Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání na houpačce. Houpy hou. Houpy hou.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Část úvodu dnešního článku jsem si půjčila z Karafiátových Broučků. Sluníčko mě nabíjí dobrou náladou a poetikou. Ovšem dnešní téma až tak idylické není. Takže se snesu na svých broučích krovkách zpět na zem a prostě to napíšu: verbální násilí na hřišti. To už jsem od malebné prózy přešla někam k bulváru – přiznávám. Ale od té doby, co s Anit zase ve velkém vyrážíme na hřiště a trávíme tam celé dny, se nestačím divit. Rodiče, prarodiče, chůvy – víc než polovina dospělých na hřišti častuje své ratolesti nevybíravými přezdívkami.

Jak jsem si toho začala všímat? Jednoduše. Anit si zamilovala houpání na houpačkách. Dokonce si kvůli své oblíbené činnosti rozšířila slovník o dvě nová slůvka: „houpy“ a „teď“. Takže když zavelí „Áňa houpy teď!“ najdeme nejbližší volnou houpačku a na další půlhodinku mám „volno“. Jen mechanicky odrážím juchající dceru a občas jí na její přání („Houpy, mňau, ryba“) zpívám „Kočky snědly kroupy“. A během toho pozoruji dění na hřišti.

Babička k asi pětileté vnučce na provazové prolézačce: „Srabíku, srabíku. Honem. Pojď. Tak se neboj, ty srabíku. Podívej, tady leze mnohem menší dítě než ty a nebojí se, ty srabíku.“

Matka ke svému zhruba dvouletému synovi: „No to snad ne! Ty špindíro! Proč se tu hrabeš v tom písku. Ty jsi špindíra jeden. Dej sem ruce. A jdeme.“

Tatínek (nebo je to strejda? to nestihnu zjistit) ke čtyřletému chlapečkovi, který sjel ze skluzavky, dole spadl a teď pofňukává: „Ty jsi nemehlo. Vždyť už jsi tady jezdil a nespadnul jsi. Neřvi a zkus to znova. Proč nechceš? Nevzdávej se, ty nemehlo.“

Taky jsme s Anit potkaly dva „počuránky“ (děti ve fázi trénování na nočník, které se prostě tak zabraly do hry, že si nestihly říct), několik „zlobidel“, jednu „hysterku“ a spoustu „prasátek“. Nejprve jsem nevěřila svým uším a tázavě se na lidi, kteří vyřkli ona slova, dívala. Usmívali se a vůbec nepochopili můj hněvivý nesouhlas. Teď – coby otrkaný starý hřišťátkový matador – už jen mírně zvednu obočí a hledím si svého. Pořád mi to přijde nepochopitelné. A smutné. Anitka občas empaticky ukáže na nějaké uslzené děťátko a důrazně mi popisuje, že „mimi pláče“. Vidíte, na „uplakánky“ bych zapomněla. Taky celkem oblíbená přezdívka.

Čtěte také:

Abych nebyla nespravedlivá a negativní: Hřiště jsou samozřejmě plná i pozitivních nálepek. Běhá tam spousta šikulků a šikulek (to je některými rodiči ještě častěji používané slovo než jméno dítěte – tedy aspoň na hřišti). A když už někdy Anit oslovím obecnou přezdívkou (byť bych se tomu nejraději vyhnula, někdy mi prostě vyjede z úst), je to vždy nějaká pozitivní.

Kromě těchto malých dramat, která pozoruji, zatímco houpu mou neuhoupatelnou dcerku, mě hřiště naučila i něco o mně samotné. K cizím dětem nebudu nikdy tak tolerantní a chápavá jako k Anit. Cokoliv udělá Anit, vidím ze svého růžového obláčku mateřství jako báječné, kreativní, adekvátní nebo alespoň omluvitelné. K ostatním dětem ovšem tak shovívavá nejsem a běda, když nějak ohrožují mou holčičku. Moc se snažím chovat se s respektem a mile, ovšem musím přiznat, že někdy (často) ze mě vyjede dost ostrým tónem pronesená věta: „Nestrkej do ní, sklouzne se sama.“ nebo: „To je její panenka, pusť.“ Zajímavé je, že to platí jen u úplně cizích dětí. Když jsme na hřišti s kamarádkami a jejich dětmi, pozoruji často opak. Jako bychom se my – maminky – snažily rovnat spory mezi našimi batolátky spíš ve prospěch toho druhého.

No, ale nejlepší strategie asi zůstane nevměšovat se, dokud to není nutné. A toho se pokusím držet. Zdá se totiž, že hřiště se – ještě na pár let – stane (za příznivého počasí) mým druhým domovem.

A ještě jedna malinká odbočka, ať nejsem tak monotematická. Změna času. Tu jarní jsem nikdy neměla ráda. Sebrala mi hodinu, která mi vždycky minimálně týden chyběla. Jenže letos je vše jinak. Anit prožívá „období časného vstávání“. Mezi pátou a šestou vždy zavelí: Jde se hrát. A tak se s Tomem střídáme a navzájem se vyháníme z postele. Kdo je na řadě? V kolik se vstávalo včera? Dnes to nedám... prosím, jdi ty. To jsou naše ranní partnerské etudy hrané v polospánku. A tak mě vlastně potěšilo, že jsme začali vstávat mezi šestou a sedmou – no není to posun k lepšímu?

Zatial. Vaše jarem okouzlená V.

1. 4. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 23
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Milé ženy,

 

děkuji za vaše komentáře pod tímto článkem. Sešlo se jich dost. Mám pocit, že už jsem napsala snad vše, co jsem napsat chtěla a nejspíš bych se jen opakovala. Nebudu proto regovat na každý komentář jednotlivě, ale pár myšlenek mě přeci jen při jejich čtení ještě napadlo. Tady jsou.

 

k reakcím na tento konkrétní článek: Nadávky a posměšky skutečně jsou verbální násilí. To jsem nevymyslela já. Záleží na kontextu, tónu hlasu, četnosti, atd. - a podle toho je vážné nebo méně vážné. Ale verbálním násilím zůstává, stejně jako i mírné plácnutí bude vždy fyzickým násilím. Jde jen o to, zda chcete, aby bylo násilí (jakékoliv) součástí výchovy vašich dětí, součástí jejich životů. Já to nechci a i když každému občas ujede nadávka nebo i nějaký fyzický kontakt, který dětem zcela jistě neublíží, já z toho určitě nebudu dělat pravidlo ani formu výhružky (udělej/nedělej...nebo ti naplácám). Nemyslím si, že děti potřebují, aby je dospělý ponižoval či mu nadával, aby se "srovnaly". Ale to je můj názor. Taky vidím rozdíl mezi naplácáním (promyšleným aktem rodičovské dominance vykonávaným na dětech plánovaně bez emotivního náboje onoho "okamžiku" naštvanosti) a plácnutím (emotivním počinem rodiče dohnaného k tomuto prostředku situací a emocemi). Prvnímu se vyhnu, druhému zcela jistě ne.

 

obecně: Zpětně jsem přečetla svůj článek a i některé starší a stále nevidím to, co některé z vás ano. Jen píšu o svém životě, pocitech, názorech. Nevyhnu se komentování různých přístupů k dětem. Nežiji v bublině. Součástí mého vlastního přemýšlení je vyhodnocování chování druhých, třídění a prosívání informací i vzorců chování, se kterými se setkávám. A tak jak myslím a žiju, i píšu. Ostatně blog je jen online deníček. Co jiného bych měla psát? Možná spíš stojí za úvahu pokusit se najít odpověď na otázku: proč se někdo cítí mým psaním být vychováván? Nejsem odborník na výchovu. Jsem matka s jedním malým dítětem, která píše o svém životě a názorech. Neříkám nikomu, ať žije jako já. Takže když mi někdo v komentářích níže doporučuje, ať se soustředím ve článcích na svou dceru - to já dělám. Témata, na která píšu, tvoří paradigma mého mateřství. Takže psát budu dál, stejně.

 

A tady mě napadla další otázka: proč - když vás "svými metodami" a "nesmysly, kterými se to v mých článcích jen hemží" zvedám ze židle - vůbec můj blog čtete? Tedy překvapuje mě to, protože soudím podle sebe - když něco hledám na internetu, tak buď vyhledávám nějaké informace, nebo se chci zrelaxovat, pobavit a odpočinout si. Články, které by mě tak rozčilovaly a tak moc nesouzněly s mým vlastním přesvědčením, bych prostě nevyhledávala. A jestli chcete doporučit opravdu dobrý blog, opět odkazuji na Fotrův blog. Je k popukání.

 

Míšo, Dano i vy ostatní, kteří naopak chápete respektující přístup (což rozhodně není totéž co liberální výchova, ovšem to vy víte:-)), díky za vaše komentáře. Přeci jen mi to dodalo trochu optimismu, že je nás "partnerských" rodičů víc. Míšo, fandím Ti se tvými dvěma ratolestmi.

 

A není nakonec nejdůležitější, abychom se cítily ve své výchově, ve svém životě dobře? Já se cítím! A jestli vy také, pak vás přece jiný názor nemůže v žádném případě vytočit:-D.

 

Krásné Velikonoce a spoustu příjemných a chvilek s vašimi dětmi!

 

Veronika

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já myslím, že tady nakonec nejde o to, která výchova je správná, ale o výchovný tón článků. V jednom z nich je psáno něco jako, že autorka nechce, aby to znělo nabubřele a jako by našla recept na tu správnou výchovu, jenže ono to tak článek od článku zní čím dál víc...:/

Obrázek uživatele Misha
Misha

Tak za sebe jako "dvou matku" dost "vitálních" dětí musím napsat ještě jednou "Veroničina" metoda uvědomělého přístupu funguje bez ohledu na charakter dětí. Je to spíš o celkovém přístupu k životu a pokud jej chceme mít plný posměšných nadávek, výchovných facek a křiku, tak to tak bude. Jsem zastáncem názoru, že na vše si člověk (v této souvislosti matka) musí přijít sám a pokud má v téhle oblasti "černo" před očima, nikdo s tím nic nenadělá. Každý je svýho štěstí strůjce a nezbývá než jít dobrým příkladem, jak nejlépe umíme a doufat, že to někoho zasáhne v dobrém slova smyslu ;-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ženy a superženy, neblázněte! Komentáře mají sloužit spíš k diskusi a asi ne k osobním útokům. A odvést pozornost od Veroniky k jiné oběti - Kateřině - to mi přijde už moc. Proč tady u komentářů k Veroničině článku? Mohu říci jenom jedno. Kateřinu znám. Dost možná je skoro superžena. Její děti jsou vychované, věnuje se jim a je to na nich vidět. Má dobrého manžela, zázemí a splnil se jí po všem, co si kvůli nemoci prožila a o co všechno přišla, životní sen. Má děti 14 měsíců od sebe a jinak by je možná neměla. Vzhledem k jejímu zdraví je to životní výkon. Nemyslím, že by tu něco malovala narůžovo. Má zkušenosti s výchovou dětí, kterým se hodně věnovala v neziskové organizaci, kde leta pracovala, a nebyly to jednoduché případy. Tak ten um zkuste někomu věřit a přát mu ho.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Naprostý souhlas :-) superžena Kateřina mě taky dostává :-) A souhlas s Gábinou z Belgie. i za mě je to nejlepší blog a Gábina mi opravdu přijde jako člověk z masa a kostí.

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Veroniku s Anitkou jsem nedávno na hřišti viděla. Zatímco její Anitka si pokojně hrála, nikam neutíkala a byla v klidu, moje děti (dva hyperaktivní kluci) opojené čerstvým vzduchem po sobě házely písek, ječely, utíkaly, vrhaly se do sebevražedných akcí, skákaly větším dětem pod kola, lezly na prolézačky, které neodpovídaly jejich věku a vůbec byly k neudržení. Takže dámy buďte v klidu. Tyto matky, co mají jedno malé hodné dítě, mě svými supernázory a moderními přístupy již nerozhodí. Realita mateřství je někde jinde. A to děti rozhodně nebiju (plácnutí poté, co dítě opakovaně skáče do silnice a partnerská domluva skutečně nezabírá, nepovažuji za bití ..), verbálního násilí také ne, špindíra nebo zlobidlo si kluci hrdě říkají sami (doufám bez újmy). Trpím na migrény, a když je hluk, tak i ty nervy někdy ujedou.

Mám pár kamarádek, které mají jedno dítě - typicky holčičku, takovou tu, co si vydrží hodiny sedět a malovat - a mají tendence srovnávat "vychovanost" dětí a výchovné metody. A když přece její Anička je rozumná a na všem se s ní dá domluvit, tak je to důsledek její výchovy a přístupu a kdo tohoto nedocílil (ne, mí kluci si nesednou ani na chvíli...), tak vychovává špatně. Některé takové matky supermatky poznají realitu, když se jim narodí přesný temperamentový opak a najednou jsou v koncích, některé to nepoznají nikdy. S takovými pak nemá cenu vést diskuze.

Princip nevýchovy znám a do určité míry jej vyznávám. Partnerská diskuze s dětmi však u nás končí ve chvíli, kdy jde o zdraví, kdy už skutečně není na místě diskutovat (po třetím ranním pokusu o odchod do školky), po několikátém "proč", když to není prostředek dětí, jak se něco dozvědět, ale manipulativní způsob, jak si udržet pozornost, a na veřejných místech. Zde již nastupuje autorita.

 

Kromě nevýchovy totiž také zastávám názor, že svoboda jedince končí tam, kde začíná svoboda jiného. Sama jsem teď byla svědkem velmi nepříjemné situace na poliklinice, kdy se v čekárně honili dva malí bráškové, lezli po vrzajících lavicích, byli hluční a z ordinací vycházeli nervózní doktoři. Matka je dlouho ignorovala (s úsměvem), pak se s nimi partnersky domlouvala (což kluci měli na háku). Když jsem pak seděla na zubařském křesle a při zákroku byl zubař nervózní, protože chlapečkové naráželi motorkou do dveří, tak zde (pardon) nevýchova nemá co dělat.

Hezký den, Martina (p.s. nick mi také nešel vložit)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Maminky, neblaznete.Clanky Veroniky jsou ctive a profesionalni a rekla bych, ze jen mirne kriticke.Uprimne nechapu, ze vas zveda ze zidle Veronika. Mne se pravidelne zvysuje tlak u clanku skutecne supermatky a superzeny Kateriny, ktere jsou od zacatku na tema ´vsechno vim, vsechno znam, jsem hvezda, mam deti 14 mesicu od sebe a mam to na haku.'Ta zase zveda ze zidle me:-)Ctu oba blogy a doufam, ze minimalne ten Veronicin tu zustane. Uz proto, ze spustil takovou diskusi, jaka tu od ´velke promeny Babywebu' pred tremi roky nebyla.

Kdyz uz jsem u te kritiky blogu-moc rada mam clanky Gabiny z Belgie, je to prijemne cteni:-)

Mimochodem, jestli to cte nekdo z Babywebu, muzete tyhle stranky zprovoznit alespon na tu puvodni uroven, pred promenou? Od te inovace tu nic nefunguje, vcetne diskusi, coz me mrzi. Vlozit prezdivku do prispevku je temer nadlisky ukol! Dekuji.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Oni ty "nadávky a kritika" nemusí znamenat psychický shazování. Někdy to to dítě opravdu potřebuje slyšet, aby ho to nakoplo nebo srovnalo. A ta moje babička, s kterou mám teď výbornej vztah, prostě znala míru, nebylo to od ní žádný léčení mindráků. (Krom toho, jak se měla chovat k tlupě vnoučat, co měly právě nápad šplhat po železničním mostě, házet po sobě bláto nebo místo spaní na zahradě ve stanu vylízt a courat se v noci po okolí?) A jasně, někdy mě to dost štvalo a kolikrát jsme se kvůli tomu i hádaly nebo jsem na ní měla vztek, ale díky tomu byl ten vztah nakonec mnohem upřímnější, protože díky těm konfliktům se mnohem líp známe, víme co od sebe můžem čekat a nemusíme se bát dávat si před sebou pozor "na hubu". Což právě musím dělat u té druhé babičky. U té jsem si nikdy nepřipadala jako dítě, spíš jako objekt...a bohužel přesně takový pocit mám z Vašich článků z Vašeho vztahu s dcerou. Proto mi ten přístup připadá tak krkolomný a nerodičovský - to dítě není bráno jako člověk, ale jako dokonalost sama, kolem které je potřeba chodit po špičkách a před kterou se sama nemůžete ukázat jako člověk. Chápu, je to jen subjektivní pocit, třeba je ten vztah v reálu přece jen vřelejší. Navíc je to opravdu Vaše věc. Ale článků jsem četla celkem dost a hodnocení jiných přístupů je v nich až až. A mračení se na lidi, co řeknou dítěti "ty špindíro", to už je snad vážně spíš vtip :) M. (Autorka příspěvku v 13:33)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Obavam se, ze se o legraci opravdu nejednalo. Pokud jste cetla vice clanku od supermatky Veroniky, nebo jste dokonce pravidelnou ctenarkou, tak Vam to musi byt jasne, jelikoz se podobnymi nesmysly jeji prispevky jen hemzi. Vcera zde nekolik ctenarek zareagovalo a dovolily si vyslovit nesouhlas s jejimi nazory, coz vyvolalo u Veroniky velkou odezvu, kritika asi do jejiho snoveho a zcela pozitivne ladeneho zivota nepatri. I z jejich vcerejsich reakci je zrejme, ze si stejne dale "jede" na sve vlne dokonalosti, a diky svemu novinarskemu umu to dokaze podat tak, abychom se mi ostatni nedokonale matky nad sebou a svymi nazory uz konecne zamyslely a prehodnotily sve zivoty. A k reakci ctenarky ze zahranici,  ta Vami opevovana vychova-nevychova, myslim, ze by stacilo si na chvili vyzkouset profesi ucitelky, a jiste by jste pak mluvila jinak, moje mamka uci na zakladni skole a jeji historky jsou nekdy opravdu "vyzivne", a vetsinou z nich vyjdou mnohem hure dnesni "moderni" rodice nez jejich deti, ktere jsou pouhym "produktem" teto nevychovy.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nezlobte se, ale opravdu se Vašimi články cítím být vychovávána. Myslím, že bude stačit když se v tomto ohledu zaměříte na svou dceru. Stále jste plná respektu k dítěti, ale nevidím respekt k jiným výchovným metodám a přístupům než k těm, které jste nevyčetla z knih. Každý rodič chce přeci pro své dítě to nejlepší a dělá jak umí. Nebo si myslíte, že jsou hřiště plná násilnických rodičů, kteří chtějí svoje dítě vlastně úplně zlikvidovat?! A říci děti srabíku nebo špindíro a označovat to za verbální násilí - to asi nemůžete myslet vůbec vážně. Byla to jenom legrace žejo?

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mila Veroniko, taky se jiz dlouho chystam, ze budu reagovat na Vase clanky. Pro me byl a je Vas blog prave jednim z hlavnich duvodu, proc jsem zacala cist BW a proc se sem stale vracim. Pokud jsem se Vami zpracovavanym tematem vylozene neinspirovala, tak jsou v clanku pro me alespon vzdy podnety k zamysleni. I nekolik knih jsem si diky Vam zakoupila a s uspechem je neco z nich jiz aplikuju, doporucuju a predavam dal. Nezijeme s partnerem v Cechach, takze situaci rodne kotline po pravde znam jen z vypraveni, ale Vas pristup je u nas (zap. Evropa) naprosto bezny - rozhodne nic extremniho. Jiz v mistnich (statnich) porodnicich se budouci rodice na pripravnych kurzech dozvidaji o kontaktnim rodicovstvi, satkovani, nesmyslnosti metody "vyplakat-to", a o tom, jak je normalni se k detem chovat s respektem apod. Vidim okolo sebe - a to nejen v mistni ceske komunite -, ze to funguje a deti se k sobe chovaji povetsinou velmi hezky. Navic nemaji strach, nevidite u nich neduveru v dospele a tim padem ani nemaji duvod si frustraci vybijet na svem okoli - ve skolce ci ve skole. Jinak terminu "slunickovani" uprimne receno moc nerozumim, ale z ceskeho internetu jsem pochopila, ze to je cosi negativniho, ze? Moc nechapu proc, mne to tedy naopak asociuje cloveka, ktery se snazi na svet divat spise z te svetlejsi, slunecnejsi stranky... A ani na me tedy Vase clanky nepusobi tak, ze byste se snad pokousela druhe poucovat ci vychovavat - jsou to prece popisy Vasich vlastnich zkusenosti, nazoru a navic je z clanku znat, ze nad vecmi kriticky premyslite a jste schopna podle situace i pristup zmenit.Rozhodne jsem nikdy nemela dojem, ze jde o rigidni rizeni se nejakymi teoretickymi, pouze z knih vyctenymi informacemi. A stejne jako Misha jsem se taky naivne domnivala, ze uz Vas pristup k vychove zacina byt i v Ceske republice do te miry bezny, akceptovany, ci aspon TOLEROVANY, ze na Vase clanky nema nikdo ani potrebu reagovat:)) Toz preju hodne energie a dalsich uspechu pri Nevychove:-))!! S pozdravem,Dana(jmeno se mi mimochodem nepodarilo vlozit, mozna proto tolik anonymnich prispivatelu)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Veroniko, moc Vas prosim, nepiste do supliku :-) Mam moc rada Vase clanky a tesim se na ne. Na neco mame stejny nazor (ockovani), neco bych rada delala jako vy, ale nejde mi to (na dcery nekdy kricim a obcas je i placnu, ale pysna na to nejsem), neco delam uplne jinak (nepouzivam nositko, nemyslim si, ze je vhodne). Vase clanky me vzdy necim obohati a pohladi na dusi.  Je hezke cist, ze je mozne "vychovavat" jinak:-) I kdyz nejsem idealni matka (a chtela bych ji byt, protoze me deti idealni jsou), materstvi si moc uzivam.

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ach, tak jsem ještě vynechala jednu anonymní uživatelku.


21:13 Já si myslím, že to, co se děje mezi rodiči a dětmi - ať to nazýváme výchova nebo jakkoliv jinak - by mělo budovat vztahy mezi rodičem a dítětem. Děti moc dobře pochopí, že máma s tátou jsou respektující, chápaví a partnerští, i když ostatní lidé takoví být nemusí. Umí rozlišovat. Učí se sociální interakcí. Vždyť nežijeme na opuštěném ostrově a ve třech letech ji nešoupneme do školky, kde bude najednou vše jinak. Mimochodem Anit už ve školce byla, dokonce má na den v týdnu i chůvu. Zažívá spoustu jiných interakcí, než s námi. A je společenská, sociálně absolutně kompetentní (dokonce nadstandardně, troufám si neskromně a zcela subjektivně tvrdit:-)). A nebudu na dítě řvát (byť je to proti mé přirozenosti a pocitům), jen pro to, abych jej připravila “na život” - na školku, kde se s ním “nebudou mazat”. No a samozřejmě budu taky pečlivě vybírat školku:-) to je jasné.

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Misho, děkuji moc za podporu. Docela mě překvapila ta smršť negativních komentářů a je mi z toho taky trochu úzko. To se opravdu lidi raději zastanou dospěláků, kteří pokořují svoje děti? Než aby souhlasili s někým, kdo takové chování odsuzuje? Asi je to tím, že hodně lidí bere mé články osobně a vztahuje to na svou výchovu - a mají pocit, že prizmatem mých článků by dělali něco "špatně". Ale já chci jen upozorňovat na obecné trendy a témata, která zrovna žiju. Ne pranýřovat konkrétní rodiče za to, že jim jednou na hřišti ujede nějaká nálepka. Ale to Ty chápeš, že:-)? Každopádně jsem ráda, že jsi přidala svůj komentář. Už jsem začínala mít trochu zoufalý pocit, že nemám pro koho psát (tedy krom Anit, ale to bych si mohla psát do šuplíku, že?). Měj se prima. Veru

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Milé anonymní uživatelky babywebu.

 

Děkuji za Vaše komentáře, které jsou jistě k zamyšlení, a dovolte mi, abych odpověděla na každý zvlášť. Vzhledem k tomu, že jste se ani jedna nepodepsala, vezmu to chronologicky tak, jak komentáře přicházely:

 

12:12 Vůbec se nemáte za co omlouvat, já Váš komentář jako kritiku neberu. Vlastně ani nechápu, za co mě kritizujete? Styl i obsah mých článků vychází z toho, jak se cítím. A já si mateřství skutečně užívám. Jakožto novinářka moc dobře chápu, že “negativní tón” (stěžování si, popisování různých problémů, atd.) je přijímáno čtenáři daleko lépe. Ale já blog nepíšu kvůli palcům nahoru nebo počtu čtenářů. Je to záznam mého života tak, jak jej prožívám a vnímám a lhát nechci a nebudu. Jednou to bude číst má dcera. Jestli Vám “moje sluníčkování” - jak to nazýváte - přijde neuvěřitelné, pravděpodobně podobné pocity jako mám já z mateřství nezažíváte. Pokud byste totiž tuto zkušenost sdílela, pak byste se nedivila. A to je mi za Vás líto. Vždyť děti nemáme proto, abychom si “stěžovaly” nebo z toho měly “problémy”. Asi je to o přístupu a já jsem zkrátka životní optimista, tak mi to promiňte. Pokud chcete číst kvalitní blog, který by byl mnohem méně “sluníčkový”, doporučuji blog fotr na mateřské: Deníček moderního fotra. Je to legrace a muž, který jej píše, si rozhodně své rodičovství neužívá tak, jako já. Ráda bych psala jako on - a měla spoustu pozitivních reakcí. Ale já své rodičovství prostě žiju jinak. Proto píšu jinak.

 

13:33 Tak nevím, jestli mé blogy čtete pravidelně, ale zdá se mi, že spíš ne. Respektující přístup, který při výchově své dcery prosazuji, není ani jedno z toho, co popisujete. A myslím, že pravidelný čtenář mých článků to musí vidět. Anit neušlapáváme cestičku ani nepoužíváme zdrobněliny (tomu jsem ostatně věnovala podstatnou část jednoho článku). Nastavujeme jí hranice. Učíme ji samostatnosti. Ale v jednom máte pravdu - nebijeme ji ani ji psychicky nijak neshazujeme nadávkami ani kritikou. Jestli si myslíte, že takováto výchova je správná (myslím ta, kterou jste popsala u babičky, kterou máte raději), je to samozřejmě Vaše věc a rozhodnutí. Nehodnotím ničí postoje ani přístupy. V blogu jen popisuji, co vyhovuje naší rodině - a to je respekt, diskuze s dítětem, partnerský přístup v situacích, ve kterých to jde. Náš přístup (protože píšu i za manžela, v tom jsme zajedno) mi nepřijde vůbec krkolomný. Proč neosobní? Proč nerodičovský? Řídím se intuicí, svými pocity. A většinou teprve zpětně zjišťuji (v různých knihách a studiích), že to, co dělám, není nic nového ani divného. Ostatně respektující přístup razili i mí rodiče při mé výchově. Nikdy jsem nebyla bita. Nikdy mě neshazovali. Mé dětství považuji za ideální a báječné a s oběma rodiči mám skvělý vztah. Rozhodně se jim svěřuji s problémy a pořád - i v dětství i dnes - máme otevřený a partnerský vztah. “Opičí láska” - tedy nadměrná ochrana dítěte a plnění každého jeho přání - je opravdu něco, co u nás nepraktikujeme a mrzí mě, že z mých blogů máte takový pocit.

 

17:45 Zde mohu reagovat jen na ten hrnec na zemi, protože jste neuvedla, jaké ostatní názory a metody Vás zvedají ze židle a hlavně proč. Takže k tomu hrnci: je to naše věc a náš styl. Blog píšu tak, jak žijeme náš najednou “dětný” život. A vlastně mě ani nenapadlo, že by se nad tím někdo pozastavoval.

 

18:24 Váš komentář mi vlastně trochu otevřel oči. Tím, že se snažím pravdivě popsat nejen svůj přístup k výchově, ale i své pocity, to možná občas vyzní tak, že kritizuji ostatní rodiče. A to nechci. Nemám na to nejmenší právo a ani si nemyslím, že existuje jeden správný výchovný přístup. Já prostě jen píšu, jak to vidím, jakým směrem bych ráda šla sama. A kdo ví, možná za nějaký čas budu zpětně pročítat své články a říkat si, jak jsem byla naivní. Jenže já píšu o svém “teď”, a to je přesně takové. Nicméně mě opravdu mrzí, že má někdo z mých čtenářů pocit, že mentoruji ostatní. Nejsem guru ani žádná nadmatka. Mám jediné - navíc ještě malinké - dítě. Nikomu nechci radit a už vůbec jej vychovávat. Když jsem ve článku popisovala to nálepkování - situace, kterých jsem byla svědkem, opravdu těm dětem z mého pohledu ubližovaly. Snažila jsem se to jen zprostředkovat. Ale ano, rodiče mohli mít špatný den, neznám pozadí těchto scén ze hřišť. Každopádně díky za zpětnou vazbu a zkusím, aby mé články nevyznívaly nijak “poučovačsky”. Protože respektuji nejen své dítě, ale i ostatní rodiče a jejich způsoby výchovy. I když se s nimi zrovna nemusím ztotožnit.

 

19:19 Možná odpověď na svůj komentář naleznete částečně i v předchozích odpovědích. Začnu od konce: děkuji za Vaše přání, já v to doufám také :-) Když s dítětem jdete na hřiště, asi předpokládáte, že se bude hrabat v písku. Takže pokud mu i přes tuto skutečnost řeknete špindíro, možná se nad tím pozastavím (omlouvám se za to, ale je to spontánní reakce, kterou nedokážu naprogramovat). Ovšem svou výchovu vedu naprosto intuitivně a většinu věcí jsem vlastně (mnohdy náhodou) našla v knihách o respektujícím přístupu, článcích o nevýchově, atd., až zpětně. Takže jsem si vlastně jen ověřila, že to, co CÍTÍM a následně DĚLÁM není něco divného (jak se mi snažili naznačit různí vyznavači autoritativního přístupu). Blog nikdy neobsáhne zcela náš život, snažím se vypichovat témata, která mě zrovna trápí, která prožívám. A samozřejmě i já někdy říkám ne (jen nad tím vždy přemýšlím a neříkám to automaticky na vše - jinak by se v některých batolecích obdobích naše konverzace skládala především z “ne”), Anit jsem tedy ještě neplácla ani na ni neřvala. Ale nevidím do budoucnosti a neodsuzuji rodiče, kteří v emočně vypjaté situaci zvýší hlas nebo dítě plácnou. Vůbec ne. Podle mě neexistuje jedna správná výchova a každá rodina by si to měla nastavit podle sebe. Naopak je umělé a jistě kontraproduktivní řídit se nějakými knihami či radami cizích - to nedělám, ale chápu, že když máte na výchovu naprosto opačný názor, přijde Vám můj přístup nepřirozený. Věřte ale, že to nemám vyčtené, ale primárně zažité:-)

19:23 Vzhledem k pěti předchozím reakcím mám pocit, že vše, co jsem mohla, už jsem napsala. Nečtu, abych vychovávala. Vychovávám intuitivně a když pak zjistím v knize či článku, že můj (náš) přístup není ojedinělý, jen mě to utvrdí v tom, že to, co cítím, není špatné. Soužití s Anit není v žádném ohledu křeč ani dodržování něčeho vyčteného :-) Naopak, je to hladký, přirozený proces plný lásky, porozumění, učení se navzájem a spousty drobných chyb, které ale (zatím) vnímám jako pozitivní součást celého velkého období v mém životě zvaného mateřství. A ještě jednou: nikoho nechci kritizovat ani odsuzovat. Tento tón se pokusím ze článků vypustit, byť se tam musel vloudit jen proto, že se snažím popsat své pocity. A upřímně, kdo nemá různé pocity z interakcí s ostatními rodiči a jejich dětmi?

Obrázek uživatele Misha
Misha

Ahoj Veru, předně díky moc za všechny články a názory - stále mě baví je číst a vidět, že jsme na podobné vlně...taky mě dlouho příjemně překvapovalo, že většina matek je podobného ražení a tvé názory prostě zapadly :-) a ejhle, nyní mě to nutí reagovat jen proto, že vidím odpor, jen proto, abych Tě podpořila ;-) Pořád mám dvě děti (holčičku stejně starou jako Anit a chlapečka 4letého) a stále mě baví výchova Nevýchovou, respektující, partnerskou a milující...a jen když přijdu do školky pro syna a vidím, jak tam pokřikují každý den někteří rodiče věty typu: dělej nebo dostaneš na zadek, ty jsi ale pitomec(když nechytne včas vchodové dveře) a podobné výroky povyšujících se dospěláků, tak mi je smutno. Co ty rodiče opravňuje se takhle chovat...? Co si z toho děti vemou do života? Není lepší je brát za partnery a na všem se společně domluvit a respektovat se bez urážek a ironických poznámek, ketré děti stejně nemůžou pochopit...? Je to přitom tak jednoduché se při výchově zamyslet...děkuji za takové uvědomělé rodiče ;-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Myslím, že výchova by měla připravovat dítě na život, jaký je, na život ve většinové společnosti - nikoliv na život na obláčku, na život se vždy chápajícími a usměvavými rodiči. Nedovedu si takové dítě představit ve škole nebo školce, kde se s ním takhle nikdo mazat nebude. Ať se to líbí nebo ne.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak že jedí ze země je jejich věc a pokud se to nestane zvykem a dítě to nebude vyžadovat třeba i ve školce, může to být pro něj dobrodružství:) Ale články na mě teda opravdu působí tak, že paní si někde přečte nějakou psychologickou studii nebo článek o škodlivosti toho či onoho, křečovitě se pak snaží postup dodržet u dcery (ale pravda, občas jí to taky ujede:) a výchovné ambice si pak vybíjí na ostatních rodičích (třeba nevraživými pohledy) a na čtenářích blogu :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Takhle vypadá výchova podle knížek a je to teda něco hrozného (aspoň pro mě). Jsem ráda, že děti vychovávám jako ČLOVĚK a ne jako KNIHA. Ano, občas mají nálepku, občas zařvu, občas je plácnu. Používám slovo NE. A kupodivu dětí žijí, a nejenom to, ač to jsou divočáci (jeden z nich ADHD), jsou to sebevědomí, komunikativní malí človíčci připravení na to, že ne vždy se svět bude točit kolem nich. Ve školce jim také nikdo nebude dávat hodinu na výběr, jestli chtějí zelenou nebo modrou bundu, než se půjde ven...a že někdy diskuze končí...A jsem opravdu ráda, že to někdo vidí stejně. Tyhle články mě upřímně dlouho frustrovaly, protože je v nich jasně znát výchovný podtón, ale po dnešním článku už je beru hodně s rezervou. Přeju Vám Veroniko, aby Vám výchova takhle nadále vycházela a stále měla tak ideální dítě. Doufám, že se na mě nebudete někde také nesouhlasně mračit, až dětem řeknu špindíro :-) 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Veronika má jistě právo "vychovávat" svoji dceru jak uzná za vhodné (i když z jejích výchovných metod rostu), ale přijde mi, že ve svých článcích ráda vychovává (v tom smyslu po staru) ostatní matky, rodiče, prarodiče a neustále se pozastavuje nad zdánlivými klopýtáními ostatních rodičů. Rodič je jen člověk, taky mu někdy ujedou nervy, má neposedné dítě, nebo špatný den. Veronika je asi nadčlověk a guru všech matek a ty jiného ražení jsou hodné opovržení. Skutečně jste asi na obláčku víc než v realitě.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Taky se k tomu chystám už dlouho, jelikož mě většina názorů a metod zvedá ze židle...nejvíc asi, když pisatelka kdysi psala, jak obědvají...dám hrnec na zem a k němu dvě lžíce a jíme z země...copak je to nějaká výchova? To už mi přijde hodně přes čáru a o ostatním ani nemluvím. Vůbec mi ten její přístup ke všemu přijde hodně zvláštní...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Taky už mi to nedá a musím reagovat. Vždyť tenhle způsob výchovy musí být hrozně krkolomný, neosobní a nerodičovský...Mám dvě babičky. Jedna byla "sluníčková", neustále používala zdrobněliny, snažila se nám "ušlapávat cestičku" a nepamatuju, že bych od ní dostala na zadek. Druhá nás cepovala jak žito, neustále nás napomínala nebo kritizovala a klidně nás ohnula přes koleno (jojo, jak verbální, tak fyzický násilí:)). Učila nás chovat se slušně, nezastávala se nás a nedala nám nic zadarmo. Hádejte, kterou z nich mám radši...A proč? Protože už jako dítě jsem to tý první prostě nevěřila a nebrala jsem jí jako autoritu. Když byl problém, nedokázala ho vyřešit rázně. (Proto jsem se jí nikdy jako dospělá ani se svými problémy nemohla svěřit, šla jsem raději za tou druhou.) Říká se tomu "opičí láska".

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobry den, Veroniko,

jiz dlouho se odhodlavam reagovat na Vase clanky. Vezmu to ve zkratce, Vase nazory tykajici se materstvi mi prijdou slusne receno "pritazane za vlasy", ani se mi nechce verit, ze vse, co popisujete, je realita. Prominte mi mou kritiku, ale proste Vam Vase "slunickovani" neverim.

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené