Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a klouby, cítím se nebolavě, protaženě, opáleně, skvěle. Obvykle.
foto: Fotopromě.cz

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Ale i letošní horka na mě byla prostě moc. A najednou bylo skoro zima. Aleluja! Na dně skříně jsem hledala zahrabané dlouhé rukávy, nohavice, v botníku nepáskové boty. Vyšli jsme s dětmi ven a chvíli jsme jen tak dýchali, než jsem musela korbičky zabalit do pláštěnek. Jenže obě děti vysouvaly ručičky, aby si je nechaly popršet.

Po návratu domů jsem byla přesvědčená, že přestože je srpen, musíme asi topit. Rozum mi samozřejmě dal vědět, že je to nesmysl, ale pro jistotu jsem osahávala studená kamna a nevěřila, v jakém vedru jsme to tu žili. Takový byl náraz rozdílu teplot šíleně vyhřátého bytu a změněné reality venku.

Srpen máme rádi. Je nám sympatický. Koná se retroturnaj v tenise u nás na Aritmě, kde manželky tenistů tlachají v oblečení stylu 20.–30. let 20. století a jejich stejným stylem oděné děti zamatlané od antuky zažívají tak trochu jiný den. Letos jsme si ho užili už ve čtyřech. A den po turnaji jsem oslavila další narozeniny a zase tak náhle skončilo mých oblíbených šest dní v roce, kdy jsem mladší než můj manžel.

Kolem našich narozenin (zanedlouho má druhé Tomášek) vždycky tak trošku bilancuji a zase si vzpomenu na Tomův a Kačenčin deník a píši a píši. Koukám na poslední stránky obou deníků, kam zaznamenávám, jak jsou děti velké a kolik váží… a zjišťuji, že Tomáše a Kačenku už dělí jen jedna velikost oblečení a že Tomášek byl proti Káče minidítě. A jak to přišlo?

Začalo to pár dní před mým odjezdem na chatu, kdy jsem se těšila na chatařskou dámskou jízdu, byť s jedním malým chlapíkem. V Praze pracující Lukáš se v Praze alespoň trochu prospal (i když říkal, že to ticho bylo najednou až depresivní, že tu ty dětské hry na řvaní a Kačenčiny noční jekoty tak trochu chybí). Na chatě nastal zase nový extrém naší sem tam spurtující Kateřinky.

Čtěte také:

V noci potřebovala jíst každou hodinu a kojila jsem ji vždy asi 15 minut. První pokus o spánek byly 7x kojením přerušené třičtvrtěhodinky spánku, kdy jsem nakonec nějak i pár hodin složila. Den dva to šlo vydržet, ale po týdnu jsem byla vážně celkem unavená. Nezabralo nic – ani hory večerní kaše, ani sytější umělé mléko, ani podstrkování biomoštu, že snad má možná jen žízeň, ani poctivé krmení přes den. Kolem Káti se nedá projít ani s prázdným kelímkem od jogurtu, který nesu do koše. To spouští srdceryvné: „Ajajajaj“, pláče, smutně kouká a dere se do odpadků. Jí. Pořád jí. Chce všechno. Sápe se po všem a nejvíc zklamaná byla, když zjistila, že glycerinová svíčka na stolku není žádné lákavé jídlo.

Podobně byla zklamaná, když zjistila, že v dírce po suku v dřevěné lakované podlaze na chatě nic nevyšťourá, že lidské živé koleno taky nesní, že tráva se jíst nemá, Tomáškova motorka že se jíst taky nedá, ani ochutnat, že spížní skříň na chatě sice otevře, ale nedosáhne na žádnou potravinu, že se hrnce do kuchyňské linky ukládají prázdné a čisté a ledničku, tu že ještě neotevře.

V noci jsem se s plačící holčičkou vydala na zahradu, že změníme prostředí a nakrmím ji na naší zahradní houpačce při pohupování, protože to ji vždycky uklidní. Vzala jsem s sebou videochůvičku, na které jsem měla zabraného Tomáše a přála jsem mu alespoň půl hodinky klidného spánku, jenže jsem nebyla moc statečná. Přelet netopýra mě celkem vyděsil a změna prostředí byla Kačence úplně jedno.

Obvyklé kolečko – koš se špinavým prádlem – pračka – sušárna - koš na žehlení – vyžehlení – oblečení v komodě najednou totálně selhalo, protože z komody už NAJEDNOU vytahuji oblečení, které je Kačence malé nebo ve kterém je narvaná. Přetéká. Takže z vaku-pytlů vyndávám větší a nové kousky pro tu naši velkou holku s faldíky na stehýnkách.

Bolí mě ruka a asi mám namožené šlachy, že se sem tam neobejdu bez obinadla. Děti už nejsou žádná peříčka, a jelikož si jdou stále více do podoby, třeba už nebude tak mimo celkem častý dotaz: „Jsou to dvojčátka?“ Káťa-spurtovkyně se celkem slušně dotahuje do váhové kategorie jejího bráchy. Jen jedna velikost rozdílu. Doufám, že jim zůstane, protože jinak totálně selže náš hlavní systém odívání – dědění oblečení.

Jídlu zdar a mějte se fajn!

Kateřina

26. 8. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené