Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a Stříbrník), že jste zvědavá, kdy takový článek vyjde. No patrně za několik let Vám pošlu dopis, kde to všechno vylíčím. Zatím jsme skončili po krk v pšeničném poli.

Vy ostatní čtenářky, které jste stále ještě ochotné číst mé články, vězte, že ten dnešní bude proti mému obvyklejšímu pozitivnímu filtru jiný. Naše turistické pokusy jsou zatím stále takové upachtěné. Vychválila jsem tu onehdy svého syna, kolik toho bez pyskování ujde a že se mi líbí jeho taková rozhodnost – zkrátka jde, nekňourá (jako kňourá mnohdy jindy), nehledí na kilometry a nežádá, abych ho nosila. U Kačenky těžko říci – ta se chtě-nechtě povětšinou vozí nebo kráčí vedle kočárku, a když chce, tak si sedne…

Já jsem jako dítě trávila prázdniny proti Lukášovi dost turisticky – prakticky vždy jen chata, výlety, pobyt u babičky na vsi, výlety, skautský tábor a túry, výpravy se skauty a nachozených mnoho kilometrů. Proti tomu Lukáš si zakládá na tom, že na dovolené jezdil do hotelů či k moři (rád se směje mým pokusům ho trochu víc semknout s přírodou, i když mu neustále předhazuji, že jsem získala tři orlí pera a co kilometrů jsem kdy nachodila) nebo na soustředění se sporty, které kdy dělal, ale zase sportoval.

Od té doby, co máme chatu, nemáme potřebu trávit víkendy v Praze a podnikat výlety jinam a nevymýšlíme žádné dlouhé procházky s kočárky a dětmi. Paradoxně máme možná ještě méně pohybu než jindy – trávíme čas ve výseku našeho pozemku, kde je pro děti pořád dost lákadel a kde my dva rodiče máme stále co budovat. I když Káťa dokáže za odpoledne 30x obejít chalupu s kočárkem a hovoří přitom na svoje gumové miminko, s turistikou to společného moc nemá.

Tomáš většinou jezdí na zahradě na kole bez šlapek nebo je na bobku na písku. Je to tak zajetá samozřejmost, že mě Lukášův návrh dojít pěšky s dětmi do vedlejší vesnice překvapil. Taková událost! Od naší chaty do té naší oblíbené vsi (je krásná, jsou v ní památky, pro nás nesmírně levné obchody a restaurace se zahrádkou, kam můžeme s dětmi) je to 5,5 km po silnici. Ovšem Lukáš vymyslel bezpečnou trasu mezi poli a chmelnicemi, aby byla příjemná pro nás i pro děti. A taky delší. Byli bychom bývali vyrazili hned po poledním spánku dětí, kdyby… Lukáš nestál na zahradě, nepovídal si se sousedem a soustavně mě neatakoval dotazy: „Tak už jdeme“ laskavě? (To laskavě ve skutečnosti nevyslovil, ale já to slovo zřetelně vnímala a velice mě to popuzovalo). Opět je tu střet ženského a mužského přístupu nebo mateřského a otcovského? Copak nechápe, že jít asi tak 13 kilometrů s dětmi nemůžeme jen tak? Že musejí mít dost pití (kde jej vezmu mezi poli), svačinu, Tomášek náhradní kraťasy, kdyby se pokakal, Káťa náhradní plenku, vlhčené ubrousky, že musejí být nasvačené před takovou cestou, že nesmějí mít žízeň, že je musím namazat opalovacím krémem, obléknout, dát jim pokrývku hlavy, že musejí mít s sebou mikinu nebo další tričko, kdybychom se někde zasekli a byla by zima…

Vnitřně jsem soptila a snažila se ovládat a být milá – čeká nás možná krásná rodinná procházka – ale já kmitám a jsem zbytečně nervní. Můj manžel si povídá, grrrrrr. Káťu jsme naložili do kočárku, Tomáš nasedl na motorku a vyrazili jsme. Celkem dost jsem se těšila, protože se mi podařilo uklidnit se. Všechno vypadalo ideálně, těšila jsem se na společný rodinný výlet, kdy nejsme jako často sice spolu, ale zároveň rozdělení svými úkoly na chatě… Asi po půl hodině mě selankovská nálada opět přešla, protože ta romantická polní cestička najednou skončila a před námi všude vězela obilná nebo slunečnicová pole, v nichž bylo děti sotva vidět. Především náš vedoucí výpravy absolutně nevěděl, kde jsme, a já neměla ani tušení, jak z té situace ven. Bylo vedro, byla jsem zase nějak podrážděná, do toho nevědoucí manžel, vystrašené starší dítě – obilí píchá – kočárek, motorka a dítě, které najednou chce nést. Lukáš situaci rozsekl slovy, že nemůžu mít ani jedno orlí pero, natož tři… všechno je v pohodě. No jistě! Musím se zakousnout.

Čtěte také:

Po několika nefungujících systémech pohybu v poli jsme vymysleli ten nejlepší – já nesla Toma v náručí a klestila cestu (rozuměj ničila úrodu), Lukáš nějak přivázal motorku na kočárek a nesl ho v náručí nad výškou klasů! Tedy kočárek s rok a půl starým dítětem a s košem plným věcí, které jsem uznala za nezbytné. První minuty jsem byla naštvaná. Později jsem se smála a těšila ze situace. Ještě později jsem se cítila unavená a představa, že jsme se hned fyzicky vyčerpali ve druhém kilometru trasy, která byla stále víc neznámá, mě zase přestala těšit. Vysvětlete dítěti, které tráví čas brázděním pražských chodníků, na pískovišti nebo na vzorně posekané zahradě, že ocitnout se uprostřed mnoha polí je fajn zážitek. Že jsme rodiče – jeho jistota – a to by mu pro teď mohlo stačit. Protože to kňourání v kombinaci s jeho vztekající se maminkou věstí výbuch vnitřní sopky. Snažila jsem se zachovat klid a Toma jsem oslovovala „miláčku“ a dodávala jsem, že už tam budeme a dostane nanuk. Dostane cokoliv, hlavně jen ať tady nedostane vztekací záchvat.

Tomáš záchvat nedostal, já se uklidňovala překrásným výhledem na ty sopečné vrchy v dáli a Lukáš, naše jistota, našel dokonce asfaltku mezi poli. Dál nás vedl už neomylně a já byla nakonec pyšná na mého manžela hotelového typu za jeho přeměnu. Lukáš se tvářil trochu závažně, mluvili jsme tak o všem možném, na co jsme si dlouho nenašli čas. A najednou přišel s myšlenkou, kterou vám ale prozradím až v posledním článku mého blogování. Tolik síly mi nalila do žil, že jsem se tetelila a dojímala uprostřed těch chmelnic. Ve vsi jsme si sedli na zahrádku jedné sympatické hospody, kde jsme zaplatili historicky nejnižší útratu, kterou si snad pamatuji. Děti snědly nanuk a byly spokojené. Cestu domů už můj vychválený syn-chodec nezvládl a kilometr před naší chatou jsme ho museli místo Káti naložit do kočárku, kde usnul. A spal až do rána. Já jsem rozrušením nemohla usnout dlouho a jsem ráda, že jsem nakonec nevybuchla, protože třeba by to Lukáš nikdy neřekl.

Přeji vám příjemné letní výlety bez nervování.

Kateřina

13. 7. 2016Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Jarko,

díky za komentář. Pozdrav muži hotelového typu ráda vyřídím. Jak se má ale ten Váš? Snad je vše už v pořádku.

Milá čtenářko,

ano, asi je to všude stejné. Kapitola sama pro sebe jsou naše přejezdy na chatu, prakticky vše máme 2x - doma a tady, abych předešla kolizím (ale myslím, že kdybych měla klid na blení a neměla "urychlovače" za zadkem, bylo by lépe)... a ze všeho nejhorší je, když manžel urychluje čas před odjezdem tím, že třeba dá do auta nedobalenou tašku nebo vezme děti do auta a jdou napřed, abych "měla klid", takže tápu, co už odnesl... a pak přijdu vyřízená do auta a tam děti bez bot například... a přesně . "na co taháme tolik věcí?" :D no díky bohu (nebo mně?) za to, že jsme v poli měli dost pití a tak dále... // Přeji Vám co nejméně stresu při vypravování se někam a do konce prázdnin se ještě můžeme setkat zde na blogu i s překvapením.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mila Katko, dnes mi to proste neda a musim reagovat. Opravdu me Vas dnesni prispevek pobavil, zejmena stat o priprave na onu rodinnou vypravu. Tesi me, ze to je vsude stejne, na jedne strane uhnana a vystresovana zena s hlavou jako computer, aby pobrala vse "dulezite" pro vsechny mozne i nemozne situace a vsechny pripadne neprizne pocasi ci osudu, na druhe strane vysmaty muz, sedici na pohovce ci klabosici se sousedem, jako ve Vasem pripade, a naprosto nechapajici, proc ta jeho zena tam okolo nej lita jako namydlena strela, vzdyt se prece jde jen na prochazku. Cetla jsem Vas clanek i me mamce, a take pritakavala, ze tuto situaci dobre zna, a jeste dodala, ze ji vzdy nejvice vytacely tatkovy prupovidky "na co s sebou tahame tolik kramu" a "proc Ti to tak dlouho trva, s Tebou je tedy vyprava". Jinak jsem take zvedava, jake rozluckove prekvapeni pro nas chystate ...

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Katko, dneska jsem se výborně pobavila, děkuju! :-)

A jsem pěkně napnutá, co bude onou záhadnou větou na konci Vašeho blogování. Pěkně jste to na nás narafičila! NA jednu stranu se těším na ten poslední článek, a na druhou mi bude líto, že je poslední! Dokonalý tah! :-D

Mějte se krásně a zdravím manžela hotelového typu ;-)

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené