Smršťování

KLUB TĚHULEK! JARKA Další týden je za námi a opět mi utekl strašně rychle! Čím to jen je, že se čas postupně, jak stárneme, tak hrozně smršťuje?

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Těsně před naším velkým stěhováním jsem řešila se švagrem otázku, jak to celé vlastně zvládne Honzík. Přesun na nové místo, nové prostředí... Od sestřenice jsem věděla, že její syn si zvykal docela dlouho, a to se jen v rámci stejného domu přestěhovali z patra do přízemí a už půl roku předem si tam chodíval hrát do svého velkého dětského pokojíčku. Měla jsem z toho tedy docela hrůzu a připravovala se na to, že bude možná několik nocí s pláčem nebo že se bude Honzík pořád hrnout ke dveřím s tím, že jako už půjdeme domů. Švagr mi ale říkal, ať jsem v klidu a že Honzík bude taky.

A řekl mi fakt zajímavou věc, o které jsem do té doby nepřemýšlela. Vlastně dvě věci. Pro takhle malé dítě jsou domov máma s tátou, a je jedno, kde to je. Mluvil ze své vlastní zkušenosti, když bylo jejich první dceři asi 15 měsíců, odjeli s mou sestrou Janou za prací do Anglie a dva roky tam zůstali. Dneska si z toho sice „malá" (je jí už 5,5 roku) nic moc nepamatuje, ale s adaptací na nové prostředí neměla až takové problémy a pokud byla s rodiči, neřešila to, kde vlastně jsou.

NAPIŠTE JARCE DO DISKUZE

A ta druhá věc souvisí s již zmíněným smršťováním času. Pro dvouleté dítě je jeden den dlouhý asi tak jako pro nás celý pracovní týden. Za den se stane tolik zajímavých věcí, tolik podnětů útočí na dětské smysly, že pro adaptaci potřebují určitě míň času než my dospělí. A tak změna, se kterou se třeba já vyrovnávám dva týdny, u něj proběhne za daleko kratší dobu. Musím dát Matějovi za pravdu, Honzík si ze stěhování nic moc nedělal. Sice ten první večer vůbec nechtěl jít spát, dostali jsme ho do postele až v půl jedenácté společně s námi, ale jinak vůbec neřešil, že spíme jinde. A jak jsem už psala, chodil tu mezi krabicemi a opakoval „doma, doma". Ráno úplně samozřejmě utíkal do kuchyně a dožadoval se snídaně, jako by se nechumelilo. :-)

My s manželem jsme se zvykáním na nové místo snad taky neměli žádné potíže. Martin pokaždé, když přijde z práce domů, s údivem konstatuje, že tady „chcíp pes" – je tu tak klidno, až je to podezřelé. Prakticky žádný městský ruch, jen občas projede naší ulici nějaké auto a asi jednou za hodinu autobus. Většina sousedů je navíc ještě na prázdninách, takže i v domě je poměrně ticho a klid. Na staré adrese bylo běžné, že sousedi nad námi chodili domů o půlnoci a dupali na chodbě, ve vnitrobloku se pořád někdo s někým hádal... Tady je největší poprask, když přijede bučíčí auto s čerstvým mlékem nebo si na pískovišti za domem hrají děti z okolí. Výhled máme do zeleně a večer usínáme při otevřeném okně a posloucháme z okolních zahrad cvrčky, sem tam zaštěká pes a ráno kokrhá kohout! Je to jako taková malá vesnička v Praze. Prostě idylka. :-)

Sice tu ještě stále fungujeme hlavně mezi krabicemi, ale kuchyně a obývák už dostaly celkem svou podobu. Až na ty chybějící dveře tedy. Dětské pokojíčky musí bohužel zatím ještě počkat, teprve až budou hotové skříně, můžeme se zbavit krabic, které jsou teď v pokojíčcích naskládané, a sestavit i dětský nábytek. A pak přijde konečně na řadu příprava výbavičky pro Filípka. Vzhledem k tomu, že mám dva měsíce do porodu, chytá mě už lehká nervozita, abych to stihla všechno nachystat tak, jak je potřeba. Zatím řádím se šicím strojem a postupně šiju závěsy do všech pokojů. Začala jsem ovšem lodžií, ta byla nejpalčivější. Je orientovaná na západ, takže odpolední a večerní slunce svítí přímo do lodžie a tím také do obýváku a kuchyně. A tak bylo nutné pořídit lehké bílé závěsy na lodžii, na dlažbu dát dřevěnou terasovou podlahu a teď to na balkóně vypadá jako v nějakém středomořském letovisku. Když svítí slunce, povlávají bílé závěsy lehce ve větru, příjemně stíní do bytu a Honzík může běhat bos v bytě i na lodžii. Už se těším na ty romantické západy slunce se sklenkou vína (no v mém případě asi ještě pár let spíš jen se sklenkou pramenité vody, ale to vůbec nevadí), milovaným mužem po boku a dětičkami klidně oddychujícími v postýlkách. To mi pak teprve přijde, jak se ten čas smrskává a každý rok utíká rychleji než ten předchozí! :-)

Mějte se krásně a užívejte si každý okamžik, strašně to uteče!
Jarka


 

 Jarka právě prožila 32. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

21. 8. 2014Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené