Tak a DOST!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tento náš domácí a poslední šestinedělní týden poznamenal test Babywebu: Jste líný rodič?!

Myslela jsem si, sedíc doma v depresi na téma „jak jsem špatná matka", (neboť můj starší syn se za posledních 6 týdnů života své maličké sestry naučil hrát si převážně sám a vystačit si), že z testu budu odcházet s ještě větší depresí, nálepkou „líná matka" a donutí mě to něco na tom změnit.

Omyl je pravdou. Nezměnil. Naopak. Rozesmál mě a uklidnil.

Nejen, že jsem se nasmála hned u první otázky (kdo měl to srdce někdy budit své dítko jen, aby jej převlékl, je podle mě teda doslova kruťás :o) ), ale u té s rýžovou sušenkou už jsem se válela smíchy po zemi a věřím, že sražené mléko se nás netýká jen proto, že vlastníme na mléko jen jedinou lahvičku, kterou Mítačut akceptuje, tedy je stále na svém místě a permanenci. Než jsem došla na konec testu, byl mi jasný záměr... Zjistit, že jste báječní tací, jací jste.

Jsem úplně normální rodič, co by se zvencnul, kdyby všechno dělal správně a dokonale. Tuším, že nedokonalí byli i mí rodiče, ale já si pamatuju jen striktní dodržování některých zvyků (nedělní koupání a mytí hlavy – než si hlavu umyl celý panelák a nebyla teplá voda u nás v šestém patře, později přezouvání bot z verandy do obýváku a kamkoli jinam a nucení šlápnout z bačkůrky rovnou do botičky a žádné pošlapkávání okolo, aj.), až mi to i dneska leze na hlavu, a to přitom sama dělám, co zrovinka chci, když se nikdo (myšleno mutr) nedívá. Bílé ponožky nebílé ponožky, podlaha plná trávy nebo ne... a mezi námi, bílé ponožky se mi perou mnohem lépe, než třebas modré.

No uznejte. Po dítěti těžko můžu chtít, aby se přezouvalo tam, kam se já přezouvám jen sporadicky a ještě ho přerušovat v nějaké záživnější činnosti a vyprávění příběhu jen proto, aby udělalo takovou banalitu a vyhovělo mi, tj. aby vlezlo z botičky rovnou do bačkůrky a obráceně, nebo mu tam tu nožičku začít rovnou cpát, popřípadě na něj v polovině jeho vtipného vyprávění tohle začít řičet... mě tenkrát v takovém případě jakákoli chuť něco mojí mutině vyprávět, přešla. Navíc vysvětlit, že dovnitř se neleze jen v mokrých, špinavých a jinak špínu zanechávajících botách, stejně tak jako v bačkůrcích jít ven, když je sucho, je bezproblémové a veskrze mnohem snadnější, než vysvětlit svůj křivý obličej... navíc, když vám na tom vlastně ve skutečnosti nesejde.

(Mně je to například jedno skoro stejně, a nechce se mi proto okřikovat dítě, jako když si hraje se svými magnetky z lednice tak, že je pokládá na zem a dělá z nich řadu. Co na tom, že na zem se nepřilepují? Jeho magnetky, jeho hra, jeho pravidla. Jediným mým pravidlem je, že se pak vrátí po hře zpět na lednici, aby je tam příště zase našel. Kde by byla dětská fantazie, kdyby si se vším hrál jen tak, jak se s věcmi a hračkami hrát má? Hraček určených jen k jedné jediné hře je dnes víc, než dříve. Už si nehrajeme s dřívky jako s panenkami, dnes každá alespoň jednu panenku máme, toužíme-li po ní. Proč by plyšáci třeba nemohli dělat salto mortale? Proč z kostek s obrázky místo obrazu nevytvořit hrad? A tak bude – i podle vlastních slov – babička stále ta nejhorší, když určuje a zakazuje, jak se s čím hraje a s čím se jak nehraje. Mně třeba moc bavilo házet s Čutčutem smotanými punčocháči jako s míčkem. Naučil se tak chytat. A co na tom, že opodál ležel míček. Nebyl tak barevný a punčoch bylo hodně... prima hra! Je to babičky problém. Proč bychom se měli snažit, aby byla hodnější, než ve skutečnosti je? Stačí, že ji nepomlouváme. Jak na něho bude působit, je její věc. A proč bych měla Adamovi vysvětlovat nebo vymýšlet si nějaký jiný důvod, než ten, že s hrnci se nehraje, protože by se na něho babička zlobila a nemá to ráda a byla by smutná, když to je pravda a je to přesně ten důvod, proč si s nimi nesmí hrát. Nebudu si před ním něco vymýšlet nebo lhát jen proto, aby někdo vypadal jinak, než jaký je ve skutečnosti. Ať si udělá názor sám.)

Slova jako e-e, fuuuj a blééé, pochopil Adam mnohem rychleji, než mnoho jiných. Tak proč to nepoužít, nevyužít a případně ho ihned nezapojit do uklízení různých e-eů, fujů a bléů, kteří/které se objeví u nás v domě poté, co se v zafujených botech, eaných bačkůrkách nebo bosých blé nožičkách dostaví do kuchyně a dovypráví svůj příběh o „Ada ham tap tap bzzz píííí bzzzeee ééé Ada au!"

No přece je mnohem důležitější, že Adam šel na jahody bos a včelka ho píchla do chodidla a uletěla, než, že z něho odkapává bláto od bazénu doprostřed jídelny. Koho tohle zrovna zajímá? Mě ne. (Ale tohle u babičky chápu. Je to její jídelna, tedy její pravidla. A my je dodržujeme. Zatímco babička na svá vlastní občas zapomene.)

Jsem ale líná vštěpovat svému dítěti, že ponožky, jestliže s nimi vstoupí na podlahu mezi tím, než si zuje a obuje nějaký, jakýkoli, druh obuvi, budou špinavé přímo úměrně tomu, jak špinavá je zem, na níž vstoupí. Musela bych mu totiž vysvětlit, že to také může zahrnovat úvahu o barvě oněch ponožek, popřípadě zhodnocení jiné proměnné.

Dlabu na to. Toto pravidlo svých rodičů jsem porušila tolikrát a tolikrát si na něj vzpomněla tehdy, byla-li podlaha natolik špinavá nebo mokrá, že to vylučovalo mít suchou obuv poté, co do ní vstoupím s „mezipřistáním", tedy eklovalo se to mým ponožkám a nohám samo o sobě.

Ponechávám tedy na samotných dětech. Vysvětlím výhody/nevýhody a nechám na nich, jestli chtějí raději uklidit, nebo si to ušetřit, zda si chtějí ponožky zapráskat, boty taky, nebo ne... jejich boty, jejich práce a volný čas, jejich věc.

Co jsem ale řešila, byla ta včelka.

Bylo to třetí, možná čtvrtý den, co Adam běhal po zahradě v těchto vedrech bos. Je to v zájmu jeho chodidel a zdravých návyků. Nedělá mu to problém. Je šťastný a bere to jako samozřejmost. A já mu to, v těsném závěsu za ním a jeho pobíhání, kdy si třeba k třešni, abych neskuhrala, že jsem šlápla na pecku, nezapomenu vzít boty, tiše závidím.

Já se to nikdy nenaučila. Jsem městská holčička, a i když jsem vyrostla na vesnici, ve městě se mi skoro nic z mých raných návyků neudrželo. Záviděla jsem vždy i klukům paní, po které se jmenuji, že dodnes, kdy je jim 23 a 20, vyběhnou na jakoukoli travnatou (a mnohdy i netravnatou) plochu, bez bot – hrát fotbal, projít se, skákat, zkrátka boty si vzali jen do lesa na houby nebo borůvky, a to ještě z donucení. Vždycky mě ale napadalo, jak to dělají s včelami.

A tak poté, co jsem Šupinxovi vyndala žihadlo (úplně blbě samozřejmě – vzala jsem ho za konec a vytáhla, namísto podebrání nehtem a jakoby vytlačení, aby se mu tam nevykydnul celý obsah jedového váčku včelky), namazala nožku fenistilem a dala i kapky (nevěděla jsem, zda není alergický po manželovi), jsem řešila dilema. Nechat běhat a udělat tak něco pro jeho klenby, nebo nenechat běhat bez botiček a vyhnout se tak pláči a bolístkám (občas během onoho dne si odmítal na nožičku došlápnout – pouze ale toho jediného, ráno bylo vše v pořádku).

Čekala jsem jeho trauma z včeliček a odmítání chodit dále na jahody - bosky. Tak to jsem se ale spletla. A těžko mu právě vysvětlit, proč nemůže chodit dál bez bot, když doteď to šlo. Píchnutí včelky mu jako důvod rozhodně nepřijde... a tak to nechávám na něm... a proto trpím a říkám si, že jsem líná máma. Líná to řešit víc a nutit ho do obouvání bot kamkoli vyrazí do trávy.

A také líná dát na postel více zarážek. Adam nám totiž tento týden také poprvé spadl – z postele. A další noc znovu.

Opět totiž udeřily zuby.

A v rámci mítání se z postele do postele (jak známo spíme jako trpaslíci vedle sebe všichni tři my, co máme větší postele, od nás 40 cm i Zorečka v postýlce, to abych k ní mohla vstát) se překulil až na mou nejvzdálenější část a tam spadl. Podruhé v místech nohou manželské postele. Tam se ještě nikdy nedomítal. Vše je ale jednou poprvé. A tak jsem nandala kolem postele jen deky a polštáře, co je v noci, když jdu spát, odkopávám, abych si se Zorečkou v ruce nenabila kokos a v noci taktéž. Víc zatím neudělám.

Těžko bychom pak mohli do postelí vlézt a pohodlně vylézt a navíc kupovat další zarážky (muselo by jich být tak asi pět) mi přijde k ničemu. Postele máme nizoučké.

A jsem líná nosit za ním všude nočník. Postavila jsem ho na jedno místo v každém patře a u bazénu. Ukázala ho, sundala plínku a vysvětlila. Že nemá kalhoty, ani plenku. Co JE e-e, kam se dělá, jak, ukázala mu to. Ukázala mu, co se s ním dělá, co bude nosit, až nebude muset mít plenku, jak je to příjemné nemít plenku.

A teď sbírám hovénka okolo bazénu, dosáhla jsem toho, že čůrání e-e se povede alespoň na travičku, do nočníku ale dopadne vždy už jen pár kapiček poté, co se Adam vyčurne na travičku a pak si to uvědomí a běží do nočníčku, alespoň pro formu...

A tak mi občas ujedou nervy, že dodržujeme zásady někoho jiného, ač vám ten někdo nadává se zahradníma botama v obýváku, že se to nedělá, že to všechno e-e patří do nočníku a ne na travičku, že se v tom nešlape, nešahá se do toho, nedělá se to do bazénu (ač kamarádka, s jejímiž dětmi se Adam cachtal, když se vzápětí do něho vyčural, vyslovila známou pravdu, že moč dezinfikuje a pije to stejně jenom on, její děti už jsou dál...), nýbrž správně do nočníčku a kdepak že ten nočňajs je...

Od té kamarádky jsem se dověděla jediné: „Vítej v klubu, matko, jsi mi stále sympatičtější!".

Ano, se svými selháními a běháním za bobkovacím dítětem jsem svým kamarádkám stále sympatičtější, zatímco já se po večerech odměňuji, jde-li to vzhledem k potřebám stále rostoucí Zorečky, která je každým dnem větší a větší a víc si hraje s hračkami, otáčí hlavičkou a vše okolo ji zajímá, mokrým hadrem na hlavu, abych se nezbláznila. Ba ne. Spíš, abych vedrem nezkolabovala.

Šestinedělí je zdárně za námi, čeká nás kontrola u Zorčiné Dr. (já mám od své dovoleno opět mít dítě tak za rok a půl od porodu a tak jsem si rychle nechala píchnout antikoncepci na čtvrt roku a začala se ptát, kdy mi dovolí spíš sterilizaci – jen ne další dítě!!! :D).

Říkám tedy DOST! Dost je u nás našich dětí a mají obě právo na svůj čas s maminkou a mít ji někdy i jen pro sebe – a tak už žádné další, myslíme si s manžulou. Stačí! Jsme dva, každý máme pořád u sebe nějaké dítě. A tak je to v pořádku... ale stačí. Ani náš budoucí dům maličkostí oplývající by nebyl pro, kdyby mohl hlasovat.

Říkám rovněž dost sebekárání za lenost. Je v pořádku. Dítě je soběstačné a přemíra mámovství je protivná mně, tak proč by to u něho mělo být jinak.

A naposledy říkám dost přehnanému vedru...

Začíná bouřka, jdu spát, ať si to spaní v dešti užiju!
Zuzana

 

9. 7. 2015Zuzana
Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Zuzana
Zuzana

Dobrý večer Pavlíno,

omlouvám se, že reaguji až nyní, zkrátka moc práce...

 

Je to tak. Vztahy budou asi pochroumané napořád... lituji, že s tím neumíme víc udělat. Podnájem by věc skutečně vyřešil. Uvidíme, snad se konečně dočkáme nějakého rozumného řešení jiného. 

 

Buďte ráda za možnost takového řešení, dokud to alespoň trošku zachránilo vztahy v rodině. Já jen doufám, že to nenaruší i vtah náš. Je to tak ubíjející, až se někdy bojím, aby se to nepřeneslo i na nás. Aby si manžel neřekl, že přeci jaká matka... ;o)

 

Ať se daří Vám i Vaší rodině,

Zuzana

Obrázek uživatele Pavlína
Pavlína

..však si klidně postěžujte, za a) to člověk potřebuje, za b) je to Váš blog a můžete si sem psát co chcete :-) Já jsem spíš uvažovala nad tím, proč fakt neprchnete do nějakého levného podnájmu, když je to taková krize..je mi jasné, že finance nám chybí všem, ale tohle už mi přijde jako fakt děsná situace. Soucítím s Vámi, zažila jsem totiž něco podobného, taky nefunkční bydlení u rodičů (manžela) s tím, že tam přečkáme než se dočkáme vlastního bydlení, ale po pár měsících jsme museli prchnout do podnájmu, ale stejně jsou vztahy mezi námi doteď všelijaké. Každopádně rozhodně se neprojevují (ani jedni rodiče) tak hrozně a věřím (mám jedno dítko), že člověk na sobě leccos vydrží, ale když se to pak týká i jeho dětí..  držím pěsti, ať je brzy lépe!

 

Pavlína (omlouvám se, předtím jsem se zapomněla podepsat)

Obrázek uživatele Zuzana
Zuzana

Dobrý den i Vám, Uživatelko Babywebu ;),

 

moc děkuji za malou, ale i za Váš názor.

 

Ani nevíte, jak bychom rádi takhle jednoduché řešení měli a uposlechli nadšeně takové rady. Jenže život není vždycky tak jednoduchý a jednoduchá řešení nebývají vždy po ruce. 

I já mnohdy uvažuji, zda si vůbec postěžovat touto formou, ale protože jinou vlastně nemám, považuji to za mnohem lepší, než sedět a brečet do dlaní - protože to mi nepomáhá. Tohle ano. A protože tenhle blog, že píšu, jsem moc lidem neříkala, tak je mi i celkem jedno, co si o mě třeba kdo pomyslí - naopak jsem ráda, že jste mi svůj názor napsala. Tady každý prarodiče chválí a nebo o nich prostě mlčí, možná protože to čtou, tak aby si je nerozházel... Já to potřebuji ventilovat. A bohužel i když si někdy říkám, že nic nenapíšu, stane se a semele něco, co mě zase donutí - a stěžuji si jen poměrně obecně a tak asi s každou řekněme desátou věcí, která se objeví. 

Co je horší je, že to poznamenává vztah mých dětí k babičce. Že vztah s ní odpískal můj manžel, není se co divit, vzthledem k tomu, jak ho shazuje a jak se k němu chová. A já ji znám celý život. Nanejvýš smutné je pozorovat ale ty děti - tedy zatím jedno dítě. Už i ten malý kluk se tak snaží a pitvoří zavděčit se takovému člověku a já pak vídám zklamání, stejně tak, jako jsem ho kdysi vídala u své malé sestry, a jak jsem k němu postupně dospívala i já. Ae nakonec si vždy řeknu, že vím, jak to bylo s námi a proč se tedy divím, že totéž je praktikováno na děti naše. A tím, že "proutek se má ohýbat zamlada" nebo "připravit dítě na zklamání je třeba co nejdříve, protože pak nebude vědět, jak si sním později poradit" nejsou zrovna názory, které jsou mi blízké... jenže opravdu v domácnosti jiného se s tím těžko bojuje.  

S čím spíše bojuji kždodenně v sobě je fakt, že právě nemám možnost a bojím se, že se nám nepovede vyřešit bydlení dříve, než budou mít děti zničené sebevědomí a pokroucený pohled na lidi - a já to "dovolím" - že na svých dětech páchám to zl, které jsem nikdy páchat nechtěla - stejné výchovy jsem je chtěla ušetřit. To je něco, s čím se budím v noci politá studeným potem. 

Snažím se si říkat, že lidé se mají i hůř a bydlí i hůř. Ale máte rozhodně pravdu, že tahle pravda vztahy nezachrání...

Rozumím tedy Vaší radě a opravdu bych byla moc ráda, kdyby řešení bylo takhle jednoduché. Možná by jen stačilo vidět nějaký horizont, kdy se to změní... zatím ho nevidět. Kdybyste tedy náhodou věděla o nějakém podnájmu 1+1 do cca tří tisíc/měsíc vzdáleném 20 min max od Prahy-západ, sem s ním. :)

Jooo, blogy nemohou být vžedycky jen veselé a chválit všechny lidi okolo... A nesouhlasím ani s názorem, že když si člověk musí stěžovat, má si to v dnešní době nechat pro sebe... to bychom asi všichni byli brzy na chocholouška, no ne? ;)

Děkuji tedy a pokusím se stěžovat si méně, ale nezaručuji, že mě zase nějaká další věc, jako třeba dnes synova zaražená stolice, protože byl seřván za to, že neumí chodit na nočníček, nenaštve tak, abych to sem nenapsala...

Já vlastně závidím těm, oc mají babičku sta kilometrů daleko ;) .

Mějte se krásně,

Zuzana

 

 

Obrázek uživatele Pavlína
Pavlína

Dobrý den,

sleduji všechny Vaše příspěvky, gratuluji k malé, je krásná.. nicméně, ne, že by mi do toho něco bylo, ale ty narážky na Vaše vztahové peripetie s babičkou mi přijdou už trochu moc - nicméně z vlastních zkušeností bych doporučila uvažovat o útěku do podnájmu, dokud je čas, než bude váš vztah úplně v háji..

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Jako žito

MÁMA ZUZANA Tak se cítím. Unavená. Jako strašně zmlácená… Snažím se stihnout všechny termíny odevzdání všeho, co hoří, a nebo hoří víc… Celý článek »

Stavební povolení

MÁMA ZUZANA Je doma. Zdálo se to jako už nemožné, ale je doma. Přišlo mailem a je tu. Otevřeli jsme bublinky i přes mé kojení a u večeře vypili každý kousek ze své sklenky.  Celý článek »

Trpělivost

MÁMA ZUZANA To je zboží, kterého se mi někdy v poslední době opět nedostává. Vím, že je to u nás už ohraná deska. Jenže opravdu nepamatuju, kdy jsem si od dětí naposledy odpočala na déle než pár hodin. Rozumějte. Sem tam vyjede manžel s dětmi... Celý článek »

Mlčeti zlato…

MÁMA ZUZANA nemlčeti platina? Už se Vám určitě někdy stalo, že jste se musely rozhodnout mezi úplně dvěma špatnými variantami. Tedy... „špatnými“ je relativní pojem. Zkrátka mám na mysli rozhodování, které nemá naprosto dokonalé řešení. A protože... Celý článek »

Když máma naletí

MÁMA ZUZANA Tento týden jsem sobě, ale hlavně svému malému synkovi, připravila ohromné zklamání. A na rozdíl od dítěte, které jak je pozitivně naladěné od narození ze svého přirozena, jsem se toho pocitu nemohla zbavit – a vlastně jsem se ještě... Celý článek »

Když létám...

MÁMA ZUZANA Mám ráda cestování. Cestování v jakémkoli dopravním prostředku. Z prostředků nejvíc letadlem. Mé děti to mají stejně. To si troufám tvrdit. Celý článek »

Na mou duši

MÁMA ZUZANA Abych navázala na předchozí blog, Vánoce u nás proběhly. Nikterak bych to nerozmazávala, protože bych si opět musela trošku stěžovat na „babičku“. A tak raději nebudu vyprávět. Celý článek »

Sáňky v létě

MÁMA ZUZANA Po delší odmlce vás opět zdravím. Velká omluva všem, pokud jste na blog marně čekali. Rozhodování na poslední chvíli má svá úskalí. Někdy nemalá…  Celý článek »

Mumie

MÁMA ZUZANA Týdny plynou a my už víme, že na dovolenou do dalekých zemí, pojedeme (tedy, pokud zdraví dovolí a bude jinak shůry dáno). Celý článek »

Nedovolená dovolená

Každý se občas v životě ocitl mezi mlýnskými koly. My se tak cítíme nyní. Celá rodina. Na jaře jsme si s kamarády koupili letenky do Brazílie, že pojedeme na krásnou dovolenou přes Vánoce. Letenky jsem pro jistotu pojistila pro případ, že bychom... Celý článek »

Parádnice

MÁMA ZUZANA Dva týdny se v kalendáři otočily a u nás se relativně nic nezměnilo. Tedy co se týká stavu domu, stavebního řízení a hypotéky.  Celý článek »

Mluvící a čůrací

MÁMA ZUZANA Vždycky se na podzim těším jako malá holka. Přijde mi snad stejně zábavný, jako zima. V zimě se, pokud je, běhá po sněhu a hraje v něm. Když ne, tak se na něj těší… a podzim zase přináší kupu listí. To naštěstí mnohem pravidelněji v... Celý článek »

Kdo si hraje, nezlobí…

MÁMA ZUZANA …většinou. Poslední dva týdny byly nabité událostmi. Nedostali jsme hypotéku, neočkovali děti, protože byly nastydlé, (díky tomu ani nenastřelovali náušničky), dověděli jsme se, že brzy dostaneme stavební povolení, manžel se dověděl,... Celý článek »

Ideální mimi

KLUB TĚHULEK! ZUZANA To je jasné označení naší Zorečky. Miluji naše miminko. Asi jako každá máma, ale u naší Zorečky je skutečně jen minimum chvil, kdy bych ji nejraději vystřelila na Mars a zavřela okno.  Celý článek »

Až jednou…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Mám seznam. Už to není seznam věcí, které musím stihnout do porodu. (Naštěstí! Stále platí, že „hlavně už žádný porod!!!“ Dvě akutní sekce stačily.) Je to seznam toho, na co se těším, až to budu moci dělat. Jednou. Až děti... Celý článek »

Týden snů a klidu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Prožívám s rodinou takovou moji malou dovolenou. Se začátkem prázdnin odjela babička učitelka na týden za svými příbuznými a přáteli a doma zavládl klid a pohoda. Tedy klid spíše bez komandování, bez fňukání, že děti všechno... Celý článek »

Syslí tváře a vypasená bříška

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Zase ten blog nepíšu v termínu. Najít čas v rozmezí pátek až úterý dopoledne se stalo nadlidským úkolem. A v rozmezí úterý až pátek se zase nic tak zásadního většinou nestane, nebo se pak stane něco mnohem lepšího, takže to... Celý článek »

V nouzovém režimu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tak fungujeme. V duchu už tomu říkám nouzový režim. Já a mé dvě děti, které jsou mimochodem velmi hodné - obě, žijeme podle pravidel cizí domácnosti tak, abychom co nejméně překáželi a co nejvíce si užili spolu legrace – a... Celý článek »

Ať žijem!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Týden opět v čudu... a manžulovo dovolená taky. Návrat do práce se mu ani trošku nezamlouval. Prý si ani nepamatuje cestu do práce. ;o) Vtipálek. Celý článek »

Porod, Zorka a já

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ač to tak v neděli večer nevypadalo (a v pondělí v porodnici při vyšetření se stahy po 4 minutách prý také ne), pondělní poradny v 9:00 jsem se už 2 v 1 nedočkala.  Celý článek »

Když dojde na ústupky…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ještě pořád jsem celá... Efička se zatím ven nemá. A já jsem ráda. Objednaná do poradny jsem zase na pondělí, tentokrát bylo všechno v pořádku napoprvé, tedy žádné přetáčení monitoru. Uvidíme, zda se pondělka tahle ještě... Celý článek »

Že bychom třeba vymalovali?

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Voda zase nebude. Respektive porod do ní. Stejně jako v mnoha jiných porodnicích, je v současné době na Kladně použití porodní vany hygienikem zakázáno. Takže zase smůla... No co se dá dělat. Celý článek »

Poradna s povidlovým koláčkem

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Porodnice v Kladně mne znovu (ač po skoro dvou letech) nezklamala. Všichni byli hodní, laskaví... a bylo tam narváno. Ale v tamním stále stejném bufetu jsem si ihned koupila výborný koláček s obrovským množstvím povidel.... Celý článek »

Mílovými kroky

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Další týden za mnou a zase sedím na sedačce, nemůžu spát (tentokrát se v bříšku velice mítá efička) a kroupy buší do parapetu a střešního okna na chodbě, jako zběsilé… a to nejsou ve velikosti pěsti, jako kdesi ve světě ... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené