Stručná mluvnice batoletštiny

BATOLE LIVE! FILIP Hurá, konečně je jaro! Aktuálně si užívám velikonoční pobyt u babičky a dědečka na venkově a musím vám říct, je to super!

Běhám venku po zahradě, krmím s babičkou králíky, koukám na slepice a kohouta, mazlím kočku. A taky chodím vyhlížet popeláře a mávat vlakům. A sousedovic trpaslíkovi. To je vám divnej patron. Stojí v zahrádce, kouká, nic neříká a neodpovídá na pozdrav. To já, když mě někdo pozdraví, říkám „aój“ nebo „ťau“. Moc mě to baví, hlavně když vidím, jakou má máma radost, když se naučím nové slovo nebo nějakou frázi.

Včera jsem jí udělal radost s bagrem, dneska zatím ještě nevím, čím novým bych ji potěšil. Ale ono jí ke štěstí stačí fakt málo. Babička taky říkala něco o houpačce, doufám, že ji brzo vyndají z garáže a pověsí zase na strom. Loni to bylo moc prima. Akorát se teda budeme muset nějak domluvit s bráchou. My jsme dva, houpačka je jedna… No, bude to asi náročný. Honzík má zatím pořád ještě navrch, a já se většinou přizpůsobuju nebo podřizuju. A nebo hodně řvu, to celkem funguje. Ovšem až máma prokoukne, že někdy řvu jen preventivně, i když mi brácha nic nedělá, tak budu mít asi utrum.

Venku je to prima. Kromě krmení zvířátek a houpačky skýtá zahrada prarodičů ještě další batolecí potěšení: pískoviště. Zatím je ještě přikryté, ale doufám, že bude během Velikonoc natolik hezké počasí, že mě dospělci na písek aspoň na chvíli pustí. Viděl jsem taky hromadu bábovek, lopatičky a hrabičky, to bude prostě parádička. Skoro snad i lepší než hrnce a pokličky. Jdu se na to všechno posilnit odpoledním spánkem.

Mějte se báječně a krásné Velikonoce!

Váš Filípek


Jak to vidí máma

Hurá, konečně je jaro! Po několika týdnech nuceného domácího vězení (v mém případě i s antibiotiky) jsem sluneční paprsky a čerstvý vzduch už potřebovala jako sůl. A kluci taky! Na prvních krátkých procházkách po nemoci pookřáli, a velikonoční pobyt mimo město jim vyloženě svědčí. Navíc tu mají obě babičky, tedy jak babičku tak i prababičku, což si hlavně Honzík užívá. Chudák babi Dáda bude mít asi do večera hlavu jako pátrací balón, protože Honzík téměř bez ustání mluví, a to je teprve pátek! Asi bude v pondělí opravdu ráda, že Velikonoce končí a jedeme zase domů. :-D

Těším se na velikonoční koledu. Tady na vsi se ještě dodržuje tradice s pomlázkami a barvením vajíček. Jako děti jsme s mojí sestrou a dětmi ze sousedství chodily každé velikonoční pondělí koledovat vajíčka. Napřed jsme doma s mamkou v neděli uvařily, obarvily a nazdobily kolem 40 vajec pro koledníky, kteří v pondělí přišli k nám, abychom jiných 40 obarvených uvařených vajec donesly „z pomlázky“. Občas se mezi nimi našlo i nějaké bílé syrové vajíčko, to když jsme opravdu poctivě obešly všechny domy a překvapily staré babičky, které už vajíčka nebarvily. Vždycky jsem ale jako dítě měla větší radost z vajíček než cukrovinek, čokoládových tyčinek nebo bonbónů. Nevím, jak to mají dnešní děti. Podezírám Honzíka, že by taky dal přednost čokoládovému Kinder vajíčku před krásnou velikonoční kraslicí. Uvidíme v pondělí.

Pro Filípka to bude koledovací premiéra, loni to prospal v kočárku a o pomlázce neměl ani tušení. Honzík statečně máchal obrovskou pomlázkou a nadšeně si ládoval do košíčku vše, co hodní sousedé nabídli. Letos máme připravené kratší proutky, snad se mi pomlázky pro kluky povedou a budou velikostně odpovídat těm našim dvěma raubířům. Jen s tou koledou to bude asi trošku složitější. Honzík se básničky moc učit nechce, a Filípek se sice učí každý den něco nového, ale na koledu to ještě nebude. Možná to budu muset odříkávat za ně. Měla bych zapátrat v paměti a oprášit zašlé velikonoční koledy. Jaké jsou vaše oblíbené? Třeba se u vás říkají jiné, než jaké znám z dětství já.

V dnešním příspěvku jsem se chtěla ale zaměřit ještě na jednu oblast – jak ostatně nadpis napovídá. Všimla jsem si totiž, že spousta výrazů, které Filípek používá, je velmi podobná nebo úplně shodná s těmi, které v podobném věku používal Honzík. A když jsem se na to téma bavila s jinými maminkami, našly jsme několik naprosto totožných výrazů! Usoudila jsem, že batoletština má nějaká univerzální nepsaná, ale přitom velkou spoustou batolat uznávaná a dodržovaná pravidla. Nejen, že většina batolat používá otázku „Totoje?“ (Co to je?), ale třeba autobus je minimálně u tří dětí, které znám, „apů“ (z toho dva jsou naši kluci).

Filípek používá „apů“ velice často - když jsme venku, komentuje každý projíždějící autobus (a že jich u nás jezdí fakt hodně). Honzík začínal s „apů“, posléze se to vyvinulo v „aputop“ a až pak z toho byl normální autobus. Jméno Honzík má taky svůj postupný vývoj. Filip je momentálně ve fázi „Hodí“. Jeho starší bráška taky začínal takhle, a přes „Hondí“ a „Hondík“ se dopracoval k Honzíkovi. Moje mladší neteř Terezka, dnes přesně čtyřletá, prošla úplně stejným postupem. Svému bratranci navíc ještě říkala „Hondíčku“, což bylo obzvlášť roztomilé. Pak tu máme ještě spoustu výrazů, které si asi každé dítě vymýšlí podle svého. A je na nás matkách, abychom je dostatečně hbitě rozluštily. A pokud třeba zapomeneme babičky vybavit slovníčkem, může být o zábavu postaráno.

Moje mamka dodnes vzpomíná, jak stála s asi dvacetiměsíčním Honzíkem naproti na nádraží, čekali spolu, až pojede rychlík, a Honzík komentoval vše, co na nádraží viděl. A pořád dokola opakoval „kataní vak“. Babi chudák nechápala. Honzík postupně přidával na hlasitosti a dramatické gestikulaci, ale babička se prostě nechytala. Že jde o vlak, bylo jasné od začátku, ale co je „kataní vak“, to jí pořád nešlo do hlavy. Když konečně řekla „nákladní vlak“, Honzík si prý viditelně oddychl, že to s babičkou přece jenom nebude ještě tak zlé. Já jsem se před pár dny cítila podobně s Filípkem. Dojídal u stolu svou večeři, a když už byl hotov, natáhl ke mně ruce a prohlásil „puchu“. První tři zopakování jsem nevěděla, co chce. Pak mi docvaklo, že mi chce dát pusu. A nejen mně, hned jak olíbal mámu, pelášil ke gauči za tátou a bráškou, a křičel „puchu, puchu“. Takže teď, když přijde tatínek z práce domů, říkám si i já o „puchu“. Vůbec si rozšiřuju slovník o zajímavé výrazy: „popepí“ (popeláři), „tukák“ (tučňák), „tatoj“ (traktor), „tobejn“ (kombajn), „papope“ (papoušek) a mnoho mnoho dalších.

Mými oblíbenými jsou především „Pípe“ (Filípek) nebo třeba „Hodí hají“ – překlad asi netřeba. Každým dnem zkrátka žasnu, co všechno už Filípek dokáže říct, čeho si všímá a jak na to dokáže slovně reagovat. Co na tom, že většinou mu rozumím jen já, a částečně rodina. Teď mají pár dní příležitost k tréninku batoletštiny i obě babičky a děda. Doufám, že si to užijí stejně jako náš hlavní aktér (a já). :-)

Užijte si svátky jara!

Jarka

27. 3. 2016Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Milá Katko, Velikonoce byly super, krásně vyšlo počasí, takže jsme mohli nechat kluky vyřádit na zahradě, došlo i na pískoviště a houpačku, Honzík začal prohánět odrážedlo... A koleda byla více než povedená :-D Rozepíšu se v příštím článku ;-)

Kačence určitě dopřejte, aby chodila koledovat s kluky ;-) U nás se vždycky tradovalo, že malé holčičky můžou, tam je to v pořádku, a když už jsme byly starší, užily jsme si z druhé strany - dodnes si pamatuju ta jelita, co jsem mívala na nohách od drsnějších kluků z okolí. Na hodinách tělocviku se spolužačky kolikrát divily, co mi to tak "zdobí" stehna... Ale až tak drsné zážitky snad Kačenku přece jen nečekají ;-)

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Jarko, na té batoletštině přeci jen něco bude - spíš vidím shodu s Tomášem, zato Káťa je nějaká vzornomluvčí a kromě její věčné prosby o TUC (což je zkomolené SUK alias sojový suk) se snaží mluvit podezřele přesně. I my dost jedeme v "otoje." A jaké byly nakonec Velikonoce? My je strávili taky venku, kde se tradice držely - akorát vy máte dva kluky, zato já jen jednoho koledníka a holčičku, kterou chodili symbolicky vyšupat a ona to naprosto neocenila, přestože měla samozřejmě i svou pomlázku a něco vykoledovala - "oficiálně" šel po chatách jenom Tomášek s kamarádem a sousedem... takže to pro příští rok asi genderově vyrovnám

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené