Tatínek Emanuel (13): Kam s ním (na procházku)?

Snažíme se, aby náš osmiměsíční syn byl venku průměrně aspoň čtyři hodiny denně, a tak ho zpravidla dvoufázově kočárkem vyvážíme. Jednou dopoledne, jednou odpoledne. Podle teploty, větru, deště a jeho zdravotního stavu. Chodíme venčit obvykle v počtu jeden rodič. Druhý využívá takto získaný čas k relaxaci nebo práci. Nic mimořádného.

Jenže kam dítě vyvážet, aby to bylo přínosné pro něj, a pokud možno i pro jeho rodiče? Uvažoval jsem o tom ještě dříve, než se syn narodil, a opatřil si vozítko, kterému říkáme trekkingový kočárek. Nebyl nový. Trochu jsem ho opravil, trochu upravil. Kamarád se ptal, jestli je to obojživelné. Nezkoušel jsem, ale věřil bych, že ano.

První čtyři měsíce bylo synovi celkem jedno, kudy a kam jezdíme. Hlavně že viděl na nás. Myslím, že taky bylo podstatné, že jsme nestáli, ale drncali lesoparkem. Chlapečkové prý trpí více meteorismem (větry), ale náš tedy ne. Snad díky tomu drncání. Taky jsem si musel najít nevysychající louži. Páníčkové uklízejí po svých pejscích tak ještě na sídlištních cestách, ale v lesoparku… Takže mytí kol skoro po každé vycházce.

Postupně jsme ale seznali, že náš človíček je už tvor společenský a zvídavý a že ho začínají zajímat hlavně lidi. A taky auta. A toho se v lesoparku nedostávalo. Takže změna tras.

Manželka si pořídila permanentku do botanické zahrady, že je tam pro samotnou ženskou s kočárkem bezpečněji a přece jen více lidí. Malému to tam snad vonělo, ale společnost mu nestačila.

Byla mi doporučena místní cukrárna, tam že je rodičů s dětmi plno. Ne, že bych nebyl na sladké, právě že ano, ale…

Medvědice prý během prvního roku péče o mláďata ztratí až polovinu své hmotnosti. My se doma řídíme heslem, že kdo jí, jako by spal, a přibíráme a přibíráme… Cukrárna prostě ne.

Takže dětská hřiště. A hned napoprvé konflikt. Asi čtyřletý výrostek jukal do kočárků a řval na nemluvňata: „Baf!“ On se tomu smál, jeho matka a její přítelkyně taky. Postižená mimina se rozplakala.

Chlapečkovi jsem nic nevysvětloval. Došel jsem k jeho mamince asi na deset centimetrů před obličej a taky zařval: „Baf!“ Připouštím, že asi trochu silněji, než to dělal její syn. Když leknutím upadla, podivil jsem se, jak taková povedená taškařice může někomu vadit, a v nastalém tichu opustil hřiště.

Napodruhé jsem, na jiném hřišti (sídliště je jimi poseté, městské části třikrát hurá), žádný konflikt neměl, přesto jsem syna evakuoval přes jeho protesty asi po dvou minutách. Na vedlejší lavičce si začaly maminky vypravovat, jak je to hrozné, ty vši v mateřské školce.

Napotřetí, sotva jsem se přiblížil k (zase jinému) hřišti, už jsem viděl, jak tam po sobě chlapečkové metají písek a kamínky. Mám zkonstruovanou ochranu proti dešti, komárům, padajícím kaštanům i žaludům. Písek a kamínky ovšem létají z boku…

Až na čtvrtý pokus se vůbec nic nestalo a užili jsme si zevlování. Syn po dětech, já na kočárky, hračky a různá udělátka ulehčující život dětem a jejich rodičům. Většinu si troufnu vyrobit doma na koleně. Ale vždycky, než zajedu na hřiště, podívám se, co se tam děje, a neslušně špicluji uši. Jakmile zaslechnu hovory o nakažlivých dětských nemocích, blechách, vších, případně dostanu zásah kamínkem, jdeme jinam.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené