Tatínek Emanuel (16): Bydlení s dítětem

Než jsem se odhodlal vstoupit ve svazek manželský, a potažmo vytvořit společnou domácnost, měl jsem na krku čtyřicítku. Z toho asi dvanáct let jsem žil šťastným single životem ve svém vlastním bytě. Můj milovaný staromládenecký byteček! Ach, kdeže loňské sněhy jsou!

A přišla manželka a přišly změny… Upřímně, zas taková tragédie to nebyla. Manželka má jednak podobný vkus, jednak jsem vždycky počítal s tím, že nezůstanu sám a svůj byt zařizoval tak nějak provizorně, cvičně, s minimálními náklady, aby mi ničeho nebylo líto vyhodit. Plánoval jsem, že až nás bude víc, teprve se všechno udělá z gruntu, definitivně.

Máme zálibu ve fortelném nábytku. Líbí se nám a je to i dobrá investice. Když si pořídíte moderní prádelník v moderním nábytkářství, máte z něj do dvaceti let odpad. Když si prádlo naskládáte do malované truhly vyrobené mistrem truhlářem kolem roku 1820, tak vaše dítě zdědí pěkný kousek. A pokud se mu nebude líbit, snadno ho zpeněží. Máme takových kousků víc.

Jenomže pak jste tři. A co teď s těmi nádhernými, cennými, ale přece jen monstry? Měli jsme takovou ideu…Vytvořili jsme jeden výchovný pokoj pro dítě s rodičem a nábytek provizorně stáhli do zbývajících částí bytu, něco skončilo ve sklepě. Průchodnost bytem se rázem snížila.

Čtrnáct dnů před porodem jsme uvedli byt do stavu pohotovosti k narození dítěte. Provedli jsme sérii cvičení s půlmetrovým plyšovým medvědem na téma koupání, kojení, ukládání do postýlky, manipulace kolem kočárku…Přesto se místnost pro odchov potomka od prvního dne, co jsme byli tři, průběžně vyvíjela.

V prvním týdnu jsem přestavoval nábytek dvakrát. Prostě šedivá každá teorie, zelený je strom života. A velice brzy začal syn expandovat i do zbývajících částí bytu.

Předpokládali jsme, že jak bude dítě postupně získávat dovednosti, budeme postupně přizpůsobovat byt. Jenomže potomek překvapil. Vyvíjí se mírně řečeno překotně. V šestém měsíci se začal plížit, v půlce sedmého měsíce si sedl a začal lézt, do týdne se postavil. Teď končí devátý měsíc a pochoduje po bytě jistě se lehce jednou rukou o nábytek.

Odstranil jsem mu z dosahu všechno rozbitelné a shoditelné do výše jednoho metru (současná výška postavy s napjatou paží). Ale nepočítal jsem s tím, že začne veškeré myslitelné předměty používat pod nohy jako stupátka a úplně všechny do ruky jako shazovátka.

Včera si potomek stoupl na polštář a ve výskoku se zachytil desky amerického roletového psacího stolu po dědovi a začal se na ní houpat. Bude horolezec, nebo půjde k cirkusu?

Takže nakonec přestavuji a odstavuji nábytek několikrát denně. Zkouším na všem najít něco pozitivního. Někdo musí do posilovny, já si tužím svaly doma. Někdo potřebuje činky, já mám syna. A když k tomu připočtu procházky s kočárkem, nikdy jsem nebyl v tak dobré fyzické kondici jako teď.

A zjistili jsme, že ať dítě dělá s naším nábytkem cokoliv, nábytek to vydrží. Teď jde o to, aby vydrželo i dítě. Zatím to vypadá dobře. Je to přece jen homo sapiens sapiens a učí se vlastními chybami. Málokdy se praští více než dvakrát stejným způsobem.

Ale kdybych mohl vrátit čas, pokusil bych se přece jen před narozením syna koupit vedlejší byt a přebudovat ho na výchovnou stanici.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené