Rodina nerovná se děti versus dospělí

MIMI LIVE! ANITA Dnešní článek začnu trochu netradičně. Je pondělí ráno. Včera jsem oslavila třicetiny. Sedím na pohovce. Anitka spí vedle mě v hacce (houpací vak na gumě). Cpu se dortem – jáhelníkem – který pro mě včera ráno upekl Tom a čtu knížku Koncept kontinua (jeden z mnoha dárků od Toma). Je mi báječně a už druhý den mám povznesenou, slavnostní náladu.

Fotografie z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


Ještě v sobotu, když mi bylo dvacet devět let a tři sta šedesát čtyři dne, jsem se třicetin bála. „Určitě to obrečím,“ říkala jsem si. Ale pak jsem se probudila do narozeninového dne a uviděla Toma a Anitku. A trochu jsem si chtěla vnutit pocit nostalgie, zasmutnit si nad tím, jak jsem „stará“, snažila jsem se rekapitulovat těch uplynulých třicet let. Ale víte co? Vůbec mi to nešlo. Jediný pocit, který mě zaplavil, byla radost. Jediná myšlenka, která se mi neodbytně usídlila v hlavě (a vyhnala všechny ostatní), byla: „Mám to ale štěstí, že mám tak skvělou rodinu.“ A cítila jsem se úplná. Spokojená. Mladá. A plná energie. Na pravém místě v životě. A to se, myslím, lidem nestává moc často, takže teď se snažím ten pocit podržet.

MY jsme rodina

Přemýšlím o tom, jak přirozeně uplynuly ty čtyři a půl měsíce s Anitkou. Už si ani nedovedu představit život bez ní. Nechápu řeči typu: „Pro dítě se musíš obětovat.“ „Převrátí ti život vzhůru nohama.“ „Už nikdy nebudeš svobodná‘.“ Necítím se jako oběť a nikdy jsem nebyla svobodnější. Dělám totiž přesně to, co chci – a v tom přece spočívá svoboda, ne? A jestli se můj život nějak změnil, tak snad jen tak, že je kompaktnější. A to si vůbec nestěžuji na období před Anitkou. Těch posledních třináct let s Tomem bylo báječných a neměnila bych ani den. Už to nejsme ale MY DVA. Jsme to MY TŘI. A tři je víc.

Zjistila jsem, že se k Anit s Tomem chováme podobně jako se chováme k sobě navzájem. S respektem a láskou. V tom spočívá to naše „MY“. Vlastně mám pocit, že „neaplikujeme“ žádné metody nebo přístupy a vlastně ani zatím nijak cíleně „nevychováváme“. Jen se řídíme přirozeností a intuicí. A naše noci díky tomu zaznamenaly radikální změnu.

Spíme jako zastara

Do tří měsíců spávala Anitka v pohodě v postýlce. Zezačátku se budila zhruba po třech hodinách na kojení a postupně se intervaly prodlužovaly. Když mi jednou budík ukázal pět hodin od posledního kojení, zaradovala jsem se. Taková pohoda! Oba jsme se s Tomem královsky vyspali a Tomovi kolegové v práci se nestačili divit (a ti, co mají vlastní potomky, závistivě komentovali Tomovu čilost).

Jenže pak přišel zlom. Do našich nocí se to vkradlo docela nenápadně. Anitka se začala budit častěji. Nejprve jsme to sváděli na bolení bříška. Nebo že by zase ty zuby? Pak jsme jeli na návštěvu k rodičům – že by ji rozhodilo cestování? Na Moravě ale přece spávala jako dřevo (třeba v lese na procházce vydržela v jednom tahu i dvě a půl hodiny a i noci bývaly klidnější). Po pravdě si ale myslím, že bychom se tomu prostě nevyhnuli.

Když se Anit budila už několik dní co hodinu a půl, rozhodla jsem se ji vzít do naší postele. Věčné přenášení z postýlky nevyhovovalo malé ani mně. A teď spíme všichni hezky pohromadě jako zastara. Zezačátku jsem se bála Tomova nočního převalování, aby malou třeba nezalehl. První týden jsem proto spala jako na vodě a při sebemenším pohybu muže nebo dítěte jsem se budila a ochranitelsky Anitku překrývala rukou. Ale už jsme si všichni na naši novou „spací trojku“ zvykli a dokonce se vyspím mnohem líp než dřív. Ale jestli se ptáte, tak ne, buzení a kojení (někdy spíž ožužlávání bradavky) nepřestalo. Jen je to pohodlnější a někdy ani nevím, jestli a kolikrát jsem vůbec v noci kojila (podle Toma je na mě to naše mládě přisáté skoro pořád).

„Války o moc“ u nás nebudou

Jasně, že po pár týdnech společného spaní, v nás začaly trochu hlodat Myšlenky. Nerozmazlíme si Anitku? Co když pak s námi bude spávat pořád? Neměla by nastoupit Výchova? Trochu jsem si k tématu „děti v posteli rodičů“ načetla a vybrala si to své. Z Estivillovy a jí podobných metod se mi dělá špatně. Vlastně všechny návody k naučení spaní dítěte v postýlce, které obsahují kroky jako „nechat miminko plakat“ nebo „nechat miminko samotné“, mi připadají – a ano, teď budu radikální – jako týrání.

Čím víc jsem jich nastudovala, tím bizarnější se mi jevilo pojetí rodiny prizmatem moderní doby. Jako by rodiče vedli neustálý boj se svými potomky. Jako by existovala nějaká hranice mezi dospělými a dětmi. Jedni se snaží přelstít ty druhé. Kdo nad kým vyhraje. A to teď nemám na mysli starší děti! Opravdu. Války o moc začínají u miminek. Cituji z článku o Estivillově metodě na serveru maminka.cz: „Dítě bude provádět důmyslné akce, aby vás znejistilo. Může dělat scény, zvracet, brečet...Nenechte se vtáhnout do hry.“ Jako vážně? Dítě „bude provádět důmyslné akce“? A fakt si někteří rodiče myslí, že je to ze strany miminka nějaká „hra“? Musím to vůbec ještě komentovat?

A co říkám na to, že mají podobné metody úspěch? Myslím, že jimi traumatizované děti usnou a uklidní se, protože to prostě vzdají. Rezignují. A já Anitce rozhodně nehodlám zlomit srdce. Naopak. Chci jí předat víru, že svět je prima místo. Bezpečné a příjemné. Plné doteků, tulení, lásky, neomezeného přísunu mléka. My s Tomem nejsme na jedné straně barikády a Anitka na druhé. Jsme jeden celek, jedna parta. A „rodina“ se v našem pojetí nebude dělit na oni (ty zlobivé děti, které musíme přechytračit) a my (vychovávající rodiče). A možná se teď nějaká zkušená matka nad mými slovy vědoucně usmívá a říká si: „Počkej, až bude Anitka v pubertě.“ Ale já pevně doufám, že nám tento přístup vydrží (i když to bude určitě těžší než s miminkem). A basta.

Tohle všechno ale rozhodně neznamená, že se k Anitce chováme jako k porcelánové váze. Přes den si užije spoustu aktivit: cvičím s ní na balonu, v ergonomickém nosítku se mnou vysaje celý byt, večer řádí s Tomem. A abych zjistila, jak ji ještě můžeme pohybově motivovat, začala jsem s ní chodit na cvičení pro miminka.

Nejakčnější miminko

„Ta má ale temperament,“ podotkla lektorka našeho cvičení pro miminka po první hodině. „No, po nás,“ opáčila jsem s úsměvem. Ty lekce cvičení se mi začaly zamlouvat. Anitka je sice druhá nejmladší, zato je ji nejvíc slyšet. Na nějaké klidnější cviky ji moc neužije. Dlouho se nic neděje a jen se leží na zádech? Tak to ne! Když nic, tak aspoň zkoumavě natahuje krk k ostatním miminkům (která obvykle způsobně leží a sledují své maminky), volá na ně, vesele kope nohama a mává rukama. Přesto jsem nás obě postavila před novou výzvu a na tento týden nás přihlásila na masáže pro miminka. Jsem zvědavá, jak se ten náš akčňáček nechá hodinu masírovat.

MY máme prdíky

Čím častěji jsem ve společnosti jiných maminek (jak fyzicky na cvičení, tak virtuálně prostřednictvím internetu), tím víc se mi vpíjí pod kůži nešvary, které jsem donedávna považovala přinejmenším za vtipné. Množné číslo a zdrobňování.

Zdrobnělin jsem si všimla už v těhotenství. Těhulky mají v bříšku miminka a ty mají hlavičku a ručičky a krásné prstíčky. A všechno je ťuťu a ňuňu... po pravdě mi to spíš trochu lezlo na nervy (hlavně zezačátku). Zvlášť, když maminky začnou zdrobňovat i slova, která nesouvisí s miminkem. Třeba: „Co jste měli o víkendíku na obídek?“ No, zní to normálně? Zdrobněliny se mi, aspoň doufám, daří celkem dobře kočírovat. Někdy má Anitka „břicho“, jindy „bříško“, kapeme do „oka“ i „očka“ takže zatím žádná vážnější mama-deformace.

Ještě markantnější rys velké části mamin je užívání množného čísla v případě, že mluví o dítěti. „Jé, vy už jste velicí! A máte nějaké zoubky?“ „Máme dva. Ale nemáme žádné vlásky. To vy už jste pěkně vlasatí.“ A tak dále. Dítě tak ztrácí vlastní identitu a stává se součástí rodiče (častěji matky, ale množné číslo používají ve stejném kontextu často i otcové). Někdy tak vznikají hodně vtipné situace. Když jsem například hledala něco k novorozeneckým kolikám a počtvrté jsem na nějakém diskuzním fóru četla „Máme (nebo měli jsme) prdíky“, dost jsem se nasmála při představě, jak celá rodina svorně doma prdí. A ještě o tom píše na chatu. Tak jsem se zařekla, že množné číslo budu používat co možná nejméně. A i když se tomu někdy nevyhnu, snažím se aspoň podobně směšným prohlášením vyhnout. Takže MY jsme prdíky ještě neměli.

Tak zatial. Vaše V

16. 10. 2013Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 5
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Silvulíku, děkuji za parádní a dlouhý komentář:-) je prima vědět, že někdo to má podobně jako my. Měte se s celou rodinkou parádně!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj Veroniko,

předevčírem jsem objevila tento web a hlavně tvůj blog. Přečetla jsem jedním dechem všechny tvé fantastické příspěvky a s mnohé tvé názory mi mluví z duše. Také jsem se musela pousmát nad tou spoustou podobností - náš Kuba má 4,5 měsíce, je mi 31, s manželem jsme spolu 14 let, letos jsme oslavili 4.výročí svatby. S očkováním jsme na tom úplně stejně, plně vybaveni spoustou argumentů (i raději vytisknutých), jsme se trošku s obavami společně vypravili k dětské doktorce (jelikož jsme při předcházející návštěvě zjistili, že naše skvělá paní doktorka je "očkovací typ") a také nakonec odcházeli s odkladem. Co se týká barev jsme to měli jednoduché. Tatínek je košilomil a miluje modrou. Takže jsem této vášni podlehla i já a Kuba je prostě v modré ve všech odstínech. I když jsem měla pár pokusí o kombinaci modré třeba se žlutou. Také jsme bez dudlíku, i když v našem případě jsme to tak nějak ani nezkoušeli, protože nějak nebylo potřeba. Kuba si vystačí se svými prstíky a mou nárůčí. Také ale musím čelit reakcím svého okolí, kteří mě bombardují tvrzeními, že se to bude špatně odnaučovat a že  pak URČITĚ bude ještě v pěti letech dumlat palec. Rozdělení činností během spánku je trefné a asi to takto má mnoho maminek. Příchod miminka změní veškerý pohled na rozvržení denních aktivit a občas to vyžaduje i přípravu den předem :)  (Zítra se konečně jedeme ukázat do práce. Protože jsem pracovala v jiném městě, tak to obnáší delší jízdu autem, zajistit prostor ke kojení, a to vše tak, aby byl Kuba co nejvíce v klidu - takže mám základní záchytné body promyšleny, zbytek už asi bude momentální improvizace, no uvídíme). Jinak u nás je také v oblibě houpání, ale jedině v náručí. Když byl Kuba úplně maličký, tak nám usínal pouze za kolébavé chůze, kterou jsem se musela od manžela naučit :) Teď už jsme pokročili, nemusím denně nachodit kilometry po bytě, ale pro změnu usínáme v náručí  v houpacím křesle. Naštěstí si Kuba už zvykl i usínat v kočárku, protože máme krásný moderní a hlavně fantasticky odpružený, což byl jeden z nášich požadavků, ještě než se Kuba narodil. A teď jsem se přistihla, že používám MY. Je to prostě nakažlivé. Citím se s Kubou tak spjatá, že s ním prostě cítím, dýchám, přemýšlím a mluvím v množném čísle :)

Moc díky za tvé skvělé příspěvky, které mě přiměly napsat tak dlouhý komentář. A to se na netu v diskuzích, chatech a podobných moc neangažuji.

 

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Kláro, moc děkuji za přání! A jsem ráda, že se Vám články líbí:-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak koukám, že jsem to popletla s těmi Vašimi narozeninami a příspěvek už nejde smazat ani opravit... Tak tedy - opravuji pondělí na neděli, ale srdečné přání všeho dobrého zůstává! :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Super příspěvek, ostatně jako snad vždycky! Díky za něj a vše nejlepší ke krásným pondělním narozeninám!

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené