest srdíček s jeho písmenky a můžeme jít na autobus. Po obědě mě zas nahodí do manduky, dojedeme pro bráchu a pak podle počasí buď jdeme pěšky pěkně procházkou až domů, nebo se kousek svezeme busem a zbytek dojdeme pěšky. Podle toho, jestli později odpoledne ještě někam jedeme, se zdržíme pro nejnutnější věci doma, nebo si dáme svačinku a jdeme na procházku po okolí, nebo něco kutíme doma a čekáme na tátu. No a pak už je večeře, koupačka a uspávání.

To je moje oblíbená část dne. Honzík se zas nějak vetřel našim do postele, takže usínáme všichni spolu v ložnici. Já se tulím s panem Opičákem a Pejskem, dám si mlíko od mámy, a za pár minut usnu. Brácha poslouchá pohádku, kterou mu máma při kojení čte, někdy si spolu ještě povídají a teď poslední dobou si Honzík oblíbil meditace na sladké usínání, máma mu je pouští na tabletu. Ještě se mi nepodařilo zjistit, o čem to je a jestli to je vůbec k něčemu dobré. Pokaždé jsem totiž hrozně rychle usnul. Až se mi povede zjistit něco víc, určitě vám o tom napíšu. ;-)

Váš Filípek


Jak to vidí máma

Když už to Filípek tak hezky naťuknul, přidám o našich rituálech svou trošku do mlýna i já.

Většinou bývá novopečeným maminkám doporučováno, aby svým dětem pomohly utvářet si denní režim s pomocí rituálů. Večerní koupání je asi nejtypičtějším příkladem rituálu vůbec. Koupací rituál funguje spolehlivě i u nás. Jakkoli můžou být kluci protivní nebo unavení, jak zaslechnou napouštění vody do vany, ženou se oba s nadšením do koupelny. Nezapomenu na situaci před pár měsíci, kdy šel Martin asi ve dvě odpoledne na WC a nezavřel si za sebou dveře. Filípek zahodil oba vláčky, co měl právě v ruce, a s radostným „do vany!“ pelášil do koupelny. Jak velké bylo jeho zklamání, když zjistil, že ve vaně se nic neděje a tatínek jen „napouští“ záchodovou mísu o metr a půl vedle. :-D

Čtěte také:

O průběhu našeho dne vás už poměrně zevrubně informoval Filip, tak asi není třeba to nějak podrobně rozvádět. Opakování stejných činností a z toho plynoucí předvídatelnost toho, co bude následovat, je bezesporu velkou výhodou, když máte malé dítě. Filípek se na změnu v našem denním režimu spojenou s Honzíkovou docházkou do školky adaptoval opravdu velmi rychle. Tehdy jako 11měsíční batolátko vděčně přijal ranní projížďku v kočárku na čerstvém vzduchu (v čase, ve kterém jsem se k tomu sama za sebe nebyla schopná dokopat), a po návratu ze školky po deváté hodině se nechal uložit k dopolednímu spánku. Měla jsem tak hodinku klidu pro sebe, na svůj rituálek – dopolední šálek „kávy“ (caro) a prolétnutí oblíbených (většinou rodičovských) webů.

Tento ranní rituál vzal ovšem poměrně záhy za své – jakmile Filípek přestal dopoledne vyžadovat spánek. Místo kafíčka a posedávání u počítače jsme se tedy společně naučili naplnit a zapnout pračku, vyndat umyté nádobí z myčky nebo na balkoně sbírat rozházené kolíčky na prádlo. Dnešní podoba ranně-dopoledního rituálu je opět jiná: Filípek už mě častěji nechá pracovat samostatně a mým vlastním tempem, zatímco on si listuje v knížkách, svačí u konferenčního stolku v obýváku nebo si vyžádá pohádku na mém počítači. Naštěstí mu stačí pár minut a nemusím tak řešit dožadování se dalších a dalších pohádek, když jedna skončí nebo usoudím, že už to stačí. Často sám po pár minutách řekne: „Nebudu koukat“ a sleze z otočné židle – přiznávám, že někdy by se mi i hodilo mít ještě o maličkou chvilku déle jen své dvě ruce. :-D

Malý a šikovný rituál máme spojený i se stolováním. Jakmile se Filípek vyšplhá do jídelní židličky, poprosí o „obleček“ – takový ten šusťákový bryndáček s dlouhými rukávy na suchý zip za krkem. Na tuto vychytávku švédského nábytkového gigantu nedám dopustit a vřele ji doporučuji všem svým těhotným či čerstvě porodivším kamarádkám. Obleček vozíme standardně všude s sebou, na víkendy, dovolené, výlety... zkrátka všude, kde plánujeme stravování náročnější než křupky nebo kousky zeleniny do ruky. A Filípek to má stejně, ptá se po oblečku, i když si jen dáváme zmrzlinu cestou ze školky (to ho s sebou ale většinou nemáme).

Pak mají kluci ovšem pár rituálů, které mě spíš přivádějí k šílenství. Ráno při obouvání se hádají, kdo si na stoličku vedle botníku sedne první. Pak se strkají u dveří, kdo otevře, kdo bude první u výtahu, kdo zmáčkne tlačítko na přivolání výtahu (lhostejno, že Filípek zatím nedokáže otevřít dveře od bytu ani přivolat výtah, stejně je třeba kvůli tomu s bráchou soupeřit). V autobuse hlásí názvy zastávek, oba. Honzík občas ještě na stopce přidá radu řidičovi: „Pozor, pane řidiči, máš tam stopku!“ (divím se, že jsme ještě nebyli vystoupeni). Jednou cestou ze školky kolem nás projelo červené Ferrari, na které jsem upozornila Honzíka. Od té doby vždy, když procházíme tímto místem nebo v jeho blízkosti vidíme nějaké červené auto, mi Filípek hlásí, že tam jede „Fedadi“. Honzík se loni ve školce každý den loučil s učitelkami frází „papapa čau na shledanou páčko páko páko“, naštěstí ji přes léto zapomněl a nahradil normálním „na shledanou“ nebo „ahoj“. No a Honzíkovo téměř neustálé omílání čísel, fiktivních jízdních řádů a časových údajů už přecházím raději bez komentáře... Není potom divu, že když oba večer konečně uspím, umlknou všechna hlášení o odjezdech vlaků a autobusových linkách, nastává čas pro dospělácké rituály: Manžel se jde „vysmradit“ na chvíli na balkon nebo si sedne v obýváku se sluchátky na uších a ponoří se do světa tónů, zatímco já si vychutnám svou oblíbenou hořkou čokoládu a chopím se háčku. ;-)

Tak zase na napsanou!

Jarka

21. 9. 2016Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Mimoňské války: Klony útočí

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že nás máma nějak moc často opouští a chodí si jen tak ven. Asi mě slyšela nebo co, protože teď byla znenadání víc doma. Měla spoustu práce… Celý článek »

Možná přijde i… odpočatá máma?

BATOLE LIVE! FILIP To se zase dějou věci na tom světě! Nějak mi ten můj vesmír přestává fungovat. Máma se občas sebere, zaúkoluje tátu, aby nás pohlídal, nakrmil, vykoupal, uspal, a klidně si odejde někam pryč. Celý článek »

Viróza sem, očkování tam

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem si myslel, že letošní konec zimy bude trochu veselejší než loni. Ale asi jsem se spletl, vypadá to, že i tentokrát si sem tam střihneme nějakou tu virózu. Celý článek »

Já se bojím!

BATOLE LIVE! FILIP To už jsou zase dva týdny v čudu? Minule jsem vám psal, když jsme byli s babičkou a dědou sami a užívali si sněhu. Celý článek »

Zimní radovánky

BATOLE LIVE! FILIP Tak mámě překvapivě nehráblo. Zatím. A angína už je taky pryč. Nakonec to nebyla taková hrůza, jak to před 14 dny vypadalo. Celý článek »

Novoroční předsevzetí

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem tu zas. Máme po Vánocích a bylo to fakt náročný. Dárků jsem dostal hromadu, ale vlastně o ně tolik nešlo. Spíše jsme se sešli zase celá velká rodina a byl to pěkný blázinec. Celý článek »

Reportáž psaná na čokoládě

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, poslušně hlásím, že jsem opět zde. Po dobu mé nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo, aspoň myslím. Vlastně jo, stalo. Byli jsme celá rodina na focení ve Fotopromě. A byl to fakt zážitek! Celý článek »

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené