Tatínek Emanuel (12): Co rodiče chtějí slyšet a mají říkat

V mém okolí je samozřejmě obecně známo, že nám čáp přinesl syna. Tudíž často čelím otázkám typu, jak jako že mi prospívá potomek… Někdo se ptá čistě konverzačně, někoho to i opravdu zajímá.

Co ale odpovídat? Mám dojem, že neexistuje žádné tabulkově ukázněné dítě, které by se vyvíjelo přesně podle příslušných grafů a ve stanovený čas splnilo veškeré požadované normy. Jaká odpověď se ode mě očekává? Konstatovat shody s tabulkami, nebo vyzvednout rozdíly?

Zkušenost mě poučila. Odpovídám podle toho, jak tazatel na moji odpověď reagoval v minulosti. Demonstruji na dvou příkladech.

Svěřím se, že syn nechce papat z lahve, a dostane se mi odpovědi, že jsme si to sami zavinili, dítě je rozmazlené, máme ho nechat dlouho vyřvat a on pak papat bude. Tak tomuhle člověku budu na případný další dotaz odpovídat, že vše je skvělé a ještě o něco lepší.

V dalším případě mi bude na stejné sdělení odpovězeno, že jejich Adámek zase nespinká. Výborně! Pobědujeme si! Můj Haštal je příliš hubený. Adámek kaká jenom v úterý. Haštal má zánět v uchu. Adámek při lezení neprohýbá kolínka. Haštal nechce Sunar. Adámek má nestejně velká varlátka. Haštalovi se často dělá vyrážka v podpaží. Adámek se rozbrečí, jakmile vidí babičku…

To je to správné rodičovské popovídání! To si rozhodně někdy zopakujeme. Ledva přijdu domů, sdělím ženě, že nejsme ti nejhorší rodiče na světě, protože naše dítě jediné na světě se odchyluje od nějakých tabulek, to Adámek kolegyně z práce…

Stává se mi to i s neznámými lidmi. Maminka s kočárkem, s obrovskými kruhy pod očima se najednou s námi zastaví, pochválí mi, jak se moje dítě tváří oduševněle, a vysype ze sebe, že to její se ve třinácti měsících neotáčí, neleze, nestojí, nechodí. Tak to je těžký kalibr. Na to jí přiznám, že moje dítě mělo krev ve stolici, a pochválím jejího potomka, jak je pěkně červeňoučký, náš že je anemický. Cizí maminka viditelně pookřála.

A o to při rodičovských rozhovorech podle mě jde. Ukázat si vzájemně, že žádný ten tvoreček není úplně tak, jak jsme si my rodiče hloupí dopředu vysnili, že bude.

Jen jednou se mi stalo, že mi jakási cizí babička svěřila něco tak strašného, že jsem jí nedokázal odpovědět nic povzbudivě hrozného o svém dítěti. Řekla mi na potkání, že její snacha vychovává dítě podle příručky, kde se doporučuje, aby se dítěti od šesti týdnů nedávaly plenky a učilo se, drženo v náručí, vyměšovat na povel: „Pipi!“ Dokázal jsem té skoro plačící dobré ženě jen projevit upřímnou soustrast a vyslovit přání, že to snad snachu pustí, že je to třeba jen laktační psychóza…

Znám i maminky dětí se skutečně závažnými problémy, s Aspergerovým syndromem, s celiakií, s cystickou fibrózou, ale ty si nestěžují nikdy na nic. Takhle bědujeme jen my, rodiče celkem vzato zdravých dětí.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené