Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek!
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Na vysekávání zbývající osmičky jsem měla jít jedenáctého ledna. Ale po Mikuláši se začala nebezpečně ozývat, že jsem byla donucena se objednat na zákrok na čelistní a obličejovou chirurgii dříve, aby se nic nesemlelo o Vánocích. Na zdravotní zádrhele jsem naštěstí zvyklá, že mě už nijak významně netrápí představa lednového vyndavání zapomenutého kusu kořene z dásně ani vzpomínky na bolavý advent, hlavu v ledu, polykání Paralenu (který na toto ale vůbec vůbec nezabírá) ani fakt, že jsem se prakticky vůbec nebyla schopna věnovat dětem a ty jezdily s Lukášem na služební cesty.

Stále trvající březnové počasí dalo tušit, že naše představa Vánoc strávených na zasněžené chatě byla asi trochu mimo. Asi tak od září jsem si to při svém denním snění přehrávala – jeden stromek ozdobený na zahradě, jeden uvnitř, našich osm nohou v pletených ponožkách opřených o dřevěnou ochranu krbových kamen, pohled do ohně, cukroví a absolutní klid – na to jsem se moc těšila.

Děti by mohly mít možná hezčí zážitky než během Vánoc strávených v pražském dva jedna. Jenže kromě velikonočního počasí přišly problémy se zuby a jistá rizikovost. Po dvou cyklech „je to mnohem lepší – je to horší – pohotovost – dočasná úleva – je to mnohem lepší – je to horší – další řešení zubařem (tentokrát ještě jiný zub) – úleva“ jsme se rozhodli pro jistotu zůstat v Praze, protože jsem byla naprosto nevyzpytatelná! A navíc mi chyběla energie připravit na chatě vše jaksepatří.

Pomalu jsem začala být ve větším klidu, ale Lukáš po vícedenní totální péči o děti na úkor práce musel zase začít fungovat ve firmě, že uvítal nápad jet na dva dny ke kamarádce do velkého domu. A tam jsem přenesli náš pražský chaos a na každý metr čtvereční tři hračky a něco dětského hluku. Pomalu jsem se tam probrala ze své letargie a s kamarádkou jsme zvládly upéci opravdu hodně cukroví. Děti zrůžověly venkovskou procházkou, dostala jsem adventní náladu a začala jsem mít lepší pocit, že jsem konečně schopná se dětem věnovat. Šli jsme spolu všichni tři do vany, kam by se vešlo ještě určitě několik dalších dětí nebo sto hraček. A usínání v jiném prostředí bylo zvlášť kouzelné – veliká postel a dvě haptické děti nalepené na stěně. Jako matka jsem tady dost selhala, protože jsem zapomněla dole v domě Boba s Bobkem, bez kterých spal Tomášek poprvé. Usínající dítě se mi nechtělo opustit, tak jsem si řekla, že to zvládne bez kámoše. Jenže už skoro spící celkem prudce objal místo králíka sestřičku a nepustil. Vypadali oba spokojeně, tak jsem je nechala spinkat a šla zase dolů péci.

Asi po dvou hodinách se ozval silný Kačenčin jekot. Obávala jsem se, že spadla z postele, ale jenom se chudák snažila přetočit na bříško a bratr objetí nepolevil, přestože mu křičela do ucha. Po mém zásahu a úlevě dcery Tomáš stiskl znovu – tentokrát nohy a kupodivu tak vydržely děti spát do dalšího Káčina kojení. A pak jsme to už zvládli s Bobkem.

Dodnes je mi líto, že jsem si nemohla situaci vyfotit – spokojený spící syn držící láskyplně svou sestru, která je vzteky bez sebe a nemá dost síly udělat si spaní pohodlnější. Domů se Tomášek těšil na rybičku. Obě děti civěly na naše koupelnové akvárium a tak nějak tušily, že dneska se koupat nebudou a že je něco jinak. Vánoční zážitek jsme dětem poskytli a teď zbývalo vymyslet, jak dětem vysvětlit, co se stalo s kaprem. Jak to tak bývá – někdy se zabýváme věcmi zbytečně. Než jsem stačila vydrhnout vanu, přišel Tomáš a prohlásil, že rybička uplavala. A od té doby krčí rameny.

Další večer po koupání děti chvíli zkoumaly odlivku – Tomášek vyvolával rybičku a Kačenka jen tak hučela. A od té doby chce syn koupit rybu novou, jenže červenou. A já děkuji osudu, že mu vnukl nesplnitelné přání a přírodě a prodavačům kaprů za to, že kádě s červenými kapry hledáme po ulicích marně. Taky bych si tak snadno chtěla vysvětlit každého brouka v hlavě! Tu dětskou schopnost jsem už bohužel ztratila.

Čtěte také:

Během vyhlížení Ježíška s dětmi na parapetu jsem se nechala unášet dětskou bezelstností. Ale tento nádherný rodičovský zážitek jste prožívali určitě taky. Opravdu to zatím byly nejhezčí rodinné Vánoce. Tuším, že příští rok budou ještě lepší, protože vnímám, že rozdíl mezi tím, jak Vánoce prožívá roční a dvouleté dítě, je celkem dost velký. Kačenka se dala strhnout Tomáškovým údivem i tím, jak Ježíškův zázrak vnímal on.

A naše malá? Obávám se, že má Vánoce silně spojené s cukrovím. Miluje jídlo odjakživa. A od kamarádky jsem se vrátila s několika krabicemi cukroví. Jenže jsme museli Kačenku silně krotit a všechno mi přijde minimálně trochu špatně: jíst sama cukroví a upírat ho dceři, dávat ročnímu dítěti tolik sladkého (i když je skladba proložena zdravějšími či až vyloženě zdravými verzemi), jíst cukroví potají, schovávat ho, dělat, že neexistuje... Spíš mě asi trápí moje pokrytectví. Anebo opakující se historie? Ty jez – ty nejez. To už tu bylo a asi ještě bude. Sama jím něco, co mi úplně neprospívá. Ale já jsem kvůli zubu zhubla. Nedejte si dobrotu po několika dnech na nápojích, ledu, kašičkách... Můžu, já můžu, říkala jsem si. A ozývalo se svědomí. Když vidíte dítě, které dokáže být ještě o něco šťastnější, když mu dáte vanilkový rohlíček nebo makový trojúhelník, co uděláte? Dáte? A co bych měla udělat s tím cukrovím, které ještě zbývá a není ho málo? Pozvat další návštěvu? A já jsem kvůli zubu zhubla. A Káťa spí. Můžu.

Mějte pěkný Silvestr a do nového roku ať vám a vašim dětem připlave hlavně dost zdraví.

Kateřina

30. 12. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Milá Katko, moc ráda jsem si početla Váš další článek :-) A u popisu objímajících se spících dětí jsem si úplně vzpomněla na podobný zážitek z loňského léta na "naší chalupě" - u mých rodičů. Kluci spali nahoře a my jsme se dole s mojí sestrou zakecaly. Když jsem si šla v půl třetí lehnout, našla jsem kluky přitulené k sobě, vzájemně se objímali a byli prostě úplně rozkošní. Riskla jsem to a vyfotila je. Napřed mobilem, ten to ale ve tmě nedával, takže jsem sáhla po zrcadlovce a blikla je s bleskem, připravená okamžitě tasit prso, pokud by to kluky vzbudilo. A oni mi asi chtěli udělat radost, protože spali dál a ani ten blesk a pípnutí foťáku je nevzbudilo. Dodnes tu fotku miluju a vyvolávám si ji v hlavě pokaždé, když se řežou a ječí. :-)

Užívejte si svá roztomilá batolátka a ať Vás v novém roce netrápí ani zuby, ani jiné zdravotní trable! Máte dozajista pravdu, že pro mámu je největším přáním zdravá a spokojená rodina :-)

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá čtenářko a maminko Aleno,

moc děkuji za Vaše extramilá slova a chválu. Určitě Vám mohu doporučit dívat se na to pořád z té lepší stránky. Vždycky, když děti zlobí (třeba když mi nedávno Tomášek utekl v supermarketu, protože se prostě šel podívat na stromeček, proběhl i kasami a já měla druhé dítě v kočárku, nákup, motorku a byla jsem šílená strachy), tak si řeknu, co kdybych je neměla, a všechno mě rázem přejde. 

Mějte se krásně a i já Vám přeji vše nej do nového roku - co to vlastně je pro mámu? Zdraví a hlavně zdravé děti, hodně radosti, málo stresu, nějaký ten čas na vlastní restart. Ať se Vám daří.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Milá Kateřino, dneska jsem se kvůli Vašemu blogu zaregistrovala na Babyweb, abych Vám mohla napsat. Sleduji Vás již od počátku Vašeho psaní (bylajsem ve stejném čase těhotná) a chci Vám velmi poděkovat za Vaše krásné články. Vaše příspěvky, a to se nestydím napsat, patří podle mne mezi ty nejlepší a nejčtivější, každý týden čekám na nový a těším se, až si jej přečtu. Moc se mi líbí Váš optimismus s jakým píšete. Přiznám se, že kolikrát si na Vás v některých situacích vzpomenu a říkám si, když to zmákne Katka, tak musím taky :-). Mám na mysli především nějaké ty zdravotní zádrhele, které se nám bohužel někdy nevyhnou. Například zuby, které umí pořádně potrápit anebo záda, se kterými také někdy bojuju (ovšem ve srovnání s Vámi, je to zanedbatelné). Prostě chci napsat, že mi Vaše články pomáhají se s tím mateřstvím hezky poprat a snažit se užít si jej a všechno brát z té lepší stránky. Moc Vám za to děkuji. Přeji Vám a celé Vaší rodině v dalším roce hlavně zdraví, pohodu a spustu radosti. Mějte se moc hezky. Zdravím Vás a těším se na další článek. Alena 

 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené