Tatínek Emanuel (14): Obnošené hračky

Každý rodič chce pro svou ratolest to nejlepší. Jenomže každý si to nejlepší vykládá nějak jinak. A často protikladně. Který rodič je dobrý? Ten, který kupuje dětem vše nové, nebo ten, co shání po bazarech, ať už kamenných nebo internetových, a bere si po dětech kamarádů?

Je to asi pět let, co jsem tlačil kamarádčin kočárek po kamenité lesní cestě a říkal jí, že tak pevný kočárek jednou budu taky potřebovat. Se smíchem mi slíbila, že mi ho schová.

Asi před rokem jsem jí zavolal, jestli ho u ní opravdu mám, že přichází onen čas, kdy se opravdu bude hodit. Měla ho pro mě. A současně zahořekovala, že „zrovna včera“ odvezla všechny věci po dítěti na nějakou charitu. Schovávala je pro švagrovou, ale ta je odmítla, že přece její dítě nic obnošeného nosit nebude.

Jsem starší rodič. Můj otec zažil válku a vzhledem k nevhodnému třídnímu původu se jeho rodině ani po ní dobře nevedlo. Podle toho vypadala moje výchova.

Děda mi vyprávěl historku (opakovaně až do omrzení), jak za první republiky nosily u nich v městečku děti dělníků do školy na svačinu rohlíky se šunkou. On, syn mlynáře, chleba s máslem. Syn nejbohatšího podnikatele v okolí nosil suchý chleba, protože peníze se musejí investovat, a ne projíst. Pak přišla revoluce a nejbohatší podnikatel skončil v uranových dolech.

Celkem jsem nechápal, co je na té historce poučného. Proč mám papat všechno, co dostanu, zatímco jiné děti si mohou vybírat. Proč mám dojídat, a ostatní mohou jídlo vracet. Proč se u nás všechno oblečení nastavuje a přešívá, zatímco jiné děti staré zničí a koupí se jim nové. Atd.

Historka dostala smysl až po roce 1989. Vnuk nejbohatšího prvorepublikového podnikatele v městečku restituoval ubohé ruiny z bývalého majetku. A dnes je tam nejbohatším podnikatelem. Protože jeho otec ho učil, co jeho učil dědeček – že se musí investovat.

Kdo mě nezná, považuje mě dozajista za fanatického ekologa, případně za škudlila Harpagonova typu. Recykluji i papírek od čajového pytlíku, skoro všechno používám do fyzického spotřebování (elektrospotřebiče ne, umím počítat). Co si mohu vyrobit, nekupuju, co dokážu opravit, opravím. Co nepotřebuju, schovám pro strýčka Příhodu.

Neříkám tomu ani ekologický fundamentalismus, ani lakota. Mě učili, že si musím vážit výsledků lidské práce, protože jinak si nebudu vážit ani lidí, kteří ji vykonali. Vůbec mě doma učili zdánlivě zpozdilým věcem.

A teď mám syna. Po pečlivé úvaze jsme se s paní dohodli, že ho budeme vychovávat stejně, jako jsem byl vychováván já. Takže peníze se budou investovat, ne projídat.

Pokud něco nemám schované po sobě nebo po rodičích nebo po prarodičích a nedostanu to od známých a přátel, kupuji zásadně z druhé ruky, pokud to jde. Kluk si bude muset zvykat, že bude vysvětlovat, proč nenosí nové a značkové věci. Brzy pochopí, že se narodil ve zvláštní rodině a bude na něm, jak se s tím vypořádá.

Kam ale investovat ušetřené zdroje? Rozhodně do času, který chceme potomkovi věnovat. A pak do jeho vzdělání. Všechny ostatní investice jsou proti tomu velmi pomíjivé.

Skoro se ostýchám to přiznat, ale doma mě taky učili, že nejlepší investice je dobrý skutek, asi každý dvacátý se stonásobně vrátí… Pokud počítám dobře, je tedy rentabilita dobrých skutků 500% p.a. A tolik mi ani ta nejrizikovější spekulace nevynese.

Zdá-li se vám můj článeček nechutně mravokárný, nedivte se. Jsem učitel. Navíc učitel dějepisu, tudíž vyznavač konzervativních hodnot.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené