Sbaleno (tak napůl) :-)

KLUB TĚHULEK! JARKA Máme za sebou poslední těhotenské focení ve Fotopromě, první monitory v porodnici, rodinnou velkooslavu a před sebou poslední zhruba dva týdny těhotenství. A vy máte slíbenou tu mou tašku do porodnice, tak jdeme na to! ;-)

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Když jsem se konečně odhodlala, že tašku sbalím, zjistila jsem, že dva seznamy doporučených věcí, které jsem měla z různých zdrojů v těhotenství s Honzíkem, se někam ztratily a nemůžu je najít. Naštěstí ale naše „těhufórum" skvěle zafungovalo a jedna z maminek mi poslala elektronickou verzi toho užitečnějšího seznamu e-mailem. Druhý jsem pak našla na stránkách ÚPMD Podolí, takže jsem si mohla oddechnout. Původně jsem se bláhově domnívala, že to mám všechno v hlavě a jasně, přece vím, ne? Však za dva roky to člověk nezapomene... Pchá! Těhotenská a mateřská demence jsou pěkně podlé! :-)

V tuhle chvíli mám sbalenou jenom první tašku – na porodní sál. Druhá na oddělení šestinedělí je zatím pouze připravená, věci pěkně na hromádce (něco tedy ještě na hromádce k vyžehlení), ale už vím, co kde je a v případě nutnosti to bude v tašce v řádu minut. Pochopitelně nechybí porodnické vložky – nejlépe se mi osvědčila značka Batist Flower, byly nejpříjemnější, pěkně savé a netahaly za stehy. S Honzíkem jsem měla ještě nějaké jiné, značku už nevím, a ty byly o poznání méně příjemné, takže tentokrát sázím jedině na „batistky". Síťované supersexy porodnické kalhotky mám snad také v dostatečném množství, posledně jsem dokupovala i na první dny doma a nakonec se ukázalo, že mi ještě zbylo dost kusů pro druhý porod. Místo ručníků „na spodek" jsem si před porodem s Honzíkem na doporučení z těhotenského kurzu nakoupila ve zdravotnických potřebách perlan. Je to taková speciální textilie, která se používá např. jako podložka pod pacienty s inkontinencí v léčebnách dlouhodobě nemocných, protože velmi dobře saje. Navíc nepouští žádná vlákna, takže na utření po sprchování jako jednorázové ručníky je úplně ideální. Nemusím se obávat, že bych si pak domů nesla na vyprání znečištěné ručníky, ani jak s nimi naložit do konce pobytu v porodnici. Posledně jsem se navíc perlanem zásobila tolik, že jsem ho nastříhaný na malé obdélníčky a s vlažnou vodou používala v prvních týdnech také místo vlhčených ubrousků na otírání zadečku miminka. Pokud máte někdo děťátko hodně citlivé na různé parfemace či mýdla v ubrouscích, mohu vám perlan doporučit jako velmi šetrnou alternativu, která miminko skutečně dráždit nebude.

K samotnému porodu se mi osvědčily ještě tři věci. Sušené ovoce (meruňky a švestky, kupovala jsem tehdy bio, abych se vyhnula konzervaci pomocí siřičitanů) jako rychlý zdroj energie. Manžel mi na požádání podával malé kousky do pusy v pauzách mezi kontrakcemi, když jsem cítila, že potřebuju doplnit energii. I po porodu jsem pak byla ráda za toto malé mlsání, protože jsem měla pořád hrozný hlad. Tentokrát jsem se domluvila s mou sestrou Janou a ta mi nasušila švestky z jejich zahrady. Znám tak zdroj a vím, že jsou zaručeně bio. :-) A švestky se po porodu hodí i jako šetrné laxativum. Také jsem byla ráda, že s sebou mám balzám na rty. Nezdá se to, ale při prodýchávání hrozně rychle osychají rty. Taky jsem využila teplé ponožky na nohy. Docela mě tehdy překvapilo, jaká mi byla po porodu najednou zima! Z těhotenství jsem byla zvyklá, že miminko funguje jako taková kamínka v mém těle, bylo mi skoro pořád horko a chodila jsem i večer a za chladnějšího počasí naboso, ale už pár minut po porodu jsem byla ráda, že mě PA přikryla a manžel mi nandal ponožky. A to jsem je původně ani brát nechtěla.

Po porodu na oddělení šestinedělí a také v prvních dnech doma jsem velmi ocenila odsávačku mateřského mléka. V porodnici jsem měla půjčenou elektrickou od medely, ta byla výborná a rychlá, i když tedy zpočátku jsem vždycky valila oči, jaký to byl podtlak. Doma jsem pak používala ruční odsávačku avent. Během těch prvních přibližně 14 dní bylo odsávání nutné po každém kojení, protože mléka bylo víc, než Honzík potřeboval, a tak jsem si dělala zásobu do mrazáku pro případ nějaké nouze. Postupně se to upravilo a nabídka a poptávka byly v dokonalém souladu. Pak jsem odsávačku po dlouhých měsících klidu využila s koncem kojení, kdy už Honzík o mlíčko moc nestál a v prsu mi zůstalo třeba jen 10 ml, které tam utvořily bolestivou zatvrdlinku. Po odsátí ale bolest odezněla a bylo po problému.

Skvělou vychytávkou na kojení byl pro mě taky purelan, 100% lanolin na ošetření bradavek. I když maličká tubička (7 ml) stojí přibližně 200 Kč, neváhala jsem a koupila ho. Bradavky jsem poctivě ošetřovala po každém kojení či odsávání, a i když byly zpočátku velmi citlivé a pamatuju si na jedno kojení v porodnici, které jsem bolestí probrečela, po ošetření purelanem se kůže hojila úžasnou rychlostí. Navíc není třeba purelan z bradavek před kojením pečlivě smývat, protože miminku nijak nevadí. Kromě purelanu se mi osvědčil ještě olej weleda na masáž prsou. Je určen na podporu tvorby mléka a usnadnění kojení. Obsahuje bylinné výtažky, které pomáhají uvolnit mléko, takže před kojením stačilo jemně vmasírovat pár kapiček a mléko teklo samo. Masážní olejíček jsem uplatnila opět především v začátcích, kdy bylo třeba odstříkat dostatek mléka, aby se netvořila zatvrdlá místa a nehrozil zánět.

Na všechny tyto prostředky a pomůcky se spoléhám i tentokrát. Co mi zbylo v dostatečném množství z minula, to jsem si připravila ke sbalení, co chybělo, to už je dokoupeno a nachystáno v pokojíčku u Filípkových věcí. Až TO přijde, bude všechno po ruce a snad nebudu panikařit, co ještě vlastně chybí. Jedinou starostí v souvislosti s porodem je tak pro mě to, co poprvé nebylo třeba řešit – péče o prvorozeného. Stejně jako posledně bych samozřejmě měla ráda manžela u porodu, a tak řeším otázku, kolik času vlastně Martin celkově se mnou v porodnici asi stráví, aby doba bez obou rodičů a s tetou nebyla pro Honzíka moc dlouhá. Jako ideální načasování by se mi líbilo, kdyby porod začal během noci, aniž by se Honzík vzbudil, a nás tak jen v posteli nenápadně vystřídala teta. A do rána, než se Honzík probudí, aby byl manžel zase hezky doma a Honzík si ani pořádně nevšiml, že jsme tam s ním nebyli. No, představa je to moc hezká, teď ovšem záleží na Filípkovi, jestli v tom mamince vyjde vstříc, nebo bude mít vlastní scénář.

Mějte krásný týden!
Jarka


 

Jarka právě prožila 38. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

2. 10. 2014Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Jarko, tak Vám držím palce, ať máte bezproblémový a rychlý porod, když jste už nachystaná... Jinak s těmi ponožkami jsme to měly stejně. Já se na JIP probrala zabalená do peřiny a takové obrovské chlupaté červené deky, že jsem prý byla po narkóze namodralá od zimy. Dlouho jsem se taky nemohla zahřát, ale měla jsem jedny úžasně teplé spací ponožky, ty zachránily. Mějte se!

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Mimoňské války: Klony útočí

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že nás máma nějak moc často opouští a chodí si jen tak ven. Asi mě slyšela nebo co, protože teď byla znenadání víc doma. Měla spoustu práce… Celý článek »

Možná přijde i… odpočatá máma?

BATOLE LIVE! FILIP To se zase dějou věci na tom světě! Nějak mi ten můj vesmír přestává fungovat. Máma se občas sebere, zaúkoluje tátu, aby nás pohlídal, nakrmil, vykoupal, uspal, a klidně si odejde někam pryč. Celý článek »

Viróza sem, očkování tam

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem si myslel, že letošní konec zimy bude trochu veselejší než loni. Ale asi jsem se spletl, vypadá to, že i tentokrát si sem tam střihneme nějakou tu virózu. Celý článek »

Já se bojím!

BATOLE LIVE! FILIP To už jsou zase dva týdny v čudu? Minule jsem vám psal, když jsme byli s babičkou a dědou sami a užívali si sněhu. Celý článek »

Zimní radovánky

BATOLE LIVE! FILIP Tak mámě překvapivě nehráblo. Zatím. A angína už je taky pryč. Nakonec to nebyla taková hrůza, jak to před 14 dny vypadalo. Celý článek »

Novoroční předsevzetí

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem tu zas. Máme po Vánocích a bylo to fakt náročný. Dárků jsem dostal hromadu, ale vlastně o ně tolik nešlo. Spíše jsme se sešli zase celá velká rodina a byl to pěkný blázinec. Celý článek »

Reportáž psaná na čokoládě

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, poslušně hlásím, že jsem opět zde. Po dobu mé nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo, aspoň myslím. Vlastně jo, stalo. Byli jsme celá rodina na focení ve Fotopromě. A byl to fakt zážitek! Celý článek »

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené