Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních úmylsů nastavuje zrcadlo.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Anit nás s Tomem napodobuje téměř ve všem. A to ještě pořádně nemluví. To teprv bude zkouška sebekontroly. Protože, ač se i teď snažíme, občas nám nějaké to hrubší slůvko ujede. Nebo aspoň výraznější tón. Jsme zkrátka emotivní, expresivní extroverti. Takže ohlídat si slovník či důraz je pro nás oba v některých situacích opravdu výkon. Smysl pro mírné drama máme totiž v genetickém kódu. Má ho tam i Anit?

Ale zpět k mým chybám. Zatím s lítostí sleduji, že Anit neučím správně stolovat. Nemám vztah k vaření. Ani všem věcem na tuto činnost navázaných. A ano, jsem jedna z těch (mála) šťastných, která svému muži nemusí večer nic podstrojovat. Vlastně to u nás vypadá tak, že večer přijde Tom z práce a otázku "Co dnes bude k večeři, miláčku?" pokládám já jemu. Nutno podotknout, že Tom vaří rád. (A výtečně!) Než aby jedl ty moje rychlojídla (připravená s láskou k němu, ale bez sebemenšího entuziazmu vůči vaření), raději si nakrájí ingredience na přesně definované geometrické tvary a pečlivým přidáváním dokonale odměřených dávek koření vykouzlí lahodný pokrm sám. Promiň, Tome, teď si z tebe dělám trochu legraci, a ty jsi přitom tak báječný. Ale zase mě nenecháš nakrájet ani cibuli - že prý to dělám na příliš velké a navzájem si nepodobné kusy!

Takže vztah k vaření, doufám, zdědí Anit po Tomovi. V opačném případě jí přeji fakt šťastnou ruku při hledání partnera.

Přes den je dcera odkázaná na mé vaření (původně jsem chtěla napsat "kuchařské umění", jenže ve spojitosti s mou osobou by bylo toto sousloví asi oxymorónem). Funguji na principu zdravě a hlavně rychle. Nejčastěji vařím kuskus s rajčaty z trhů. Anit ho baští. A je téměř bez práce. Nejméně často peču. Vlastně nepeču nikdy. Tedy - nikdy neříkej nikdy - takže oprava: Nepeču SKORO nikdy. A když už jsme u těch statistik, ještě jedna nelichotivá: za kariéru matky se mi zatím podařilo proměnit v černý škraloup dna pěti hrnců. Dnes jsem mohla připočítat šestý, ale zachránila jsem ho a jsem na to náležitě hrdá.

Kromě vyváření složitých a časově náročných jídel vidím pramalý smysl také ve špinění spousty nádobí. Takže naše stolování s Anit vypadá tak, že si k ní sednu na zem, položím vedle nás hrnec s jídlem, dvě lžičky, a už se společně ládujeme. Občas se mi Anitka pokusí dát lekci správného stolování a přivede mě za ruku k židličce. Pak na ni ukazuje a slovem HAM mě pobízí, abychom aspoň někdy jedly jako slušní lidé. Tedy u stolu.

Stolování a vaření jsou mé achillovy paty. Kvůli Áně se fakt snažím obojí pozvednout aspoň na určitou úroveň. A obojí se střídavými úspěchy. Až bude jednou Anit přikusovat polorozbalený sýr k suchému chlebu a u toho si něco psát na počítači, vím, kdy to semínko začalo klíčit.

Občas taky Anit přímo učíme nevhodné věci. Teď se tomu smějeme, ale nastane čas, kdy už foukání do brčka, nošení ponožek na hlavě nebo důležité vykračování si po stole zas taková sranda nebude. A budeme muset přiznat, že máme svůj podíl.

Jenže - říkám si - rodiče nejsou stroje. Musíme projevovat emoce. Musíme se před našimi dětmi chovat jako MY. S naším smyslem pro humor. S našimi slabinami.

Takže dnes trochu sebezpytující článek. A přivedla mě k němu událost, o které jsem se vlastně ještě ani nezmínila. Anit šla ve čtvrtek na poslední dávku Pediacelu. Třetí očkování jsem řešila nejmíň ze všech. Anit už mi asi přijde velká a silná. A superzdravá. Až doteď.

Po očkování se jí rozjelo nachlazení, které asi někde dřímalo. Po injekci oslabený organismus prostě podlehl. Takovou rýmu a kašel Anit neměla! Vyčítám si, že jsem ji nesledovala líp. Mohla jsem očkování ještě odložit. Vyčítám si, že jsem ji - jako v minulých dvou případech - nepřipravovala na tuto zátěž pomocí vitamínů. A teď vařím čaje, míchám cibuli s medem a přemýšlím o chybách.

Vidět mou holčičku usoplenou a unavenou je hrozný pocit. Už aby byla zdravá! Jak léčíte nachlazení vy? Nějaké přírodní tipy? Díky za ně.

Zatial. Vaše chybující V.

12. 11. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené