Rodičovská dovolená s druhým dítětem

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Mám pracovní smlouvu na dobu určitou. Ta mně vyprší na konci tohoto roku. Tím, že plánujeme druhé miminko, se vše hodně komplikuje.

Jako nezaměstnaná nemám možnost vybrat si délku rodičovské dovolené a automaticky mně bude určena čtyřletá doba, samozřejmě s nejnižšími měsíčními příspěvky. Doma bych chtěla být rozhodně kratší dobu nežli čtyři roky, proto mně to trápí.

Pokud bych si sehnala novou práci, tak se situace příliš nevyřeší. Klárce by byl v lednu jeden rok. To znamená, že do školky ji zatím nevezmou a hlídání bohužel nemám. Přicházela by v úvahu paní na hlídání, ale to bych pak vlastně téměř všechen výdělek předala paní na hlídání a nevyplatilo by se ani chodit do práce. Čas strávený doma s Klárkou by byl rozhodně užitečnější.

Nehledě na to, že zaměstnaná bych byla jen na krátkou dobu, když bych šla opět domů na rodičovskou s druhým děťátkem. To by vůči novému zaměstnavateli nebylo moc fér. Dozvěděla jsem se, že existuje tzv. ochranná lhůta. Ta by řešila náš případ. Platí totiž, že pokud bych nastoupila na mateřskou v ochranné lhůtě, která činí 180 kalendářních dní po skončení zaměstnání, vyplácel by mně zaměstnavatel mateřskou, ačkoliv bych již oficiálně nebyla jeho zaměstnankyně.

Ochranná lhůta musí trvat ještě počátkem 6. týdne před očekávaným dnem porodu, tak bude mít budoucí maminka nárok na mateřskou, pokud v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou splnila podmínku 270 dní účasti na pojištění. Poté bych si mohla na ČSSZ nahlásit délku rodičovské dle vlastního uvážení. Tuto informaci jsem si ověřovala přímo na ČSSZ a bylo mně to potvrzeno.

Navíc jsem se dozvěděla další, pro mě velice důležitou informaci. Jelikož budu nezaměstnaná, je možné vypočítat a zvolit délku rodičovské z platu manžela, který posléze určí jako osobu, která tento příspěvek bude pobírat mně – svou manželku. To je samozřejmě pro nás lepší varianta nežli „narychlo“ zkoušet otěhotnět. Mám velkou radost, že si budeme moci zvolit délku rodičovské a tím i výši měsíčního příspěvku sami.

Nebudu sice pobírat mateřskou, ale to se holt nedá nic dělat. Zmínila jsem se zde o paní na hlídání. To je taky docela zajímavé téma. Jak vybrat správnou paní na hlídání? Nejlepší je mít na ni reference od někoho známého. Ale pokud o nikom, kdo nějakou chůvu využívá/využíval nevíme, tak je to těžké. Potom můžeme hledat jen na internetu, zkusit to a doufat, že to bude fajn dle našich představ. Doufat, že paní má opravdový vztah k dětem a nedělá to jen kvůli penězům.

To je ovšem velké riziko, do kterého se mně moc nechtělo. Navíc není jednoduché sehnat někoho na hlídání, kdo by mohl v daný den a čas, kdy vy potřebujete.

 

6. 10. 2015Pavlusha
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Velký úklid

KLUB TĚHULEK! IVČA Přes Vánoce se nám díky spoustě dobrých duší nashromáždilo poměrně dost věcí na naše miminko. Musím říci, že toho bylo tolik, že jsme z bytu měli veliké skladiště, které bylo potřeba uklidit. Celý článek »

Vánoční jízda pokračuje

KLUB TĚHULEK! IVČA Myslela jsem si, že po našem adrenalinovém Štědrém dni bude zas vše v pohodě. Že Vánoce sice budou, jako každý rok, cestovní, ale už více méně v klidu. Tak tedy ne, nebylo to tak. Asi, abychom si ty poslední Vánoce bez našeho... Celý článek »

Štastné a veselé – asi jak u koho

KLUB TĚHULEK! IVČA Vím, že se budu opakovat, ale dnes to platí asi víc než kdy dřív. Uplynulý týden byl opravdu perný a upřímně, náročný. Nejdříve práce, dokoupení všech dárků, zabalení a přesun na Mělník k babičkám.  Celý článek »

Odhalené tajemství našeho prcka

KLUB TĚHULEK! IVČA Uplynulý týden byl opět maličko hektický. Jak jsem psala minule, trošku jsem lítala po doktorech, ale mělo to i svá pozitiva. A navíc ty blížící se Vánoce, to asi nemusím nikomu vysvětlovat, že? :-) Celý článek »

Zlá, ošklivá rýmička

KLUB TĚHULEK! IVČA V minulém článku jsem psala, jak mne přepadlo nachlazení. Myslela jsem, že když je to vlastně jen rýma, tak že to víkend a jeden den dovolené spraví a v úterý už budu zas jako rybka. No to jsem se tedy spletla. :-) Celý článek »

Týden plný zážitků

KLUB TĚHULEK! IVČA Uplynulý týden byl vcelku bohatý na zážitky. Mám za sebou první focení ve fotoatelieru, navštívila jsem neteř a začínáme s tvořením návrhu naší nové ložnice, aby se tam našlo místečko i pro náš nový přírůstek. :-) Závěr týdne mi... Celý článek »

Klid a pohoda

KLUB TĚHULEK! IVČA Tak jak byl předminulý týden perný, byl ten minulý poklidný a musím říct, že jsem za to ráda. Na druhou stranu se zas hůře hledají témata k psaní. Takže tentokrát to vezmu asi trošku zkrátka. :-) Celý článek »

Perný týden

KLUB TĚHULEK! IVČA Minulý týden byl pro mne poměrně náročný. Dvě návštěvy lékařů, registrace do porodnice a sobotní oslava tátových narozenin.  Celý článek »

První screening za námi

KLUB TĚHULEK! IVČA Po necelém roce snažení se nyní i já mohu přidat do Klubu těhulek a moc se na to těším. :-) Právě jsem ve 13. týdnu naprosto bezproblémového těhotenství, za což jsem nesmírně vděčná. Takže žádné ranní nevolnosti a žádný žaludek... Celý článek »

Naposledy navštívené