Tatínek Emanuel (21): Pozná dítě dobrého člověka?

Abych na začátek parafrázoval jeden motoristický pořad: „Mezi rodiči existuje řada omylů, mýtů a polopravd. Někteří z nás, bohužel, podle nich vychováváme svoje děti…“

Tak se třeba říká, že zvířata a děti jsou bytosti civilizací nezkažené, řídí se instinkty. Dají se používat jako lakmusový papírek, respektive jako kanárek v dole. Když se někoho od prvního setkání bojí, pozor na něj, nebude to asi dobrý člověk.

Je na tom něco pravdy? Vypozoroval jsem, že ne. O vztahu dítěte k dotyčné osobě rozhoduje první dojem, stejně jako u dospělých. Tedy jak se dospělá osoba uvede. Demonstruji samozřejmě na příkladech.

Čekám návštěvu, dobrého kamaráda. Zrovna jsem se vrátil z procházky s kočárkem. Zaneřáděná kolečka zanechala nevábnou stopu na linoleu v předsíni. Rozhodl jsem se předsíň rychle vytřít a ihned přešel od plánu ke skutku. Zvonek.

(Tento článek by nevznikl bez vzorné péče naší městské části o stav veřejných komunikací pro pěší. Tedy, lidsky řečeno, bývala tu u nás na sídlišti asi 20 let /tak dlouho tu bydlím/ hluboká louže, která nikdy nevysychala. Kdykoliv měl nějaký kočárek zaneřáděná kolečka, jeho vůdce louží projížděl, dokud se kolečka neleskla čistotou. A tu naši louži nám teď vylili asfaltem…)

Takže se rozhoduji, zda mám ukrýt kbelík s vodou, nebo ušetřit 20 vteřin a nevydat 3 joule energie. Hodím okem po synovi. Ten si někde v koutě v klidu, plně zaujatý činností, rozbíjí atom, nebo něco podobného. Rozhodl jsem se zariskovat a jít otevřít spoléhaje na to, že syn si kbelíku se špinavou vodou ani nevšimne.

Je to asi pravda, že kulka je rychlejší než zvuk. Napřed bylo ticho. V okamžiku, kdy jsem otevíral dveře, mě do pat uhodila malá tsunami. Až asi tři vteřiny na to se ozval řev. Za další dvě vteřiny ještě větší řev (manželka). A od té doby, kdykoliv k nám tenhle kamarád zavítá, syn propukne v zoufalý pláč. Nepochybně předpokládá, že přijde studené mokro a maminka bude křičet na tatínka… Zkrátka pavlovský reflex jak vyšitý.

Takže uvést se negativně zvládne každý. Přijďte poprvé, když se dítěti děje něco nepěkného, a víc už dělat nemusíte.

Jak to ale udělat, aby nás přijalo pozitivně?

Zavítala k nám moje kolegyně z práce. Dítě je v tom období, kdy se bojí cizích lidí. Takže zalezlo a osmělování, než na sebe dovolilo návštěvě beztrestně (bez řevu) sáhnout, trvalo asi dvě hodiny. Přitom kolegyně přinesla synovi hračku. Jenže udělala tu chybu, že ji dala rodičům, a nikoliv dítěti.

Oba případy jsem si vyhodnotil a teď se u nás návštěvy, u kterých chci, aby si k nim dítě udělalo kladný vztah, chovají povinně podle následujícího vzorce:

Nejprve jdeme bez dítěte do sklepa, kde je návštěvě přidělena z bedny hračka, kterou dítě nezná. Pak vstoupí do místnosti se synem, ve vzdálenosti dvou metrů od něj si sedne na zem, položí hračku před sebe a „hrají si s ní“. Syn nevydrží a do pěti minut si jde hrát také, ledy jsou prolomeny.

Nadále získává návštěva indiánské příjmení „Ten, který přináší hračky“ a je vždy vítána. (Pozor na hravé návštěvy, převážně muže, které hračka tak zaujme, že ji nechtějí dítěti půjčit. Tam kladný vztah nevznikne.) A v tom tedy spočívá můj návod – i dítě je korumpovatelné hmotnými statky.

Zbývá snad ještě dodat, že v převrženém kbelíku bylo osm litrů vody, z nichž jsem dostal, okamžitému zásahu navzdory, zpět jen šest. A tak jsem poznal naše nové sousedy z patra pode mnou. Jsou to velmi milí lidé.

Snad bych se ještě osmělil k malému doporučení – dejte své dítě pojistit na odpovědnost za způsobenou škodu. Alespoň v našem případě se na téhle pojistce neprodělává.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené