Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


 

V jednom sedle jsme jím projeli všichni tři: Tom, Anitka i já. A ani se mi nechce sesedat. Smutným pádem bylo březnové úmrtí dědečka. A pak už jen klus, cval, trysk. V prosinci koni narostla křídla a letěl tempem tak rychlým, až se divím, že jsme se udrželi na jeho hřbetě. Zpomalil poslední adventní víkend. A svátky už byly celkem klidné (ovšem ne neakční).

Pražské Vánoce

19. prosince jsme oba s Tomem uhasili poslední pracovní hořáky. A těšili se na sobotní pražské Vánoce. I když jsme si už loni říkali, že letos strávíme Štědrý den jen ve třech, náš smysl pro rodinu (tu širší) opět zvítězil. Navíc jsme po hektickém prosinci potřebovali vypadnout z hlavního města. Na Vánoce jsme mířili na Moravu. Nejsilnější „štědrý den“ jsme ale prožili 20. prosince.

Byla pohoda. Dopoledne jsme se vypravili na trhy na Kubáň. Po obědě jsme si zdřímli – všichni tři! – v naší posteli. Už řadu měsíců se nestalo, abych si přes den dala šlofíka. Jakmile Anit zavře oči, píšu něco do práce nebo uklízím, případně vařím. Prostě na odpočinek není čas. Ale v sobotu byl. A když jsme se rozesmátí probudili do prosincového odpoledne, věděla jsem, že na tento den jen tak nezapomeneme. Tom upekl báječnou rybu a připravil zdravý bramborový salát. Pak jsme se všichni nastrojili a usedli ke slavnostnímu stolu. Po jídle zazvonil zvoneček (na mobilu) a Anitka do devíti řádila na své nové skluzavce. Jo, byly to príma Vánoce. Klidné a intimní. Jen zpupné počasí odmítalo podpořit vánoční atmosféru a urputně trvalo na své jarní náladě. Na Kubáni jsme vyfotili macešky i rozkvetlý zlatý déšť.

Moravské Vánoce

V neděli jsme se přesunuli na Moravu. Cíl: Odpočinout si na čtrnáct dní od Prahy, od práce, od počítače. To poslední se mi povedlo až druhý prázdninový týden. Navíc... odpočinkem bych naše moravské Vánoce úplně nenazvala. Jenže za to si můžeme sami. Jakmile přijíždíme do našeho Vyškova, kde jsme s Tomem zažili naše první rande, pusu, paření i láskování, začíná „to“ na nás jít. Ten neklid. Musíme navštívit všechny kámoše. Probrat vyškovské drby. Zapařit (teda teď tuto část zvládá dočasně jen Tom. Ovšem za oba.). Pokecat s rodiči. Nechat se trochu rozmazlovat a obskakovat a vykrmovat. A jezdit od jedněch rodičů ke druhým (bydlí od sebe asi dva kilometry). A do toho všeho vymýšlet program pro Anitku, aby se jí návštěva líbila. Obvykle utaháme sebe i dceru. A o Vánocích nám to vyšlo dvojnásob. Ale byl to jiný druh únavy, než jakou jsme zažívali celý prosinec. Takže to vlastně nevadilo.

Za zmínku určitě stojí náš Štědrý den. Dopoledne vzali Anit na procházku tcháni a my začali chystat večeři a vše kolem. U našich se totiž štědrovečernit začíná. Večeře číslo jedna startuje o půl čtvrté. Pak dárky. Zmrzlina. A hurá k Tomovým rodičům na večeři číslo dvě. I s mírně unavenou Anit jsme se tam objevili kolem šesté. Bála jsem se, že dcerka usne, ještě než vůbec půjdeme ke stromečku. Ale hopsinkové mléko a nové prostředí ji nakoplo. Chytila druhý dech a znovu bavila svými tanečky, roznášením dárků i upřímnou radostí – radostí z našich emocí víc než z toho, co objevila pod vánočním papírem.

Anitka je společenské dítě. A na Štědrý večer si společnosti užila. U nás si s ní hráli moji rodiče a sestra Týna. Plus celé odpoledne (a vlastně celý pobyt na Moravě) naháněla nespolečenského kocoura a krmila extrovertní fenku švýcarského ovčáka. U Tomových byla středem pozornosti kromě rodičů i sestry Miki a Tomové babičky – jak se říká u nás v (poloslovenské) rodiny – starky Vlasty. Večer padla za vlast.

Moravské Vánoce byly taky príma. Rušné a společenské. Počasí se sice ještě cukalo, jako by se pořád nechtělo vzdát své teplé polohy. Ale už bylo jasné, že zima nakonec přeci jen přijde.

Slovenský Silvestr

V pondělí jsme jeli na hory. Anitčiny první. Ve slovenských Kysuckých Beskydech jsme měli zamluvenou chatičku. Tomovi rodiče a my tři. A počasí konečně zpokornělo. Pochopilo a poddalo se. Začala zima.

První den jsme podnikli výlet oklikou po cestě nahoru na sjezdovku. Teplota: –13 stupňů. Vydali jsme se ve formaci: dva pěšky, dva na Backcountrech. A Áňa. Tu jsem nejdřív nesla v Ergu. Když usnula, přesunuli jsme ji do nových odježíškovských sáněk a vezl ji dědě Zdenko. Ani megateplé oblečení, zimní boty, dva fusaky a softshellová pokrývka Anit neochránily před zmrzlými nožkami. Po dvouhodinové túře jsme všichni rozmrzali v restauraci na vrcholu sjezdovky. A pak hurá: Svištěli jsme dolů. No, moje plužení se svištěním moc nazvat nedalo, ale image jsem si napravila druhý den na prkně. Konečně! Po dvou letech! Zkrátka hory se povedly se vším všudy. Anit si užila sáňkování, stavění sněhuláka a dokonce i koulovačku.

A teď jsme zase zpět v Praze. Pomalu vplouváme do naší příjemné každodennosti. A čekáme, co nám přinese další rok. Podle čínského kalendáře rok dřevěné kozy. Mimochodem: Četla jsem, že rok kozy je po dlouhé době nejlepším rokem pro početí. Tedy, ne že bychom naší báječné a život naplňující dcerce chtěli letos pořídit sourozence. I když... kdo ví...

A jak jste prožili svátky vy? Podělte se se mnou o zážitky v diskuzi.

Tak ať je ta vaše dvatisícepatnáctka přesně taková, jakou ji mít chcete!

Zatial. Vaše V.

7. 1. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené