Strach z jídla - je to normální?

Říká se, že první tři měsíce jsou nejrizikovější a patří k těm nejvíce nepříjemným. To se mně potvrdilo. Trpěla jsem nechutenstvím, naštěstí jsem však nezvracela. Problém byl v tom, že jsem měla extrémně vyvinutý čich a ze všeho se mi zvedal žaludek. Cítila jsem dokonce psí výměšky na ulici či jak někomu smrdí nohy – no vážně. To bylo dost nepříjemné. Veškeré vůně jídel mě ošklivě dráždily. Na jídlo tedy nebylo pomyšlení. Za první trimestr je ideální přibrat 1,5 – 3 kg. Já bohužel nepřibrala nic. Často se mi stávalo, že jsem si dala pár soust jídla a ani je nedojedla.

Pekelné potíže jsem si přivodila přílišným prostudováním rad, kterých je plný internet, jaká je vhodná strava pro těhotné. Nabyla jsem dojmu, že by těhotné neměly jíst téměř nic. To, že se nemá jíst niva, hermelín a plísňové sýry obecně, to vím, ale překvapením byly další omezení/zákazy. Mezi nevhodné pokrmy patří syrové maso, jako jsou steaky (medium rare, medium), tatarák; dále mořské ryby kvůli vysokému obsahu rtuti; sushi; zmrzlina, cukrářské výrobky a pokrmy z majonézy, neboť k jejich přípravě se užívá syrových vajec; nevhodné je jíst lahůdkářské výrobky a uzeniny; jogurty pro obsah živých kultur; paštiky kvůli obsahu jater; bylinné čaje, například i máta atd. Měla jsem z toho všeho depresi.

Jednu dobu jsem měla nepřekonatelnou chuť na paštiku. Zprvu jsem odolávala, avšak, jednoho dne jsem měla po krk jíst k večeři a snídani povětšinou sladké pečivo nebo pečivo s tvrdým sýrem či měkkým salámem (kombinace jako jsou vločky s mlékem, jogurty a ovoce moc nemusím).  Řekla jsem si, že pro jednou zhřeším. Pročítala jsem obsah složení a každá paštika obsahovala játra. Vybrala jsem tedy paštiku pro děti, pro pocit, že bude nejméně nezdravá. Ovšem celou cestu k pokladně a posléze ve frontě jsem brečela. Měla jsem z toho strašně špatný pocit, výčitky a zároveň i strach, abych miminku opravdu neublížila. To je vlastně další věc – byla jsem přecitlivělá a asi ještě stále jsem. Rozbrečím se třeba i u reklamy.

Každopádně si říkám, že naše maminky i babičky jedly, na co měly chuť a nijak zvlášť to neřešily. Zároveň si však uvědomuji, že dnešní doba je jiná, než bývala. Naše mamky a babči neměly příliš velké problémy s otěhotněním na rozdíl od dnešních párů. Proč toto přirovnání při úvaze o stravě? Možná vše částečně souvisí s naší životosprávou. Dříve bývaly k dispozici zdravější produkty nežli v dnešní době. Bylo v podstatě všechno bio. Na trhu nebylo mnoho zahraničních výrobků a lidé si mnoho věcí dělali doma sami (paštiky, marmelády, zákusky aj.), potraviny se tolik nešidily (uzeniny, mléčné výrobky, maso aj.). Možná proto je tolik varování na internetu, co je nezdravé jíst. Nevím. Snažím se vystačit s méně pestrým jídelníčkem chutí.

S nadšením očekávám druhý trimestr a doufám, že mé chuťové pohárky se opět probudí.

27. 6. 2014Pavlusha
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele dencas
dencas

Milá Pavlo, já musím především říct, že kdysi neexistoval hlavně internet se všemi svými nesmyslnými "radami". To o čem píšete  je přesně to, co jsem kritizovala v jednom ze svých předešlých blogů - všechna internetová doporučení a nařízení, co jíst/nejíst a dělat/nedělat v těhotenství. Já bych Vám radila řídit se sama svými pocity a hlavcně selským rozumem a jíst, na co máte chuť. Vaše tělo si řekne samo, co chce a co ne. Já to tak dělám taky. Rozhodně se v jídle neomezuju tím, co jsem kde přečetla, ale samozřejmě plísňové sýry téměř a syrové maso úplně jsem z jídelníčku vyřadila stejně jako syrová vejce ( i když si občas při pečení nedělního moučníku neodpustím vyškrábat a sníst zbytky syrového těsta z mísy :-)). Když to shrnete, podle toho, co píšete, byste v podstatě nesměla jíst skoro nic. Zamyslete se nad tím a zbytečně se netrapte výčitkami, miminku určitě neublížíte tím, že si občas dáte paštiku. Navíc se jistě v jiném článku dočtete, jak jsou vnitřnosti zdravé a pro těhotnou prospěšné. :-)

Přeji pevnou vůli a už tolik nečtěte všechny ty nesmyslné články. :-)

Denisa

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Pavlo, určitě máte pravdu v tom, že dříve byly potraviny méně šizené, určitě taky neobsahovaly GMO kukuřičný škrob apod., tedy látky, u nichže se neví, jaký vlastně mají dlouhodobý vliv na lidské zdraví (a třeba i schopnost reprodukce). Nedivím se Vašim úvahám, v prvním těhotenství jsem na tom byla podobně. Ale myslím, že mít vyloženě strach z téměř každého jídla a trpět výčitkami, když někdy zhřešíte a dáte si třeba kousek hermelínu, opravdu nemusíte. :-)

Leckdy si tělo samo řekne, co právě potřebuje, na co má chuť... Tatarák nebo syrová vejce bych si asi odpustila, ale sem tam kousek zrajícího sýra nebo paštiku bych vážně neřešila. :-) Důležitá je i psychická pohoda a spokojenost maminky, takže pokud máte chuť na zmrzlinu, dejte si ji. Pro klid duše si raději kupte dobře mraženou zmrzlinu ve vaničce, u které si můžete ověřit složení, než točenou u stánku, kde nevíte, jak dlouho už ji ve stroji mají a jestli mají dostatečně rychlý odbyt, abyste mohla předpokládat, že je vlastně pořád čerstvá. A věřte, s dalším trimestrem bude určitě líp. Strachy pominou, citlivost na pachy snad taky. Taky ji dobře znám (na silně párfémovaná mýdla, deodoranty a na cigarety mi tedy bohužel zůstala), i nechutenství, dokonce jsem v obou těhotenstvích mírně zhubla během prvního trimestru, ale pak se to otočilo a teď už hezky pozvolna přibírám.

Užívejte si těhotenství a mějte se krásně ;-)

Jarka

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Příspěvky pro maminky a jejich dětičky

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Milé maminky, věděli jste o možnosti využít příspěvku na cvičení v době těhotenství nebo na cvičení s dětmi? Zřejmě ano. Je tedy pravda, že také záleží na tom, u které pojišťovny jste registrované.  Celý článek »

Když mléko dochází

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Jak jsem již zmiňovala, začala jsem přicházet o mléko již na konci prvního měsíce. Říkala jsem si, že by bylo fajn, kdybych Alenku kojila o něco déle nežli Klárku (tu jsem kojila necelé tři měsíce, pak již mléko došlo), ale že... Celý článek »

Ach, ty prdíky

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Alenku trápí bolesti bříška. Trpěla na to i Klárka. Tvrdí se, že nadýmání a prdíky provází více chlapce, ale bohužel obě naše holčičky jsou na to háklivé. Je to hrozné vidět miminko, jak se svíjí bolestí, jak se kroutí,... Celý článek »

Opět bez varování

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Přišlo to opět nenadále. Večer, po shlédnutí filmu, jsem šla na záchod, a ouvej! Papír byl lehce narůžovělý. Vzpomněla jsem si na poznámky z předporodního kurzu, kde zdůrazňovali – pokud je krev, jedeme ihned do nemocnice,... Celý článek »

Konečně už balím

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už konečně balím do porodnice. Jak bydlíme u manželových rodičů, nemáme všechny věci u sebe. Spoustu věcí, které momentálně nepotřebujeme, máme uskladněné u tety.  Celý článek »

3D fotografie

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Jak jsem již psala, máme se švagrovou téměř totožný termín porodu (lišíme se o jeden den). Je objednaná na 3D ultrazvuk, a to ve 34. týdnu těhotenství. Přitom ideální doba, dle mého gynekologa, je mezi 24. – 28. týdnem... Celý článek »

Co se všechno děje

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už to přišlo, dostala jsem po ránu dvakrát křeč do nohy. Ne, dvakrát za sebou, ale že se to stalo jedno ráno a pak zase jiné další ráno. Naštěstí to nebylo tak silné, jako když jsem dostala křeč do nohy s Klárkou. To si... Celý článek »

Jak naučit dítě být bez plen

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám krásnou malou holčičku. Hodnou, šikovnou a poslušnou. Když si uvědomím, co vše umí a její vrstevníci zatím ne, tak mě štěstí a pýcha na ni naplňuje dvojnásobně. Tak například, je jí rok a sedm měsíců a už si říká sama, že... Celý článek »

Bolest kostrče – musím to překonat

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám dost silnou bolest kostrče. Jedná se o bolestivé impulsy spíše v pravé části od kostrče. Je to taková jako by křeč. Nejvíce mě bolí, když mám změnit polohu vleže, např. ze zad na bok nebo zvednutí se z lehu.  Celý článek »

Přemítání nad jmény

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ještě než jsme věděli pohlaví miminka, předvybrali jsme nějaká dívčí i chlapecká jména. V okamžiku, co jsme se dozvěděli, že budeme mít opět holčičku, vytvořila jsem si tabulku jmen.  Celý článek »

A bude to, a bude to – holčička

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ano, již známe pohlaví našeho druhého miminka. Bude to holčička. Manžel si více přál chlapečka, ale je šťasten i za druhou holčičku. Říká, že holčičky více lpí na tatínkovi a jsou mazlivější. Celý článek »

Rodinné baby boom

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Z otcovy strany zažívají baby boom. Odstartovali jsme to my s Klárkou, téměř za rok a půl se k nám přidal bratránek s chlapečkem Samuelem. Celý článek »

Pozvolné přibírání

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Během prvního těhotenství jsem přeci jen měla malé obtíže. Cítila jsem abnormálně různé pachy, bylo mně z toho špatně. Sice jsem nezvracela, ale trpěla jsem nechutenstvím. Do toho jsem se, po přečtení několika článků a rad z... Celý článek »

O jednoho víc

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Měli jsme pozvanou na víkend návštěvu. Rozhodli jsme se, že si dáme tatarák. Pojala jsem ovšem podezření, zda nejsem těhotná. Čekala jsem každou chvíli menstruaci, ale nějak se nedostavovala. Koupila jsem si pro jistotu... Celý článek »

První velký úraz

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Konečně jsme se dočkali sněhu. Postavili jsme si sněhuláka, chodili bobovat a užívali si sníh. Minulý týden jsme navštívily s Klárkou naši známou. Předem jsme se domluvily, že s sebou přivezeme boby a půjdeme s Klárkou bobovat.  Celý článek »

Ohlédnutí za prvním rokem života

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Je neuvěřitelné, jak to letí. Člověk si neuvědomuje/nepřipouští, že stárne. Soudě dle sebe, připadala jsem si stále stejná od vysokoškolských let – veselá, akční, spontánní. Chodila jsem s přáteli na různé společenské i... Celý článek »

Klárčin vývoj

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Změnili jsme dětskou lékařku, abychom nemuseli neustále jezdit do Prahy. K mému překvapení jsem se dozvěděla, že paní doktorka, ač by měla zapisovat při pravidelných kontrolách výšku dítěte, tak to bohužel nečinila.  Celý článek »

Náš společný výlet

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se... Celý článek »

Náš společný výlet

Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se rozhodli rekonstruovat... Celý článek »

Šestá nemoc

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka prodělala svou první nemoc. Jednalo se o tzv. šestou nemoc (nemá přesný překlad z latiny). Vůbec jsem netušila, že nějaká taková nemoc existuje. Řadí se mezi dětské nemoci, jako jsou např. plané neštovice, příušnice,... Celý článek »

Naše malá šikanátorka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka má novou hru. Spočívá v tom, že se zaměří na nějakou osobu, kterou upřeně sleduje. Ve chvíli, kdy se na ni dotyčný podívá, začne brečet. Kdyby to dělala na cizí lidi – tak ať. Nemusí se na každého culit. Jenže ona se na... Celý článek »

Moje první léto

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Na to, že je to mé první léto, je dost horko. Teploty okolo 37 stupňů, páni. Kdyby bylo alespoň to moře, tak neřeknu. No, mám sice dětský bazének s clonou ve tvaru žáby nebo co to má jako být, tak si vlastně nemusím zas tak moc... Celý článek »

Můj první zlozvyk

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Maminka si mě asi od mých 5, možná 6 měsíců dává do velké postele, abych rychleji usnula. Je pravda, že zaberu téměř okamžitě. Trvá mně to zhruba 10–15 minut. Někdy, když nemůžu zabrat, tak je to i půlhodina, velice výjimečně... Celý článek »

Vzorná matka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Dozvěděla jsem se od kamarádek maminek, že mě obdivují. Dělám totiž Klárce veškeré příkrmy. Zatím jsem ani jeden nekoupila. Když jsem zjistila, že ostatní maminky to nedělají, blesklo mně hlavou, že jsem takový ohrožený druh.... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené